Аутор Тема: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061  (Прочитано 361099 пута)

Ван мреже Bane

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 977
  • E-Z16988+BY99620+
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #180 послато: Септембар 30, 2015, 11:10:10 поподне »
Da pitam jos ovo. U Ukrajini i Rumuniji ima priblizno po 5% I1 (skoro sigurno ne manje od toga). Sta je vase misljenje koje grane I1 su u pitanju?

Eto prilike da se mnogi iznenade jednog dana kad budemo znali odgovor na ovo pitanje.

Ван мреже Сол

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1310
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #181 послато: Септембар 30, 2015, 11:51:29 поподне »
Мало вјерујем у континентални пут за српски П109. Довољно је погледати у П109 пројекат ФТДНА или још боље у YFull стабло за групу S14887 од које су српски Y11203 само огранак и јасно ће бити да је континентални пут мало вјероватан. Све коријенске гране те подгрупе су лоциране у Скандинавији, а онда се види да млађи огранци иду највећим дијелом према британским острвима, а неки огранци према Италији или Балкану. А управо је то и био пут Нормана.

Норманска теорија за сада изгледа највјероватнија.

Питам се зашто су наши I1-P109 ако су дошли из градских средина Апенина нису настанили по приморским градовима и острвима, него изабрали крш.
СОКО БАIО СА ТРИЕС ЗМАIEВАХ МРѢЕТ НЕЋЕ ДОК СВѢЕТА ТРАIЕ

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #182 послато: Октобар 01, 2015, 12:14:01 пре подне »
Питам се зашто су наши I1-P109 ако су дошли из градских средина Апенина нису настанили по приморским градовима и острвима, него изабрали крш.

Нису они дошли у поддурмиторске крше што су волели, него није било много избора кад су овде банули Турци.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Сол

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1310
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #183 послато: Октобар 01, 2015, 12:22:21 пре подне »
Нису они дошли у поддурмиторске крше што су волели, него није било много избора кад су овде банули Турци.

Мислиш да су до доласка Турака живели у Будви, Котору, Х. Новом, Бару, Улциљу?
СОКО БАIО СА ТРИЕС ЗМАIEВАХ МРѢЕТ НЕЋЕ ДОК СВѢЕТА ТРАIЕ

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #184 послато: Октобар 01, 2015, 08:03:33 пре подне »
Мислиш да су до доласка Турака живели у Будви, Котору, Х. Новом, Бару, Улциљу?

Па, не знам баш за те конкретне градове. Писали смо раније на форуму о томе, не знам сад да ли на овој теми или на теми о турским дефтерима, ту је Маргита Бањанка износила неке занимљиве тезе, а и остали. Укратко, претпоставили смо да су Новљани у жупу Комарницу дошли из Босне / Херцеговине, где су, вероватно, били неки властеоски слој, витезови. Откуд назив Новљани - по граду Новом из којег су дошли. Тај Нови може бити неки од средњевековних градова које је у другој половини 15. века контролисао Херцег Стјепан: можда Херцег-Нови, можда Шћепанов Соко-град, а највероватније Нови у Пиви, касније потпољен изградњом бране и стварањем Пивског језера...
Мислим да број Новљана досељених међу ранији "влашки" слој у Дробњацима није био велики. Неколико властелина са, вероватно, нешто војне пратње. И дробњачко предање говори о четворици браће од којих потичу Новљани.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Сол

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1310
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #185 послато: Октобар 01, 2015, 09:34:58 пре подне »
То сам управо и мислио, јер да су дошли морским путем, било би више ове  ХГ у приморју (онда би и предање би колико толико у том смеру) . Континентално насељавање преко Босне је најлогичније решење. Претпостављам да их није било више од 50ак ратника који су били стационирани поред осталог у поменутим херцеговачким замковима. Веома је занимвљиво твоје навођење Бана Будеча, мислим да ту има доста да се открије. 
СОКО БАIО СА ТРИЕС ЗМАIEВАХ МРѢЕТ НЕЋЕ ДОК СВѢЕТА ТРАIЕ

