Аутор Тема: БиХ муслимани (генетика)  (Прочитано 75309 пута)

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: БиХ муслимани (генетика)
« Одговор #60 послато: Мај 19, 2017, 05:37:33 поподне »
neće , ima dobar deo oko Gline doseljenih po predanju iz stare Srbije:) ako bih morao da se kladim rekao bih 42%I2a I oko 15-17 % R1a  :) Mozda kljuc lezi u tome  sto je to krajiski predeo najdalje od mora, mislim da kad krenes iz Dalmacije ka lici broj starosedelackih hapl se smanjuje.
У Лици има више "староседелачких" хаплогрупа него у Далмацији.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13131
Одг: БиХ муслимани (генетика)
« Одговор #61 послато: Мај 19, 2017, 05:39:04 поподне »
neće , ima dobar deo oko Gline doseljenih po predanju iz stare Srbije:) ako bih morao da se kladim rekao bih 42%I2a I oko 15-17 % R1a  :) Mozda kljuc lezi u tome  sto je to krajiski predeo najdalje od mora, mislim da kad krenes iz Dalmacije ka lici broj starosedelackih hapl se smanjuje.

Опет ми није јасна логика. Па у Далмацији и зап. Херцеговини има највише те I2a (Словени).

Предања нису поуздана сасвим. Поента је да је тај крајишки слој људи мање више сличан генетски и да се то види кроз досадашња истраживања. Тај се српски корпус формирао очито још пре надирања Турака, па главнина већ тако уобличена долази на запад. А део Срба који се из средње Босне повлачи ка западу Босне, касније и преко Уне, могуће са собом доноси нешто више I2a/R1a, па је верујем зато и има нешто више на Банији.

Ван мреже barbarylion

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1097
  • I2-PH908>Y56203
Одг: БиХ муслимани (генетика)
« Одговор #62 послато: Мај 19, 2017, 05:40:37 поподне »
Немој зезати. Има пигментацију типичну за динарца и таквих ликова има широм БиХ/ЦГ. Мило је добар пример, слажем се. Ништа специфично у њему. Испаде да сте ви Банијци ванземаљци, ако су ти овакви људи специфични.

Могуће да је проценат светлијих људи јачи на СЗ ex YU одакле потичеш, али немој да се фрљаш са стварима попут ове, да су Човић и Ђукановић "премазани" и да су специфични за ове просторе.

Рекао бих да си један од оних типова који ради по принципу, "ја тако мислим, јер су то нека моја запажања". Значи без прочитане неке студије која се бави одговарајућом темом, неке дубље анализе и сл. Како бараташ са хг, тако и са расним типовима изгледа.
Ja sam jasno I rekao da su to moja licna zapazanja:) nema sta ko da se vredja , zato su za glavu visi eto od mene, ja sam dinarac od "samo" 183,4 cm :) Za moj pojam oni Jesu malo specificni, nisam rekao za balkan .

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13131
Одг: БиХ муслимани (генетика)
« Одговор #63 послато: Мај 19, 2017, 05:45:14 поподне »
Ja sam jasno I rekao da su to moja licna zapazanja:) nema sta ko da se vredja , zato su za glavu visi eto od mene, ja sam dinarac od "samo" 183,4 cm :) Za moj pojam oni Jesu malo specificni, nisam rekao za balkan .

Али тако се генерално не може дискутовати, односно може али нема смисла. "Ја мислим да ће овде бити оволико, онде онолико (и онда неко крајње чудно објашњење, разлог и сл.), итд. Некако је занимљивије и свакако конструктивније када се барата изворима. То је неко моје лично мишљење, што би ти рекао - запажање. :)

Ван мреже barbarylion

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1097
  • I2-PH908>Y56203
Одг: БиХ муслимани (генетика)
« Одговор #64 послато: Мај 19, 2017, 05:45:38 поподне »
Опет ми није јасна логика. Па у Далмацији и зап. Херцеговини има највише те I2a (Словени).

