Аутор Тема: Пописи становништва  (Прочитано 50827 пута)

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Пописи становништва
« Одговор #20 послато: Фебруар 04, 2016, 03:59:39 поподне »
Хвала много на труду! Незгодно је доста... Нарочито ових пар ћерки... Инђију сам одмах прочитао, имао сам неколико Инђија у фамилији у прошлости. Корисно ми је било што на овом линку http://www.poreklo.rs/2013/01/01/poreklo-prezimena-selo-brezovica-ub/ има прекуцан попис целог села Брезовице из 1863,  то је село релативно близу овог око ког се мучимо... Тако да, ма ту Инђија, има Петрија, али нема Ела - биће да је Јела, њих има доста... 

Ван мреже aleksandar I

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 974
  • I2-Z16982
Одг: Пописи становништва
« Одговор #21 послато: Фебруар 04, 2016, 04:02:25 поподне »
Хвала много на труду! Незгодно је доста...али нема Ела - биће да је Јела, њих има доста...
Ма заједно смо јачи! Вјероватно си у праву за Јелу. Пописивач је мало гутао слова. Ајд поздрави ми Рамба, Мирка и остале планинаре из ПД "Повлен" ;)

Ван мреже Gallavant

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 110
Одг: Пописи становништва
« Одговор #22 послато: Фебруар 04, 2016, 04:10:39 поподне »
Тако да, ма ту Инђија, има Петрија, али нема Ела - биће да је Јела, њих има доста...

Definitivno Jela, u crkvenim knjigama koje sam čitao iz tog vremena se i dalje koristilo "e" u značenju "je". Sigurno bi neko od lokalnih stručnjaka ovde mogao da ti kaže više.

Inače mi pade na pamet, možda bi neki mod mogao da odvoji ovaj deo teme u posebnu, "Pomoć pri transkripciji" ili šta već, ovako odosmo ko zna gde. :)

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Пописи становништва
« Одговор #23 послато: Фебруар 04, 2016, 04:16:50 поподне »
Да, треба да се одвоји, одвели смо тему на другу страну... Ја сам окачио ово и посебно у "српски језик" подфорум, али одговори су стигли овде  :) Нажалост, не познајем поменуте планинаре из ПД Повлен (али зато познајемо Повлен) :)

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Пописи становништва
« Одговор #24 послато: Фебруар 04, 2016, 04:18:28 поподне »
Да, сетимо се да је Вук убацио слово ''Ј'', пре тога није га било.. Све течи са ''је'' ''ја'' ''ји'' ''иј'' ''еј'' ''ај'' и слично су незгодне некад...

Ван мреже aleksandar I

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 974
  • I2-Z16982
Одг: Пописи становништва
« Одговор #25 послато: Фебруар 04, 2016, 04:44:51 поподне »
Да, сетимо се да је Вук убацио слово ''Ј'', пре тога није га било.. Све течи са ''је'' ''ја'' ''ји'' ''иј'' ''еј'' ''ај'' и слично су незгодне некад...

Одлично! Потпуно сам то сметнуо са ума, мада у "Месечни приходи" користи старословенску ознаку ѣ.
То се види у заглављу код "трећег проблема  :) имовинске природе.

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Пописи становништва
« Одговор #26 послато: Фебруар 04, 2016, 05:09:33 поподне »
-      жена Милица
               син Драгић
               син ??? (Иван??? )
               кћи Петрија ???
               кћи ???
               кћи Инђија ???
               кћи Аница


Драгић и Иван је рекао бих тачно. Петрија није сигурно је име почиње са М, али иза ње је или Миона или Миока. По нешто већем слову К рекао бих Миока, мада ми је то име чудно. Инђију нико живи без лабараторије или документа пред собом неће прочитати ;)

Покушаћу да видим још Петрију.

