Аутор Тема: Чеси  (Прочитано 16713 пута)

симо

  • Гост
Одг: Чеси
« Одговор #20 послато: Август 31, 2017, 07:29:49 поподне »
Ако је тако, и ако R1a показује извесну блискост са хрватским хаплотиповима, онда треба проверити има ли сличне R1b међу Хрватима из кајкавско-чакавске зоне. Тамо је ова хаплогрупа прилично заступљена. Мада је то све релативно код R1b на 17 маркера.

За Чешку R1b претпостављам да потиче од келтског и германског старијег становништва на подручју Чешке. Евентуално њихово присуство међу Хрватима би било могуће једино да су Хрвати са собом покупили дио тог становништва, у шта не вјерујем превише. Једини начин да се то провјери јесте да се иде хаплотип по хаплотип са оним велики истраживањем Хрвата (1100 или колико већ). Хрватски R1b близак је R1b зони у Алпима и Италији и може бити и другог типа.

Заборавих написати, већ сам у овој анализи упоређивао са хрватским R1b који се налази код на Пројекту и није било поклапања.
« Последња измена: Август 31, 2017, 07:31:52 поподне симо »

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Чеси
« Одговор #21 послато: Август 31, 2017, 07:37:22 поподне »
Из неколико разлога мислим да је то немогуће:

-постојање специфично чешких грана хаплогрупе I2-PH908 чији заједнички предак претходи евентуалним влашким сеобама
-највиши проценат I2-YP196 у југозападној Чешкој гдје никаквих влашких сеоба није било
- проценат I2-YP196у Чешкој од 9-16% што је превисоко за неки влашки допринос са Балкана
- колико ми је познато хрватских и влашких насеља је било по Мађарској, Аустрији, Моравској и Словачкој. Није ми познато да их је било у Чешкој
- што се тиче везе Хрвата и Чеха преко М458>L260, ова хаплогрупа је широко заступљена међу Чесима и у толиком броју није је могла донијети група евентуалних хрватских досељеника
- по оном како видим генетски резултати указују на јасну везу у раносредњовјековном периоду

Хвала на одговору, то ме је занимало. :)



Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Чеси
« Одговор #22 послато: Август 31, 2017, 07:38:30 поподне »
За Чешку R1b претпостављам да потиче од келтског и германског старијег становништва на подручју Чешке. Евентуално њихово присуство међу Хрватима би било могуће једино да су Хрвати са собом покупили дио тог становништва, у шта не вјерујем превише. Једини начин да се то провјери јесте да се иде хаплотип по хаплотип са оним велики истраживањем Хрвата (1100 или колико већ). Хрватски R1b близак је R1b зони у Алпима и Италији и може бити и другог типа.

Заборавих написати, већ сам у овој анализи упоређивао са хрватским R1b који се налази код на Пројекту и није било поклапања.

Онда је вероватно другог порекла.

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Чеси
« Одговор #23 послато: Август 31, 2017, 08:12:16 поподне »
Stieber 1 i Stieber 2 пуно поклапање са Мерџаном, католиком из Попова поља.

Општи закључак за чешку I1 из овог рада, велико поклапање са српском I1.
Шта може да се закључи налажењем дробњачких хаплотипова у Чешкој? Не верујем да би у глобалу то могло да угрози сценарио доласка из Италије код нас, али је занимљиво да има чешких резултата који се поклапају са неким нашим резултатима
« Последња измена: Август 31, 2017, 08:18:11 поподне ДушанВучко »

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Чеси
« Одговор #24 послато: Август 31, 2017, 09:13:25 поподне »
Можда чешки И1 П109 има везе са тридесетогодишњим ратом (1618-1648) , где је у једном периоду шведска војска водила борбе против Хабзбурговаца на територији Чешке? (опсада Брна 1645,Прашка битка 1648...)  (незнам који је проценат П109 у Чешкој)...Нормани нису тамо залазили у средњем веку?...
http://www.denbrna.cz/en/swedish-siege-brno-1645
https://en.wikipedia.org/wiki/Battle_of_Prague_(1648)


« Последња измена: Август 31, 2017, 09:20:16 поподне ДушанВучко »