Предања нису поуздана сасвим. Поента је да је тај крајишки слој људи мање више сличан генетски и да се то види кроз досадашња истраживања. Тај се српски корпус формирао очито још пре надирања Турака, па главнина већ тако уобличена долази на запад. А део Срба који се из средње Босне повлачи ка западу Босне, касније и преко Уне, могуће са собом доноси нешто више I2a/R1a, па је верујем зато и има нешто више на Банији.
Medju Srbima tj. medju pravoslavnim stanovnistvom? Moguce je ( znam da ima dosta I2, mada ima I ostalih hpl)... Ovo su sve moja puka nagadjanja, jednostavno dok ne bude barem 50 ljudi ne mozemo znati u kom ce smeru otici.

Ван мреже barbarylion

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1097
  • I2-PH908>Y56203
Одг: БиХ муслимани (генетика)
« Одговор #65 послато: Мај 19, 2017, 05:49:22 поподне »
Али тако се генерално не може дискутовати, односно може али нема смисла. "Ја мислим да ће овде бити оволико, онде онолико (и онда неко крајње чудно објашњење, разлог и сл.), итд. Некако је занимљивије и свакако конструктивније када се барата изворима. То је неко моје лично мишљење, што би ти рекао - запажање. :)
Slazem se , ali nemamo sada niti novih rezultata, a boga mi genetika baca donekle novi pogled I na istoriju pogotovo kada se radi o seobama:) Sigurno je da je pogresno sto sam se ja vodio mahom fizickim izgledom, ali to je , uz odredjene istorijske izvore jedino dostupno :)

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: БиХ муслимани (генетика)
« Одговор #66 послато: Мај 19, 2017, 05:53:45 поподне »
Санџаклије имају само 18% словенских хаплогрупа, према "санџачком ДНК пројекту"  I2a је међу Санџаклијама 15%, а R1a само 3%.

Више словенске генетике имају Албанци него Санџаклије.  :o

Испада да су Санџаклије чистији Албанци од Албанаца.  ;D

Ван мреже barbarylion

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1097
  • I2-PH908>Y56203
Одг: БиХ муслимани (генетика)
« Одговор #67 послато: Мај 19, 2017, 06:02:50 поподне »
Санџаклије имају само 18% словенских хаплогрупа, према "санџачком ДНК пројекту"  I2a је међу Санџаклијама 15%, а R1a само 3%.

Више словенске генетике имају Албанци него Санџаклије.  :o

Испада да су Санџаклије чистији Албанци од Албанаца.  ;D
I na tu temu sam razmisljao :D Deo njih svakako jeste arbanaskog porekla, i to dobar deo. Mada ne bi trebalo sav E1b uzeti zdravo za gotovo kao albanski. Nego , jedan po meni logican zakljucak zasto kod Srba ima vise sarenolike genetike nego kod recimo tkzv.Bosnjaka iz Bih...Srbi su imali ogromno carstvo I u tom procesu sigurno da se asimilovao dobar deo juznjaka, zapravo Dusanova Srbija se i sirila u tom smeru najvise , rekao bih da se raspadom tog carstva deo naroda nasao ni na nebu ni na zemlji , prvenstveno mislim na haplotip E1b, gde jedan deo ima specificno izrazen srpski nacionalni osecaj i pripadnost srpskom narodu, dok drugi upravo suprotno. Mislim da je to najzanimljivija haplogrupa o kojoj bi trebali mnogo vise pisati.

Ван мреже barbarylion

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1097
  • I2-PH908>Y56203
Одг: БиХ муслимани (генетика)
« Одговор #68 послато: Мај 19, 2017, 06:09:56 поподне »
Санџаклије имају само 18% словенских хаплогрупа, према "санџачком ДНК пројекту"  I2a је међу Санџаклијама 15%, а R1a само 3%.

Више словенске генетике имају Албанци него Санџаклије.  :o

Испада да су Санџаклије чистији Албанци од Албанаца.  ;D
većina muslimana iz Raske oblasti su se tamo nasli zbog migracija, dok recimo sloveni/Srbi u Albaniji(makar dobar deo njih nije migrirao , ako izuzmemo severing deo ) . Danasnji muslimani Po mom licnom misljenju nisu sloj stanovnistva koji je tu ziveo pre dolaska otomana.

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: БиХ муслимани (генетика)
« Одговор #69 послато: Мај 19, 2017, 06:19:50 поподне »
I na tu temu sam razmisljao :D Deo njih svakako jeste arbanaskog porekla, i to dobar deo. Mada ne bi trebalo sav E1b uzeti zdravo za gotovo kao albanski. Nego , jedan po meni logican zakljucak zasto kod Srba ima vise sarenolike genetike nego kod recimo tkzv.Bosnjaka iz Bih...Srbi su imali ogromno carstvo I u tom procesu sigurno da se asimilovao dobar deo juznjaka, zapravo Dusanova Srbija se i sirila u tom smeru najvise , rekao bih da se raspadom tog carstva deo naroda nasao ni na nebu ni na zemlji , prvenstveno mislim na haplotip E1b, gde jedan deo ima specificno izrazen srpski nacionalni osecaj i pripadnost srpskom narodu, dok drugi upravo suprotno. Mislim da je to najzanimljivija haplogrupa o kojoj bi trebali mnogo vise pisati.
Према "Санџачком ДНК пројекту" треутно најјача ХГ код њих је R1b-BY611, а E-V13 је прати у стопу.
Санџаклије које су R1b-BY611 (као што је Зукорлић нпр.) су сви до једног албанског порекла.
Санџаклије које су E-V13 нису сви албанског порекла, део свакако јесте, а део је од српских племена и црногорских Брда који припадају тој ХГ.
Рекао бих чак да је мањи део Санџаклија E-V13 албанског порекла (можда 1/3), а већи део потиче од исламизираних Куча, Васојевића, Бјелопавлића итд.
За треће место се боре I2a и J2b2, обе су око 15%.
Санџаклије Ј2b2 су као и ови R1b-BY11 искључиво албанског порекла, а ови што су I2a су наравно српског порекла.
Испада да 50-55% Санџаклија има албанско порекло.

Босна је изоловане на западу Балкана у планинама, за разлику од данашње Србије која је на сред Балкана на моравско-вардарском путу, а то је био главни пут кроз Балкан хиљадама година.
Има смисла и то у вези ширења српске државе у средњем веку на југ и југоисток.
У раном средњем веку Србија је била улавном на територији данашње БиХ, плус јужна Далмација, данашња западна/југозападна Србија и Црна Гора.
Српска држава се шири на централни и јужни Балкан од 12-ог века, а постепено се повлачи из западних крајева тј. данашње БиХ и јужне Далмације
« Последња измена: Мај 19, 2017, 06:23:21 поподне Свевлад »

Ван мреже Одисеј

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 896
Одг: БиХ муслимани (генетика)
« Одговор #70 послато: Мај 19, 2017, 06:47:01 поподне »
Према "Санџачком ДНК пројекту" треутно најјача ХГ код њих је R1b-BY611, а E-V13 је прати у стопу.
Санџаклије које су R1b-BY611 (као што је Зукорлић нпр.) су сви до једног албанског порекла.
Санџаклије које су E-V13 нису сви албанског порекла, део свакако јесте, а део је од српских племена и црногорских Брда који припадају тој ХГ.
Рекао бих чак да је мањи део Санџаклија E-V13 албанског порекла (можда 1/3), а већи део потиче од исламизираних Куча, Васојевића, Бјелопавлића итд.
За треће место се боре I2a и J2b2, обе су око 15%.
Санџаклије Ј2b2 су као и ови R1b-BY11 искључиво албанског порекла, а ови што су I2a су наравно српског порекла.
Испада да 50-55% Санџаклија има албанско порекло.

