Аутор Тема: Хаплогрупа G2a L42-српски Келти?  (Прочитано 113413 пута)

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Хаплогрупа G2a L42-српски Келти?
« Одговор #80 послато: Март 17, 2017, 06:10:09 поподне »
Свој G2а-L42 братији срећан дан Светог Патрика!  ;D
:)
<a href="https://www.youtube.com/v/77N8ijdSFdQ" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/77N8ijdSFdQ</a>


Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Хаплогрупа G2a L42-српски Келти?
« Одговор #81 послато: Мај 16, 2017, 02:40:29 поподне »
У последњих пар дана су пристигли резултати 2 наручена СНП пека за српске G-L42 код FTDNA, тачније за Видовића и мене.
И један и други смо потврђени као YSC33*, што значи да смо се придружили Вулетићу и осталима у ''клубу'' YSC33+.
За сада је извесно да су и двојица Аврамијевштака Томић и Јеротић који су у FTDNA систему тестирања тестирани на 67 маркера такође припадници нашег снпа, а то важи и за целокупни род А01 L497>L42 на Српском ДНК пројекту.
За YSC33 се на основу неких прорачуна (пре резултата из Трипољске културе)  мислило да се одвојила од L42 (за чију се старост мислило да је 3800 година) пре неких 3000 година.
Недавни резултати древне ДНК свакако померају горњу границу за L42 за добрих 2 хиљаде година, што вероватно важи и за YSC33.
Овај снп није приказан на YFullовом стаблу, као и нижи снпови, пре свега јер тестирани на исте нису били заинтересовани за Yfull.

''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Be like Bill

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 842
Одг: Хаплогрупа G2a L42-српски Келти?
« Одговор #82 послато: Мај 16, 2017, 05:16:16 поподне »
Ок, шта они YSC33 раде у Скандинавији ;D

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Хаплогрупа G2a L42-српски Келти?
« Одговор #83 послато: Мај 16, 2017, 05:22:41 поподне »
Ок, шта они YSC33 раде у Скандинавији ;D
И мени је то мистерија, немам представу са којим народом и миграцијама би их могли повезати.
Један од тих YSC33 са Оландских острва између Шведске и Финске (формалну припадају Финској) је недавно наручио BigY, надам се да ће резултате проследити Yfull-у.
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Be like Bill

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 842
Одг: Хаплогрупа G2a L42-српски Келти?
« Одговор #84 послато: Мај 16, 2017, 05:29:48 поподне »
И мени је то мистерија, немам представу са којим народом и миграцијама би их могли повезати.
Један од тих YSC33 са Оландских острва између Шведске и Финске (формалну припадају Финској) је недавно наручио BigY, надам се да ће резултате проследити Yfull-у.

Sad sa novim otkrićima ne znam da li treba menjati dataciju L42 ili Tripoljske kulture. Sve se pitam da li je ustvari već YSC33 selio na sever i zapad kao deo neolitičke (a možda pre neke brončanodopske, indoevropske) ekspanzije. Dobro obrađeni Big Y bi nam trebali kao sunce da to razjasnimo. Nije mi jasno šta su izvukli iz rezultata i da li ih je neko uopšte stručno obradio. Mi na J1 haplogrupi imamo makar Viktara koji se bavi tim pitanjima.

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Хаплогрупа G2a L42-српски Келти?
« Одговор #85 послато: Мај 16, 2017, 05:37:46 поподне »
Sad sa novim otkrićima ne znam da li treba menjati dataciju L42 ili Tripoljske kulture. Sve se pitam da li je ustvari već YSC33 selio na sever i zapad kao deo neolitičke (a možda pre neke brončanodopske, indoevropske) ekspanzije. Dobro obrađeni Big Y bi nam trebali kao sunce da to razjasnimo. Nije mi jasno šta su izvukli iz rezultata i da li ih je neko uopšte stručno obradio. Mi na J1 haplogrupi imamo makar Viktara koji se bavi tim pitanjima.
Пре ће бити ово прво, тј да су са YFull-а баш оманули за датирање L42.
Мени су сада 2 теорије у глави, или миграције на запад односно ''бежање'' од индоевропских освајача, или постепени уплив у Индоевропљане из оближне Јамне и заједничке  миграције са њима у западније крајеве, првенствено на Алпе, и ту стварање неког прото-келтског идентитета. Не могу сад да нађем, али мислим да је у студији аналиризала и аутосомална компонентна Трипољаца, конкретно тог потврђеног као L42, и да је имао значајну степску компотентну, што иде више у прилог другој тези. Имамо и ми пар људи који се детаљније баве тиме, али углавном су то дискусије по затвореним Фејсбук групама.
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Bane

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 977
  • E-Z16988+BY99620+
Одг: Хаплогрупа G2a L42-српски Келти?
« Одговор #86 послато: Мај 16, 2017, 05:50:36 поподне »
Пре ће бити ово прво, тј да су са YFull-а баш оманули за датирање L42.

