Скорашње поруке

Странице: [1] 2 3 4 5 6 ... 10
1
Аутосомална ДНК / Одг: Autosomal k13 Vlasi istocne Srbije
« Последња порука kocovic послато данас у 12:09:23 пре подне »
Slazem se. Ima dosta lepe Slovenske genetike i treba da se ponosi time.

Ја то више сагледам тако што ако особа не одступа од аутозомалних просека тестираних из области одакле потиче да је све у реду. Да ли је нека група етикетирана као Срби, Румуни, Власи или нешто друго то је већ небитно јер нације, па и етничке групе, у данашњем смислу постоје у задњих 200-300 година, и много је митова напумпано у историјске књиге. Само ако нечији резултати одступају од онога што зна о пореклу својих предака видим разлог да крене у мало опширнију анализу, можда чак и да тестира старије чланове своје породице (ако их има).
2
Српски ДНК пројекат / Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Последња порука Nebo послато Мај 04, 2024, 08:42:35 поподне »
Бојовић, Јовањдан, Пећ

Припада хаплогрупи G2a-M406>S9591, роду Мезгаљана.

Бојовић је тестиран преко ADNTRO лабораторије, стога нема STR маркере, већ је SNP одређен као припадник узводне M337 гране. Узевши у обзир славу и место порекла нема сумње да припада поменутом роду. Ово је иначе трећи припадник генетичког рода Мезгаљана са подручја Пећи. Бојовић је навео да су досељени из села Бојовића. Не знам о којим се Бојовићима ради, с обзиром да васојевско село Бојовиће у близини Мезгаља насељавају Аранђеловштаци Бојовићи Лопаћани.

Приметио сам да се у оквиру S9591 на YFull-у појавио тестирани из Црне Горе формиравши подграну Y464599. Резултат је прошао ''испод радара'', али ћу свакако покушати ступити у контакт са тестираним.

Шекуларци из Мезгала.
3
Аутосомална ДНК / Одг: Autosomal k13 Vlasi istocne Srbije
« Последња порука Harakiri послато Мај 04, 2024, 06:19:03 поподне »
Ово ми делује као скроз нормалан резултат за Србе из Србије. Ништа што одступа.
Slazem se. Ima dosta lepe Slovenske genetike i treba da se ponosi time.
4
Организоване акције тестирања / Одг: Светски ДНК месец 2024
« Последња порука НУки ⚔🦅⚔ послато Мај 04, 2024, 04:52:09 поподне »
Има ли списка нове туре тестираних?
Кад креће објава резултата?
5
Српски ДНК пројекат / Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Последња порука НУки ⚔🦅⚔ послато Мај 04, 2024, 03:17:31 поподне »
Поред њих можемо додати још
Распоповића из Даниловграда (пореклом из Шаранаца),
Воротовића из Никшића (пореклом из Пиве) и
Благојевића из Плужина

И ја сам са очеве стране према предању пореклом из суседног региона. Али свима тестираним YP417 треба да ураде дубински тест.
Има ту још родова, мало сјеверније попут Младића, Тошића, Лангура, Лончара, Радовића...

У оном горе списку поменуо сам само оне родове који насељавају села гатачке општине.
R1a-L1029 је свакако веома заступљена на читавом простору источнохерцеговачког дијалекта код Срба, а овај простор Гацка, затим Калиновика што је Ојлер поменуо( где је опет већина тих родова дошла из правца Гацка) се некако додатно истиче, и по заступљености гране и јер је то неки матични простор из периода средњег века.
6
Српски ДНК пројекат / Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Последња порука Христифор послато Мај 04, 2024, 03:17:15 поподне »
Чим су магловита предања о досељавању из Црне Горе то је добар знак за потенцијално стариначко становништво. Мада опет не мора да значи,  без старе добре днк анализе нема разрешавања мистерије о пореклу.
7
Српски ДНК пројекат / Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Последња порука НУки ⚔🦅⚔ послато Мај 04, 2024, 03:06:24 поподне »
Који период би у овом случају (а и иначе) био мјерило да је неки род староседелачки?

Мислим на оне родове који су или чији су преци дочекали Турке на том ширем простору Гацка, или што би се рекло да су ту "од фета".
У литератури и предањима се староседелачким родовима сматрају они које су сви други досељени родови затекли на одређеном простору и за које не постоји свест да су се иодакле доселили, што наравно не мора нужно значити да нису, могла се изгубити свест ако је то било доста давно.
8
Српски ДНК пројекат / Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Последња порука Иван Вукићевић послато Мај 04, 2024, 12:08:08 поподне »
Бојовић, Јовањдан, Пећ

Припада хаплогрупи G2a-M406>S9591, роду Мезгаљана.

Бојовић је тестиран преко ADNTRO лабораторије, стога нема STR маркере, већ је SNP одређен као припадник узводне M337 гране. Узевши у обзир славу и место порекла нема сумње да припада поменутом роду. Ово је иначе трећи припадник генетичког рода Мезгаљана са подручја Пећи. Бојовић је навео да су досељени из села Бојовића. Не знам о којим се Бојовићима ради, с обзиром да васојевско село Бојовиће у близини Мезгаља насељавају Аранђеловштаци Бојовићи Лопаћани.

Приметио сам да се у оквиру S9591 на YFull-у појавио тестирани из Црне Горе формиравши подграну Y464599. Резултат је прошао ''испод радара'', али ћу свакако покушати ступити у контакт са тестираним.

Према црногорском попису из 1913. године, у српској махали у Пећи била је једна кућа Бојовића. Пописани се звао Агапије, а отац му је Илија.
С обзиром да не славе Аранђеловдан, вероватно немају предање о пореклу од Бојовића из Васојевића. Генетички очито нису повезани.

Да додам и ово - није било других Бојовића у читавој Метохији.
9
Аутосомална ДНК / Одг: udjeli drevnih populacija u današnjim populacijama Balkana
« Последња порука Ивица Јовановић послато Мај 04, 2024, 10:58:12 пре подне »
@CosicZ

Постоји једна група узорака из Србије и Хрватске, из римског доба и средњовековних ( најмлађи из Виминацијума-Рудине/Светиња), који се налазе између гвозденодобних узорака из Италије, Хрватске и Бугарске, "испод" албанских узорака из бронзаног и гвозденог доба. Можда је то траг неке изоловане популације која је опстала на Балкану све до средњег века?


Можеш ли изоловати само Г25 координате узорака из ове групе где си приметио ту правилност?
10
Српски ДНК пројекат / Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Последња порука Atlantische послато Мај 04, 2024, 10:54:15 пре подне »
Бојовић, Јовањдан, Пећ

Припада хаплогрупи G2a-M406>S9591, роду Мезгаљана.

Бојовић је тестиран преко ADNTRO лабораторије, стога нема STR маркере, већ је SNP одређен као припадник узводне M337 гране. Узевши у обзир славу и место порекла нема сумње да припада поменутом роду. Ово је иначе трећи припадник генетичког рода Мезгаљана са подручја Пећи. Бојовић је навео да су досељени из села Бојовића. Не знам о којим се Бојовићима ради, с обзиром да васојевско село Бојовиће у близини Мезгаља насељавају Аранђеловштаци Бојовићи Лопаћани.

Приметио сам да се у оквиру S9591 на YFull-у појавио тестирани из Црне Горе формиравши подграну Y464599. Резултат је прошао ''испод радара'', али ћу свакако покушати ступити у контакт са тестираним.
Странице: [1] 2 3 4 5 6 ... 10