Аутор Тема: Јеротић  (Прочитано 11338 пута)

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Јеротић
« послато: Новембар 27, 2015, 11:31:41 поподне »
"Најважнији критеријуми у психологији који показују степен зрелости човека:

1. Способност за вољење неког другог, а не само себе самог.
2. Способност контролисања сопствених нагона и импулса.
3. Способност подношења непријатности, бола и патње.
4. Поседовање зреле, а не инфантилне савести.
5. Умерена агресивност без реакције беса или мржње, али и без претеране бојажљивости."

Владета Јеротић

Свако од нас би требало да се, према овим мерилима, преиспита и оцени степен сопствене зрелости.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Јеротић
« Одговор #1 послато: Септембар 04, 2018, 07:46:53 поподне »
Претходне ноћи, упокојио се један од највећих Срба савремене наше повести, Владета Јеротић. Дуго је поживео и оставио велики траг иза себе, који ће, сигурно, трајати дуго, дуго.

Вјечна му памјат.



http://www.rts.rs/page/stories/ci/story/124/drustvo/3247476/preminuo-vladeta-jerotic.html

https://rs.sputniknews.com/analize/201809041117072311-VladetaJerotic-AGAPE-Gajsek-secanje/

https://sr.wikipedia.org/sr-ec/%D0%92%D0%BB%D0%B0%D0%B4%D0%B5%D1%82%D0%B0_%D0%88%D0%B5%D1%80%D0%BE%D1%82%D0%B8%D1%9B

"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Јеротић
« Одговор #2 послато: Септембар 04, 2018, 07:59:15 поподне »
Јутрос сам чуо ову тужну вест.

Био је велики човек, иза кога ће остати велико и богато наслеђе.

Нека му вечна памјат.



Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Јеротић
« Одговор #3 послато: Септембар 04, 2018, 08:15:25 поподне »
Неки Јеротићеви наводи које би требало прочитати:

https://samoobrazovanje.rs/citati-vladeta-jerotic/
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Јеротић
« Одговор #4 послато: Септембар 04, 2018, 09:50:34 поподне »
Вечна слава великом Владети Јеротићу. На његов лик и дело ће ме увек подсећати култне емисије Агапеа са Александром Гајшеком на Студију Б. Виша сила је хтела да професор напусти овај свет баш на дан када је рођендан Александру Гајшеку са којим је представљао сјајан тандем као редован гост његових емисија.
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Јеротић
« Одговор #5 послато: Септембар 04, 2018, 10:12:55 поподне »
Вечна слава великом Владети Јеротићу. На његов лик и дело ће ме увек подсећати култне емисије Агапеа са Александром Гајшеком на Студију Б. Виша сила је хтела да професор напусти овај свет баш на дан када је рођендан Александру Гајшеку са којим је представљао сјајан тандем као редован гост његових емисија.

Занимљиво и симболично поклапање датума.



Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Јеротић
« Одговор #6 послато: Септембар 05, 2018, 08:03:20 поподне »
Испраћај великана Владете Јеротића је сјутра на Новом гробљу у Београду. Опело почиње у 13 часова.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3391
  • Васојевић
Одг: Јеротић
« Одговор #7 послато: Септембар 05, 2018, 09:56:13 поподне »
Пошто већ објављујемо Јеротићеве цитате, треба се подсетити и како је дотични доживљао православну веру којој је наводно припадао.

- Питање постављено Јеротићу у једној од емисија Агапе:
Докторе Јеротићу, да ли је православнима, у неким одређеним тренуцима..., таквим неким околностима, дозвољено, ако, на пример, у неком окружењу, од неколико стотина километара, не постоји нигде православни храм, да он недељом оде на мису уместо на Литургију и да буде конкретни учесник тога?
- Јеротићев одговор:
То је остављено сваком појединцу да одлучује. Нема правила...
- Црквени канони:
10. правило Св. Апостола: „Који се заједно са одлученим, ма било и у кући, буде молио, нека се одлучи.“         
64. правило Св. Апостола: „Ако који клирик или световњак пође у синагогу Јудејску или јеретичку да се моли, нека буде свргнут и одлучен.“
9. правило Лаодикијског Сабора: „Не може се допустити да они који припадају Цркви иду ради молитве или службе у гробља или у тзв. мученичке храмове јеретика…“
33. правило Лаодикијског Сабора: „Са јеретицима или расколницима не треба се заједно молити“.