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #186 послато: Октобар 01, 2015, 09:59:22 пре подне »
Тог бана Будеча тек треба истражити.
Мада, видео си да и сами Милићевићи имају неке различите приче о пореклу...
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Сол

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1310
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #187 послато: Октобар 01, 2015, 10:14:39 пре подне »
Јако ме копка, шта и где је К. Јиречек нашао о Будечу (дали као замак или породица). Чињеница је да су бохемски (чешки) племићи у XIII. веку били прогермански расположени и већина њих и чланови тевтонског витешког реда (Deutschordensritter) Реална је шанса да је неко од њих имао на платном списку екипу витезова , који су кренули путем Посавља , дали приликом III. крсташког рата, дали као најамници Котроманића.
СОКО БАIО СА ТРИЕС ЗМАIEВАХ МРѢЕТ НЕЋЕ ДОК СВѢЕТА ТРАIЕ

Radonić II

  • Гост
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #188 послато: Октобар 01, 2015, 10:49:19 пре подне »
Jedan mali off

Kad sam svojevremeno tragao za poreklom Radonića, nezaobilazni su bili i Radonjići iz Njeguša. Tad sam pročitao da su svojevremeno na Njeguše doselili iz Drobnjaka. Sad sam to potražio pa pronašao rad i na našem portalu Poreklo i rad našeg kolege Ananića koji je nešto napisao o tome. Na žalost nemamo rezultate testiranja nijednog Njegušanina ali bilo bi zanimljivo videti rezultate, da li predaja odgovara činjenicama:

http://www.poreklo.rs/2013/05/28/poreklo-prezimena-petrovi%C4%87-njego%C5%A1/

Цитат
ПЕТРОВИЋИ – ЊЕГОШИ на Његушима воде поријекло из Дробњака. Још у давна времена постојало је предање да су Петровићи на Његушима род са неким дробњачким породицама са којима су заједно живјели још у Босни, код Травника, одакле су се, након пада Босне под Турке, заједнички доселили на Бањанску висораван.

Ван мреже Сол

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1310
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #189 послато: Октобар 01, 2015, 11:04:05 пре подне »
Принципијелно би се при утврђивању могућег правца доласка Дробњака Новљана I1 P109 требало користити методом Окамове оштрице (Occam`s Razor) -у смислу да је најбоље решење оно које је и најједноставније.
СОКО БАIО СА ТРИЕС ЗМАIEВАХ МРѢЕТ НЕЋЕ ДОК СВѢЕТА ТРАIЕ

Ван мреже шкрњо

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 323
  • I2>PH908>A5913
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #190 послато: Октобар 01, 2015, 11:42:40 пре подне »
Да мало изађем ван теме:
Да ли неко може да ми да више информација о пријепољском ДНК тестирању? Негдје прочитах да чак четвртина Пријепољаца носи И1 хаплогрупу. Зна ли се који су огранци И1 тамо?

Ван мреже Јовица Кртинић

  • Помоћник уредника
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4187
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #191 послато: Октобар 01, 2015, 11:51:33 пре подне »
Поштовани,
подаци из истраживања у Пријепољу могу се видети у књизи Етнологија и генетика, коју је Друштво српских родословаца "Порекло" издало заједно са Етнографским институтом САНУ. С обзиром да још увек нисмо покрили ни основне трошкове које смо имали, подаци из те књиге нису уврштени у табелу Српског ДНК пројекта. Књигу можете купити у Библиотеци "Милутин Бојић" (Илије Гарашанина 5, Београд) или наручити поузећем по цени од свега 500 динара (акција током октобра, у сусрет Сајму књигa). Куповином ове књиге помажете рад нашег Друштва, а свакако убрзавате процес да се подаци из књиге што пре уврсте у Српски ДНК пројекат.
Циљ је да током октобра продамо око 100 књига, и свако ко жели да помогне наш рад, ево прилике.
Наруџбе за књигу примамо на [email protected].
Срдачан поздрав,
Јовица Кртинић, председник Друштва српских родословаца "Порекло"

P.S. У понуди имамо и историјско-генетичку студију "Књига о Мацурама". Цена је такође 500 динара (само у октобру).
« Последња измена: Октобар 01, 2015, 12:27:59 поподне админ »

Ван мреже Сол

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1310
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #192 послато: Октобар 01, 2015, 03:50:06 поподне »
Јако ме копка, шта и где је К. Јиречек нашао о Будечу (дали као замак или породица). Чињеница је да су бохемски (чешки) племићи у XIII. веку били прогермански расположени и већина њих и чланови тевтонског витешког реда (Deutschordensritter) Реална је шанса да је неко од њих имао на платном списку екипу витезова , који су кренули путем Посавља , дали приликом III. крсташког рата, дали као најамници Котроманића.

Збиља постојала су два витеза 1250 год. Wernhardt и Ulrich von Budeč, имали су замак и истоимено село у Моравској (близу северне границе Аустрије)
http://www.obecbudec.cz
СОКО БАIО СА ТРИЕС ЗМАIEВАХ МРѢЕТ НЕЋЕ ДОК СВѢЕТА ТРАIЕ

Ван мреже Gallavant

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 110
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #193 послато: Октобар 01, 2015, 05:20:49 поподне »
Збиља постојала су два витеза 1250 год. Wernhardt и Ulrich von Budeč, имали су замак и истоимено село у Моравској (близу северне границе Аустрије)
http://www.obecbudec.cz

Ja sam ovo baš pogledao kad sam video da se radi o češkom mestu; međutim gore beše navedeno da se radi o zamku blizu Praga, što me je odvelo na ovaj link na wikipediji --- zamak/utvrđenje koje je koristila dinastija Premislovca u 10. i 11. veku.

Ako neko nađe radove gospodina Konstantina Jirečka, pošaljite, svakako bih pogledao i probao da nađem relevantne pasuse. (iskreno, tražio bih sam, ali nemam trenutno previše vremena)

Ван мреже cvijo

  • Гост
  • *
  • Поруке: 1
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #194 послато: Октобар 06, 2015, 11:38:38 пре подне »
Мислим да неби требало сваки нађени "саски" хаплотип по неком условном рефлексу аутоматски сврставати у потомке саских рудара гастарбајтера, само зато што тренутно неки испитаник и његови скорашњи преци у близини неког рудника живе (а у Србији их има доста). По тој логици испада да једино потомци "Саса рудара", као једини део српског народа нису напуштали своја огњишта у последњих 700 година? Мислим да међу овим нађеним "Сасима" има 100% и потомака витезова "Алеманске гарде" Цара Душана.
Нисам радио ДНК анализу, али пошто сам од Дробњака и слава ми је Мратињдан, вероватноћа је да ми је хаплогрупа И1.
И мени је чудно да се та хаплогрупа толико повезује са саским рударима којих вероватно није било толико много а и налазили су се и на Косову (Ново Брдо) и на Руднику и ко зна где. Зашто би онда била толико повезана (а очигледно јесте)  са Дробњацима а са другима мање? Дробњаци су се населили (ваљда) из околине Никшића (Херцеговина), а ти претходно негде из Босне (средње) као племе Новљана. На страну аутохтонистичке теорије, овде само име Новљани каже да су они дошљаци од негде, а ако је веровати историји онда је то из граничних крајева садашње Немачке ка Пољској и Чешкој. Ту су Срби били у директном контакту са Германима (Сасима/Саксонцима) више векова и вероватно је дошло и до међусобног прожимања, и да су онда такви дошли на Балкан. Наравно ту је увек негде и могућа веза са Бастарнима. Било би добро ако неко зна која би хаплогрупа могли бити Бастарни. И која су (под)група Саксонци? Да ли се И1 Саксонаца (Немачка, Енглеска) разликује од И1 Скандинаваца (Нормана) и да ли је нека "ближа" нама?