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Чеси
« Одговор #25 послато: Септембар 01, 2017, 12:03:10 пре подне »
Можда чешки И1 П109 има везе са тридесетогодишњим ратом (1618-1648) , где је у једном периоду шведска војска водила борбе против Хабзбурговаца на територији Чешке? (опсада Брна 1645,Прашка битка 1648...)  (незнам који је проценат П109 у Чешкој)...Нормани нису тамо залазили у средњем веку?...
http://www.denbrna.cz/en/swedish-siege-brno-1645
https://en.wikipedia.org/wiki/Battle_of_Prague_(1648)
Некад је боље ћутати :) (не писати одмах шта падне на ум :) )

Ван мреже Voljen od Boga

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 947
  • I-Y4460*
Одг: Чеси
« Одговор #26 послато: Фебруар 09, 2019, 09:36:52 поподне »
Ovo je jedna aplikacija gdje se može pretraživati češka genebaza:
https://www.genebaze.cz/cgi-bin/ydsbh.cgi?lang=us&n=cz&fbclid=IwAR1SXn695hX7T-d1Z2Q5y8IuzNFuNpvwgo6YUJWcKcxiYjJm9M_eBog5elg
Ima li neka slična aplikacija za Evropu koja uzima u obzir i SNP-eove?
Hvala!
Evropa je jedna velika porodica.

Ван мреже Platin

  • Одбор за архивистику
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 981
Одг: Чеси
« Одговор #27 послато: Фебруар 09, 2019, 09:38:18 поподне »
Свиђа ми се могућност претраге Чеха  :)
Ако све прође добро, имаћу кога да упоредим :D

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2334
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Чеси
« Одговор #28 послато: Фебруар 10, 2019, 03:02:01 пре подне »
Одлично Чеси! Може да се пребаци на амерички језик, ко не разуме чешко-словачки.

Ван мреже kanimir

  • Гост
  • *
  • Поруке: 12
Одг: Чеси
« Одговор #29 послато: Јануар 04, 2020, 08:44:14 поподне »
https://www.genebaze.cz/cgi-bin/ydhd.cgi?lang=cz&n=cz

На Чешком ДНК пројекту се сада могу видјети хаплогрупа, локација и презиме свих тестираних.

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Чеси
« Одговор #30 послато: Август 04, 2020, 03:53:23 пре подне »
Чешко село Света Хелена, у румунском делу Баната...
Svatá Helena (rumunsky Sfânta Elena, německy Sankt Helena, maďarsky Dunaszentilona) je jedna ze šesti českých vesnic v rumunském Banátu nacházející se nad mohutným zářezem Dunaje ve výšce asi 400 m n. m. asi 7 km od Nové Moldavy (Moldova Nouă). Založena byla přistěhovalci z Čech roku 1824. (једно од шест чешких села у румунском делу Баната које се налази над моћним Дунавом на висини око 400м , око 7 км. од Нове Молдавије. Село су основали 1824. чешки досељеници)
https://cs.wikipedia.org/wiki/Svat%C3%A1_Helena_(Ban%C3%A1t)

Ово је Голубац преко пута Дунава:



http://www.banat.cz/images/Fotogalerie/Dokoupil/Dokoupil_Helena.htm
« Последња измена: Август 04, 2020, 04:02:47 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже Malesevic

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 517
Одг: Чеси
« Одговор #31 послато: Август 04, 2020, 01:15:01 поподне »
Цитат
колико ми је познато хрватских и влашких насеља је било по Мађарској, Аустрији, Моравској и Словачкој. Није ми познато да их је било у Чешкој

Било је. Тзв. Моравски Хрвати али веома мали број. Насељавање је извршено у две фазе током 16-ог века на простору данашње Јужноморавске регије (насеља Добро Поље, Нови Преров, Јевишовка, Леднице, итд.). Завршница асимилације се одиграла током 19-ог века. На попису из 2002 око 400 особа се у Чешкој изјаснило моравско-хрватским језиком.


