Аутор Тема: Серија „Немањићи - сјај и сенке”  (Прочитано 45562 пута)

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #240 послато: Август 24, 2020, 07:44:11 поподне »
Задње чега се сјећам је Горан Султановић са налијепљеном брадицом која се помјера горе доле док прича.

Ја се Султановића у серији уопште не сећам...
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #241 послато: Август 24, 2020, 07:46:21 поподне »
А најављиван је и наставак серије. Али, корона...  ::)  Реприза је увек "стратешко" решење.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #242 послато: Август 24, 2020, 09:02:07 поподне »
Ја се Султановића у серији уопште не сећам...

Види се да си ти то само прелетио. Зрео си за репризу.  ;)

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #243 послато: Август 26, 2020, 10:02:34 поподне »
Гледах ову прву епизоду серије поново...

Већ смо је претресли раније, кад смо је испрва гледали.

Пада ми на памет како би нпр. Руси (ако сте гледали филм „Легенда о Коловрату“) снимили оно раздобље кад је Стефан Немања био заточен од браће у пећини. Избављење би снимили спектакуларно, са божанском светлошћу, зраком који пада на изабраника Немању, појавом Светог Георгија на небу, а Немања леп, чист, чио, победоносно излази из заточеништва.

Нелевић у бекству у овој нашој серији, онако покисао, изгледа као неки бескућник, клошар... Грозно.

На крају, сви знамо како је Немања изгледао, фрескописан је у Студеници. Требало је барем Нелевића да зафарбају у жуто. Или да улогу дају неком другом глумцу, више налик Немањи. Можда сам ово већ писао, али мислим да би Драган Мићановић био одличан избор за лик Стефана Немање у млађој, а Танасије Узуновић у позној доби.

Мада, Мићановић је добар и у улози Светог Саве.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #244 послато: Август 26, 2020, 10:03:46 поподне »
Заробљени византијски војсковођа = Касапин из „Село гори а баба се чешља“  :D
А ту је и Мирко Бабић = Драгојло  ;D
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #245 послато: Август 26, 2020, 10:04:19 поподне »
Види се да си ти то само прелетио. Зрео си за репризу.  ;)

Да, сад сам се сетио...
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Malesevic

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 517
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #246 послато: Август 27, 2020, 04:52:37 поподне »
Поред живог Ђорђа Кадијевића снимање такве серије (са тако значајном темом) и таквим буџетом поверити некоме другом је тешка јерес. Али добро, то смо ми. Сећамо се и како је снимљен Бој на Косову, што је Шотра у неком свом интервју буквално назвао његовим споредним пројектом јер је одозго дошла наредба да има два месеца да сними филм, а истовремено је снимао неки од својих филмова (мислим Браћа по матери који је одличан).

И када се на тај начин односите према својој историји и то њеним најбитнијим деловима и у свакој тој прилици гледате како да од буџета што мање уђе у сам филм, а што више да се "буразерски" подели, онда не знам чему се надати по питању српске кинематографије која је тренутно на најнижим гранама од када ја гледам исту.

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #247 послато: Август 27, 2020, 07:55:41 поподне »
Какав Кадијевић људи, шта вам је. То мора да уради неко млађи, попут оног дечка што је снимио Јужни ветар. Ове старије филмаџије појма немају како једна модерна серија треба да изгледа, а и мрзи их да се уче новим технологијама. Зато, овако нешто мора да уради неко ко није укаљан тиме, неко ко је од самог почетка почео да снима савременом технологијом и у савременом брзом формату
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #248 послато: Август 27, 2020, 08:26:47 поподне »
Поред живог Ђорђа Кадијевића снимање такве серије (са тако значајном темом) и таквим буџетом поверити некоме другом је тешка јерес. Али добро, то смо ми. Сећамо се и како је снимљен Бој на Косову, што је Шотра у неком свом интервју буквално назвао његовим споредним пројектом јер је одозго дошла наредба да има два месеца да сними филм, а истовремено је снимао неки од својих филмова (мислим Браћа по матери који је одличан).