Тешко да је читава област (племе) баш повезана са И1 само због рудара (којих је било на више разбацаних места) или због пар стотина гардиста на двору који није био ни близу Херцеговине а и после службе би отишли на друга места да служе или се населили на разне стране. Чај и Норманске кампање на Балкану би пре оставиле трага у Албанији или Грчкој него у Херцеговини куда нису пролазили. Иначе Нормана (Лангобарда) је ту било и пре Душана, за време Краља Михајла и Бодина (види: Скиличин настављач). Наравно ту су и Готи пре свих њих.

ПС. Пре него ме неко исправи намерно пишем "Херцеговина" и за делове западне Црне Горе, одакле су моји.
« Последња измена: Октобар 06, 2015, 01:43:56 поподне админ »

I-P109

  • Гост
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #195 послато: Октобар 06, 2015, 12:02:28 поподне »
Нисам радио ДНК анализу, али пошто сам од Дробњака и слава ми је Мратињдан, вероватноћа је да ми је хаплогрупа И1.
И мени је чудно да се та хаплогрупа толико повезује са саским рударима којих вероватно није било толико много а и налазили су се и на Косову (Ново Брдо) и на Руднику и ко зна где. Зашто би онда била толико повезана (а очигледно јесте)  са Дробњацима а са другима мање? Дробњаци су се населили (ваљда) из околине Никшића (Херцеговина), а ти претходно негде из Босне (средње) као племе Новљана. На страну аутохтонистичке теорије, овде само име Новљани каже да су они дошљаци од негде, а ако је веровати историји онда је то из граничних крајева садашње Немачке ка Пољској и Чешкој. Ту су Срби били у директном контакту са Германима (Сасима/Саксонцима) више векова и вероватно је дошло и до међусобног прожимања, и да су онда такви дошли на Балкан. Наравно ту је увек негде и могућа веза са Бастарнима. Било би добро ако неко зна која би хаплогрупа могли бити Бастарни. И која су (под)група Саксонци? Да ли се И1 Саксонаца (Немачка, Енглеска) разликује од И1 Скандинаваца (Нормана) и да ли је нека "ближа" нама?

Тешко да је читава област (племе) баш повезана са И1 само због рудара (којих је било на више разбацаних места) или због пар стотина гардиста на двору који није био ни близу Херцеговине а и после службе би отишли на друга места да служе или се населили на разне стране. Чај и Норманске кампање на Балкану би пре оставиле трага у Албанији или Грчкој него у Херцеговини куда нису пролазили. Иначе Нормана (Лангобарда) је ту било и пре Душана, за време Краља Михајла и Бодина (види: Скиличин настављач). Наравно ту су и Готи пре свих њих.

ПС. Пре него ме неко исправи намерно пишем "Херцеговина" и за делове западне Црне Горе, одакле су моји.

U kratkim crtama, a moći ću detaljnije da odgovorim kada budem imao vremena kasnije:
  • I-P109 se ne povezuje sa rudarima iz Saksonije već sa Vikinzima, Normanima, Templarima, Tevtoncima i Anglo-Saksoncima.
  • Srbi i Hrvati su došli na Jadran pre 1400 godina, a I-P109 pre oko 800 ili manje od toga.
  • I-P109 u Skandinaviji, Nemačkoj i Engleskoj je previše blizu da bi se napravile upotrebljive razlike za nivo grananja od oko 800 godina koji nas zanima.
  • Goti na putevima gde su prošli (Poljska i Ukrajina sa Krimom) nisu ostavili I-P109 (mahom je I-Z63).
  • Isto važi i za Bastarne, pošto su se oni prostirali na istom širokom prostoru kao i Goti.
  • Najbliža STR grananja od Jadrana stara oko 1000 godina (neka i po par vekova manje) su u istočnoj Friziji na Severnom moru, kao i po čitavoj Engleskoj. Dakle, na severo-zapadu Evrope gde je i središte I-P109.