Старост SNPа ће на YFull-у морати да померају уназад и за R-U152>L2+. Исто због студије од пре неки дан само оне друге Olalde et al. У том случају је грешка ипак мања.

Ван мреже Црна Гуја

  • Уредник СДНКП
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2511
  • I2-BY55783>BY79593
Одг: Хаплогрупа G2a L42-српски Келти?
« Одговор #87 послато: Мај 16, 2017, 06:19:24 поподне »
Ја тек малопре уочих да је данас објављена нова верзија стабла на yfull-у. Видим да су већ ревидиране старости многих грана, нпр. MRCA гране G2a2a-PF3147 померен је за читавих 1300 година у прошлост. Изгледа да је пристигао велики број узорака ове гране у протеклом периоду, јер се сећам да пре није био ни један узорак испод гране М286, а такође није било ни процене старости MRCA, док сада већ имају четири узорка.

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Хаплогрупа G2a L42-српски Келти?
« Одговор #88 послато: Мај 17, 2017, 10:53:16 пре подне »
На G-L497 FTDNA пројекту Видовић и ја смо од сада сврстани у род  440> L42+, Y11074+, YSC33+ , negative for M7109, Z41322, Z39499_test BigY заједно са једним Холанђанином, и 2 Швеђанина(?) са Оландских острва, а извесно је да овде припада и Вулетић  и можда још неки странци. Вулетић је засебно сврстан јер је тестирао само YSC33 а не читав пек као нас петорица (где се тестирају и низводни и сродни снпови).


''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Be like Bill

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 842
Одг: Хаплогрупа G2a L42-српски Келти?
« Одговор #89 послато: Мај 17, 2017, 11:23:44 пре подне »
"Goti mi (ni)smo" ???
 No keltiš? No St Patrick? ???
Da tražimo promenu naziva teme?

« Последња измена: Мај 17, 2017, 11:25:17 пре подне radon »

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Хаплогрупа G2a L42-српски Келти?
« Одговор #90 послато: Мај 17, 2017, 11:30:10 пре подне »
"Goti mi (ni)smo" ???
 No keltiš? No St Patrick? ???
Da tražimo promenu naziva teme?
И та теорија има основе, поготово јер је процурела информација да је на налазиштима Велбаршке културе (о којој се тренутно пише археогенетска студија) један узорак тестиран као G2.
Видећемо какве ће нам одговоре дати Big Y једног Швеђанина који се тренутно обрађује и у будућности неког нашег YSC33+.
https://en.wikipedia.org/wiki/Wielbark_culture
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Be like Bill

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 842
Одг: Хаплогрупа G2a L42-српски Келти?
« Одговор #91 послато: Мај 17, 2017, 11:38:15 пре подне »
И та теорија има основе, поготово јер је процурела информација да је на налазиштима Велбаршке културе (о којој се тренутно пише археогенетска студија) један узорак тестиран као G2.
Видећемо какве ће нам одговоре дати Big Y једног Швеђанина који се тренутно обрађује и у будућности неког нашег YSC33+.
https://en.wikipedia.org/wiki/Wielbark_culture

Stvarno nemam pojma šta da kažem. Da li se nešto više zna o testiranima sa granice Švajcarske i Austrije. Mislio sam d su nam oni bliži od uzoraka sa Olandskih ostrva.
Ironija, ali Goti su mi uvek nešto bili negativci u istorijskim događajima

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Хаплогрупа G2a L42-српски Келти?
« Одговор #92 послато: Мај 17, 2017, 11:43:42 пре подне »
Stvarno nemam pojma šta da kažem. Da li se nešto više zna o testiranima sa granice Švajcarske i Austrije. Mislio sam d su nam oni bliži od uzoraka sa Olandskih ostrva.
Ironija, ali Goti su mi uvek nešto bili negativci u istorijskim događajima
3 Швајцарца су позитивна на један снп испод YSC33, односно на M7109 на који смо ми негативни. Постоји ту још неколицина Немаца, Италијана, Швајцараца, Аустријанаца, Француза, Белгијанаца, Холанђана и један Чех који су извесно YSC33+ али нису тестирали снпове.
Ни ја нисам неки љубитељ Гота и уопштено германских народа.  :)
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Be like Bill

