Аутор Тема: БиХ муслимани (генетика)  (Прочитано 75301 пута)

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: БиХ муслимани (генетика)
« Одговор #40 послато: Мај 19, 2017, 04:12:20 поподне »
+50 сасвим сигурно. То и јесте негде просек за Србе. Нешто преко 50% I2a/R1a.

За сада се није показало тако. Немају превише тих неких наших специфичних хг. ХГ Е постоји свакако, али није тако заступљена с обзиром да се на истраживањима креће око 10%. Ови E1b БиХ муслимани из нашег пројекта су углавном пореклом из ЦГ/Санџака.

Излазе и анонимна истраживања па њих треба пратити благовремено. Подаци са Еупедије су често застарели, а неретко је и извор проблематичан.

Што се ове процене тиче, слично размишљамо. С тим што бих ја можда мало појачао I2a и R1b, а смањио I1 и J2b.
За сад је J2 код БиХ Муслимана прилично слаба, али треба имати у виду да је Босанска Крајина, а поготово Цазинска Крајина црна рупа што се тиче БиХ Муслимана, као што је у Србији источна Србија.
Из Цазинске Крајине има тестираних Муслимана толико да могу да се наброје на прсте, вероватно једне руке.
Многи Муслимани из Цазинске Крајине имају предање да су пореклом из Анадолије, ако ту има бар мало истине онда би међу Муслиманима у том делу Босне J2a заступљена у неком проценту.
Такође верујем да је R1a у Цазинској Крајини надпросечно заступљена, али да због тога I2a испод просека за БиХ Муслимане.
Код неких Муслимана из Цазинске Крајине постоје чак и легенде да имају татарско порекло, па би тамо можда могла да се заломи и нека егзотична ХГ за наше просторе нпр. R1a-Z93 или Q.
« Последња измена: Мај 19, 2017, 04:15:00 поподне Свевлад »

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: БиХ муслимани (генетика)
« Одговор #41 послато: Мај 19, 2017, 04:17:41 поподне »
А где се дене та Анадолска, Ј2а група код Муслимана?, за коју си ономад писао да између осталог није пожењна код Срба.....
На Еупедији пише да БиХ Муслимани имају 5% Ј2, али не пише колико од тога је Ј2а а колико Ј2a.

Многи Муслимани из Цазинске Крајине имају предање о анадолском пореклу и можда ће се код њих кад буде више тестираних наћи повишен проценат Ј2а.


Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13130
Одг: БиХ муслимани (генетика)
« Одговор #42 послато: Мај 19, 2017, 04:19:21 поподне »
За сад је J2b код БиХ Муслимана прилично слаба, али треба имати у виду да је Босанска Крајина, а поготово Цазинска Крајина црна рупа што се тиче БиХ Муслимана, као што је у Србији источна Србија.
Из Цазинске Крајине има тестираних Муслимана толико да могу да се наброје на прсте, вероватно једне руке.
Многи Муслимани из Цазинске Крајине имају предање да су пореклом из Анадолије, ако ту има бар мало истине онда би међу Муслиманима у том делу Босне J2b могла да буде нешто јача.
Такође верујем да је R1a у Цазинској Крајини надпросечно заступљена, али да због тога I2a испод просека за БиХ Муслимане.
Код неких Муслимана из Цазинске Крајине постије чак и легенде да имају татарско порекло, па би тамо можда могла да се заломи и нека егзотична ХГ за наше просторе нпр. R1a-Z93 или Q.

Ма откуд Свевладе. То су или старинци, или исељеници из Лике/остале Босне. Те приче о Анадолији су, најблаже речено, легенде. Као што је и сваки Србин од Немањића, или бар Мрњавчевића, или су његови убили неког пашу. :)

Иначе, Ј2b је веома слаба у Анадолији. На нивоу читаве Турске испод 1%, па тешко да због тога може бити повећан проценат ове хг. J2a се јавља у проценту од око 5% код муслимана, али питање је колико има "изворних" Анадолаца ту.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13130
Одг: БиХ муслимани (генетика)
« Одговор #43 послато: Мај 19, 2017, 04:25:13 поподне »
На Еупедији пише да БиХ Муслимани имају 5% Ј2, али не пише колико од тога је Ј2а а колико Ј2a.