Ово је само један пример какви су све људи били професори или су то и даље на Богословском факултету у Београду. Лично нисам верник, али увек сам презирао лицемере који се лажно представљају као верници (небитно да ли се ради о православцима, католицима или муслиманима), а потову оне који приде покушавају да утичу и на друге са својим "интерпретацијама".

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Јеротић
« Одговор #8 послато: Септембар 05, 2018, 10:16:29 поподне »
Пошто већ објављујемо Јеротићеве цитате, треба се подсетити и како је дотични доживљао православну веру којој је наводно припадао.

- Питање постављено Јеротићу у једној од емисија Агапе:
Докторе Јеротићу, да ли је православнима, у неким одређеним тренуцима..., таквим неким околностима, дозвољено, ако, на пример, у неком окружењу, од неколико стотина километара, не постоји нигде православни храм, да он недељом оде на мису уместо на Литургију и да буде конкретни учесник тога?
- Јеротићев одговор:
То је остављено сваком појединцу да одлучује. Нема правила...
- Црквени канони:
10. правило Св. Апостола: „Који се заједно са одлученим, ма било и у кући, буде молио, нека се одлучи.“         
64. правило Св. Апостола: „Ако који клирик или световњак пође у синагогу Јудејску или јеретичку да се моли, нека буде свргнут и одлучен.“
9. правило Лаодикијског Сабора: „Не може се допустити да они који припадају Цркви иду ради молитве или службе у гробља или у тзв. мученичке храмове јеретика…“
33. правило Лаодикијског Сабора: „Са јеретицима или расколницима не треба се заједно молити“.

Ово је само један пример какви су све људи били професори или су то и даље на Богословском факултету у Београду. Лично нисам верник, али увек сам презирао лицемере који се лажно представљају као верници (небитно да ли се ради о православцима, католицима или муслиманима), а потову оне који приде покушавају да утичу и на друге са својим "интерпретацијама".
Овде му је Гајшек направио медвеђу услугу овим питањем, јер Јеротић није био компетентан да одговори на ово питање, пошто је завршио медицину, специализирао неуропсихиатрију, а у Швајцарској, Немачкој и Француској психотерапију...Ово је ипак било питање за свештено лице...Чини ми се да је ипак био флексибилнијих схватања што се тиче вере, био је православац, али у једној емисији је напоменуо са одушевљењем, како се један његов пријатељ изјашњавао као православац, католик и јевреј у исто време, и то је навео као занимљивост, у смислу, па зашто да не, ако неко може да има три нације у својој крви, зашто не би могао и три вере?!...С тим у вези, можда је и његов одговор у том духу, да може било где...Наравно, знамо да је немогуће бити верујући у више од једне вере у једном тренутку...Велики познавалац свих религија, али ми се чини да је више био енциклопедиста, углавном је наводио цитате...Покој му души!
« Последња измена: Септембар 05, 2018, 10:24:48 поподне ДушанВучко »

симо

  • Гост
Одг: Јеротић
« Одговор #9 послато: Септембар 05, 2018, 10:27:24 поподне »
Јеротића сам увијек више доживљавао као психотерапеута, а мање као православног аутора. Ипак многи су у његовим интерпретацијама, које су биле више синкретистичке, ослоњене на психологију,а не на православно предање, тражили пут и до православља и доживљавали Јеротића као "православног мислиоца".

У православљу заправо и нема много приче, психологизирања и тражења истина. Узми свој крст и хајде за мном, рече Христос. Ако умјесто тога, кажеш, сачекај, да видим шта о томе каже Јунг, а шта Адлер, а шта Конфучије, нигдје краја, крст понијети нећеш.

Сам Јеротић био је симпатичан човјек, занимљив, виђао сам га раније редовно на литургијама у цркви св. Марка. И посебно су ми биле занимљиве његове психоанализе наших познатих писаца.