« Последња измена: Октобар 06, 2015, 01:45:18 поподне админ »

Ван мреже Željko

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 295
  • I1-P109>FGC22061
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #196 послато: Октобар 07, 2015, 01:06:24 пре подне »
Nije. Mutacija koja je ranije ometala čitanje vrednosti za STR DYS481 i davala lažnu vrednost 0 je uvrštena u grananje podogranaka I-P109 kao SNP FGC22049. Sam za sebe, FGC22049 ne definiše ogranak, ali u kombinaciji sa još 13 SNP-ova zajedno definiše jadranski ogranak P109>Y3662>S14887>Y11203>FGC22045.

Na nivou sa FGC22045 je još 13 SNP-ova, među kojima i FGC22049, alias STR DYS481.

U Italiji postoji druga osoba koja se nalazi u nešto paralelnom ogranku: P109>Y3662>S14887>Y4115>Y4114. TMRCA je na nivou S14887 pre oko 2500 godina. Na tom nivou je takođe veći deo svih I-P109, ubedljivom većinom iz Engleske.

Ne. I-P109 je nastao na severu Danske odakle se širio na: južnu Skandinaviju, obale Baltika, britanska ostrva, Island, Grenland, severnu Nemačku, Normandiju, Italiju i vrlo značajno dolinama Rajne i Elbe, kao i u Kronstadt (današnji Brašov u središtu današnje Rumunije, koji je bio vekovno nemačko i tevtonsko središte) i naravno jadransku obalu i zaleđe.

Ono što pada u oči je sledeće: premda na nivou S14887 postoji veliki broj tipičnih predstavnika I-P109 u prvom redu u Velikoj Britaniji. Već na sledećem koraku Y11203 postoji samo jedna osoba u Velikoj Britaniji i jedna sa reke Waga na krajnjem severu današnje Rusije, a na sledećem FGC22045, postoje samo osobe sa Jadrana. Vremenski jaz između pripadnika Y11203 i FGC22045 je oko 1700 godina (2500 ybp i 800 ybp). Pri čemu je proračunata starost FGC22045 istih 2500 godina kao i proračunata starost Y11203. Upadljivo odsustvo osoba iz Engleske iz FGC22045 može da ukaže da su se pri nastanku tog ogranka preselili nešto južnije ka današnjoj granici Danske i severne Nemačke i da nisu bili deo masovnih pokreta prema Engleskoj. U suprotnom, očekivalo bi se da u velikom broju testiranih ljudi iz Engleske bude barem neko ko je FGC22045, a za sada takve osobe nema.

Dakle, svi geografski pravci širenja, osim jednog, su već zauzeli svoja mesta na do sada identifikovanim SNP ograncima. Jedini koji nedostaju su nemački pravci širenja, pošto nema osoba iz Nemačke koje su radile Big Y (a za sada niko nije naručio ni novi SNP panel iz Nemačke). Kako jadranski ogranak u odnosu na sve ostale ogranke ima vremenski jaz od 1700 i više godina, ostaje kao sve verovatnije da su mu najbliže nemačke grane - jedine od svih koje do sada nisu SNP testirane.

Takođe, treba imati u vidu da je najstariji poznati muški predak osobe iz današnje Rusije živeo u 17. veku na, kao što rekoh, reci Waga na krajnjem severu. Na tom mestu se nalazila trgovačka stanica (grad) u kome su tokom dva veka šest meseci svake godine provodili vreme trgovci iz Hanzeatske lige sa severa Nemačke sve do samog kraja 15. veka.

To je sve konzistentnije i sa TMRCA jadranskog ogranka koji se polako sužava i koji će se kada se uključe STR proračuni na YFull-u sigurno još suziti. Tim sužavanjem TMRCA se polako izlazi iz vremena kada se može govoriti o Normanima. Nije u neskladu ni sa prisustvom na Siciliji, jer je Tevtonski red imao nekoliko komandi na Siciliji, a sedište velikog majstora je bilo u Veneciji. Takođe je konzistentno sa I-P109 uzorcima iz Brašova koji pokazuju veću bliskost sa jadranskim ogrankom nego mnogi iz Engleske (premda su i engleski uzorci na STR-ovima solidno bliski).
I-P109, hvala za ovaj post, vrijedi razmišljati o tome što si napisao.