Многи Муслимани из Цазинске Крајине имају предање о анадолском пореклу и можда ће се код њих кад буде више тестираних наћи повишен проценат Ј2а.

Покушај да заобиђеш те податке (који су, видим, произвољни) и потражи званична истраживања. Могу ти их послати на мејл, или путем ПП, уколико имаш прболем да их пронађеш.

Тих 5% J2 вероватно јесте нека реалност за БиХ муслимане. Ако узмемо исто толико I1 и R1b, уз 10-ак% E1b, остаје доста простора за I2a/R1a.

Ван мреже barbarylion

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1097
  • I2-PH908>Y56203
Одг: БиХ муслимани (генетика)
« Одговор #44 послато: Мај 19, 2017, 04:27:22 поподне »
50-55% I2a+R1a је просек на нивоу целе нације, Кордун и Банија тешко да могу имати испод 60% I2a+R1a, a није нереално да досегну или пређу 65%.
Slazem se, no nisam hteo ja da to kazem zezace me  Nebojsa haha :) (sala mala ). Licno mislim da su na Kordunu I na Baniji "nana I"I sigurno najbrojniji rodovi I2a I R1a . Ljudima je mozda cudno zato sto odudara od srpskog proseka , no opet nisu bas svi I2a/R1a hteli da se Turce a una im bila blizu ;)

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: БиХ муслимани (генетика)
« Одговор #45 послато: Мај 19, 2017, 04:30:08 поподне »
Ма откуд Свевладе. То су или старинци, или исељеници из Лике/остале Босне. Те приче о Анадолији су, најблаже речено, легенде. Као што је и сваки Србин од Немањића, или бар Мрњавчевића, или су његови убили неког пашу. :)

Иначе, Ј2b је веома слаба у Анадолији. На нивоу читаве Турске испод 1%, па тешко да због тога може бити повећан проценат ове хг. J2a се јавља у проценту од око 5% код муслимана, али питање је колико има "изворних" Анадолаца ту.
Грешка у писању мислио сам на Ј2а, погледај горе исправио сам.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13130
Одг: БиХ муслимани (генетика)
« Одговор #46 послато: Мај 19, 2017, 04:30:34 поподне »
Slazem se, no nisam hteo ja da to kazem zezace me  Nebojsa haha :) (sala mala ). Licno mislim da su na Kordunu I na Baniji "nana I"I sigurno najbrojniji rodovi I2a I R1a . Ljudima je mozda cudno zato sto odudara od srpskog proseka , no opet nisu bas svi I2a/R1a hteli da se Turce a una im bila blizu ;)

Приступи затвореном делу форума и видећеш да има већих G2a родова на Банији. Јавља се и E1b. ;) Сачекаћемо већи узорак, ја и даље мислим да је то превише. Видећемо, Боже здравља.

Ван мреже barbarylion

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1097
  • I2-PH908>Y56203
Одг: БиХ муслимани (генетика)
« Одговор #47 послато: Мај 19, 2017, 04:34:56 поподне »
Мислим да је до 65% превише. Ипак тамо има доста досељеника из Лике, Далмације и остале Крајине, а тамо ова комбинација нигде није ни близу 60%. Проценат очито смањују неке друге хг, које су се јако развиле на простору Крајине.

Ипак је то мали узорак и даље, с обзиром на то колико је Срба било на Банији. Свега 25-30 Банијаца и 10-ак Кордунаша.
Ja sam misljenja da ce biti oko 60 do 65 , mozda I malo jace ako je gledati kako sada to izgleda. Kao neko sa tog prostora vidim da jos uvek neke jako brojne porodice nisu testirane, a pojavljuje se njihova veza, sto putem predanja, zajednickog prezimena I slave sa testiranima iz drugih krajeva koji su ili I2a ili R1a. Moj predosecaj, nista vise :-)

Ван мреже barbarylion

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1097
  • I2-PH908>Y56203
Одг: БиХ муслимани (генетика)
« Одговор #48 послато: Мај 19, 2017, 04:38:18 поподне »
Приступи затвореном делу форума и видећеш да има већих G2a родова на Банији. Јавља се и E1b. ;) Сачекаћемо већи узорак, ја и даље мислим да је то превише. Видећемо, Боже здравља.
naravno , slazem se :) U krajnjem slucaju nije ni bitno, ja ovo temeljim na osnovu nekog svog vidjenja I povezivanja stvari, tako sam I od pocetka tvrdio, no moram priznati da je deo Gline I oko gline za mene malo misterija, verujem da ce taj deo biti presudan za te procente:)

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13130
Одг: БиХ муслимани (генетика)
« Одговор #49 послато: Мај 19, 2017, 04:39:42 поподне »
Ja sam misljenja da ce biti oko 60 do 65 , mozda I malo jace ako je gledati kako sada to izgleda.