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 842
Одг: Хаплогрупа G2a L42-српски Келти?
« Одговор #93 послато: Мај 17, 2017, 11:49:47 пре подне »
3 Швајцарца су позитивна на један снп испод YSC33, односно на M7109 на који смо ми негативни. Постоји ту још неколицина Немаца, Италијана, Швајцараца, Аустријанаца, Француза, Белгијанаца, Холанђана и један Чех који су извесно YSC33+ али нису тестирали снпове.
Ни ја нисам неки љубитељ Гота и уопштено германских народа:)

 ;)
Izgleda da stvarno postoje dve grupe, jedna koja je otišla na sever (i onda se verovatno vratila na Balkan) i jedna koja je otišla na zapad u Alpe. Čekamo nova iznenađenja

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Хаплогрупа G2a L42-српски Келти?
« Одговор #94 послато: Мај 17, 2017, 12:37:14 поподне »
;)
Izgleda da stvarno postoje dve grupe, jedna koja je otišla na sever (i onda se verovatno vratila na Balkan) i jedna koja je otišla na zapad u Alpe. Čekamo nova iznenađenja
Не знам стварно са којим народом би се YSC33 могли повезати, сама YSC33 се од L42 одвојила пре 3000 година, мада је старост и TMRCA након оног L42  сасвим сигурно већа. Да кажемо да је старост ''солидна'' односно да иде у 1500 год пне, морала је имати неко извориште на ''раскршћу путева'' пошто су њене припаднике изгледа многи асимиловали и ширили их по Европи.
Без пар великих ипсилона се ништа не може тврдити нити са сигурношћу рећи. :)
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Хаплогрупа G2a L42-српски Келти?
« Одговор #95 послато: Мај 17, 2017, 09:50:28 поподне »
Пре ће бити ово прво, тј да су са YFull-а баш оманули за датирање L42.
Мени су сада 2 теорије у глави, или миграције на запад односно ''бежање'' од индоевропских освајача, или постепени уплив у Индоевропљане из оближне Јамне и заједничке  миграције са њима у западније крајеве, првенствено на Алпе, и ту стварање неког прото-келтског идентитета. Не могу сад да нађем, али мислим да је у студији аналиризала и аутосомална компонентна Трипољаца, конкретно тог потврђеног као L42, и да је имао значајну степску компотентну, што иде више у прилог другој тези. Имамо и ми пар људи који се детаљније баве тиме, али углавном су то дискусије по затвореним Фејсбук групама.

Сиво неолит Анадолије.
Наранџасто Јамнаја из Самаре
Црвено источни ловац сакупљач
Плаво западни ловац сакупљач

By the end of the 6th 151 millennium BCE, agriculture had reached eastern Europe, in the form of the Cucuteni-Trypillian complex in the area of present-day Moldova, Romania and Ukraine, with densely settled “mega-sites” in Ukraine housing hundreds, and perhaps thousands, of
people. After around 4000 BCE, these societies further transformed, the tell settlements were largely abandoned, and there is archaeological evidence of contact with nomadic pastoralist populations from the Eurasian steppe. However, the population movements that accompaniedthese events are not immediately evident from the archaeological record and remain largely unknown.

In a few individuals from southeastern Europe, we find evidence of steppe-related ancestry far earlier (defined here as a mixture of EHG and CHG similar to the genetic signature of individuals of the later Yamnaya; Figure 1B,D). One individual (ANI163) from the Varna I cemetery dates to 4711-4550 BCE, one (I2181) from nearby Smyadovo dates to 4550-4450 BCE, and a third individual (I1927) from Verteba cave, associated with the Cucuteni-Trypillian complex, dates to 3619-2936 BCE. These findings push back by almost 2000 years the first evidence of steppe ancestry this far West in Europe, demonstrating the resumption of genetic contact between southeastern Europe and the Steppe that also occurred in the Mesolithic.
« Последња измена: Мај 17, 2017, 10:19:59 поподне Црна Гуја »
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Хаплогрупа G2a L42-српски Келти?
« Одговор #96 послато: Мај 17, 2017, 10:12:57 поподне »
Сиво неолит Анадолије.
Наранџасто Јамнаја из Самаре
Црвено источни ловац сакупљач
Плаво западни ловац сакупљач


А управо овај последњи узорак I1927 са највећим постотком степског удела у аутосомалној генетици је тестиран као L42.