Ван мреже goca 11

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 829
Одг: Јеротић
« Одговор #10 послато: Септембар 05, 2018, 10:53:25 поподне »
Овде му је Гајшек направио медвеђу услугу овим питањем, јер Јеротић није био компетентан да одговори на ово питање, пошто је завршио медицину, специализирао неуропсихиатрију, а у Швајцарској, Немачкој и Француској психотерапију...Ово је ипак било питање за свештено лице...Чини ми се да је ипак био флексибилнијих схватања што се тиче вере, био је православац, али у једној емисији је напоменуо са одушевљењем, како се један његов пријатељ изјашњавао као православац, католик и јевреј у исто време, и то је навео као занимљивост, у смислу, па зашто да не, ако неко може да има три нације у својој крви, зашто не би могао и три вере?!...С тим у вези, можда је и његов одговор у том духу, да може било где...Наравно, знамо да је немогуће бити верујући у више од једне вере у једном тренутку...Велики познавалац свих религија, али ми се чини да је више био енциклопедиста, углавном је наводио цитате...Покој му души!
Мислим да му је Гајшек поставио питање ради питања.Професора Јеротића сам лично упознала и слушала његова предавања . Говорио је да без невоље нема богомоље  као  и да ће на крају света остати само хришћани....Ако неко има неку муку , проблем, невољу, молиће се свеједно где....Моја прабаба велика српкиња и православка кад јој је дете умирало молила се  и светој Петки, и у Католичкој цркви светом Антуну заштитнику деце. Човек је прво упознао Бога а религије и нације  су дошле после после...  Слажем се са Вучком.

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3391
  • Васојевић
Одг: Јеротић
« Одговор #11 послато: Септембар 05, 2018, 11:23:13 поподне »
Овде му је Гајшек направио медвеђу услугу овим питањем, јер Јеротић није био компетентан да одговори на ово питање, пошто је завршио медицину, специализирао неуропсихиатрију, а у Швајцарској, Немачкој и Француској психотерапију...Ово је ипак било питање за свештено лице...

На то питање је пре 100 година тачан одговор могао да да и најнеписменији српски сељак, ма колико маловеран био, а камо ли један професор богословије. Канони које сам споменуо спадају у најпознатије, а својевремено су настали управо због људи "широких схватања" попут Јеротића.

Иначе, пример који сам навео није изолован, већ је само један од јасних показатеља да се ради о човеку који је свесно и плански ширио неправославне идеје међу верницима представљајући се као православни верник и професор на богословији. И морам да признам, то је радио сасвим успешно.

Моја прабаба велика српкиња и православка кад јој је дете умирало молила се  и светој Петки, и у Католичкој цркви светом Антуну заштитнику деце.

Да, тако је то код нас. Кад црвени кончић не помогне, онда су све опције на столу... Међутим, насупрот твом мишљењу, прави верници не иду у тешким тренуцима по туђим богомољама, већ се уздају у своју веру. У туђе богомоље иду маловерни који се надају да ће бар неки бог или светац услишити њихове молитве.

Ван мреже dko

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 502
Одг: Јеротић
« Одговор #12 послато: Септембар 05, 2018, 11:47:59 поподне »
Моја мама је лекар, и често ме подсети како је 1985 Јеротић био приморан да пред пензију напусти Медицински факултет зато што је желео да предаје на Богословском. То је био апсолутни шок у СФРЈ...данас је и Бокан на свом фејсбуку подсетио на то...Уникатан случај у том тренутку, то јест пионирски потез, који је отворио простор постојању православног интелектуалца у тадашњем српском друштву.

симо

  • Гост
Одг: Јеротић
« Одговор #13 послато: Септембар 05, 2018, 11:56:34 поподне »
...који је отворио простор постојању православног интелектуалца у тадашњем српском друштву.

Православни интелектуалац. Да ли тако нешто постоји?

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Јеротић
« Одговор #14 послато: Септембар 05, 2018, 11:59:39 поподне »
Кад већ причамо о правим верницима, ево још једног добропознатог, прикладног цитата...

Јеванђеље по Матеју, глава седма
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже dko

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 502
Одг: Јеротић
« Одговор #15 послато: Септембар 06, 2018, 12:02:15 пре подне »
Православни интелектуалац. Да ли тако нешто постоји?

