Аутор Тема: Порекло српског етнонима  (Прочитано 48963 пута)

На мрежи сɣнце

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1673
  • I-A1328
Одг: Порекло српског етнонима
« Одговор #120 послато: Новембар 20, 2019, 01:18:07 пре подне »

...ΧΟΡΟΑΘΟΣ ΣΑΝΔΑΡΖΙΟΥ ΑΡΧΟΝΤΕΣ ΤΑΝΑΕΙΤΩΝ...
Tanais tablets

Halanorum regionibus,quos Greuthungis confines Tanaitas consuetudo nominauit.
Marcellinus, Rerum Hestarum, lib 31/32

Prěvod:
...Horoathos sin Sandarzija, arhonta Podonjana
Podonjanima zovu Halane, koji su u dodiru s Greuthungima (Gotima)

Sličnost ličnoga imena i etnonima ne osigurava direktnu kauzalnost, no tek korrelaciju. Analogija: sličnost čovjeka s jednim od majmuna ne znači da je jedan potekao od drugoga, no da eventualno imaju zajedničnoga predka.

In the question on jow the name derives from Iranian there still is not a certain answer.
Katičić, Književnost i naobrazba ranoga hrvatskoga srednjevjekovlja, 1998, 225-226




Лијеп бит није лијеп се родит,
јербо љепоти може се научит;
а кад душом љепује человјек,
које вањско с тијем поредит?

Ван мреже Zor

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1372
Одг: Порекло српског етнонима
« Одговор #121 послато: Новембар 20, 2019, 03:02:46 пре подне »
 Као и код Ширвана сɣнце је иницирао, е ево од мене неког јачег доказа. 8)

С. Т. Еремян (СССР).
«Расселение горских народов Кавказа по Птолемею и «Армянской географии» VII века»
1964




 Vali = Dvali;  Serbi = Silbii/Silvii, који су из Загатальског района.

 Дакле разлог што се не налази аланске генетике код Срба је што сарматског племена "Серба" није ни било.  :D
« Последња измена: Новембар 20, 2019, 03:06:01 пре подне Zor »

Ван мреже Zor

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1372
Одг: Порекло српског етнонима
« Одговор #122 послато: Новембар 20, 2019, 03:32:59 пре подне »
 А има и повезивања поменутог Ширвана са Силвима (јерм. Чилб). Преци дијела Авара.


Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Порекло српског етнонима
« Одговор #123 послато: Новембар 20, 2019, 08:58:31 пре подне »
Који је први писани спомен српског имена, написан од стране самих Срба? Какав је облик употребљен?

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Порекло српског етнонима
« Одговор #124 послато: Новембар 20, 2019, 09:22:12 пре подне »
...ΧΟΡΟΑΘΟΣ ΣΑΝΔΑΡΖΙΟΥ ΑΡΧΟΝΤΕΣ ΤΑΝΑΕΙΤΩΝ...
Tanais tablets

Halanorum regionibus,quos Greuthungis confines Tanaitas consuetudo nominauit.
Marcellinus, Rerum Hestarum, lib 31/32

Prěvod:
...Horoathos sin Sandarzija, arhonta Podonjana
Podonjanima zovu Halane, koji su u dodiru s Greuthungima (Gotima)

Sličnost ličnoga imena i etnonima ne osigurava direktnu kauzalnost, no tek korrelaciju. Analogija: sličnost čovjeka s jednim od majmuna ne znači da je jedan potekao od drugoga, no da eventualno imaju zajedničnoga predka.

In the question on jow the name derives from Iranian there still is not a certain answer.
Katičić, Književnost i naobrazba ranoga hrvatskoga srednjevjekovlja, 1998, 225-226

Да, али је име дефинитивно иранског (сарматског) порекла - The Tanais Tablet B mentions Horoathos as the son of (or from) Sandarz who is the archons (or been) of the Tanaisians (one of theory Sandakhshatra gens), which is a Scytho-Sarmatian name...

Дакле разлог што се не налази аланске генетике код Срба је што сарматског племена "Серба" није ни било.  :D

Као што рекох раније, чак и ако га није било, то не искључује могућност порекла етнонима из сарматског или аланског језика.  ;) Није било ни помена икаквог племена Хрвата у античким историјским изворима или картама (за Србе тј. Сербе се ово барем не може рећи, па макар представљало грешку односно лоше читање) али присуство сарматског личног имена Хороатос у северном делу Причерноморја током 3. века н.е. даје снажну индицију о пореклу овог етнонима, о чему су писали хрватски лингвисти Ранко Матасовић и Алемко Глухак као и историчар Анте Шкегро. Свакако мислим да је то основанија претпоставка него да је настало од "хрбат" или "хрпт", јер је то само вештачко натезање како би се пошто-пото доказало да је етноним словенског порекла, што је слична прича као и са "Србима-Сркима". Ни Анти се не помињу пре 6. века па је и даље већинско мишљење да је то етноним иранског (аланског или сарматског) порекла. Ја само гледам са логичне стране и уочавам мање-више натегнута и бесмислена објашњења, што се не може рећи за објашњење које је понудио Лома применом иранских језичких средстава - од прото-ИЕ *kmbhro- преко *sabra (прото-ирански рефлекс) до *særb- (сарматски рефлекс), успут дајући и пример из модерног осетинског, særvæt ("сеоска утрина, пашњак"). Иначе од те протоиндоевропске речи *kmbhro- потиче и словенска реч "себар, себри". Што се тиче хрватског етнонима, Лома је дао прилично добро објашњење на основу забележеног антропонима из Танаиса:



Ако је сунце вољан да Ломи предочи своја размишљања, било би врло интересантно видети његов одговор на сунчеву критику.  :)
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Порекло српског етнонима
« Одговор #125 послато: Новембар 20, 2019, 09:38:03 пре подне »
Који је први писани спомен српског имена, написан од стране самих Срба? Какав је облик употребљен?

Једна од старијих би требало да је повеља бана Нинослава. Нисам се много њоме бавио, и не знам њену аутентичност. Ту се спомење израз Срблин. Док се у повељама српских владара често у множини користи израз "Србљи" у разним облицима. Лаик сам на пољу лингвистке, али Срблин и Србљи ми некако иду заједно.

На мрежи сɣнце

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1673
  • I-A1328
Одг: Порекло српског етнонима
« Одговор #126 послато: Новембар 20, 2019, 09:45:51 пре подне »
Који је први писани спомен српског имена, написан од стране самих Срба? Какав је облик употребљен?

Порфирлгенит се служи назвањем Σερβλοι / Serbli и ово доводи у везу с назвањем обуће кметова и робова "servuli". Заправо не постоји такова ријеч у грчком или латинском, но се на србском и осталим словенским језицима ципела називала цревље (од ријечи цријево) како и дан данас се назива у Црној Гори или Словенији (а ријеч ципела је мађарска). Ријеч Сербљи такођер је заслужна за средњевијековно супостављање са Tribali-ма.

И кога си чловѣка приселил игумень светаго Георгија откоуду любо: или из Грькь или из Србль

— Повеља краља Милутина манастиру св. Ђорђа на Серави близу Скопља из 1300

Списасмо имена метохијамь всѣмь по Срьблѣх и по Романији

— Повеља цара Душана из 1348.

https://sr.m.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D1%80%D0%B1%D1%99%D0%B8

Ја сам једном приликом казао, да Србаљ < sьrbјь значи "србски, који припада Србима". Тако су заправо у стара времена називали земљу која припада Србима;
Дакле "идем у Србију" би се рекло "иду у србље".
На исти начин су и земљу Руса називали Русь, а земљу Чеха просто Чеси. ( у Руси, у Србљех, у Чесех).


Лијеп бит није лијеп се родит,
јербо љепоти може се научит;
а кад душом љепује человјек,
које вањско с тијем поредит?

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Порекло српског етнонима
« Одговор #127 послато: Новембар 20, 2019, 09:54:06 пре подне »
Једна од старијих би требало да је повеља бана Нинослава. Нисам се много њоме бавио, и не знам њену аутентичност. Ту се спомење израз Срблин. Док се у повељама српских владара често у множини користи израз "Србљи" у разним облицима. Лаик сам на пољу лингвистке, али Срблин и Србљи ми некако иду заједно.

Сад сам и ја мало гледао. Мислим да је најстарији помен српског имена написан од стране Срба онај из хиландарске повеље Стефана Немање 1199. године.
"Стога по многој својој и неизмерној милости и човекољубљу дарова нашим прадедовима и нашим дедовима да владају овом земљом српском..." Међутим не посједујем документ у којем је овај помен у оригиналном ћирилском облику.

Сљедећи би требао бити помен из 1202. године монаха Симеона, везан за Вуканово јеванђеље. Ту већ имам оригинални облик:




Што се облика Србин, Срблин тиче он се наизмјенично јавља већ у првим повељама Стефана Првовјенчаног.  То би значило да је то Срб+л доста старо.

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Порекло српског етнонима
« Одговор #128 послато: Новембар 20, 2019, 10:06:14 пре подне »
Ево тих облика Србин/Срблин из повеља Стефана Првовјенчаног са Дубровчанима.

Повеља из 1215.



Повеља из 1219-1228



Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Порекло српског етнонима
« Одговор #129 послато: Новембар 20, 2019, 10:12:47 пре подне »
Порфирлгенит се служи назвањем Σερβλοι / Serbli и ово доводи у везу с назвањем обуће кметова и робова "servuli". Заправо не постоји такова ријеч у грчком или латинском, но се на србском и осталим словенским језицима ципела називала цревље (од ријечи цријево) како и дан данас се назива у Црној Гори или Словенији (а ријеч ципела је мађарска). Ријеч Сербљи такођер је заслужна за средњевијековно супостављање са Tribali-ма.

И кога си чловѣка приселил игумень светаго Георгија откоуду любо: или из Грькь или из Србль

— Повеља краља Милутина манастиру св. Ђорђа на Серави близу Скопља из 1300

Списасмо имена метохијамь всѣмь по Срьблѣх и по Романији

— Повеља цара Душана из 1348.

https://sr.m.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D1%80%D0%B1%D1%99%D0%B8

Ја сам једном приликом казао, да Србаљ < sьrbјь значи "србски, који припада Србима". Тако су заправо у стара времена називали земљу која припада Србима;
Дакле "идем у Србију" би се рекло "иду у србље".
На исти начин су и земљу Руса називали Русь, а земљу Чеха просто Чеси. ( у Руси, у Србљех, у Чесех).