Босна је изоловане на западу Балкана у планинама, за разлику од данашње Србије која је на сред Балкана на моравско-вардарском путу, а то је био главни пут кроз Балкан хиљадама година.
Има смисла и то у вези ширења српске државе у средњем веку на југ и југоисток.
У раном средњем веку Србија је била улавном на територији данашње БиХ, плус јужна Далмација, данашња западна/југозападна Србија и Црна Гора.
Српска држава се шири на централни и јужни Балкан од 12-ог века, а постепено се повлачи из западних крајева тј. данашње БиХ и јужне Далмације

То и лингвистика доказује - Срби су западнојужнословенски народ у лингвистичком смислу. Изгледа да је српска предосманска историја обиљежена ширењем српског етничког простора са сјевера и запада ка југу и истоку. Видиш, цијело јужнословенско језичко подручје је један велики дијалекатски континуум, али је на истоку тај континуум тек накнадно успостављен. На српско-хрватско-словеначком подручју дијалекти се постепено претапају један у други, док на граници јужносрбијанских и македонско-бугарских говора, видимо оштрију границу. Торлачки дијалект је у суштини накнадно бугаризован/македонизован штокавски дијалект, видимо то по томе што он са бугарским и македонским говорима не дијели ниједну стару изоглосу (поготово оне гласовне), само оне новије (нпр. одређени чланови), али ни оне нису свугдје подједнако заступљене. Крашовани, који се сматрају Хрватима због католичке вјере, а потичу са подручја гдје се говори торлачки дијалект, јесу најбољи доказ за то каква је била физиономија "торлачког" говора прије додира са Бугарима и Македонцима - и даље се чувају падежи, дистинктивне дужине вокала и томе слично. Тако се говор Крашована изразито разликује од данашњих торлачких говора и много више подсјећа на српске староштокавске дијалекте (косовско-ресавски и зетско-санџачки).
Док је граница између словеначког и кајкавског, чакавског и штокавског итд. флуидна, граница која дијели српске и бугарско-македонске говоре је оштра, иако су ови други знатно утицали на ове прве.

Ван мреже Bane

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 977
  • E-Z16988+BY99620+
Одг: БиХ муслимани (генетика)
« Одговор #71 послато: Мај 19, 2017, 07:12:17 поподне »
Док је граница између словеначког и кајкавског, чакавског и штокавског итд. флуидна, граница која дијели српске и бугарско-македонске говоре је оштра, иако су ови други знатно утицали на ове прве.

А између штокавског и кајкавског?

Ван мреже Одисеј

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 896
Одг: БиХ муслимани (генетика)
« Одговор #72 послато: Мај 19, 2017, 07:15:31 поподне »
А између штокавског и кајкавског?

Изгубила се је негдје по доласку Османлија, усљед бројних миграција. Стари западноштокавски говори Славоније наслањали су се тик на кајкавске говоре. Мислим да су сви данашњи штокавско-кајкавски додири тек накнадно успостављени.

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: БиХ муслимани (генетика)
« Одговор #73 послато: Мај 19, 2017, 07:17:13 поподне »
većina muslimana iz Raske oblasti su se tamo nasli zbog migracija, dok recimo sloveni/Srbi u Albaniji(makar dobar deo njih nije migrirao , ako izuzmemo severing deo ) . Danasnji muslimani Po mom licnom misljenju nisu sloj stanovnistva koji je tu ziveo pre dolaska otomana.
Скоро целокупно српско становништво Рашке области (у шта спада и део северне Црне Горе) се иселило у Војводину, Мађарску, Славонију, на Кордун и на Банију у сеобама крајем 17-ог и у првој половини 18-ог века са Патријарсима Арсенијем Чарнојевићем, Арсенијем Јовановићем Шакабентом и Митрополитом Атанасијем Љубојевићем, то су биле велике сеобе, а било је мањих сеоба које нису ни забележене у историји.