Генијално питање. Ко да сам га ја саставио...а ваљда постоји, иако не би требало...:) Него, било је православних интелектуалаца и пре Јеротића, често помињем Жарка Видовића, ево и Идоли су до '85 били завршили факултет, ваљда, али код Јеротића је било кључно што је напустио Медицински и прешао на Богословију. Тај правац кретања је за цело друштво значио...ево, напуштам 'науку' иако сам највећи ауторитет у свом пољу и идем back to the future

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Јеротић
« Одговор #16 послато: Септембар 06, 2018, 12:15:02 пре подне »
Православни интелектуалац. Да ли тако нешто постоји?
Сам појам "интелектуалац" и не постоји у православљу. Чини ми се да је Владика Николај рекао:" кад неко каже за себе да је "интелектуалац", то ми звучи као да је рекао:  "ја сам пола човека"" :) У смислу да без духовности нема потпуног човека
« Последња измена: Септембар 06, 2018, 12:17:03 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3391
  • Васојевић
Одг: Јеротић
« Одговор #17 послато: Септембар 06, 2018, 12:37:41 пре подне »
Кад већ причамо о правим верницима, ево још једног добропознатог, прикладног цитата...

Јеванђеље по Матеју, глава седма

Првих пет тачака те главе су од вајкада омиљене међу свим хришћанским реформаторима (или јеретицима, зависи како их ко доживљава) који су наилазили на отпор конзервативаца. Шта год да се приговори реформаторима који би да измене дотадашњи вековни поредак (није битно ли је у питању залагање за реформу богослужења или залагање за склапање геј бракова у цркви), они се одмах позивају на 7. главу јеванђеља по Матеју. Није битно што су њихова залагања најчешће у супротности са десетином других тачака из Новог завета и црквених канона, 7. глава ће увек бити ту да се на њу позову ма шта чинили. Сигуран сам да је 7. глава нарочито популарна међу свештеницима педофилима из католичке цркве. Међутим, барем што се тиче реформатора, у тој глави има и 15. тачка која им и не иде баш у прилог.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Јеротић
« Одговор #18 послато: Септембар 06, 2018, 12:46:39 пре подне »
Првих пет тачака те главе су од вајкада омиљене међу свим хришћанским реформаторима (или јеретицима, зависи како их ко доживљава) који су наилазили на отпор конзервативаца. Шта год да се приговори реформаторима који би да измене дотадашњи вековни поредак (није битно ли је у питању залагање за реформу богослужења или залагање за склапање геј бракова у цркви), они се одмах позивају на 7. главу јеванђеља по Матеју. Није битно што су њихова залагања најчешће у супротности са десетином других тачака из Новог завета и црквених канона, 7. глава ће увек бити ту да се на њу позову ма шта чинили. Сигуран сам да је 7. глава нарочито популарна међу свештеницима педофилима из католичке цркве. Међутим, барем што се тиче реформатора, у тој глави има и 15. тачка која им и не иде баш у прилог.

Није ни тачка 21. лоша...
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже ogixxl

  • Члан Друштва
  • Шегрт
  • *****
  • Поруке: 84
Одг: Јеротић
« Одговор #19 послато: Септембар 06, 2018, 06:00:13 пре подне »
Пошто већ објављујемо Јеротићеве цитате, треба се подсетити и како је дотични доживљао православну веру којој је наводно припадао.

- Питање постављено Јеротићу у једној од емисија Агапе:
Докторе Јеротићу, да ли је православнима, у неким одређеним тренуцима..., таквим неким околностима, дозвољено, ако, на пример, у неком окружењу, од неколико стотина километара, не постоји нигде православни храм, да он недељом оде на мису уместо на Литургију и да буде конкретни учесник тога?
- Јеротићев одговор:
То је остављено сваком појединцу да одлучује. Нема правила...
- Црквени канони:
10. правило Св. Апостола: „Који се заједно са одлученим, ма било и у кући, буде молио, нека се одлучи.“         
64. правило Св. Апостола: „Ако који клирик или световњак пође у синагогу Јудејску или јеретичку да се моли, нека буде свргнут и одлучен.“
9. правило Лаодикијског Сабора: „Не може се допустити да они који припадају Цркви иду ради молитве или службе у гробља или у тзв. мученичке храмове јеретика…“
33. правило Лаодикијског Сабора: „Са јеретицима или расколницима не треба се заједно молити“.