Ван мреже сɣнце

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1672
  • I-A1328
Одг: Чеси
« Одговор #32 послато: Септембар 16, 2020, 12:45:11 поподне »
Повест записана 1120. г. о том како се населише у Бохемију и како се прозва Чешка земља

".. људи расположише своја прва посељења около горе Рип, међу двема рекама, међу Огрју и Влтавом; овде они основаху своја прва жилишта и с радошћу положише на зем идоле богова, које донесоху на својима плећима. Ондак старешина, за ким остали идоху каконо за својим господином, обрати се својим сапутником говорећи:
О другови, не једном снашасте са мном пут по непроходних шумах, уставите се и принесите жртву, угодну вашим боговом. С пречудном њиховом помоћу ми коначно најдосмо земљу додељену нам судбом. Ово је баш та земља, коју вам обећах, никому не подвластна, пуна звери и птиц, меда и млека; ваздух, каконо ви сами видите, пријатан за живот. Одасвуд пуно воде с рибом у изобиљу. Овде вам неће бити недостатка и нико вам неће сметати. Пошто ће ово бити всша земља, размислите како ћете је назвати.
Сапутници његови рекоху: "Еда можемо најти боље име земљи овој него што је твоје име, отче наш. Јербо је твоје име Чех¹, нека се и земља наша тако зове.
"

Из 1314 г. повест из Хронике Далимила:

" V srbském jazyku jest země
jiežto Charvaty jest jmě.
V tej zemi bieše lech,
jemužto jmě bieše Čech¹.
Ten mužobojstva se dočini,
pro něž svú zemiu provini."

Међу Србима јест земље
којој пак Хрвати² је име,
У тој земљи бејаше лех (ратар, пољанин),
кому име бејаше Чех¹.
Он људоубојство си допусти,
зато своју земљу напусти.

¹) Чех, Чехна, Чеша - тако одмела зову Чеслава.
Област Чеха се у оно време дотицала само околине Прага.

²) Хрвати је област североисточно од Праге и снюеверозападно од Моравске.

Постоји на истоку Чесшке земље народ који зову Леси.
Један пример њихова говора;

Kaj noród mój?
Pisany je mój wérš nocami.
Joch był jak pes wyhnany w swět.
Joch błudził wečer ulicami
a społ jak chachar pod mostami,
mój žiwot ňeznoł žodén kwět.
Jo zatracény syn Ostrawy
pro kořéň mjesta némjéł sém.
Kus Polska tam, tu kus Morawy,
tu buržuj Čech, tam Polok drawy.
Kaj noród mój? Kaj lašsko zém? …

...Ја сам затраћени син Остраве,
за корен места не имах.
Део Пољске ту, онде део Мораве,
овуда буржуј Чех, тамо Пољак плени.
Где је народ мој? Где је лешска земља...
Лијеп бит није лијеп се родит,
јербо љепоти може се научит;
а кад душом љепује человјек,
које вањско с тијем поредит?

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Чеси
« Одговор #33 послато: Октобар 29, 2021, 11:50:02 поподне »
Kulturista ep. 70 - Češko selo u Srbiji
<a href="https://www.youtube.com/v/WoBAMX9larE&amp;ab_channel=Kulturista%2FCoolturista" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/WoBAMX9larE&amp;ab_channel=Kulturista%2FCoolturista</a>
У овој лепој цркви Св. Јана Непомука у Чешком селу, имали смо концерт прошле године:
« Последња измена: Октобар 29, 2021, 11:56:10 поподне ДушанВучко »

Ван мреже сɣнце

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1672
  • I-A1328
Одг: Чеси
« Одговор #34 послато: Новембар 18, 2021, 04:27:51 поподне »
 
Чешка презимена и мјеста поријекла изравних предака
Příjmení a místa přímých předků

 https://genealogie-rz.webnode.cz/prijmeni-predku/?fbclid=IwAR2k4q0oInvwSzDmdERQSXL9mgQ_nuJ28gYUEgf4DVgKIw9r-9muqFUYHPA
Лијеп бит није лијеп се родит,
јербо љепоти може се научит;
а кад душом љепује человјек,
које вањско с тијем поредит?

