Аутор Тема: Модални СТР профили српских родова  (Прочитано 9523 пута)

Синиша Јерковић

  • Гост
Модални СТР профили српских родова
« послато: Август 09, 2015, 12:05:22 поподне »
Ако постоји неки конкретан и видљив резултат нашег рада на пројекту (при томе мислим на све тестиране и све оне који су учествовали у дискусијама) онда је то управо генетичко профилисање српских родова. За овај преглед изабрао сам оне који су у генетичком смислу веома препознатљиви и код којих смо могли да успоставимо везу у писаним изворима или кроз славе. Наравно, на пројекту има још профилисаних родова, али недостају јаснији подаци који би их повезали у једну цјелину. Такође неки од овдје приказаних родова имају и неке СТР специфичности по којима су препознатљиви. Како год, овдје приказане модалне вриједности маркера, показују могуће маркерне вриједности њихових предака. Додао сам и потврђене СНП-ове , најниже у стаблу, за оне родове за које је то познато.

Називе родова сам давао по већ устаљеном називу на форуму или сам их сам назвао (немојте се пуно обазирати на називе, некако се морају назвати, ради лакшег памћења).

Такође, већина ових родова, по старости има претка који је је живио у средњем вијеку. Неки од ових родова су мали, док су неки раширени.

У сваком случају вјерујем да ће овај преглед бити користан. И ако Бог да да издвојимо још српских родова.



Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13156
Одг: Модални СТР профили српских родова
« Одговор #1 послато: Август 09, 2015, 12:25:22 поподне »
Свака част Синиша. Лепо изгледа и сасвим сигурно ће бити од користи многима.

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Модални СТР профили српских родова
« Одговор #2 послато: Август 09, 2015, 01:32:27 поподне »
Имам ја питање, примећујем у табели приказану вредност 23 на маркеру DYS635 иако га ја немам у резултату мог теста. Ако може кратко објашњење. Такође ме интересује да ли се и са колико сигурности може тврдити да ми припадамо овом СНП (CTS 10228) обзиром да нисмо радили тест на овај СНП.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13156
Одг: Модални СТР профили српских родова
« Одговор #3 послато: Август 09, 2015, 02:05:57 поподне »
Овде треба убацити и буњевачки "модал" I2a Dinaric South. Они имају своју групу, јасно издефинисану.
« Последња измена: Август 09, 2015, 02:07:28 поподне Небојша »

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Модални СТР профили српских родова
« Одговор #4 послато: Август 09, 2015, 08:49:38 поподне »
Имам ја питање, примећујем у табели приказану вредност 23 на маркеру DYS635 иако га ја немам у резултату мог теста. Ако може кратко објашњење. Такође ме интересује да ли се и са колико сигурности може тврдити да ми припадамо овом СНП (CTS 10228) обзиром да нисмо радили тест на овај СНП.

У праву си, Војинена, за ваш род заиста нема тестираног маркера 635 па сам узео модални за И2а Динарик Сјевер групу. Исти је случај и са Мириловићима.

Што се тиче CTS 10228, он одређује читаву И2а Динарик хаплогрупу, тако да су шансе да нисте позитивни на  CTS 10228 заиста минималне.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Модални СТР профили српских родова
« Одговор #5 послато: Август 09, 2015, 08:51:20 поподне »
Овде треба убацити и буњевачки "модал" I2a Dinaric South. Они имају своју групу, јасно издефинисану.

Ако мислиш на групу која има 14 на маркеру 19, да могли су се убацити и они. Али има још кандидатских родова, па ћемо видјети...