Ово је само један пример какви су све људи били професори или су то и даље на Богословском факултету у Београду. Лично нисам верник, али увек сам презирао лицемере који се лажно представљају као верници (небитно да ли се ради о православцима, католицима или муслиманима), а потову оне који приде покушавају да утичу и на друге са својим "интерпретацијама".

Мислим да је неправедно да се читав Јеротићев опус сагледава кроз једно питање и одговор, он је имао многа питања и многе одговоре. Зашто вадити нешто из контекста и тврдити да су његове речи лицемерне. Ако нисте успели да нађете ама баш ништа паметно у његовим предавањима онда је проблем у вама а не у њему.

Свако има право да погреши али и да се покаје, Јеротић је себе сматрао за верника, њему ће Бог судити а не ми...

Ван мреже Мића

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 524
  • R1b-PF7562
Одг: Јеротић
« Одговор #20 послато: Септембар 06, 2018, 07:31:53 пре подне »
Да, тако је то код нас. Кад црвени кончић не помогне, онда су све опције на столу... Међутим, насупрот твом мишљењу, прави верници не иду у тешким тренуцима по туђим богомољама, већ се уздају у своју веру. У туђе богомоље иду маловерни који се надају да ће бар неки бог или светац услишити њихове молитве.
Лако је судити другоме...
"Превише интересовања, премало времена" И. Анђелковић

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Јеротић
« Одговор #21 послато: Септембар 06, 2018, 09:11:39 пре подне »
Неки траже трун Јеротићу, а не виде балване своје...
Но, нека остане на оној - не суди...
"Наша мука ваља за причешћа"

симо

  • Гост
Одг: Јеротић
« Одговор #22 послато: Септембар 06, 2018, 09:36:41 пре подне »
Колико сам могао да примјетим тежиште коментара није било на Јеротићевој личности, већ на његовим ставовима и то везано искључиво за православље. Једино је можда Иван претјерао кад је написао да је плански ширио неправославне идеје представљајући их као православне. Мислим да не можемо знати какве су чије намјере. Можда је човјек вјеровао да је то исправно и говорио и писао у најбољој намјери.

Просто ми је био интересантан овај талас библијских цитата на форуму и препорука "не суди".  :)

Ипак се изгледа брани лик и дјело. А свака одбрана лика и дјела било ког човјека не изгледа ми богзна како здраво.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Јеротић
« Одговор #23 послато: Септембар 06, 2018, 09:50:49 пре подне »
О нашим ликовима и делима зна се Ко ће судити.

Мени само иде на живце то инквизиторско ситничарење које се некад практикује.
А нарочито су на удару осведочени хришћани...
С обзиром да сам имао прилике слушати Јеротића небројено пута (и уживо), а и да знам људе који га лично познају (нисам имао част и сам да га лично упознам), могу само рећи - камо среће да сам ја хришћанин колико је он био.

Ти Синиша знаш да је првих 40 дана за сваку душу важно раздобље. Тада се треба молити за упокојење и Царство Небеско. А не истраживати кад, где и шта је рекао и колики је верник био.

Или да упростим, постоји стара народна - о покојнику све најбоље.
 
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Dado

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 23
Одг: Јеротић
« Одговор #24 послато: Септембар 06, 2018, 10:00:50 пре подне »

Из бибилографије Академика проф. др Владете Јеротића објављене на Википедији (https://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%92%D0%BB%D0%B0%D0%B4%D0%B5%D1%82%D0%B0_%D0%88%D0%B5%D1%80%D0%BE%D1%82%D0%B8%D1%9B) може се примјетити очигледан "заокрет" о врсти/типу дјела од 1992. године. Тај заокрет може бити искуственог карактера (евидентно је да је одређени проценат пацијената који су се борили са зависношћу успјели изборити са истом окрећући се вјери) а може бити и диктиран. То вјероватно никад неће бити објелодањено јавно.

Оно што је очигледно је да је оставио дубок траг. Пројекат Растко му је посветио посебну пажњу ( http://www.rastko.rs/filosofija/jerotic/index_c.html ) при чему је формирана и задужбина ( http://www.rastko.net/zaduzbinajerotic/ ).