Током 18-ог и 19-ог века Турци насељавају (често и присилно) албанско католичко становништво из северне Албаније и српско православно становништво из црногорских Брда.
Ови досељеници прелазе на Ислам и добијају од Турака земљу и друге повластице.
Нашао сам податак да су Турци Албанце Католике из северне Албаније присилно доводили у данашњи Санџак.

Санџаклије немају баш никакве везе са српским предтурским становништвом Рашке.
Мали део тог старог српског становништва се није иселио и остао је на Голији, Чемерну, у Дежеви и у околини Студенице.
Они су се у та смутна времена ратова и сеоба крајем 17-ог и у првој половини 18-ог века повукли на Голију, Јавор, Рогозну, Чемерно и Радочело, а касније се део тог становништва поново спустио у ниже крајеве.

Већина Муслимана из Новог Пазара и Тутина са околином су ту насељени у задњих 200 година из северне Албаније.
Муслимани из Санџака су пуно краће Муслимани од босанских Муслимана, они су исламизирани углавном у 18-ом, а неки чак и 19-ом веку, док су босански Муслимани примили Ислам највише у 16-ом веку, мањи део још у 15-ом, а најмањи део у каснијим вековима.
« Последња измена: Мај 19, 2017, 07:23:51 поподне Свевлад »

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8462
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: БиХ муслимани (генетика)
« Одговор #74 послато: Мај 19, 2017, 09:55:54 поподне »
Мислим да још увек у оквиру Санџачког ДНК Пројекта није тестиран довољан број старорашких (санџачких) муслимана/Бошњака да би могли да донесемо неки дефинитивни суд. Колико сам упознат, у највећем броју су се тестирали Пазарци, Тутинци и Сјеничаци, нема муслимана из Пријепоља, Прибоја и Нове Вароши (или су у доста мањем броју), исто тако су у ЦГ више тестирани они који живе у источном делу области од оних који живе у западном. Отуд су и резултати такви какви јесу, доминира албанско-брђанска генетика. Када би се више тестирали старорашки муслимани који су ближи Босни, мислим да би резултати били значајно другачији у корист I2a, R1a, I1 и осталих хаплогрупа које се више срећу у српској популацији. Старорашки муслимани би требало да имају три компоненте које их чине целином, родове албанског порекла, родове црногорско-брђанског порекла и родове босанско-херцеговачког порекла (који су се доста исељавали након 1878.). Мислим да је та разлика видљива и код муслимана из Пријепоља који су се тестирали у оквиру истраживања Ивице Тодоровића за његову прву књигу о генетичкој генеалогији. Добар преглед разуђености старорашких муслиманских родова је приказан у књизи Ејупа Мушовића "Етнички процеси и етничка структура становништва Новог Пазара". Дакле родови албанског порекла чине њихов значајан проценат, али мислим да нису доминантни, већ да су благо слабији или једнаки са родовима црногорског и БиХ порекла.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Latinica

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 122
Одг: БиХ муслимани (генетика)
« Одговор #75 послато: Мај 19, 2017, 10:23:00 поподне »
Hvala bogu te imamo Svevlada te nam reče ono što se već davno znalo, i što je znao svako ko je pročitao malo više od wikipedije, malo iskrivljeno preneseno, malo neispravne godine, ali uglavnom ono što je bitno je istinito, Sandžaklije su uglavnom iz crnogorski i malisorski plemena, uglavnom starosjedioci ovi krajeva, bar po genetici. ;)

