ДНК порекло > Основе генетичке генеалогије

Питање везано за разлику у маркерима

<< < (4/11) > >>

Radul:

--- Цитат: milpan  Новембар 29, 2019, 11:58:50 пре подне ---Нов сам у свему овоме па је питање можда глупо: ако смо блиски, који је то ред величине? Односно, како одредити да ли је та блискост отприлике заједнички предак пре 200 или 2000 година?
Хвала.

--- Крај цитата ---

Са 23 маркера може се одредити припадност роду; и утврдити ближа или даља удаљеност тестираног унутар рода.  Може се урадити групна НЗП (TMRCA) рачуница за род али тај прорачун је оквиран.

За прецизну појединачну рачуницу до најближег заједничког претка (TMRCA) потребно је да поређени имају више тестираних маркера (Y37, 67, 111) или у најбољем случају да имају урађен неки од "Y-DNA next generation sequencing" тестова.

Панић:

--- Цитат: Radul  Новембар 29, 2019, 12:09:23 поподне ---Са 23 маркера може се одредити припадност роду; и утврдити ближа или даља удаљеност тестираног унутар рода.  Може се урадити групна НЗП (TMRCA) рачуница за род али тај прорачун је оквиран.

За прецизну појединачну рачуницу до најближег заједничког претка (TMRCA) потребно је да поређени имају више тестираних маркера (Y37, 67, 111) или у најбољем случају да имају урађен неки од "Y-DNA next generation sequencing" тестова.

--- Крај цитата ---

Ако сам добро разумео:
If two individuals exactly match at all loci in a 21 marker test, there is a 50% probability of a MRCA within the last 8 generations

То значи да чак и да су нам свих 23 маркера идентични, једнака је вероватноћа да смо имали заједничког претка у последњих 200 година, као и да нисмо.

Настављам с истраживањем, хвала пуно на одговору!

Ojler:

--- Цитат: milpan  Новембар 29, 2019, 12:30:21 поподне ---...
То значи да чак и да су нам свих 23 маркера идентични, једнака је вероватноћа да смо имали заједничког претка у последњих 200 година, као и да нисмо.
...

--- Крај цитата ---

Тачно тако. У питању је чиста вероватноћа и статистика. Мутација може да настане било кад, на било ком маркеру, између било које две генерације. Ми у суштини не знамо којим законима вероватноће подлежу промене маркера, за нас су то случајни догађаји који се дешавају са одређеном вероватноћом. Та вероватноћа се може утврдити на основу статистичких истраживања великих узорака отац-син, чиме се долази до вероватноће промене одређеног маркера. Нпр. ако се јави различит маркер у пет случајева на сто посматраних парова, онда се може сматрати да се на том локусу промена дешава једном у 20 генерација. Она не мора настати ни у сто генерација али се може десити и код два рођена брата. Али што имамо више маркера за разматрање, можемо са већом поузданошћу утврдити временски интервал, или тачније број генерација, који дели две особе до њиховог заједничког претка.

Златан:
Слажем се. Уопште се небих ослањао на неку TMRCA вероватноћу на ништа мање од Y111.
Ја имам нпр преко 40 поклапања на FTDNA са 1 разликом на Y23, а заједнички предак нам је живео пре 1500 година или више од 2000 година.

Други пример је поклапање с Пејановићем - 10 разлике на Y111 маркера, са којим не делим исту подграну.
Док са Нојевим, с којим имам 13 разлике на Y111 и делим исту грану и минимално 100 година сам ближи (у односу на Пејановића).

Platin:

--- Цитат: Ojler  Новембар 29, 2019, 01:48:05 поподне ---Тачно тако. У питању је чиста вероватноћа и статистика. Мутација може да настане било кад, на било ком маркеру, између било које две генерације. Ми у суштини не знамо којим законима вероватноће подлежу промене маркера, за нас су то случајни догађаји који се дешавају са одређеном вероватноћом. Та вероватноћа се може утврдити на основу статистичких истраживања великих узорака отац-син, чиме се долази до вероватноће промене одређеног маркера. Нпр. ако се јави различит маркер у пет случајева на сто посматраних парова, онда се може сматрати да се на том локусу промена дешава једном у 20 генерација. Она не мора настати ни у сто генерација али се може десити и код два рођена брата. Али што имамо више маркера за разматрање, можемо са већом поузданошћу утврдити временски интервал, или тачније број генерација, који дели две особе до њиховог заједничког претка.

--- Крај цитата ---
То се и ја питам... Неке брзине и вероватноће се знају, али нико на нашем пројекту нема деда-отац-син низ где сви имају барем 111 маркера, па да видимо шта је шта.

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

[*] Претходна страна

Иди на пуну верзију