''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Хаплогрупа G2a L42-српски Келти?
« Одговор #97 послато: Јун 03, 2017, 11:09:56 пре подне »
Стигао је резултат једног од Швеђана који је био сврстан у групу 440> са Видовићем, Холанђанином, још једним Швеђанином и са мном. Откривен је нови снп испод YSC33, у питању је Z44672. Он је сада сврстан засебно у групу 447> L42+, Y11074+, YSC33+, Z44672+ на  FT DNA G-L497 пројекту. Извесно је да и други Швеђанин који је сврстан са нама и који је од њега удаљен практично 20 километара ваздушном линијом припада истој тој грани, и сасвим је сигурно да се испод YSC33>Z44672 налази још по неки млађи снп који њих двојицу повезује у претходних 1000 година.



Такође, један од администратора пројекта Ролф Лангланд је освежио ново L43> стабло које је допунио новим тестиранима на снпове испод L43> притом оставивши свој коментар.


Here is a newly-updated version of the SNP chart for the L43 branch of G-L497.  This includes results from the two most-recent BigY tests, which discovered the new SNPs G-Z44139 (a Swiss branch under Y11074) and G-Z44672 (a Swedish branch under YSC33).
 
Several points of interest.  The L43+, L42- branch has an Iberian component, with membership from Spain and Portugal, as well as France and Italy.  It is not clear if this Iberian presence is of ancient origin or could be related to more recent migrations into Iberia from central Europe during the Middle Ages.
 
The YSC33 section continues to expand with new testing results, and includes an interesting Balkan component, but YSC33 is also found as far as Sweden to the north and in France and Netherlands to the West.   The other main branch under G-L42 (Y11076) is apparently not found in eastern Europe, but rather has representation in Switzerland, Italy, France and Norway.  In general the geographic  spread of the Y11076 subclades is not as large as that seen with YSC33. 
 
It continues to seem that the “homeland” of G-L42” is likely the Alps area, extending from southern Germany, across Switzerland and into northern Italy.  This the region with greatest diversity of L42 subclades and is central to L42 from a geographical perspective.  However, a recent study reports that, of all ancient skeletons tested for YDNA so far, the earliest G-L497 is a G-L42 found in Ukraine, and is dated to roughly 5000 to 5600 years before present.  So there is still much to learn about the origins of G-L497 and G-L42, and the time estimates we currently have may be subject to significant revisions. 
 
Thanks to all G-L43 and G-L42 persons who have done recent testing that makes possible the development and continuing revision of our shared YDNA family tree
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Be like Bill

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 842
Одг: Хаплогрупа G2a L42-српски Келти?
« Одговор #98 послато: Јун 04, 2017, 01:33:20 поподне »
Pozdrav Atlantiše.

Jedno pitanje. Što je Vuletić ostavljen posebno u odnosu na Vidovića i tebe? Da li je to zato što nije uradio odgovarajuće testove ili jednostavno nema taj marker koji delite ti i Vidović sa ispitanima iz Holandije i Švedske?

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Хаплогрупа G2a L42-српски Келти?
« Одговор #99 послато: Јун 04, 2017, 01:41:39 поподне »
Pozdrav Atlantiše.

Jedno pitanje. Što je Vuletić ostavljen posebno u odnosu na Vidovića i tebe? Da li je to zato što nije uradio odgovarajuće testove ili jednostavno nema taj marker koji delite ti i Vidović sa ispitanima iz Holandije i Švedske?
Поздрав Радонићу! ;)
Јасно ми је шта те збуњује, и мени је на први поглед било нелогично још када сам добио резултате L497 SNP Pack-a зашто Вулетић није сврстан са нама, али мислим да је то чиста ствар формалности, иста ствар важи и за ово стабло L43>. Колико се може видети на Member haplogroups and SNP test results, Вулетић је урадио снп тестирање преко неког друког пакета, али мислим да није упитно да је и он као и Видовић и ја   L42+, Y11074+, YSC33+ , negative for M7109, Z41322, Z39499. :)
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор