Аутор Тема: Пописи становништва  (Прочитано 50915 пута)

Ван мреже spezia

  • Гост
  • *
  • Поруке: 11
Одг: Пописи становништва
« Одговор #120 послато: Јануар 22, 2023, 04:27:10 поподне »
Саша недавно је била вијест, мислим у Политици, да је Архив Србије потписао неки уговор са труским архивом и да се турски пописи (копије ваљда)који се тичу наших простора пребацују у Србију на даље проучавање. Та вијест је била сад у децембру или јануару.
Sta se desava sa ovim posto je proslo 6 godina? Jel neko koristio , imao uvid? Da li ce biti online?

Ван мреже Platin

  • Одбор за архивистику
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 981
Одг: Пописи становништва
« Одговор #121 послато: Јануар 31, 2023, 02:13:51 поподне »
Sta se desava sa ovim posto je proslo 6 godina? Jel neko koristio , imao uvid? Da li ce biti online?

Архив Србије добија документе из Турске, за ово што је данас Србија... Број докумената је велик, број људи који на томе ради врло мали.

Док то све у архиву не буду обрадили и инвентарисали, та сва грађа неће бити доступна јавности.

И када буде, онлајн неће бити ништа. Мора да се дође у читаоницу, па тамо може на пар компјутера да се прегледа.

До сада ми није познат ни очекивани рок када би грађа могла да буде доступна јавности.
Само да напоменем да се ради о грађи на турском језику, писаној арапским словима. Чак и да ми све дају - мени би то било бескорисно јер не знам да читам такве записе.

Ван мреже Игор

  • Гост
  • *
  • Поруке: 3
Одг: Пописи становништва
« Одговор #122 послато: Март 28, 2023, 09:28:32 пре подне »
Постоје ли тефтери из турског доба за нахију Гружу?

Ван мреже Таса

  • Гост
  • *
  • Поруке: 18
Одг: Пописи становништва
« Одговор #123 послато: Април 13, 2023, 10:36:41 поподне »
Архив Србије. Постоји приређен и издат за Ресаву и Доњу Јасеницу, мислим.
Такође је објављен и за општину Сврљиг овај попис из 1863. године.

Ван мреже Iєшɑ

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 175
  • Припɑдник сɑȋтɑ: 6. XII 2018.−
    • Kotraža sajt
Одг: Пописи становништва
« Одговор #124 послато: Април 24, 2023, 05:34:06 поподне »
Архив Србије добија документе из Турске, за ово што је данас Србија... Број докумената је велик, број људи који на томе ради врло мали.

Док то све у архиву не буду обрадили и инвентарисали, та сва грађа неће бити доступна јавности.

И када буде, онлајн неће бити ништа. Мора да се дође у читаоницу, па тамо може на пар компјутера да се прегледа.

До сада ми није познат ни очекивани рок када би грађа могла да буде доступна јавности.
Само да напоменем да се ради о грађи на турском језику, писаној арапским словима. Чак и да ми све дају - мени би то било бескорисно јер не знам да читам такве записе.


Zdravlja bože da i toga bude. Mnogima od nas biće to od velike važnosti.
Новɑковић / Iєшић – „Iєшɑ“.
Iєшић Новɑковoг Симонов (1795.−1853.) и Милєнин (1801.−1864.) потомɑк.