Мени је привукла пажњу констатација Тање Петернек (ТВ лица као сав нормалан свет) када је рекла да је Владета Јеротић био толико интересантан саговорник да је емисија приликом монтаже подијељена у три дијела (обично има један или два дијела).

симо

  • Гост
Одг: Јеротић
« Одговор #25 послато: Септембар 06, 2018, 10:55:20 пре подне »
А нарочито су на удару осведочени хришћани...

Небо, стварно не знам ко су то "осведочени хришћани". Нема таквих до посљедњег издисаја.

С обзиром да сам имао прилике слушати Јеротића небројено пута (и уживо), а и да знам људе који га лично познају (нисам имао част и сам да га лично упознам), могу само рећи - камо среће да сам ја хришћанин колико је он био.
Ти Синиша знаш да је првих 40 дана за сваку душу важно раздобље. Тада се треба молити за упокојење и Царство Небеско. А не истраживати кад, где и шта је рекао и колики је верник био.

Опет кажем, овдје није ријеч о Јеротићевој личности или спасењу, већ о неким ставовима које је износио. Вјерујем да је био и добар човјек, и професор, и све остало, али мислим да нема потребе на сваку критику његовог рада извлачити цитате из Светог Писма о осуђивању ближњих.


Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Јеротић
« Одговор #26 послато: Септембар 06, 2018, 12:31:07 поподне »
Мој савет свим критичарима је да се најпре мало загледају у себе, своју душу и дела, па онда у "туђе двориште"...

Неко помену Јеротићев заокрет ка православљу 1990-их. А помиње се и могућност да је то било "диктирано". Ја заиста не схватам такав начин размишљања, то стално тражење неких задњих намера, нечег лошег у другима. А што се нечијег прображења из нехришћанина у хришћанина тиче, зар је то нешто што треба спочитавати? Зар неверник мора остати неверник да бисмо га уважавали у његовој (демонској) доследности? Колико је светих отаца који су били незнабожци, па и прогонитељи хришћана, па су се преобразили? 

За Јеротића се сада већ сасвим основано може рећи да је осведочени хришћанин, а за нас који смо још овде, видећемо кад дође време.

Јер, да парафразирам Свето Писмо, није хришћанин онај који виче "Господе, Господе", већ онај који то показује својим делима.

Или, што рече онај виц - шта пише на улазу у пакао:

"џаба сте постили".
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Јеротић
« Одговор #27 послато: Септембар 06, 2018, 12:39:18 поподне »
Опет кажем, овдје није ријеч о Јеротићевој личности или спасењу, већ о неким ставовима које је износио.

Тај став који је овде изнео је једна тако велика ствар, да би га требало правац пред инквизицију  ???

Човек је одговорио на сасвим исправан начин. Он није презвитер ни ђакон нити духовник да одговара на оваква питања.
Утолико није чак ни дужан да даје савете попут - питајте свог духовника.
У суштини, то и јесте ствар личног избора.
Као што је ствар нечијег личног избора да буде верник, неверник, агностик, православац, католик...
Зар Јеротић треба да даје такве инструкције?

Видим да се та банална изјава третира у пакету са правилима васељенских сабора.
Изгледа да више смета неодређена изјава једног психијатра, него неки православни епископи који саслужују са јеретицима.

Да вас подсетим да је Стефан Немања, Свети Симеон Мироточиви, испрва крштен у римокатоличкој богомољи. Јер није било у близини православне цркве, па су родитељи изабрали било какву, тек да дете не остане некрштено.
"Наша мука ваља за причешћа"

симо

  • Гост
Одг: Јеротић
« Одговор #28 послато: Септембар 06, 2018, 12:57:14 поподне »
Тај став који је овде изнео је једна тако велика ствар, да би га требало правац пред инквизицију  ???
Човек је одговорио на сасвим исправан начин. Он није презвитер ни ђакон нити духовник да одговара на оваква питања.

То је само један детаљ, било је тога још. Влада Димитријевић је писао о томе опширније.

