Аутор Тема: Пописи Срема и малог сремског села Сурдука  (Прочитано 31336 пута)

Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1354
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Одг: Пописи Срема и малог сремског села Сурдука
« Одговор #20 послато: Април 11, 2017, 09:02:27 поподне »
Делијо, добро дошао! Једва сам чекао да неко  покрене тему о Срему. А и скоро ме питао за Сурдук мој друг И. Смуђа, родом даљим из Пађена (Книнска крајина), слава Свети Георгије, који ми рече да су његово отац, деда, и тако редом сви из Сурдука. Мада он мало о томе свему зна. Рођен и одрастао у Београду, што бих ја рекао на асфалту.

Хвала Писару,боље те нашао  :D Пошто ми је мајка одатле практично сам сваки летњи распуст тамо одлазио и остајао по два месеца тако да неке ствари знам,а и неке људе.Кад смо код презимена Смуђа знам момка који се тако презива а живи у Сурдуку,93.годиште.:) Мислим да има фејсбук тако да би твој друг могао да га контактира и сазна више о својој породици.
Исто тако у архиву Сремске Митровице постоји дигитализована црквена књига за Сурдук у периоду 1886-1931.године,ја планирам да ускоро одем и погледам,само да ми прођу испитни рокови. :D
« Последња измена: Април 11, 2017, 09:10:13 поподне Делија »
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1354
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Одг: Пописи Срема и малог сремског села Сурдука
« Одговор #21 послато: Април 11, 2017, 10:19:01 поподне »
Хтедох рећи боље те нашао P56.Ушао сам на форум са мобилног и све што сам видео је писар,опрости. :)
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

Ван мреже Предраг56

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 432
Одг: Пописи Срема и малог сремског села Сурдука
« Одговор #22 послато: Април 12, 2017, 08:47:01 поподне »
Хтедох рећи боље те нашао P56.Ушао сам на форум са мобилног и све што сам видео је писар,опрости. :)

Ма нема везе. То ми син направио П56. Тај мој друг не зна ништа о свом даљем пореклу, а ја будући да сам пронашао фамилију Смуђа у Пађенима, питах га - зна ли кога из фамилије Гуска из тог места. Али, он никада није био у Пађенима. Он зна само за Сурдук, а чуо је да су из Книнске Крајине.

Па, ако знаш неког из фамилије Гуска, или си познавао, или имаш каквих слика из Пађена, напиши нам на теми о Кричима. Били би ти захвални.

Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1354
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Одг: Пописи Срема и малог сремског села Сурдука
« Одговор #23 послато: Април 13, 2017, 05:47:21 поподне »
Ма нема везе. То ми син направио П56. Тај мој друг не зна ништа о свом даљем пореклу, а ја будући да сам пронашао фамилију Смуђа у Пађенима, питах га - зна ли кога из фамилије Гуска из тог места. Али, он никада није био у Пађенима. Он зна само за Сурдук, а чуо је да су из Книнске Крајине.

Па, ако знаш неког из фамилије Гуска, или си познавао, или имаш каквих слика из Пађена, напиши нам на теми о Кричима. Били би ти захвални.
Лично не знам никога из те фамилије,а и у Сурдуку те породице нема.Једино што сам нашао о породици Гуска је у књизи Александра Бачка-Породице Далматинских Срба https://www.scribd.com/document/124022257/Aleksandar-Ba%C4%8Dko-Porodice-Dalmatinskih-Srba,на 136.страни.Такође у истој књизи помињу се Смуђе на 415. и 416.страни и за њих се каже да су населили Голубинце у Срему.