Još više bi mi se sviđela ova teza kad bi bio barem još neki BIG Y rezultat iz (južne) Italije da govori u korist nje.
Osoba u ogranku I-Y4114 je sa sjevera Italije, njegov pretak se izgleda može vezati za Como kod Švajcarske granice (?)
Fale kao što kažeš i BIG Y rezultati iz Njemačke, ima samo jedan iz Alsace kod granice u Francuskoj (bilo njemačko govorno područje), a iz Normandije mislim takođe da ima samo jedan jedini rezultat.
Treba još, još i još rezultata.. a biće valjda jednoga dana kada NextGenSeq- testiranje bude malo jeftinije  :)

Zimus sam bio u kontaktu sa jednim od administratora na I-P109 projekat, pisao mi je za Amerikanca porijeklom iz Sicilije koji je imao lažnu vrijednost 0 na DYS481, i Y-STR haplotip koji je u ostalome sličan onim od testiranih Srba.
Pokušavali su da ga nagovore na dodatni test za BIG Y, ali on iz nekog razloga nije htio iako je sa kuponom i preko donacija (dijelom i od mene) mogao to da uradi besplatno.
Rekli su mi da je taj Italijan komplikovan tip, da im nije vjerovao i da sa njime jednostavno nijesu mogli naći zajednički jezik.
Na kraju je prestao da odgovora na njihove poruke, i danas smatraju da su ga "izgubili". Šteta..  :(
Језик је од меса и свашта меље.

Ван мреже Željko

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 295
  • I1-P109>FGC22061
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #197 послато: Октобар 07, 2015, 01:11:53 пре подне »
Po mom mišljenju, da. Ili umesto Big Y može i novi SNP panel. On obuhvata i neke od 14 SNP-ova koji definišu jadransku granu I-P109.
Odakle znaš da novi SNP panel obuhvata neke od naših SNP-ova?
FTDNA mi nijesu mogli poslati spisak gdje se vidi koji su SNP-ovi u panel (poruka od 19.9.)
Језик је од меса и свашта меље.

I-P109

  • Гост
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #198 послато: Октобар 07, 2015, 08:19:38 пре подне »
Odakle znaš da novi SNP panel obuhvata neke od naših SNP-ova?
FTDNA mi nijesu mogli poslati spisak gdje se vidi koji su SNP-ovi u panel (poruka od 19.9.)

Mogu da se vide SNP-ovi u svakom od dostupnih panela na stranici za naručivanje.

Цитат
I-Y3549 (P109) SNP Pack
Includes the following SNPs on the haplotree:
P109, FGC22149, FGC21805, FGC22153, FGC22154, FGC22156, L1438, S23062, Y5612, Y5614, Y5621, Y5616, Y5618, Y5619, Y5623, Y5622, Y5624, S23679, S9511, S10200, S10891, S22534, Y5840, FGC21611, FGC21612, FGC21613, Y3664, S18218, S22509, S8175, Y4114, Y4116, FGC21866, FGC21868, FGC21875, FGC13275, FGC13281, Y4115, S7660, Y3662, FGC21834, S11056, S14887, Z2338, Y3549

