Аутор Тема: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)  (Прочитано 1024368 пута)

Ван мреже Romanijski

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 783
  • Ја ратујем сам...
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #1220 послато: Јул 17, 2018, 03:34:19 поподне »
Дервовић, муслиман, Црна Гора, I2-S17250

- Дервовића је било у Горњем Полимљу. Помињу се и међу исељеним Кучима код Миљанића.

 Tutin...

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10048
  • I2a S17250 A1328
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #1221 послато: Јул 17, 2018, 03:36:33 поподне »
Кентера, Црна Гора, R1b-L23

- Кентере су такође Паштровићи и то огранак Дабковића, што одговара и овом днк резултату. Дабковићи са 23andMe су такође R-L23, а пореклом су од Новака Црнца из Пипера. За Кантере се каже да су славили Никољдан, али да су због близине Митровића почели славити Митровдан.

Још један "живописни".

Потврда за племе Дабковића, тј. да је Новак Црнац био Пипер.
Кад боље размислим, можда смо ми пренаглили кад смо потомство Новака Црнца везивали за Лужане. Он је могао бити из Црнаца, али не нужно и Лужанин. Црнци су, ипак, пре свега топоним.
"Наша мука ваља за причешћа"

Jelic

  • Гост
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #1222 послато: Јул 17, 2018, 03:38:58 поподне »
Драгојевић, I2a-M423 (могуће Озринићи)

Мислим да ни једно братство које потиче из овог племена нема ово презиме за "званично", тако да је упитно да ли се ради о некој породици која са Озринићима има везе.

Jelic

  • Гост
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #1223 послато: Јул 17, 2018, 03:40:25 поподне »
Добриловићи се деле на Шаровиће и Јанковиће. Од тог братства немамо тестираних. Славе Св. Николу а неке породице Ђурђевдан. Иначе Шаровића има и у околини Плава, у Праги код Никшића, мада мислим да су они једно са овима из Комарнице, а има их и у Голији али и у Пиви.

Чини ми се да су Шаровићи из Праге старином Озринићи и не би требало да имају везе са овима у Дробњаку. С обзиром на локацију Никшић и хаплогрупу, тестирани је вероватно од тих Шаровића из Праге.

Ван мреже Karadag

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 50
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #1224 послато: Јул 17, 2018, 04:41:43 поподне »
Дервовић, муслиман, Црна Гора, I2-S17250

- Дервовића је било у Горњем Полимљу. Помињу се и међу исељеним Кучима код Миљанића.

Dervovići kod Lutovca jedino stoje u selo Podbrežje, đe je doseljena 1 kuća Dervovića iz Bijelog Polja. Mušović piše da su Dervovići došli iz Bijelog Polja u Tutinu oko 1970. godine i da su porijeklom iz Slavonije. U popisu 1913. godine, Dervovića ima 15 kuća u Bijelom Polju, 1 kuća u Zatonu i 2 kuće u Koritama. Ne pominju se u sela Podbrežje i Sipanje kao što navode Miljanići, tako da mislim da se radi o kasnijem doseljavanjem.

Кентера, Црна Гора, R1b-L23

- Кентере су такође Паштровићи и то огранак Дабковића, што одговара и овом днк резултату. Дабковићи са 23andMe су такође R-L23, а пореклом су од Новака Црнца из Пипера. За Кантере се каже да су славили Никољдан, али да су због близине Митровића почели славити Митровдан.

Čuo sam predanje o Kenterima da su se ranije prezivali Balić, i da je čitav Sveti Stefan nekada bio njihov posjed.

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #1225 послато: Јул 17, 2018, 04:51:15 поподне »
Чини ми се да су Шаровићи из Праге старином Озринићи и не би требало да имају везе са овима у Дробњаку. С обзиром на локацију Никшић и хаплогрупу, тестирани је вероватно од тих Шаровића из Праге.
Озринићи када су населили Прагу затекли су старинце Шаровиће, Гезовиће и муслимане Елезовиће. Можда ти Шаровићи немају везе са овима у Дробњаку.
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Jelic

  • Гост
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #1226 послато: Јул 17, 2018, 04:55:54 поподне »
Озринићи када су населили Прагу затекли су старинце Шаровиће, Гезовиће и муслимане Елезовиће. Можда ти Шаровићи немају везе са овима у Дробњаку.

Колико видим, Остојић сврстава Шаровиће из Праге у Озриниће-Драгојевиће (мада код њега има грешака, па је могуће да си у праву).

Шаровићи у Дробњаку су по Шибалићу и Караџићу Новљани, па је можда за очекивати да буду пре I1-P109 него I2a.
« Последња измена: Јул 17, 2018, 04:58:01 поподне Лука »

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #1227 послато: Јул 17, 2018, 05:01:24 поподне »
Колико видим, Остојић сврстава Шаровиће из Праге у Озриниће-Драгојевиће (мада код њега има грешака, па је могуће да си у праву).

Шаровићи у Дробњаку су по Шибалићу и Караџићу Новљани, па је можда за очекивати да буду I1-P109.
То о Шаровићима из Праге знам овако из приче са неким људима из тог села. Можда они и јесу Озринићи али су дошли пре осталих братстава па су их зато сматрали старинцима.
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3424
  • Васојевић
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #1228 послато: Јул 17, 2018, 06:21:20 поподне »
Сећам се да је око оних Братића из Херцеговине било дилеме да ли су E-V13, или E-M123. На 23andMe тестиран је неки Петар Братић, по презименима свакако из Херцеговине пореклом - E-V13.

Братића са славом Св. Тома има исељених и у околини Сарајева.

Да ли на 23andme раде СНП тестове или је то само њихова процена да је Братић E-V13?

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13161
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #1229 послато: Јул 17, 2018, 06:29:51 поподне »
Да ли на 23andme раде СНП тестове или је то само њихова процена да је Братић E-V13?

Раде наравно. Како другачије? Било би неозбиљно да је процена. Сада су и продубили тестове.


Ван мреже Pavo

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 915
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #1230 послато: Јул 17, 2018, 06:37:32 поподне »
Раде наравно. Како другачије? Било би неозбиљно да је процена. Сада су и продубили тестове.

Zašto onda tu informaciju ne daju samim testiranim osobama?  Izgleda mi toliko nerazumno da oni rade test na isti način kao i FTDNA a onda ti samo daju haplogrupu umjesto markera.  Ne razumijem kakav bi im dodatni trošak bio dati osobama sve.

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2357
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #1231 послато: Јул 17, 2018, 06:42:29 поподне »
Zašto onda tu informaciju ne daju samim testiranim osobama?  Izgleda mi toliko nerazumno da oni rade test na isti način kao i FTDNA a onda ti samo daju haplogrupu umjesto markera.  Ne razumijem kakav bi im dodatni trošak bio dati osobama sve.

Нисам упућен у рад 23andme, али можда не тестирају Short Tandem Repeats, већ само Single Nucleotide Polymorphism.

Нашу припадност некој грани одређују СНП-ови, а не СТР-ови. СТР-ови су, формално говорећи, посредна алатка.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13161
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #1232 послато: Јул 17, 2018, 06:47:02 поподне »
Zašto onda tu informaciju ne daju samim testiranim osobama?  Izgleda mi toliko nerazumno da oni rade test na isti način kao i FTDNA a onda ti samo daju haplogrupu umjesto markera.  Ne razumijem kakav bi im dodatni trošak bio dati osobama sve.

Како мислиш не дају информацију тестираним особама? Они је свакако имају, тј. могу видети резултате на свом налогу. На 23andMe се добије mtDNA, аутоматски и Y-DNA, слика аутосомалне ДНК и листа особа са којима имате аутосомално поклапање (са свим доступним подацима). До детаља

Сад, то што нема маркера, нису једина фирма која ради тако. А и данас смо сведоци да сами маркери не значе толико без СНП потврде, тако да ово није лош вид тестирања за неку будућност. Маркери ће верујем постати превазиђени. :)

Често нам не значе силни маркери код појединих хаплогрупа, зато што морамо да гледамо у пасуљ која су подграна. Овде се то добије црно на бело углавном.


« Последња измена: Јул 17, 2018, 06:51:33 поподне Небојша »

Ван мреже Pavo

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 915
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #1233 послато: Јул 17, 2018, 06:57:37 поподне »
Čekajte, onda 23andme i Ancestry ne testiraju STR-ove?  Laik sam kod genetike, pa mi nije najjasnije. 

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13161
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #1234 послато: Јул 17, 2018, 06:59:08 поподне »
Čekajte, onda 23andme i Ancestry ne testiraju STR-ove?  Laik sam kod genetike, pa mi nije najjasnije.

За Ancestry не знам, 23andMe не, за сада. Било је приче да ће бити и тога, али као што рекох, некад није ни потребно.

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1944
  • G2a-FT221531
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #1235 послато: Јул 17, 2018, 07:06:47 поподне »
Čekajte, onda 23andme i Ancestry ne testiraju STR-ove?  Laik sam kod genetike, pa mi nije najjasnije.
Не тестирају их. Само снп тестирања, као што Селаковић рече. Чуди ме да се сада постављају ова питања након више десетина страница ове теме, где је неколико пута било речи о томе.
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Zor

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1386
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #1236 послато: Јул 17, 2018, 07:07:28 поподне »
Сећам се да је око оних Братића из Херцеговине било дилеме да ли су E-V13, или E-M123. На 23andMe тестиран је неки Петар Братић, по презименима свакако из Херцеговине пореклом - E-V13.

Братића са славом Св. Тома има исељених и у околини Сарајева.

 Дакле чини се потврда за Братиће (по литератури Матаруге) да су V13+, међутим 23andMe има још пуно посла да уради што се тиче СНП-ова.. Сад су додали нешто СНП-ова кад се у међувремену значајно повећао број СНП-ова код ftdna, YSeq.. Хаплотип Братића изгледа чудно али ипак по комбинацији dys390=25 + dys448=19 коју има би могао лако припадати грани E-BY14150
https://www.yfull.com/tree/E-BY14150/
 Ово је једина V13 грана код које се јавља та комбинација као модал. Иако нема нпр. dys389i=14 коју имају скоро сви Y30977/PH1246.
 

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3424
  • Васојевић
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #1237 послато: Јул 17, 2018, 11:17:51 поподне »
Франовић, Црна Гора, J2a-L70

- Франовића је у Црној Гори било у Паштровићима и у Боки. У Паштровићима славе Св Стевана и исти су род са Боговићима и Боснићима (племе "Љубиша"). Пореклом су из Старе Србије. Они из Боке су пореклом из Старе Црне Горе. У околини Будве су још у стара времена постојале грчке колоније, па медитеранска хаплогрупа не одудара пуно. Можда је реч и о каснијој сеоби из унутрашњости Србије, како каже предање.

Уколико су ово Франовићи из Паштровића, можемо рећи да то племе има доста живописну генетику. Поред Греговића и Медиговића I2-M223, ту су још Дабковићи R1b-L23 и Франовићи J2a-L70(?)

У Паштровићима су живела два братства Франовића, једни су огранак Љубиша, а други немају никакве везе са њиме. Ево шта је записао Јован Вукомановић:

Франовићи (Митровдан) су се исељавали у Сједињене Америчке Државе и посљедњи у Банат. Назвали су се по Франу љубиши, који се био доселио овдје из Близикућа на домазетство. Припадали су племену Љубише.

То се односи на Франовиће које је Накићеновић 1905. пописао у Пржну. Тада их је била само једна кућа, и као што се може прочитати код Вукомановића, иселили су се касније у Банат.