Али као што написах, не осуђујем никога, па ни професора Јеротића због појединих његових ставова. Радо сам га читао,а и сада волим од њега понешто прочитати. Његово писање посматрам искључиво као интелектуално, не увијек и нужно као православно тј. православље свакако нисам настојао учити од професора Јеротића па је и свака расправа на ту тему беспредметна.

Проблем је што се овдје наступа као да је Јеротић био светац и да је самим тим био непогрешив. Нормално је да онда дође и реакција са друге стране.

Ван мреже Dado

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 23
Одг: Јеротић
« Одговор #29 послато: Септембар 06, 2018, 01:10:39 поподне »
У суштини, то и јесте ствар личног избора.
Као што је ствар нечијег личног избора да буде верник, неверник, агностик, православац, католик...
Off topic
Vjera "u praksi" nije stvar ličnog izbora. Ona to tek postaje kasnijim odrastanjem.
Ja sam kršten kao dijete. I svoju djecu sam krstio veoma rano.
U suštini roditelji su ti koji trasiraju put.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Јеротић
« Одговор #30 послато: Септембар 06, 2018, 03:14:03 поподне »
Проблем је што се овдје наступа као да је Јеротић био светац и да је самим тим био непогрешив.

То није тачно. Нико то овде није рекао.
Био је велики мислилац, ерудита, добродушан човек и (по мени) добар хришћанин.
Ако су то претпоставке за светост, онда се слажем.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Јеротић
« Одговор #31 послато: Септембар 06, 2018, 03:16:25 поподне »
Off topic
Vjera "u praksi" nije stvar ličnog izbora. Ona to tek postaje kasnijim odrastanjem.
Ja sam kršten kao dijete. I svoju djecu sam krstio veoma rano.
U suštini roditelji su ti koji trasiraju put.

Вера јесте ствар личног избора.
Тај избор свакако захтева зрелост особе.
Деца су најбољи верници, јер све схватају много простодушније и једноставније него одрасли.
А сама чињеница да су неког родитељи крстили у раном узрасту, не значи да ће то дете бити верник кад одрасте.
Знам многе крштене који су неверници. Чак и неке који су антитеисти.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Јеротић
« Одговор #32 послато: Септембар 06, 2018, 05:18:22 поподне »
Опет кажем, овдје није ријеч о Јеротићевој личности или спасењу, већ о неким ставовима које је износио. Вјерујем да је био и добар човјек, и професор, и све остало, али мислим да нема потребе на сваку критику његовог рада извлачити цитате из Светог Писма о осуђивању ближњих.

Симо, ја се стварно питам јесмо ли ми читали исте поруке:

Цитат
- како је дотични доживљао православну веру којој је наводно припадао.
- увек сам презирао лицемере који се лажно представљају као верници.
- ради се о човеку који је свесно и плански ширио неправославне идеје међу верницима представљајући се као православни верник и професор на богословији.

Па онда и у наставку индиректно сврставање у исти кош са свештеницима педофилима.

Ако ово није написано са намером да се дисквалификује човек, ја не знам са којом јесте.

Остали који су у овоме видели нешто ружно па одговорили библијским цитатом сад испадају некакво стадо које не знају да мисли својом главом, већ понављају као папагаји "не суди", а све у намери да бране "лик и дело", на шта се треба само лаконски осмехнути са стране. Ја бих се пре запитао зашто је толико људи помислило управо то што су написали.

Не знам за остале, али могу рећи у своје име: уопште нисам пратио рад Владете Јеротића и не знам шта је говорио на којој телевизији. Оно што знам је да је важио за једног од највећих мислилаца и великана нашег доба. Такође као ни Иван, ни ја нисам верник, па ми је тим пре помало непријатно што сам се уопште позивао на библијске цитате и нешто објашњавао на тему хришћанства (иако не сматрам да о томе не знам ништа). Отац и мајка су ме учили да је ред да се Човеку ода поштовање када премине. Небо је отворио тему управо са том намером, што је од почетка било јасно сваком добронамерном. Потпуно ми је дегутантно називати га лицемером и овде га "развлачити" један дан након што се упокојио. То није питање вере и православља већ основне пристојности. Али добро, свако ради како мисли да треба па ће, како рече Небо, наша дела говорити о нама.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3391
  • Васојевић
Одг: Јеротић
« Одговор #33 послато: Септембар 06, 2018, 06:57:54 поподне »
Мислим да је неправедно да се читав Јеротићев опус сагледава кроз једно питање и одговор, он је имао многа питања и многе одговоре.