Includes the following SNPs that are NOT on the haplotree:
CTS5350, L205, Y11821, Y15022, Y12991, Y13121, Y13122, CTS6408, CTS6017, A1461, A1462, A1458, A1688, A1463, A1700, S12441, CTS7130, FGC22144, FGC22134, FGC22128, FGC22140, FGC22131, FGC22129, Y6209, Y6207, FGC23554, A1460, A1459, A1692, A1698, A5574, A5572, A5573, A5577, FGC21802, FGC21747, Y5834, Y5836, Y5838, Y5842, Y5843, FGC21705, FGC21711, FGC21722, FGC21728, FGC21730, FGC22053, FGC22056, FGC22060, FGC22061, FGC22062, Y15578, CTS9875, S1758, FGC21807, FGC21811, FGC21812, FGC21813, FGC21814, FGC21819, FGC21822, FGC21823, FGC21824, Y14999, Y15520, Y5617, L1431, FGC21732, Y4734, Y4737, Y4741, Y4739, Y13943, Y13944, FGC21980, Y11203, FGC22049, FGC22045, FGC22048, FGC21733, FGC21734, FGC24005, FGC14508, FGC14500, FGC14517, FGC21765, FGC21769, FGC21774, FGC21850, FGC21852, FGC22052, Y13933, Y14228, FGC21735, Y4060, FGC21837, Y5490, FGC21738, FGC21741, FGC21745, FGC21707, FGC21712, S19819, F1583, PF5371, Y4045, Y4051, Y4053, Y4061, Y4043, Y4049, Y4056, Y4044, Y4047, Y4054, Y4057

I-P109, hvala za ovaj post, vrijedi razmišljati o tome što si napisao.

Još više bi mi se sviđela ova teza kad bi bio barem još neki BIG Y rezultat iz (južne) Italije da govori u korist nje.
Osoba u ogranku I-Y4114 je sa sjevera Italije, njegov pretak se izgleda može vezati za Como kod Švajcarske granice (?)
Fale kao što kažeš i BIG Y rezultati iz Njemačke, ima samo jedan iz Alsace kod granice u Francuskoj (bilo njemačko govorno područje), a iz Normandije mislim takođe da ima samo jedan jedini rezultat.
Treba još, još i još rezultata.. a biće valjda jednoga dana kada NextGenSeq- testiranje bude malo jeftinije  :)

Zimus sam bio u kontaktu sa jednim od administratora na I-P109 projekat, pisao mi je za Amerikanca porijeklom iz Sicilije koji je imao lažnu vrijednost 0 na DYS481, i Y-STR haplotip koji je u ostalome sličan onim od testiranih Srba.
Pokušavali su da ga nagovore na dodatni test za BIG Y, ali on iz nekog razloga nije htio iako je sa kuponom i preko donacija (dijelom i od mene) mogao to da uradi besplatno.
Rekli su mi da je taj Italijan komplikovan tip, da im nije vjerovao i da sa njime jednostavno nijesu mogli naći zajednički jezik.
Na kraju je prestao da odgovora na njihove poruke, i danas smatraju da su ga "izgubili". Šteta..  :(

Ranije ili kasnije, pojaviće se neko. Ovaj panel je dobra prilika, čekaju se rezultati za 15 osoba i nadam se da će ga naručiti još neko ko nije radio Big Y. Ostaje mogućnost da to bude ipak normanska linija. Samo sam hteo da primetim da ne treba isključiti ni nešto mlađi nemački dolazak pored normanskog.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #199 послато: Октобар 07, 2015, 02:36:36 поподне »
Jedan mali off

Kad sam svojevremeno tragao za poreklom Radonića, nezaobilazni su bili i Radonjići iz Njeguša. Tad sam pročitao da su svojevremeno na Njeguše doselili iz Drobnjaka. Sad sam to potražio pa pronašao rad i na našem portalu Poreklo i rad našeg kolege Ananića koji je nešto napisao o tome. Na žalost nemamo rezultate testiranja nijednog Njegušanina ali bilo bi zanimljivo videti rezultate, da li predaja odgovara činjenicama:

http://www.poreklo.rs/2013/05/28/poreklo-prezimena-petrovi%C4%87-njego%C5%A1/

Дробњачко порекло Петровића и Радоњића постоји и у предању, а и из которске документације се исто може закључити. Ево и шта је Ристо Ковијанић написао о Ђурђу Богутовићу, њиховом претку:



"Наша мука ваља за причешћа"