Оно што из личног искуства могу да кажем је да су Сремци углавном необавештени о свом пореклу.Рецимо мени су са мајчине стране сви из Срема са мишљу да су староседеоци. Само код једне породице постоји прича да су дошли из Крајине,и то Лике а по свему овоме што сам ја нашао то је нетачно јер су дошли из Далмације,док је други део породице-конкретно породица Пејиновић пореклом из Лике,само што они о томе појма немају.
За твог друга мислим да би најбоље било да се повеже са неким презимењаком из Сурдука. Јел си видео за Пађене у попису Лике и Крбаве од Карла Касера можда?Што се тиче пописа Срема,колико сам схватио у књизи Душана Поповића они су углавном за период 1736.године и изостављена су нека места као што су Сурдук,Белегиш,а између осталог Крајишници су се исељавали у Срем највише кај 18.века,после 1774.рецимо..Штета је права што за Срем не постоји нека књига као од Јована Ердељановића књига Срби у Банату ,где су лепо пописане породице по насељима са наведеним славама и евентуалним предањем о пореклу.
Ако којим случајем будем нешто више сазнао јавићу се.
« Последња измена: Април 13, 2017, 05:57:29 поподне Делија »
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

Ван мреже Предраг56

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 432
Одг: Пописи Срема и малог сремског села Сурдука
« Одговор #24 послато: Април 13, 2017, 08:45:50 поподне »
Лично не знам никога из те фамилије,а и у Сурдуку те породице нема.Једино што сам нашао о породици Гуска је у књизи Александра Бачка-Породице Далматинских Срба https://www.scribd.com/document/124022257/Aleksandar-Ba%C4%8Dko-Porodice-Dalmatinskih-Srba,на 136.страни.Такође у истој књизи помињу се Смуђе на 415. и 416.страни и за њих се каже да су населили Голубинце у Срему.

Оно што из личног искуства могу да кажем је да су Сремци углавном необавештени о свом пореклу.Рецимо мени су са мајчине стране сви из Срема са мишљу да су староседеоци. Само код једне породице постоји прича да су дошли из Крајине,и то Лике а по свему овоме што сам ја нашао то је нетачно јер су дошли из Далмације,док је други део породице-конкретно породица Пејиновић пореклом из Лике,само што они о томе појма немају.
За твог друга мислим да би најбоље било да се повеже са неким презимењаком из Сурдука. Јел си видео за Пађене у попису Лике и Крбаве од Карла Касера можда?Што се тиче пописа Срема,колико сам схватио у књизи Душана Поповића они су углавном за период 1736.године и изостављена су нека места као што су Сурдук,Белегиш,а између осталог Крајишници су се исељавали у Срем највише кај 18.века,после 1774.рецимо..Штета је права што за Срем не постоји нека књига као од Јована Ердељановића књига Срби у Банату ,где су лепо пописане породице по насељима са наведеним славама и евентуалним предањем о пореклу.
Ако којим случајем будем нешто више сазнао јавићу се.


Хвала  :)

Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1354
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Одг: Пописи Срема и малог сремског села Сурдука
« Одговор #25 послато: Мај 28, 2017, 04:22:02 поподне »
Познато је да велики број Сремаца данас води порекло са простора Далмације,Лике и Босне и зна се да је највећи број породица досељен између 1774. и 1791.године.Има насељених и из Баната и Бачке,као и јужних крајева Србије.
У току истраживања налетео сам на презиме Веренчевић,у питању је породица која је из Белегиша.У књизи Душана Поповића-Срби у Срему до 1736/7.године помиње се и презиме Веренчић 1710.године у попису Стејановаца (у 18.веку Степановци)-Вуја и Петко Веренчић(можда је у питању варијанта презимена Веренчевић ? ),а породица Веренчевић се помиње и у Туси (Старим Бановцима) 1734.године,док их већ 1736/7 више нема у Старим Бановцима већ у Белегишу што се поклапа и са њиховим данашњим положајем.
Е сад видео сам да је 1361.године зебележено насеље Verenicze а за каснији период нема никаквих информација што се тиче тог  насеља.
Само презиме Веренчевић неодољиво подсећа на име насеља па се питам,да ли је могуће да је у питању староседелачка породица која је живела у поменутом насељу из ког се иселила и касније по њему и добила презиме?  :)
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Пописи Срема и малог сремског села Сурдука
« Одговор #26 послато: Мај 28, 2017, 04:39:57 поподне »
Познато је да велики број Сремаца данас води порекло са простора Далмације,Лике и Босне и зна се да је највећи број породица досељен између 1774. и 1791.године.Има насељених и из Баната и Бачке,као и јужних крајева Србије.
У току истраживања налетео сам на презиме Веренчевић,у питању је породица која је из Белегиша.У књизи Душана Поповића-Срби у Срему до 1736/7.године помиње се и презиме Веренчић 1710.године у попису Стејановаца (у 18.веку Степановци)-Вуја и Петко Веренчић(можда је у питању варијанта презимена Веренчевић ? ),а породица Веренчевић се помиње и у Туси (Старим Бановцима) 1734.године,док их већ 1736/7 више нема у Старим Бановцима већ у Белегишу што се поклапа и са њиховим данашњим положајем.
Е сад видео сам да је 1361.године зебележено насеље Verenicze а за каснији период нема никаквих информација што се тиче тог  насеља.
Само презиме Веренчевић неодољиво подсећа на име насеља па се питам,да ли је могуће да је у питању староседелачка породица која је живела у поменутом насељу из ког се иселила и касније по њему и добила презиме?  :)
Већина Сремаца из источног па и централног Срема води порекло из Далмације, Босне, Лике и са Кордуна и Баније.  Њихови преци су дошли из тих крајева у 18-ом и 19-ом веку.
Познајем неколико Сремаца из околине Пазове и из Батајнице који знају да имају порекло из Далмације и Лике, већина њих зна тачно из ког села и које године су им преци дошли.   
Упознао сам једног старијег човека из околине Пазове (не могу да се сетим које село је у питању, давно је било) он се презива Бурсаћ и каже да су његови преци дошли из Плавна у Далмацији 1780. године. 
Један Сремац из Батајнице ми је причао да су његови преци дошли из Кистања у Далмацији, средином 19-ог века.
Један Сремац из Крњешеваца који се презива Ђурић ми је рекао да су његови преци дошли из Далмације за време Аустро-Угарске, али није знао из ког села и које године тачно.
« Последња измена: Мај 28, 2017, 04:44:14 поподне Свевлад »

Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1354
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Одг: Пописи Срема и малог сремског села Сурдука
« Одговор #27 послато: Мај 28, 2017, 05:21:24 поподне »
Већина Сремаца из источног па и централног Срема води порекло из Далмације, Босне, Лике и са Кордуна и Баније.  Њихови преци су дошли из тих крајева у 18-ом и 19-ом веку.
Познајем неколико Сремаца из околине Пазове и из Батајнице који знају да имају порекло из Далмације и Лике, већина њих зна тачно из ког села и које године су им преци дошли.   
Упознао сам једног старијег човека из околине Пазове (не могу да се сетим које село је у питању, давно је било) он се презива Бурсаћ и каже да су његови преци дошли из Плавна у Далмацији 1780. године. 
Један Сремац из Батајнице ми је причао да су његови преци дошли из Кистања у Далмацији, средином 19-ог века.
Један Сремац из Крњешеваца који се презива Ђурић ми је рекао да су његови преци дошли из Далмације за време Аустро-Угарске, али није знао из ког села и које године тачно.