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10048
  • I2a S17250 A1328
Одг: Модални СТР профили српских родова
« Одговор #6 послато: Август 09, 2015, 10:16:52 поподне »
Свака част, Синиша, и ја сам нешто слично правио.
Претпостављам да си овде издвојио само родове за које имамо више тестираних, што је, свакако, поузданије од оних случајева где имамо само по једног.
Од релативно (не)утврђених имамо и Лутовце, Ровчане и Никшиће динарик југ, Морачане Богићевце R1b.
За Љуботињ би требало прецизирати да су у питању Сарапи, јер тамо има и инородних.
Са Бањанима би требало бити опрезан у закључцима, јер су резултати посредни и махом из Пиве (надам се да се нећу наљутити Бањанку).
Што се Дробњака тиче, знаш моје мишљење: имамо тестиране само припаднике једног братства – Косовчића, тако да бих ја прецизирао да се ради о Новљанима. Не заборави беранског Девића динарик север, који је исто Дробњак, али не Новљанин, него од старијег слоја дробњачког становништва.
"Наша мука ваља за причешћа"

Radonić II

  • Гост
Одг: Модални СТР профили српских родова
« Одговор #7 послато: Август 10, 2015, 09:50:57 пре подне »
Svaka čast na obavljenom poslu. Ne želim da ispadne da se žalim,ali mislim da bi rod J1 Radoniće možda bilo bolje preimenovati u Poplaćane, po Poplatu, za sada najverovatnijem mestu odakle je rod krenuo u raseljenje. Ne bih želeo da se mom prezimenu daje prednost u odnosu na Šepe i pogotovo Ružiće. Ako i nismo iz Poplata verovatno nismo poteklo ni mnogo dalje odatle. Što zbog sloge i ravnopravnosti u okviru roda, što da damo malom mestu Poplatu na značaju predlažem naziv za rod Poplaćani. Ne znam što kaže Ljiljan na to.

PS-ovde vaš stari robert w/Radonić. Malo sam bio nestašan i igrao se sa šifrom koju sam zaboravio. Obećavam moderaciji da ću od sada biti dobar momak :-X

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Модални СТР профили српских родова
« Одговор #8 послато: Август 10, 2015, 10:00:58 пре подне »
Svaka čast na obavljenom poslu. Ne želim da ispadne da se žalim,ali mislim da bi rod J1 Radoniće možda bilo bolje preimenovati u Poplaćane, po Poplatu, za sada najverovatnijem mestu odakle je rod krenuo u raseljenje. Ne bih želeo da se mom prezimenu daje prednost u odnosu na Šepe i pogotovo Ružiće. Ako i nismo iz Poplata verovatno nismo poteklo ni mnogo dalje odatle. Što zbog sloge i ravnopravnosti u okviru roda, što da damo malom mestu Poplatu na značaju predlažem naziv za rod Poplaćani. Ne znam što kaže Ljiljan na to.

PS-ovde vaš stari robert w/Radonić. Malo sam bio nestašan i igrao se sa šifrom koju sam zaboravio. Obećavam moderaciji da ću od sada biti dobar momak :-X

Роберте, већ сам у уводу нагласио да су називи родова произвољни и да сам нека изабрао због лакшег памћења. Ваш род сам назвао Радонићи, јер се на подручју сјеверне Далмације помиње јака влашка група под називом Радонићи, са документованим поријеклом са подручја Херцеговине. С обзиром да припадника вашег рода има и у Херцеговини, а крајишки огранци могу довести своје поријекло до сјеверне Далмације, могло би лако бити да се у твом презимену сачувала ранија племенска ознака. Зато сам ставио назив рода Радонићи.

Наравно, ово је само претпоставка и можда није тачна, али је Радонићи релативно лако за памћење па бих га засад оставио.

Ван мреже Љиљан

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 318
Одг: Модални СТР профили српских родова
« Одговор #9 послато: Август 10, 2015, 11:04:41 пре подне »
Mislim da je u redu da se rod zove ovako. Eventualno da se nazove Radonići/Ružići, pogotovo ako se ima u vidu da rad Kristijana Jurana (Doseljavanje Morlaka u opustjela sela Šibenske zagore u 16.vijeku). Manje, više, slažem se sa Sinišom da je ime vrlo proizvoljna stvar, i sutra ga, ako bude još podataka, možemo lako promijeniti.

Radonić II

  • Гост
Одг: Модални СТР профили српских родова
« Одговор #10 послато: Август 10, 2015, 02:37:43 поподне »
Ok, nema problema. Hteo sam samo da izbegnem moguće nesporazume.  :)