И када се на тај начин односите према својој историји и то њеним најбитнијим деловима и у свакој тој прилици гледате како да од буџета што мање уђе у сам филм, а што више да се "буразерски" подели, онда не знам чему се надати по питању српске кинематографије која је тренутно на најнижим гранама од када ја гледам исту.
Кинематографија је широк и сложен појам.Можемо кренути од уметничког израза до тешке комерцијале и између тога понешто између.Сад да ли би било боље да је то радио неко други,искуснији,паметнији је питање и такође зависи од циља пројекта.Мишљења сам ако је до комерцијале можда је требало дати млађима а ако је опет до заоставштине можда је требало дати старој гарди,мада ништа од овога не мора бити и случај.Доста зависи и од осјећаја главних и одговорних. Ја лично више волим кад се историјске теме обрађују што приземније без мистификовања и митологизације,без сценских лудила,дима,неба,громова и "знакова поред пута" али то је мој недостатак вере у "романтизам".Незнам који мотив је био да се раде Немањићи,да искључимо дневну политику,а да је могло боље то је сигурно...

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #249 послато: Август 27, 2020, 09:18:02 поподне »
Ја лично више волим кад се историјске теме обрађују што приземније без мистификовања и митологизације,без сценских лудила,дима,неба,громова и "знакова поред пута" али то је мој недостатак вере у "романтизам".

То је тај неки западњачки приступ у кинематографској обради историјских догађаја, суво и хладно реалистички. Мени се више допада онај словенски, мешавина историје и мита, мало и надреално, религијски. Зато и написах како сам ја замислио филмско Немањино ослобођење из заточеништва.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #250 послато: Август 27, 2020, 09:26:27 поподне »
Мислим да је и Немањино заточеништво у Цариграду јако јако лоше приказано. Сетимо се из извора да је Немања спроведен као ратни заробљеник кроз Цариград и да је народ био задивљен изгледом тог "варварина". Дакле, требало је Немању приказати као поносног и величанственог заточеника, док Нелевић у оној сцени са "пријатељем Димчом" (Комнином) изгледа као неки разбојник који се ценка са судијом око казне...
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #251 послато: Август 27, 2020, 09:43:10 поподне »
То је тај неки западњачки приступ у кинематографској обради историјских догађаја, суво и хладно реалистички. Мени се више допада онај словенски, мешавина историје и мита, мало и надреално, религијски. Зато и написах како сам ја замислио филмско Немањино ослобођење из заточеништва.
То је до укуса и не вриједи расправљати.А само мало да се вратим на циљ,дакле ако је циљ спектакл онда га тако и треба правити и третират али ако је циљ историја,заправо њен филмски одраз,онда би га требало свести на фактографију,не баш сувопарну и документарну али се просто држати реално и приземно. Ја бих радо опет гледо "ВукаКараџића",то је нешто што би ја подржо а тиче се историје.Ја некако мислим да је у тој серији све онако како је и приказано у тадашњој Србији,можда гријешим,једноставно такав ми осјећај...

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1601
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #252 послато: Август 27, 2020, 11:04:08 поподне »
Све зависи којој циљној групи се обраћа сценариста, режисер и продуцент?

Ако се обраћају широким народним масама - може да прође.

Ако се обраћају образованијој публици - подбацили су!

Не могу све да набрајам.

Мени лично смета одсуство (готово потпуно) кадрова предела и историјских места Србије.

Пример супротан је серија "Мој рођак са села" - савршени кадрови природе и окружења.

Милина и лепота.
Редитељ Маринковић.

Врло је важно и ко је сниматељ.

Иначе, Британци су мајстори за епоху , па ако су ови наши хтели стварно нешто добро да одраде требало је да их ангажују за сарадњу на серији.

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #253 послато: Август 27, 2020, 11:37:03 поподне »
Mени је боље друго гледање, јер сам у првом изгустирао примедбе, па сад не могу да се разочарам :)

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #254 послато: Август 28, 2020, 12:01:04 пре подне »
Све зависи којој циљној групи се обраћа сценариста, режисер и продуцент?

Ако се обраћају широким народним масама - може да прође.

Ако се обраћају образованијој публици - подбацили су!

Не могу све да набрајам.