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Чеси
« Одговор #35 послато: Март 09, 2023, 09:51:23 поподне »
Занимљив цитат из етнографске литературе:

"Иза њих су доселили из Мазина Пемац 5к. Славе Никољдан. Предка им прозвао спахија "Пемац" што је мален, а звао се пре Кончар."

Двије су ми ствари овдје биле интересантне.

Прво, тај стари назив за Чехе-Пемци, који се данас сасвим изгубио. Претпостављам да је настало сажимањем од Бохемци>Боемци>Бемци>Пемци (да се и ја мало играм лингвистике  :)  )

Друго, очигледно општа представа да су Чеси малени. Да би нешто прешло у надимак, ипак мора бити широко распрострањено као увјерење. Било би интересатно истражити откуд да је такво увјерење за Чехе постојало код Срба у Крајини почетком 20. вијека и да ли је то неко опште европско мишљење о Чесима као народу ниског раста.

Ван мреже Христифор

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 880
Одг: Чеси
« Одговор #36 послато: Март 09, 2023, 10:07:47 поподне »
Кад смо већ код Чеха на овим просторима  Марин Седлачек кошаркашки коментатор  којег често гледамо на малим екранима је чешког порекла са очеве стране. Седлак на чешком значи фармер или ти сељак.

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Чеси
« Одговор #37 послато: Март 09, 2023, 10:12:51 поподне »
Занимљив цитат из етнографске литературе:

"Иза њих су доселили из Мазина Пемац 5к. Славе Никољдан. Предка им прозвао спахија "Пемац" што је мален, а звао се пре Кончар."

Двије су ми ствари овдје биле интересантне.

Прво, тај стари назив за Чехе-Пемци, који се данас сасвим изгубио. Претпостављам да је настало сажимањем од Бохемци>Боемци>Бемци>Пемци (да се и ја мало играм лингвистике  :)  )

Друго, очигледно општа представа да су Чеси малени. Да би нешто прешло у надимак, ипак мора бити широко распрострањено као увјерење. Било би интересатно истражити откуд да је такво увјерење за Чехе постојало код Срба у Крајини почетком 20. вијека и да ли је то неко опште европско мишљење о Чесима као народу ниског раста.
Први пут чујем за такву квалификацију Чеха, спадају међу високе народе и увек сам сретао високе људе тамо (одокативно, ту су негде као ми). Ако је ово истраживање тачно, десети су на свету, а жене четврте
https://www.irozhlas.cz/clovek/zebricku-nejvyssich-narodu-dominuji-evropani-cesky-jsou-mezi-zenami-ctvrte-_201607271000_mhornakova
Можда су тадашњи чешки досељеници били доста нижи од Крајишника, па су их тако назвали
« Последња измена: Март 09, 2023, 10:18:49 поподне ДушанВучко »

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Чеси
« Одговор #38 послато: Март 09, 2023, 10:19:32 поподне »
Први пут чујем за такву квалификацију Чеха, спадају међу високе народе и увек сам сретао високе људе тамо (одокативно, ту су негде као ми). Ако је ово истраживање тачно, десети су на свету, а жене четврте
https://www.irozhlas.cz/clovek/zebricku-nejvyssich-narodu-dominuji-evropani-cesky-jsou-mezi-zenami-ctvrte-_201607271000_mhornakova

Можда је тако сад, али ко зна како је било прије сто двјесто година.

И Холанђани су, чини ми се, исто тако важили раније за малене, а данас су међу највишим у Европи.

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Чеси
« Одговор #39 послато: Март 09, 2023, 10:26:44 поподне »
Можда је тако сад, али ко зна како је било прије сто двјесто година.

И Холанђани су, чини ми се, исто тако важили раније за малене, а данас су међу највишим у Европи.
У овом чланку је табела са поређењем 1914те и 2014те за првих десет земаља и баш се виде разлике у позицијама у висинама (Србија 1914. 30. место, 2014. осмо, жене у Србији 1914. - 69. место 2014. - пето. И код Чеха је велика разлика)
Тадашњи Чеси (1914.) су наводно били на 24. месту, а Крајишници су и тада били високи, па вероватно због тога
« Последња измена: Март 09, 2023, 10:31:46 поподне ДушанВучко »