Ван мреже Одисеј

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 896
Одг: БиХ муслимани (генетика)
« Одговор #76 послато: Мај 20, 2017, 01:17:38 поподне »
Што се тиче Санџаклија, само су двије ствари јасне. Прво, јасно је да су они код којих преовлађују типични албански огранци хаплогрупа Р1б и Ј2б албанског поријекла. Исто тако је јасно да су Санџаклије које припадају словенским и осталим сјеверноевропским хаплогрупама којих код Албанаца јако слабо има (И2а, Р1а, И1) ништа друго доли Срби.
Проблем је Е1б, која је у санџачки генетски фонд могла ући и преко Срба и преко Албанаца и преко романизованих Влаха, а теоретски и преко Грка. Мада у пракси углавном само преко Срба и Албанаца. Ту су већ потребна опсежнија тестирања како би се успоставиле блиске подударности. Е1б није словенска хаплогрупа, али није ни албанска, већ палеобалканска. Албанци су само имали срећу да се највећи број припадника те хаплогрупе утопи у њихов етнички корпус. Неке од тих огранака Албанци никад нису ни успјели асимиловати, примјера ради, Васојевићи немају блиских подударности са Албанцима, а колико сам схватио, имају са Грцима. Тако да је могуће да је чак и већи број Е1б Санџаклија потекао од мушкараца који су у трену примања ислама били православни Срби, а не католички Албанци.

Једино што је 100% тачно јесте да се Санџаклије никако не могу поистовијетити са босанским муслиманима, барем што се мушких лоза тиче. Опет морам напоменути, јер видим да многи понављају ту грешку - Пријепољци, Пљевљаци и Прибојци нису Санџаклије, већ Херцеговци. Херцеговачки муслимани би требало да имају генеалошку слику скоро идентичну православним Србима из тих области.

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: БиХ муслимани (генетика)
« Одговор #77 послато: Мај 20, 2017, 02:01:54 поподне »
Што се тиче Санџаклија, само су двије ствари јасне. Прво, јасно је да су они код којих преовлађују типични албански огранци хаплогрупа Р1б и Ј2б албанског поријекла. Исто тако је јасно да су Санџаклије које припадају словенским и осталим сјеверноевропским хаплогрупама којих код Албанаца јако слабо има (И2а, Р1а, И1) ништа друго доли Срби.
Проблем је Е1б, која је у санџачки генетски фонд могла ући и преко Срба и преко Албанаца и преко романизованих Влаха, а теоретски и преко Грка. Мада у пракси углавном само преко Срба и Албанаца. Ту су већ потребна опсежнија тестирања како би се успоставиле блиске подударности. Е1б није словенска хаплогрупа, али није ни албанска, већ палеобалканска. Албанци су само имали срећу да се највећи број припадника те хаплогрупе утопи у њихов етнички корпус. Неке од тих огранака Албанци никад нису ни успјели асимиловати, примјера ради, Васојевићи немају блиских подударности са Албанцима, а колико сам схватио, имају са Грцима. Тако да је могуће да је чак и већи број Е1б Санџаклија потекао од мушкараца који су у трену примања ислама били православни Срби, а не католички Албанци.

Једино што је 100% тачно јесте да се Санџаклије никако не могу поистовијетити са босанским муслиманима, барем што се мушких лоза тиче. Опет морам напоменути, јер видим да многи понављају ту грешку - Пријепољци, Пљевљаци и Прибојци нису Санџаклије, већ Херцеговци. Херцеговачки муслимани би требало да имају генеалошку слику скоро идентичну православним Србима из тих области.
Код двојице Муслимана из Пријепоља је пронађена монголска хаплогрупа C  dnk.poreklo.rs/tabela-pojedinacne-grupe/?grp-filter=C

Ја исто мислим да су већина предака Санџаклија коју су E-V13 пре исламизације имали српски национални идентитет и да су били православне вре, али и поред тога према садашњим резултатима око или више од пола Санџаклија има албанско порекло (R1b-BY611, J2b2 и један део E-V13).
Како је дошло до тога да Санџаклије које су мешавина Албанаца и црногорских Брђана добију бошњачки идентитет и да им не остане ниједна албанска реч у говору, стварно не знам.
Много ми је смешно кад се Санџаклије позивају на Трвтка, Богумиле и средњовековну Босну, а са тим немају никакве везе.
Зукорлић, Љајић, Угљанин и већина санџачких главешина имају албанско порекло, нпр. у Зукорлићевој породици се говорио албански језик до пре неку деценију, а без обзира на то Зукорлић глуми чистокрвног и великог Бошњака.