Ха! Укапирао сам! Еурека! Погледајте како је написано ''синовац Марко'' или било које име са ''р'', то ''р'' је увек спојено са претходним словом. ако имамо то у виду, а знамо да је оно слово што личи на ''Ела'' или ''Сија'' заправо ''Јела'', онда је овај други син, испод Драгића - ЈЕВРЕМ  :)

Да ли је?  :o

Ван мреже aleksandar I

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 974
  • I2-Z16982
Одг: Пописи становништва
« Одговор #27 послато: Фебруар 04, 2016, 05:46:56 поподне »
онда је овај други син, испод Драгића - ЈЕВРЕМ  :)

Богуми биће да је Јеврем. Још провјери да Инђија није случајно Анђелија ;D

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Пописи становништва
« Одговор #28 послато: Фебруар 04, 2016, 06:04:35 поподне »
Цитат
Богуми биће да је Јеврем. Још провјери да Инђија није случајно Анђелија ;D

Хахахах! Хвала Александре Први, што си се укључио и теби Gallavant! Море, да је остало ово старо писмо, већи бисмо риспект имали према свом језику чини ми се  ;D

Ван мреже Александар Невски

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 1135
Одг: Пописи становништва
« Одговор #29 послато: Фебруар 04, 2016, 06:36:51 поподне »
Да, сетимо се да је Вук убацио слово ''Ј'', пре тога није га било..

Наравно да га не бѣше било, йер "Ј" нѣйе ћирилично слово.
Србски йезик йе свакако имао начина и слов записати глас "Й", прѣ него што йе Вук почео користити нѣмачко слово "Ј" за исту намѣну. Штавише, било йе више слов за његово записивање: "И", "І", "Ї", од прилике као у тзв. "украинском" писму, направљеном Лењином. Их намѣна и разликовање употрѣбе ми нѣйе потпуно ясно.
Србски пѣсник Лаза Костић: "у млазових прочитам сричући" "по уздасих тако први' у јунака реч поврви"

Ван мреже Korisnik77

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 81
Одг: Пописи становништва
« Одговор #30 послато: Фебруар 04, 2016, 06:54:27 поподне »
Богуми биће да је Јеврем. Још провјери да Инђија није случајно Анђелија ;D
Aco, Inđija je bilo prilično često ime u 19.vijeku . Ja sam pregledajući Šepe, naišao na čak dvije Inđije.

Ван мреже rajo

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 148
  • E-BY14160
Одг: Пописи становништва
« Одговор #31 послато: Фебруар 04, 2016, 07:59:26 поподне »
Тек недавно сам схватио како се правилно зове оно што ме занима, а то су микроподаци са предратних пописа, у Краљевини.
Постоје објављени збирни подаци по пописима по овом или оном критеријуму, али шта је са микроподацима?

Да кренемо од првог пописа, из 1921. Зна ли неко нешто о томе? Да ли су сачувани "пописни листићу"? Ако да где су? Да ли су доступни истраживачима?

Ван мреже aleksandar I

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 974
  • I2-Z16982
Одг: Пописи становништва
« Одговор #32 послато: Фебруар 04, 2016, 08:58:48 поподне »
Aco, Inđija je bilo prilično često ime u 19.vijeku . Ja sam pregledajući Šepe, naišao na čak dvije Inđije.

Љиљане да ли си чуо за име Пивка? Има ли га међу Шепама? :o

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Пописи становништва
« Одговор #34 послато: Фебруар 05, 2016, 10:42:00 пре подне »
Na sajtu im još piše ovo, u rubrici često postavljana pitanja:

12. ДА ЛИ СЕ У АРХИВУ МОГУ НАЋИ ПОДАЦИ ПОТРЕБНИ ЗА ГЕНЕАЛОШКА ИСТРАЖИВАЊА?

Генеалошки подаци у фондовима Архива Југославије могу се пронаћи за поједина лица у персоналним досијеима чиновника који су радили у неком од централних државних органа од 1918. године.