Што се тиче мојих са мајчине стране сви су из Срема.Њени са очеве стране се презивају Јајић и знају да су из Крајине али су мислили да су из Лике пореклом,ипак  испоставило се да није тако,већ да су из Далмације,тачније села Богатник у Жегару.Други део њене породице са мајчине стране су Пејиновићи/Пејновићи,колико знам немају никакво сећање на то одакле су и себе сматрају староседеоцима,мада по презимену се види да су дошли из Лике,али гледајући личке Пејиновиће/Пејновиће нисам налетео ни на једну породицу која слави Аранђеловдан као ови из Срема.Ту су и Рашићи из Белегиша,чак и у попису Белегиша 1736/7 се наводи Бошко Рашић па претпостављам да је он директан предак данашњих Рашића но за њихово порекло немам никакву ни идеју ни информацију.На крају од породица које сам за сада забележио,ту је породица Веренчевић из Белегиша и гледајући неке пописе налетим на њих у Бановцима ,па касније Белегишу а и наиђох на то насеље Verenicze  па помислих да ако постоји шанса да су неки од фамилије заиста староседеоци онда је то та породица. :)
« Последња измена: Мај 28, 2017, 05:23:49 поподне Делија »
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Пописи Срема и малог сремског села Сурдука
« Одговор #28 послато: Мај 28, 2017, 06:40:18 поподне »
Што се тиче мојих са мајчине стране сви су из Срема.Њени са очеве стране се презивају Јајић и знају да су из Крајине али су мислили да су из Лике пореклом,ипак  испоставило се да није тако,већ да су из Далмације,тачније села Богатник у Жегару.Други део њене породице са мајчине стране су Пејиновићи/Пејновићи,колико знам немају никакво сећање на то одакле су и себе сматрају староседеоцима,мада по презимену се види да су дошли из Лике,али гледајући личке Пејиновиће/Пејновиће нисам налетео ни на једну породицу која слави Аранђеловдан као ови из Срема.Ту су и Рашићи из Белегиша,чак и у попису Белегиша 1736/7 се наводи Бошко Рашић па претпостављам да је он директан предак данашњих Рашића но за њихово порекло немам никакву ни идеју ни информацију.На крају од породица које сам за сада забележио,ту је породица Веренчевић из Белегиша и гледајући неке пописе налетим на њих у Бановцима ,па касније Белегишу а и наиђох на то насеље Verenicze  па помислих да ако постоји шанса да су неки од фамилије заиста староседеоци онда је то та породица. :)
Грешка, тај Сремац који се презива Ђурић и који зна да су му преци дошли из Далмације није из Крњешеваца него из Војке.
Већина Сремаца из источног Срема има порекло из западних српских крајева, поготово из Далмације и Лике.  Мислим да више оних који су дошли са Косова и из централне Србије у сеобама из 1690. и 1737-1739. године има у западном и северном Срему, односно око Шида  и на Фрушкој Гори.

Саво Накићеновић помиње сеобу Срба из Далмације у Срем 1774.
Године 1774. при Провидуру Болдиу, била је велика глад у Далмацији, око 1000 породица иселило се у Босну и у Сријем.  С оним у Сријем иселио се неки Пана Смуђа из Пађена, за којим бијаше у другом браку Марија родна сестра игумана крупског, Саве Бједова, који већ четири љета није мого чути за сестру и зета, јесу ли живи.  Игуман овај давао је свог коња и 12 цекина за трошак и 88 цекина, кад се поврати из Сријема, што понука Герасима Зелића, да из Плашког оде за Сријем и тамо дозна, да има далматинских Срба, насељених по Сријему и то по Митровици, Голубинцима, Сурдуку, Петринцима, и близу Карловаца.  То му је казао игуман Кувшедински, Јефтимије Котуровић из Колашца из Далмације.  Зелић је од овог народа нашао их доста, а најприје у Голубинцима, пак онда у Сурдуку, Петринцима итд.  Како су се звали ови исељеници, није познато, а и народ не памти. 

https://sr.wikisource.org/sr-el/Книнска_крајина#3._.D0.9A.D0.BD.D0.B8.D0.BD_.D0.BF.D0.BE.D0.BE.D0.B4_.D0.B2.D0.BB.D0.B0.D1.88.D1.9B.D1.83_.D0.9C.D0.B
При крају поглавља: Книн под влашћу Млетачке републике (1688-1797)
« Последња измена: Мај 28, 2017, 06:45:43 поподне Свевлад »

Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1354
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Одг: Пописи Срема и малог сремског села Сурдука
« Одговор #29 послато: Мај 28, 2017, 11:10:01 поподне »
Грешка, тај Сремац који се презива Ђурић и који зна да су му преци дошли из Далмације није из Крњешеваца него из Војке.
Већина Сремаца из источног Срема има порекло из западних српских крајева, поготово из Далмације и Лике.  Мислим да више оних који су дошли са Косова и из централне Србије у сеобама из 1690. и 1737-1739. године има у западном и северном Срему, односно око Шида  и на Фрушкој Гори.

Саво Накићеновић помиње сеобу Срба из Далмације у Срем 1774.
Године 1774. при Провидуру Болдиу, била је велика глад у Далмацији, око 1000 породица иселило се у Босну и у Сријем.  С оним у Сријем иселио се неки Пана Смуђа из Пађена, за којим бијаше у другом браку Марија родна сестра игумана крупског, Саве Бједова, који већ четири љета није мого чути за сестру и зета, јесу ли живи.  Игуман овај давао је свог коња и 12 цекина за трошак и 88 цекина, кад се поврати из Сријема, што понука Герасима Зелића, да из Плашког оде за Сријем и тамо дозна, да има далматинских Срба, насељених по Сријему и то по Митровици, Голубинцима, Сурдуку, Петринцима, и близу Карловаца.  То му је казао игуман Кувшедински, Јефтимије Котуровић из Колашца из Далмације.  Зелић је од овог народа нашао их доста, а најприје у Голубинцима, пак онда у Сурдуку, Петринцима итд.  Како су се звали ови исељеници, није познато, а и народ не памти. 

https://sr.wikisource.org/sr-el/Книнска_крајина#3._.D0.9A.D0.BD.D0.B8.D0.BD_.D0.BF.D0.BE.D0.BE.D0.B4_.D0.B2.D0.BB.D0.B0.D1.88.D1.9B.D1.83_.D0.9C.D0.B
При крају поглавља: Книн под влашћу Млетачке републике (1688-1797)
Значи ипак је био до Срема да види дал су се Далматинци његови удомили,то нисам знао . :)
Куд не пописаше тај силан народ,макар презимена породица које су се иселиле и населиле у Срем. :( За Пољску знам да има попис породица,па чак и за неке породице које су се иселиле у Банат и Босну. :(
Ово је сигурно тачно јер се нека презимена из Сурдука поклапају са презименима из насеља Жегар,а поклапају се и славе! Јајића има доста и у Лици и у Далмацији,и католика и муслимана и православаца,ал једини Јајићи који славе Врбицу су ови из Сурдука и из Жегара у Далмацији што по мени говори доста,поготово јер постоји податак да су Далматинци населили Сурдук 1774.године. :) На крају крајева нису се исељавале читаве породице,један део би остао а други се иселио,мада верујем да је било разних комбинација и случајева. :)
« Последња измена: Мај 28, 2017, 11:12:25 поподне Делија »
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1354
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Одг: Пописи Срема и малог сремског села Сурдука
« Одговор #30 послато: Јун 22, 2017, 07:46:48 поподне »
Пошто се у теми коју сам отворио ради о било каквим пописима Срема а не само села Сурдука поставићу 2 пописа Срема,први из 1722.године а други из 1749.године уз напомену да на поменутом сајту постоји не мали број пописа поготово западног Срема а за источни део ова два пописа су ако не једина онда најзначајнија грађа која постоји на сајту.