Ближимо се полако западнохерцеговачком просеку. ;) Не вреди, убедио си ме. Ја сад мислим да ће бити преко 70% и то само I2a. Са R1a можда и преко 80%. :D

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: БиХ муслимани (генетика)
« Одговор #50 послато: Мај 19, 2017, 04:47:42 поподне »
Ближимо се полако западнохерцеговачком просеку. ;) Не вреди, убедио си ме. Ја сад мислим да ће бити преко 70% и то само I2a. Са R1a можда и преко 80%. :D
Западни Херцеговци имају највише назовимо словенске генетике (I2a +R1a), а физиономија им у просеку највише одудара од словенске на целом српско-хрватском говорном подручју (ако изузмемо Санџаклије).

Питам се како је дошло до тога?
« Последња измена: Мај 19, 2017, 04:53:35 поподне Свевлад »

Ван мреже Одисеј

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 896
Одг: БиХ муслимани (генетика)
« Одговор #51 послато: Мај 19, 2017, 04:57:08 поподне »
Свевлад је ипак у праву за једну ствар. Још од краја Другог свјетског рата, у Босну се масовно досељавају побошњачени Албанци из Црне Горе и Санџака. А ти људи, вјерујте ми на ријеч, имају много јачи наталитет од Босанаца и управо гравитирају ка Босни и Сарајеву, док већина изворних босанских муслимана једва чека да запали на Запад (још увијек имају масу избјеглица тамо, избјеглица које се немају намјеру вратити, а и доста омладине је мигрирало на Запад).
Тако да ове генетске студије за муслимане у БИХ имају смисла само ако се тестирају аутохтони Бошњаци, а колико видим, то је и случај. Ипак, број Санџаклија у БИХ је јако велик и не може се никако занемарити. А већ знамо да они словенских мушких лоза једва да имају.

П.С. Имам много другова Санџаклија, не знам ниједног који нема бројну родбину у Сарајеву.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13130
Одг: БиХ муслимани (генетика)
« Одговор #52 послато: Мај 19, 2017, 04:59:48 поподне »
Свевлад је ипак у праву за једну ствар. Још од краја Другог свјетског рата, у Босну се масовно досељавају побошњачени Албанци из Црне Горе и Санџака. А ти људи, вјерујте ми на ријеч, имају много јачи наталитет од Босанаца и управо гравитирају ка Босни и Сарајеву, док већина изворних босанских муслимана једва чека да запали на Запад (још увијек имају масу избјеглица тамо, избјеглица које се немају намјеру вратити, а и доста омладине је мигрирало на Запад).
Тако да ове генетске студије за муслимане у БИХ имају смисла само ако се тестирају аутохтони Бошњаци, а колико видим, то је и случај. Ипак, број Санџаклија у БИХ је јако велик и не може се никако занемарити. А већ знамо да они словенских мушких лоза једва да имају.

То су углавном ови E-V13 из нашег днк пројекта. Ако су нпр. и у анонимним истраживањима учествовали муслимани пореклом из ових области (подсетићу да је тамо проценат E1b групе око 10%), колико онда заправо остаје ове хг за изворне муслимане из БиХ?

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: БиХ муслимани (генетика)
« Одговор #53 послато: Мај 19, 2017, 05:17:23 поподне »
У Сарајеву има више Санџаклија него старих Сарајлија, а можда и више него Бошњака Муслимана уопште.