Већ сам написао да је Јеротић имао доста неправославних ставова иако се представљао као православац. Симо је споменуо текст Владимира Димитријевића који је доступан на интернету:
https://vladimirdimitrijevic.com/images/e-knjiga/jagnje-i-zmija-vladimirdimitrijevic.pdf
Није ми проблем да цитирам још неке примере којих заиста има доста. Тако да, као што сам већ рекао, ово није изолован случај. Већини оних који су се огласили на овој теми бих препоручио да прочитају тај текст пре него што се огласе поново са својим неаргументованим ставовима.

Зашто вадити нешто из контекста и тврдити да су његове речи лицемерне.

Ништа није извађено из контекста. Јеротић је на врло јасно питање новинара самоуверено дао врло јасан и притом потпуно нетачан одговор од кога се никада није оградио, барем колико је мени познато.

Човек је одговорио на сасвим исправан начин. Он није презвитер ни ђакон нити духовник да одговара на оваква питања.
Утолико није чак ни дужан да даје савете попут - питајте свог духовника.
У суштини, то и јесте ствар личног избора.
Као што је ствар нечијег личног избора да буде верник, неверник, агностик, православац, католик...
Зар Јеротић треба да даје такве инструкције?

Не, он није одговорио на исправан начин. Питање је јасно гласило да ли православни верници (а не неверници, агностици, католици или не знам већ ко) могу да иду на католичку мису. Свако има право да иде да се моли где год жели, али православни верници ако то и даље желе да буду не смеју да иду на католичку мису јер у том случају директно крши најмање четири црквена канона која сам навео. Јеротић је могао да каже да није упућен, али је уместо тога изнео потпуно нетачну тврдњу да "нема правила" и да је то избор сваког православног верника. Тиме је директно навео све недовољно упућене православне вернике да водећи се за његовим ауторитетом (као што је већ речено, био је професор на богословском факултету) себе доведу у врло незавидну ситуацију уколико им је заиста стало да буду узорни православни верници.

Па онда и у наставку индиректно сврставање у исти кош са свештеницима педофилима.

Ово је крајње злонамерно тумачење. Никога нисам сврстао у исти кош са свештеницима педофилима, ни директно ни индиректно, а камо ли Јеротића или било кога са форума ко је устао у одбрану његовог лика и дела. Само сам рекао да се људи који немају аргументе за своје ставове или поступке редовно позивају на ту 7. главу, а таквих очигледно има неколико на овој теми. Банални пример да исто сигурно раде и свештеници педофили сам навео баш да бих указао на то да са таквим приступом буквално свако може да се на то позове, а не да бих било кога овде упоредио са њима.

Том логиком да нико никоме не сме било шта да приговори црквени судови уопште не би требало да постоје и треба их све укинути јер забога нико нема право да било коме суди.

Потпуно ми је дегутантно називати га лицемером и овде га "развлачити" један дан након што се упокојио. То није питање вере и православља већ основне пристојности.

Видиш, то што си сад написао јасно говори о томе да спадаш у оне којима је битнија форма од суштине. Нису ти засметале неистине, али ти је засметао начин на који су те неистине побијене. Ја свакако не бих отворио тему о Јеротићу дан након што је умро и за њега рекао да је лицемер, али када чујем како се велича његов рад и где треба и где не треба, не могу да а да не кажем шта мислим о томе. Можда је био изврстан психијатар, али говорити о њему као о "добром хришћанину" је могуће једино ако се православље не поистовећује са хришћанством што је сасвим легитиман став, али не за оне који себе сматрају православцима.

Мало мање емоција и патетике, а више аргументованог приступа дискусији не би било на одмет.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Јеротић
« Одговор #34 послато: Септембар 06, 2018, 08:03:06 поподне »
С обзиром да сам васпитан у духу пристојности, нећу одговарати на овај последњи пост. А имао бих свашта да напишем.
Само, молим уредника да закључа ову тему, да не бисмо надаље читали овако шта...
"Наша мука ваља за причешћа"