https://archives.hungaricana.hu/en/urbarium/hu_mnl_ol_e156_a_fasc137_no010/?list=eyJxdWVyeSI6ICJiYW5vZnp5In0 

https://archives.hungaricana.hu/en/urbarium/hu_mnl_ol_e156_a_fasc073_no008_a/?list=eyJxdWVyeSI6ICJzYWxhbmthbWVudCJ9
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Пописи Срема и малог сремског села Сурдука
« Одговор #31 послато: Јун 22, 2017, 09:26:29 поподне »
Пошто се у теми коју сам отворио ради о било каквим пописима Срема а не само села Сурдука поставићу 2 пописа Срема,први из 1722.године а други из 1749.године уз напомену да на поменутом сајту постоји не мали број пописа поготово западног Срема а за источни део ова два пописа су ако не једина онда најзначајнија грађа која постоји на сајту.

https://archives.hungaricana.hu/en/urbarium/hu_mnl_ol_e156_a_fasc137_no010/?list=eyJxdWVyeSI6ICJiYW5vZnp5In0 

https://archives.hungaricana.hu/en/urbarium/hu_mnl_ol_e156_a_fasc073_no008_a/?list=eyJxdWVyeSI6ICJzYWxhbmthbWVudCJ9

Браво Делијо!

Ово су заиста сјајне ствари! ;)



Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1354
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Одг: Пописи Срема и малог сремског села Сурдука
« Одговор #32 послато: Јун 22, 2017, 10:49:50 поподне »
Браво Делијо!

Ово су заиста сјајне ствари! ;)

Хвала Амико.  ;)
Још када овоме додамо пописе из 1736/7.године из књиге Душана Ј. Поповића може да се успостави леп континуитет. :)
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1354
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Одг: Пописи Срема и малог сремског села Сурдука
« Одговор #33 послато: Јануар 05, 2018, 03:44:39 поподне »
Има ли неко идеју о пореклу породице Војводић која живи у Срему(Сурдук конкретно) а славе Никољдан?Душан Поповић за њих каже да су дошли из Крајине али истраживајући порекло презимена приметио сам да се породице са тим презименом везују за подручје Црне Горе,Херцеговине,Босанске Крајине и Лике понајвише, а славе углавном Светог Јована и Ђурђевдан.

Такође исто питање важи за породицу Црвењаков(старо презиме можда Црвењачки)-а данас Јовановић из Новог Сланкамена,слава не знам која им је.
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1354
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Одг: Пописи Срема и малог сремског села Сурдука
« Одговор #34 послато: Фебруар 02, 2018, 09:20:00 поподне »
Пописи Западног Срема уз Петроварадински шанац из 1722.године са следећим местима:
Czerovicz – Banoster – Nestin – Ladiareck – Binguta – Pallancka – Illock – Berkassova – Nyemecze – Novak – Banoscze – Loas – Lovrinacz – Tovarnich – Liposcze – Abschecze – Podgorie – ottock – Schupania – Kukujescze – Schid – Assaschescze – Czalina – Titel – Villova – Kobilla – Sallankament(нисам га нашао па ће бити да је грешка у питању) – Petervarad-Schanz – Pallancka

https://archives.hungaricana.hu/en/urbarium/hu_mnl_ol_e156_a_fasc128_no012/?list=eyJxdWVyeSI6ICJTYWxsYW5rYW1lbnQgIn0
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Пописи Срема и малог сремског села Сурдука
« Одговор #35 послато: Фебруар 03, 2018, 01:22:34 поподне »
Делијо, постоји ли можда неки попис сремског села Лежимир из 18. или 19. века?
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1354
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Одг: Пописи Срема и малог сремског села Сурдука
« Одговор #36 послато: Фебруар 03, 2018, 01:53:59 поподне »
Делијо, постоји ли можда неки попис сремског села Лежимир из 18. или 19. века?

Баш сад гледам ал морам да имам тачно написану реч да би избацило нешто,ако нађем закачићу овде.
Али налетео сам на пописе из 1708.године помињу се Мартинци и Буђановци друга места.