Бошњаци а поготово старе Сарајлије их углавном не воле, а многи не могу да их смисле, зато што се баве сличним стварима и понашају се слично као Херцеговци у Загребу, према Херцеговцима такође постоји јак анимозитет од стране аутохтоних Пургера.
 
sandzakpress.net/diskriminacija-sandzaklija-u-bosni-majka-dvojice-sehida-bori-se-za-bh-drzavljanstvo
« Последња измена: Мај 19, 2017, 05:20:44 поподне Свевлад »

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13130
Одг: БиХ муслимани (генетика)
« Одговор #54 послато: Мај 19, 2017, 05:19:54 поподне »
Тестирани из днк пројекта, без 23andMe

БиХ муслимани (узорак 33)

I2a Dinaric - 54.5%
I2-PH908 - 33.3%
I2-CTS10228 - 9.1%
I2a (12 маркера) - 12.1%
E1b - 15.2%
J2a - 9.1%
I1 (P109) - 6.1%
R1b (U-152) - 6.1%
R1a - 3%
I2a-M26 - 3%
G1 - 3%

Ово је неки пресек на основу резултата из нашег пројекта. С обзиром да је узорак мали, придодао бих им и ове без маркера са 23andMe и FTDNA, да видимо како ће изгледати.

I2a
Захировић
Хаџић
Дураковић
Бећар
Љубовић
Кавара
Фако

R1a
Девеџић
Шкргић
Курић
Хусејновић
Омераловић

R1b
Сушић
Курић

I1
Шуљдедић
Прљача

J2-M241
Бурзић

J2a
Бањановић

(интересантно, нема E-V13)

Укупно 51

I2a - 49%
R1a - 11.8%
E1b - 9.8%
I1 - 4.8%
R1b - 4.8%
J2a - 4.8%
J2b - 2%
G1 - 2%
I2-M26 - 2%

Иако је проценат R1a и даље релативно слаб, редослед хг изгледа исто као и на анонимним истраживањима за БиХ муслимане. Проценат I2a скоро као на Банији. :)

Ван мреже barbarylion

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1097
  • I2-PH908>Y56203
Одг: БиХ муслимани (генетика)
« Одговор #55 послато: Мај 19, 2017, 05:25:53 поподне »
Западни Херцеговци имају највише назовимо словенске генетике (I2a +R1a), а физиономија им у просеку највише одудара од словенске на целом српско-хрватском говорном подручју (ако изузмемо Санџаклије).

Питам се како је дошло до тога?
to je interesantno , mada ne bih se skroz slozio, ima ih raznih , recimo ja sam u nemackoj sedeo sa 4 zap.hercegovca , bili su gotovo indenticni kao vecina moje familije, smedji , svetlih ociju , cal I nacin govora I ponasanja je nekako bio "priblizan" ... Po mom misjenju Dalmatinci imaju tu "crnu" crtu mnogo vise nego ovi...Mada daleko od toga da nema izrazito crnih u hercegovini, primer je politicar Čović (Hrvat) izgleda kao brat mila Djukanovica, imaju taj neki ten , kao da su se premazali necim ...to je bas dosta tamno I specificno za moj pojam. Ne znam sta je posledica toga , definitivno muski predak ne igra sam toliku ulogu logicno, ali opet bilo bi za ocekivati da I s zenske strane dodju svetli geni obzirom na celokupnu kompoziciju genetike tamo. Dalmatinci imaju vise mediteranske struje I za njih mi nije toliko cudno. Apropo tome poslednji put kad sam bio u krajini be znam da li sam video jednog crnomanjastog banijca , mahom su cak I oci u velikom procentu bile svetle . Znam kako ovo zvuci ali ja istinu govorim, mozda Jos neko ima slicna zapazanja.

Ван мреже Одисеј

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 896
Одг: БиХ муслимани (генетика)
« Одговор #56 послато: Мај 19, 2017, 05:28:52 поподне »
То су углавном ови E-V13 из нашег днк пројекта. Ако су нпр. и у анонимним истраживањима учествовали муслимани пореклом из ових области (подсетићу да је тамо проценат E1b групе око 10%), колико онда заправо остаје ове хг за изворне муслимане из БиХ?