Да ли постоји могућност да је ово "србл" коријенски облик српског етнонима и шта би то значило за етимологију назива?

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Порекло српског етнонима
« Одговор #130 послато: Новембар 20, 2019, 10:15:53 пре подне »
Ево тих облика Србин/Срблин из повеља Стефана Првовјенчаног са Дубровчанима.

Повеља из 1215.



Повеља из 1219-1228



Да, у праву си. Свакако то "Србл" се много често јавља, па и код Порфирогенита, као што сунце рече.

На мрежи сɣнце

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1673
  • I-A1328
Одг: Порекло српског етнонима
« Одговор #131 послато: Новембар 20, 2019, 11:12:27 пре подне »
Да ли постоји могућност да је ово "србл" коријенски облик српског етнонима и шта би то значило за етимологију назива?

Коријен је срб*. Из њега се изводе
срби
србски
србљ итд.

Облик србљ је настао из србј
Аналогно:
звијер - звијерји
бог - божји
Јован - Јовањ дан или Јовањи дан
Никола - Никољ дан или Никољи дан
У србском се бј, пј, вј, мј претварају у бљ, пљ, вљ, мљ
Зато кравји и србји се претварају у крављи, србљи (чији?)
Лијеп бит није лијеп се родит,
јербо љепоти може се научит;
а кад душом љепује человјек,
које вањско с тијем поредит?

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Порекло српског етнонима
« Одговор #132 послато: Новембар 20, 2019, 01:26:12 поподне »
Коријен је срб*. Из њега се изводе
срби
србски
србљ итд.

Облик србљ је настао из србј
Аналогно:
звијер - звијерји
бог - божји
Јован - Јовањ дан или Јовањи дан
Никола - Никољ дан или Никољи дан
У србском се бј, пј, вј, мј претварају у бљ, пљ, вљ, мљ
Зато кравји и србји се претварају у крављи, србљи (чији?)

Управо тако:

Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Порекло српског етнонима
« Одговор #133 послато: Новембар 20, 2019, 02:11:54 поподне »
Јасно ми је ово што пише сунце,а и дио Ломиног објашњења које је поставио Никола , да је основа ипак срб*

Међутим, имам неколико недоумица које бих волио да ми сунце објасни:

- како се присвојно Србји>Србљи по значењу претворило у нешто сасвим друго, облик множине Србљи
- зашто се су се код ријечи Срб развила два различита присвојна облика срб>србји>србљи и срб>србски>српски,а то се није десило нпр. код ријечи бог, имамо бог>божји, али не и бог>богски или божски (ако не рачунамо божански или боговски). Оно што мени пада на памет као нека танка разлика у значењу, јесте да је србји више присвојно,а српски више "налик на Србе" мада нисам сигуран
- да ли је облик Србљи, као старији уједно и исправнији за множину од облика "Срби" и кад и на који начин је дошло до прихваћања новијег облика Срби умјесто Србљи

Ван мреже Милан Петровић

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1076
  • I2-PH908 FT277965>Y93865>Y95760 Род Зорића
Одг: Порекло српског етнонима
« Одговор #134 послато: Новембар 20, 2019, 02:48:11 поподне »
Можда је С  предлог С/Са, а РБ корен...
Догодине у Холштајну!

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Порекло српског етнонима
« Одговор #135 послато: Новембар 20, 2019, 02:51:57 поподне »
Можда је С  предлог С/Са, а РБ корен...

Као, сишли с Рба  :)?
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Милан Петровић

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1076
  • I2-PH908 FT277965>Y93865>Y95760 Род Зорића
Одг: Порекло српског етнонима
« Одговор #136 послато: Новембар 20, 2019, 02:56:52 поподне »
Као, сишли с Рба  :)?
Као од "РБ"-и, с "РБ"-и.
А шта је РБ?  :)
Догодине у Холштајну!

Ван мреже Милан Петровић

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1076
  • I2-PH908 FT277965>Y93865>Y95760 Род Зорића
Одг: Порекло српског етнонима
« Одговор #137 послато: Новембар 20, 2019, 03:02:58 поподне »
Живим у месту које се зове Сакуле, зато питам. Име је добило по једној кули која је овде давно постојала.
Догодине у Холштајну!

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Порекло српског етнонима
« Одговор #138 послато: Новембар 20, 2019, 03:14:01 поподне »
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Милан Петровић

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1076
  • I2-PH908 FT277965>Y93865>Y95760 Род Зорића
Одг: Порекло српског етнонима
« Одговор #139 послато: Новембар 20, 2019, 03:20:55 поподне »
Немам појма  ;D
Постоји значење те речи које вреди испитати, с обзиром на предгерманско порекло наших предака. Но добро, за људе све почиње са Словенима, па тако и етноним Срби.  :)
Догодине у Холштајну!