Karrassova – Petrovics – Velogofczy – Topolani – Grishani – Goritschany – Ladimirovczy – Selesin – Ivanovczy – Herkanovczy – Koska – Budimsy – Boganovczy – Brogyanzy – Habianovczy – Martinzy – Wissovacz – Novack – Tibinzy – Ivanzy – Paulovacz – Vainovczy – Sobotiska – Szritok – Satnicz – Dolianzy – Domanovicz
https://archives.hungaricana.hu/en/urbarium/hu_mnl_ol_e156_a_fasc132_no002/?list=eyJxdWVyeSI6ICJNYXJ0aW56eSAifQ
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1354
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Одг: Пописи Срема и малог сремског села Сурдука
« Одговор #37 послато: Фебруар 03, 2018, 01:56:50 поподне »
Попис из 1722.године,опет се јављају Буђановци.
https://archives.hungaricana.hu/en/urbarium/view/hu_mnl_ol_e156_a_fasc129_no015_a/?document=1&pg=0&bbox=-2272%2C-4583%2C5471%2C24

(Verőce m.): Perovicz – Satinza – Ladimeroszy – Marianschazy – Ivanofzy – Selzin – Herkanofzy – Koscha – Budinzy – Boganofzy – Martinzy – Hobianofzy – Prodjanoszy – Novak – Pissovaz – Hitfalu – Eszék felső és alsó város, erődítmény – Tenje – Harasdin cum villa Caporna – Laslo – Corod – Anthin – Tartinzy – Pazadin – Perschadin – Bobota – Vere – Terpine – Czeritsch – Ertud – Scharvasch
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1354
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Одг: Пописи Срема и малог сремског села Сурдука
« Одговор #38 послато: Фебруар 03, 2018, 02:01:48 поподне »
Делијо, постоји ли можда неки попис сремског села Лежимир из 18. или 19. века?

Нађох Лежимир уз још нека места у Западном Срему ,у питању је некакав попис из 1749.године,ваљда су граничари у питању.
(Szerém m.): Illoki uradalom Illock (oppidum) – Szuszeck – Grabovo – Szvilasch – Mallorin – Septe et Pocklatin – Luba – Divosch – Maradeck – Gruschenthal – Schatrinze – Kukiniass – Irrich (oppidum) – Riviza – Vernich – Pavlovas – Jassech – Steanovaz – Pischenovo – Schulyom – Gregorovaz – Nangelos – Leschimir – Pingula – Edevick – Paczincze – Virschiz

https://archives.hungaricana.hu/en/urbarium/hu_mnl_ol_e156_a_fasc073_no012/?list=eyJxdWVyeSI6ICJsZXNjaGltaXIifQ
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

Ван мреже Сремац

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 536
  • Y-DNK: I2-PH908>Y81557 / mtDNK: H11a5
Одг: Пописи Срема и малог сремског села Сурдука
« Одговор #39 послато: Фебруар 03, 2018, 02:04:11 поподне »
Баш сад гледам ал морам да имам тачно написану реч да би избацило нешто,ако нађем закачићу овде.
Али налетео сам на пописе из 1708.године помињу се Мартинци и Буђановци друга места.

Karrassova – Petrovics – Velogofczy – Topolani – Grishani – Goritschany – Ladimirovczy – Selesin – Ivanovczy – Herkanovczy – Koska – Budimsy – Boganovczy – Brogyanzy – Habianovczy – Martinzy – Wissovacz – Novack – Tibinzy – Ivanzy – Paulovacz – Vainovczy – Sobotiska – Szritok – Satnicz – Dolianzy – Domanovicz
https://archives.hungaricana.hu/en/urbarium/hu_mnl_ol_e156_a_fasc132_no002/?list=eyJxdWVyeSI6ICJNYXJ0aW56eSAifQ

Делијо, ово су села око Осијека, Ђакова и Винковаца - Погановци, Мартинци, Будимци, Ладимиревци...