Ако је већина Е1б отпала на дошљаке, онда можда И2а код домаћих муслимана иде и до 55%, али можда би у том случају и Р1а био већи. Не знам, али мислим да би нам одговор на многа питања дало масовно тестирање на подручју сарајевске општине, јер се Санџаклије углавном тамо концентришу, а уједно је то и једини град са позитивним природним прираштајем, с обзиром да многи млади муслимани из сиромашнијих и мањих средина долазе ту да живе и студирају. Можда је генерална генеалошка слика за старосједилачке муслимане најближа оној са подручја Тузле.
Мислим да су главни градови и витални урбани центри најпогоднији за утврђивање што је могуће прецизнијих резултата на нивоу цијеле нације. Поготово у централизованим државама какве су балканске, гдје се улаже у евентуално 2-3 урбана центра, док се остале општине препуштају пропадању.
« Последња измена: Мај 19, 2017, 05:30:29 поподне Одисеј »

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13130
Одг: БиХ муслимани (генетика)
« Одговор #57 послато: Мај 19, 2017, 05:31:39 поподне »
Mada daleko od toga da nema izrazito crnih u hercegovini, primer je politicar Čović (Hrvat) izgleda kao brat mila Djukanovica, imaju taj neki ten , kao da su se premazali necim ...to je bas dosta tamno I specificno za moj pojam

Немој зезати. Има пигментацију типичну за динарца и таквих ликова има широм БиХ/ЦГ. Мило је добар пример, слажем се. Ништа специфично у њему. Испаде да сте ви Банијци ванземаљци, ако су ти овакви људи специфични.

Могуће да је проценат светлијих људи јачи на СЗ ex YU одакле потичеш, али немој да се фрљаш са стварима попут ове, да су Човић и Ђукановић "премазани" и да су специфични за ове просторе.

Рекао бих да си један од оних типова који ради по принципу, "ја тако мислим, јер су то нека моја запажања". Значи без прочитане неке студије која се бави одговарајућом темом, неке дубље анализе и сл. Како бараташ са хг, тако и са расним типовима изгледа.

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: БиХ муслимани (генетика)
« Одговор #58 послато: Мај 19, 2017, 05:35:30 поподне »
to je interesantno , mada ne bih se skroz slozio, ima ih raznih , recimo ja sam u nemackoj sedeo sa 4 zap.hercegovca , bili su gotovo indenticni kao vecina moje familije, smedji , svetlih ociju , cal I nacin govora I ponasanja je nekako bio "priblizan" ... Po mom misjenju Dalmatinci imaju tu "crnu" crtu mnogo vise nego ovi...Mada daleko od toga da nema izrazito crnih u hercegovini, primer je politicar Čović (Hrvat) izgleda kao brat mila Djukanovica, imaju taj neki ten , kao da su se premazali necim ...to je bas dosta tamno I specificno za moj pojam. Ne znam sta je posledica toga , definitivno muski predak ne igra sam toliku ulogu logicno, ali opet bilo bi za ocekivati da I s zenske strane dodju svetli geni obzirom na celokupnu kompoziciju genetike tamo. Dalmatinci imaju vise mediteranske struje I za njih mi nije toliko cudno. Apropo tome poslednji put kad sam bio u krajini be znam da li sam video jednog crnomanjastog banijca , mahom su cak I oci u velikom procentu bile svetle . Znam kako ovo zvuci ali ja istinu govorim, mozda Jos neko ima slicna zapazanja.
Што се Далмације тиче из мог искуства могу рећи да су људи из Книна и околине и Равних котара у просеку светлије пигментације од оних из Буковице и залеђа Макарске, где има доста медитеранског уплива.

Интересантно је да у приморском делу Далмације, а поготово на острвима има пуно људи са светлим очима, али углавном тамном косом.
Неда Арнерић је пореклом са Корчуле, а изгледа као стереотипна Рускиња.

Ван мреже barbarylion

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1097
  • I2-PH908>Y56203
Одг: БиХ муслимани (генетика)
« Одговор #59 послато: Мај 19, 2017, 05:35:43 поподне »
Ближимо се полако западнохерцеговачком просеку. ;) Не вреди, убедио си ме. Ја сад мислим да ће бити преко 70% и то само I2a. Са R1a можда и преко 80%. :D
neće , ima dobar deo oko Gline doseljenih po predanju iz stare Srbije:) ako bih morao da se kladim rekao bih 42%I2a I oko 15-17 % R1a  :) Mozda kljuc lezi u tome  sto je to krajiski predeo najdalje od mora, mislim da kad krenes iz Dalmacije ka lici broj starosedelackih hapl se smanjuje.