Ван мреже dom1977

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 30
Одг: Пописи становништва
« Одговор #36 послато: Фебруар 14, 2016, 08:51:02 пре подне »
Popisi stanovništva Srbije XIX.stoljeće

Arsić Miladin- Popis stanovništva i poljoprivrede u selima opštine Mladenovac 1863.
http://www.mediafire.com/view/y1axa33b39s14kq/Arsic_Miladin-_Popis_stanovnistva_i_poljoprivrede_u_selima_opstine_Mladenovac_1863.pdf

Branko Peruničić - Grad Paraćin
http://www.mediafire.com/view/a2h8h5t6w0naqw4/Branko_Perunicic_-_Grad_Paracin.pdf

Peruničić Branko - Državni popis u Gornjoj Resavi 1863.
http://www.mediafire.com/view/n4jo31ljz1o873c/Perunicic_Branko_-_Drzavni_popis_u_Gornjoj_Resavi_1863.pdf

Branko Peruničić  - Grad Valjevo i njegovo upravno područje 1815-1915
http://www.mediafire.com/view/e2p7hw2dwbsr133/Branko_Perunicic__-_Grad_Valjevo_i_njegovo_upravno_podrucje_1815-1915.pdf


Ван мреже dom1977

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 30
Одг: Пописи становништва
« Одговор #37 послато: Фебруар 14, 2016, 09:16:42 пре подне »
Poštovani forumaši.
Ovdje se nalaze izvori popisa Kosova i Metohije, a  navedeni su u knjigama albanskih autora.
Međutim, vi koji ste iz Beograda možete sve vrlo jednostavno nabaviti, jer piše broj kutije i knjige.

U prilogu 1. se vidi da u Prištini posjeduju sve popise 1887.-1900. Možda ih imaju i u Beogradu pa molim pogledajte. Probajte potražiti "salname vilayeti Kosova".

Prilog 3. jasno govori o "POPISU SRPSKIH DOMOVA 1903. U KAZAMA : Prizrenskoj..." i naveden je broj dokumenta !

1.
http://uploads.im/mwXTM.jpg
2.
http://uploads.im/fbs2p.jpg
3.
http://uploads.im/JEU5t.jpg

Nadam se da sam svima pomogao, a sada je na vama da pronađete sve popise.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Пописи становништва
« Одговор #38 послато: Фебруар 14, 2016, 01:12:27 поподне »
Poštovani forumaši.
Ovdje se nalaze izvori popisa Kosova i Metohije, a  navedeni su u knjigama albanskih autora.
Međutim, vi koji ste iz Beograda možete sve vrlo jednostavno nabaviti, jer piše broj kutije i knjige.

U prilogu 1. se vidi da u Prištini posjeduju sve popise 1887.-1900. Možda ih imaju i u Beogradu pa molim pogledajte. Probajte potražiti "salname vilayeti Kosova".

Prilog 3. jasno govori o "POPISU SRPSKIH DOMOVA 1903. U KAZAMA : Prizrenskoj..." i naveden je broj dokumenta !

1.
http://uploads.im/mwXTM.jpg
2.
http://uploads.im/fbs2p.jpg
3.
http://uploads.im/JEU5t.jpg

Nadam se da sam svima pomogao, a sada je na vama da pronađete sve popise.

Хм... не бих рекао dom1977 да ти пописи постоје и у Београду, можеш погледати на страницама Архива Србије да се ти пописи не спомињу. Што је на неки начин и логично, ти пописи су остали у локалним административним центрима, одакле су државне административне центре слани само статистички подаци. Нажалост, то без одласка у Приштину или евентуално њихове дигитализације истих докумената, неће у скорије време угледати светло дана. Такве су прилике да ћемо пре упознати се са овим документима из Турске што су недавно стигли на обраду у Београд, него са овима што чаме у тами Архива у Приштини, али надајмо се да окупација неће вечно трајати.

Наравно, теби хвала и за ове прилоге, а и за све раније.

Кад стигнем, планирао сам отићи до Архива Србије, тамо се чувају Попис домаћинстава и добара Барање из 1729–1732. године, те Попис домаћинстава и добара Барање из 1742. године. На основу мојих сазнања ниједан од пописа никада нису публиковани. То је таман везивна грађа за пописе из 1715. и 1720. године са пописом из 1767. године. Чак негде постоји и Попис исповеданих у некадашњој Мохачкој епархији из 1735. године, који се некада чувао у Збирци Максима Лудајића (1895), али не знам где се данас налази.



Ван мреже Gallavant

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 110
Одг: Пописи становништва
« Одговор #39 послато: Фебруар 14, 2016, 06:08:48 поподне »
dom1977, svaka čast za priloge! Da nemaš slučajno i knjigu od Branka Peruničića, "Smederevska Palanka i okolina"?