Јасно је да E-V13 ушла и у српски и у албански национални корпус (у албански више), али мислим да је у далекој прошлости ушла и у грчки корпус тј. да нема везе са прото-Грцима, већ да су њени носиоци били Пелазги који су асимилирани од стране прото-Грка.
« Последња измена: Мај 20, 2017, 02:05:12 поподне Свевлад »

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8462
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: БиХ муслимани (генетика)
« Одговор #78 послато: Мај 20, 2017, 02:29:36 поподне »
Једино што је 100% тачно јесте да се Санџаклије никако не могу поистовијетити са босанским муслиманима, барем што се мушких лоза тиче. Опет морам напоменути, јер видим да многи понављају ту грешку - Пријепољци, Пљевљаци и Прибојци нису Санџаклије, већ Херцеговци. Херцеговачки муслимани би требало да имају генеалошку слику скоро идентичну православним Србима из тих области.

У праву си за Пријепољце, Пљевљаке, Прибојце (додао бих овде још Нововарошане и Бијелопољце), али они се сви данас регионално изјашњавају као Санџаклије, због Новопазарског санџака. Албанци су се у својим насељавањима Старе Рашке зауставили на Пештеру, чак је и Гиљфердинг средином 19. века приметио да кад се ступи на Пештер, почињу да се појављују Албанци у својим народним ношњама, мада је већ у то време добар део њих говорио српским језиком. У Мушовићевој студији о становништву Новог Пазара по породицама, види се да поред великог броја муслиманских породица које су пореклом од Климената, Хота или неких других албанских фисова, постоји и велики број родова који су се иселили са подручја Брда и из Старе Херцеговине (нпр. из Колашина и Никшића) услед експанзије Кнежевине Црне Горе на те просторе, а након 1878. Нови Пазар је био просто преплављен босанско-херцеговачким мухаџирима, од којих се добар део стално настанио на подручју Новог Пазара; због тога ми се чини да чак и садашња структура муслиманских Пазараца је отприлике 50:50 између становништва српског и становништва албанског порекла. Мислим да је њихов пројекат више тестирао породице које имају предање да потичу од Климената или других Албанаца, али нисам сигуран.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5477
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: БиХ муслимани (генетика)
« Одговор #79 послато: Мај 20, 2017, 03:25:55 поподне »
У праву си за Пријепољце, Пљевљаке, Прибојце (додао бих овде још Нововарошане и Бијелопољце), али они се сви данас регионално изјашњавају као Санџаклије, због Новопазарског санџака. Албанци су се у својим насељавањима Старе Рашке зауставили на Пештеру, чак је и Гиљфердинг средином 19. века приметио да кад се ступи на Пештер, почињу да се појављују Албанци у својим народним ношњама, мада је већ у то време добар део њих говорио српским језиком. У Мушовићевој студији о становништву Новог Пазара по породицама, види се да поред великог броја муслиманских породица које су пореклом од Климената, Хота или неких других албанских фисова, постоји и велики број родова који су се иселили са подручја Брда и из Старе Херцеговине (нпр. из Колашина и Никшића) услед експанзије Кнежевине Црне Горе на те просторе, а након 1878. Нови Пазар је био просто преплављен босанско-херцеговачким мухаџирима, од којих се добар део стално настанио на подручју Новог Пазара; због тога ми се чини да чак и садашња структура муслиманских Пазараца је отприлике 50:50 између становништва српског и становништва албанског порекла. Мислим да је њихов пројекат више тестирао породице које имају предање да потичу од Климената или других Албанаца, али нисам сигуран.

Постоји једна "занимљива" арбанашка породица, тзв. старих мухаџира (пребегли из устаничке Србије 1804. после дизања устанка). То је породица Лекпеци, из Крагујевца, досељена у Шарама код Н. Пазара. И данас "машу" тапијама које чувају као власници земље у Крагујевцу. По презимену све упућује на братство Пеци/Пецај из фиса Шаља.