Боговић је у Катуну, Горњем Селу (1 к.) С. Накићеновић узима ово братство погрешно за племе и каже да је досељено из Старе Србије у VII виjeKy. По народном предању оно је заиста досељено из Старе Србије, али не тако рано, већ знатно касније. Први се, кажу, овдје населио Иван Ћепчев Боговић. У паштровским исправама ово се братство редовно помиње од 1595. што значи да је оно овдје морало бити од раније. У априлу 1595 Лука Сандаља Богојева и његов братучед Андро продају баштину игуману Стефану (оригинал у Прасквици). Огранци овог братства су Боснићи и Франовићи, названи по личним имегшма. У јануару 1868 састаје се „сва кућа Боговића“, коју претстављају Иво Боснић, Видо Боговић и Саво Франовић, и дијеле један забио на Смоквици, између горње и доње куће. И сад сва ова братства имају заједнички комун према мору, испод Николинице. По предању Богевићи су у раније доба били најјачи у Катуну и мали су највеће посједе.
Боснићи су у Катуну, Доњем Селу (3 к.). Они су по С, Накићеневићу дошли из Босне у „незапамћене вријеме“. У паштровским исправама помињу се посљедња три вијека. По народном предању су истог поријекла као Боговић.
Франовићи су у Катуну, Горњем Селу (5 к.). По предању су истог поријекла као Боговић и Боснићи, и сви имају исту племенску славу.


Забуну је направио Накићеновић који је за Франовиће из Катуна грешком на једном месту написао следеће:
Франовићи, припадају Љубишину племену, славе св. Арх. Стефана.
Међутим, у истој књизи је нешто раније навео тачан податак:
од племена Беговићи су огранци Боснићи и Франовићи

Сходно томе, нема много дилеме да се ради о два различита братства са истим презименом.
Тестирани је готово извесно из Катуна Режевића (који је у непосредној близини Петровца који је тестирани навео) јер Франовића у Пржну нема већ најмање 60 година. Дакле, хаплогрупа Љубиша остаје непознаница до даљњег.

Петар Демић

  • Гост
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #1238 послато: Јул 17, 2018, 11:47:41 поподне »
Ови Борићи су сигурно Личани, али није сигурно да ли су Хрвати, или Срби.

Тестирани Борићи су живјели у Дулуту у америчкој савезној држави Минесота. Проблем је што су у Дулуту у исто вријеме били присутни и Борићи римокатолици из околине Бриња и Борићи православци из околине Врховина. Чини ми се да смо већ имали тестиране Бориће православце из Бабиног Потока код Врховина као R1a-Z280, што би значило да су ови Борићи који су тестирани као J2b1-M205 по свему судећи римокатолици са подручја Бриња.

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #1239 послато: Јул 18, 2018, 12:43:54 пре подне »

Nezavisno, pitanje jeste, ako su Pućurice, Šaronjići i Ćosovići od istog brata, zar ne bi trebalo da su J2b-L283 kao i Čelići, kad već misle Ćosovići da su ili iz Kuča ili od Klimenata? Mislim jedino što možemo da odbacimo jeste da su porijeklom od Klimenata. Mišljenje o jevrejsko porijeklo Šaronjića, po haplogrupi testiranog Pućurice, može barem ostati kao znak pitanje. Ostalo je za razmatranje.


Ovde je primer kako ljudi koji ne znaju (amateri) donose olako netačne zaključke.

1. Čeljaj u Vusanje su novije prezime nastalo kad je jedan trbuh Uljaja, uzeo novo prezime po kasnijem pretku. 
   Znači isto kao kod Radončića Julevići ili kod Koljenovića Metjahići, kod Bošnjaka.  Pošto si iz Gusinje razumećes šta mislim.
Ili kao što su se od Nebovih Babića odvojili Djorovići itd da dam jedan primer kod Srba.

2. Da ti Čeljići u Sandžaku isto bratsvo sa ovima u Vusanje prezivali bi se Uljevići jer to prezime starije od Čeljić. Samim tim Čelići iz Sandžka nisu isto bratsvo sa nijednim bratstvom iz Vusanja.
« Последња измена: Јул 18, 2018, 12:47:44 пре подне Rugovac »