Мени лично смета одсуство (готово потпуно) кадрова предела и историјских места Србије.

Пример супротан је серија "Мој рођак са села" - савршени кадрови природе и окружења.

Милина и лепота.
Редитељ Маринковић.

Врло је важно и ко је сниматељ.

Иначе, Британци су мајстори за епоху , па ако су ови наши хтели стварно нешто добро да одраде требало је да их ангажују за сарадњу на серији.
Они су подбацили у смислу што су "смућкали" реализам, документарну компоненту у смислу приповедања историјских чињеница кроз сценарио и епику и добијамо конфузију (сладуњав банални документарни филм и играни филм кога "вуче уназад" приповедање)...У оспораваном филму "Бој на Косову" нисмо имали те ствари, јер није било потребе подучавати народ који је већ био упознат са битком на Косову, а овде је то грешка, требали су реалистичнији сценарио да направе, а они који се не би кроз ово упознали са дешавањима као кроз овај сценарио, подстакло би да то потраже, ако их то интересује...Не треба цар Византије или Стефан Немања да држе предавање из историје у серији (то може да се посредно одради, јер се подразумевају околности у којима неки лик из серије има дијалог са неким)...Ово је по мени неки микс едукативне серије и спектакла који не може да буде у истом контексту (координантни систем фали, али музика и костими су добри, као и одабир неких улога, а неких не...сценарио је можда ту подбацио, осим у неким споредним сценама)
« Последња измена: Август 28, 2020, 12:08:05 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #255 послато: Август 28, 2020, 01:03:28 пре подне »
Ја бих овде "дистанцирано" гледао на ову серију као на "полупуну чашу" (иако би могла да се посматра песимистички као на тек "четврт пуну" можда)...Нек се покренуло све ово, па ће ваљда да се нађу неки режисер и сценариста које је све ово мотивисало и који ће да поставе "домаћи задатак" у некој будућности (не мора цео циклус, довољно је напр. неки сегмент само у форми филма, напр. "Битка на Велбужду" или неки други догађај)
« Последња измена: Август 28, 2020, 01:06:27 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже Đorđo

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 775
  • shí shì qiú shì
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #256 послато: Август 28, 2020, 11:43:17 пре подне »
гледао сам само прву епизоду, први пут у животу сам имао "трансфер блама" због неког филма, и то у континуитету сат времена, ужас живи

Ван мреже Небо_Сав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 623
  • I-Y3120>I-PH908>I-BY93199
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #257 послато: Август 29, 2020, 01:39:14 поподне »
https://www.youtube.com/v/nKchxBYm9kk
Video: Kako je sprečeno da u Beograd stigne „pogrešan“ Stefan Nemanja

У видеу је и објашњење "уметничке" визије споменика са Немањом који стоји на сломљеном византијском шлему...(Узгред, сетих се једне филмске сцене из послератног домаћег филма где свиња  једе из немачког шлема. Касније је сцена испала из филма зато што режисер није могао да нађе драматуршко оправдање за сцену).
     А проблеми са почетним погрешним ликом Немање правдају се тиме да је скулптор, наводно, добио погрешну фотографију Немањиног пра-унука који је имао "источњачке" тј закошене очи (ко би то могао бити?!). Па је то сада промењено и имамо "правог" Немању.
 Ово јефтино објашњење заиста наводи на помисао да је реч о "типском" пројекту којем се само мењају "главе", по потреби.  А пројекат се наплаћује по пуној уметничкој тарифи, претпостављам...

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #258 послато: Август 29, 2020, 10:36:48 поподне »
Неки занимљиви цитати из вечерашње епизоде:

Цар Исак Анђел: Изабрао си погрешног партнера...

Стефан Немања: Јес' ти, царе, нормалан!?

Баш не иду уз 12. век.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1601
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #259 послато: Август 29, 2020, 11:17:59 поподне »
Неки занимљиви цитати из вечерашње епизоде:

Цар Исак Анђел: Изабрао си погрешног партнера...

Стефан Немања: Јес' ти, царе, нормалан!?

Баш не иду уз 12. век.

Па на нивоу риалити програма!

Рекох ја - за широке.народне масе!