Аутор Тема: Скити и њихова гeнeтика  (Прочитано 6879 пута)

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1602
Одг: Скити и њихова гeнeтика
« Одговор #20 послато: Јун 22, 2021, 03:08:14 поподне »
Синоћ на неком нпр. 301 каналу МТС је емитована емисија руских аутора са насловом отприлике: ДА ЛИ СМО СКИТИ или МИ СМО СКИТИ или ДА ЛИ СУ СЛОВЕНИ СКИТИ (промакао ми је тачан назив)?

Углавном, емисија се бави тиме ко су Руси односно Словеноруси  као народ, те се разматрало да заправо потичу од Скита, и то не само Руси, него и остали Словени.

Поменуше ту, међу неколицином имена која су до савремених историчара допрла преко старих Грка и њихових историчара, и једно име за које сматрају да је, без сумње, словенског порекла: СКОЛАНИ и повезују га са речима за кола или таљиге и номадски живот једне групе Скита (ратнике и номаде) који не имадоше својих храмова, али имадоше неких својих богова у које вероваху и којима приносише жртве.

А познаваху вештину ливења гвожђа и разних легура и приказаће скитске мачеве и стреле.

Ту поменуше и извесне Ските земљоделце који обитавају отприлике на просторима данашње Пољске, Украјине и дела Русије и видело се да их ти Скити веома занимају.

Бар 7 пута изјавише разни саговорници у емисији да су Руси по свему судећи скитског порекла.

Поменуше и како је нека скитска богиња (заборавио првобитно име) на крају понела име ЖИВА.

И на крају поменуше и генетичку генеалогију, посмртне остатке старих Скита и данашњу словенску популацију и рекоше да је антрополошки све то исто становништво, а гледе ГГ поменуше Р1а хаплогрупу као доминантно скитску хаплогрупу. Остале хаплогрупе у вези Скита и Словена нису ни помињали.

Мени је то занимљиво посебно кад је реч о И хаплогрупи за коју мислим да је имала неки други развојни пут и у сусрету са носиоцима Р1а хаплогрупе учествовала мање или више у етногенези словенских народа.

Ко је ту кога увео у земљоделство?

« Последња измена: Јун 22, 2021, 03:13:37 поподне нцп »

На мрежи НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8505
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Скити и њихова гeнeтика
« Одговор #21 послато: Јун 22, 2021, 03:23:58 поподне »
Синоћ на неком нпр. 301 каналу МТС је емитована емисија руских аутора са насловом отприлике: ДА ЛИ СМО СКИТИ или МИ СМО СКИТИ или ДА ЛИ СУ СЛОВЕНИ СКИТИ (промакао ми је тачан назив)?

Углавном, емисија се бави тиме ко су Руси односно Словеноруси  као народ, те се разматрало да заправо потичу од Скита, и то не само Руси, него и остали Словени.

Поменуше ту, међу неколицином имена која су до савремених историчара допрла преко старих Грка и њихових историчара, и једно име за које сматрају да је, без сумње, словенског порекла: СКОЛАНИ и повезују га са речима за кола или таљиге и номадски живот једне групе Скита (ратнике и номаде) који не имадоше својих храмова, али имадоше неких својих богова у које вероваху и којима приносише жртве.

А познаваху вештину ливења гвожђа и разних легура и приказаће скитске мачеве и стреле.

Ту поменуше и извесне Ските земљоделце који обитавају отприлике на просторима данашње Пољске, Украјине и дела Русије и видело се да их ти Скити веома занимају.

Бар 7 пута изјавише разни саговорници у емисији да су Руси по свему судећи скитског порекла.

Поменуше и како је нека скитска богиња (заборавио првобитно име) на крају понела име ЖИВА.

И на крају поменуше и генетичку генеалогију, посмртне остатке старих Скита и данашњу словенску популацију и рекоше да је антрополошки све то исто становништво, а гледе ГГ поменуше Р1а хаплогрупу као доминантно скитску хаплогрупу. Остале хаплогрупе у вези Скита и Словена нису ни помињали.

Мени је то занимљиво посебно кад је реч о И хаплогрупи за коју мислим да је имала неки други развојни пут и у сусрету са носиоцима Р1а хаплогрупе учествовала мање или више у етногенези словенских народа.

Ко је ту кога увео у земљиделдтво.

Најприсутнија и најразноврснија хаплогрупа код Скита је била R1a-Z93, док су код Словена то R1a-M458 и R1a-Z280. Сви ови огранци су се раздвојили једни од других пре више хиљада година (TMRCA за Z93 је око 4600 година према Yfull), дакле пре настанка појмова Скит и Словен. Тврдње из те емисије ме подсећају на тврдње Шарића и Шаргића о леденодопској I2 на Балкану, где се са лакоћом прескачу хиљаде и десетине хиљада година и потпуно игноришу филогенетички низови и старост и разноврсност мутација данас присутних код јужнословенских народа. Укратко, још једна злоупотреба популационе генетике, али и историје, вероватно и археологије, од стране псеудонаучника.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1602
Одг: Скити и њихова гeнeтика
« Одговор #22 послато: Јун 22, 2021, 03:37:31 поподне »
Најприсутнија и најразноврснија хаплогрупа код Скита је била R1a-Z93, док су код Словена то R1a-M458 и R1a-Z280. Сви ови огранци су се раздвојили једни од других пре више хиљада година (TMRCA за Z93 је око 4600 година према Yfull), дакле пре настанка појмова Скит и Словен. Тврдње из те емисије ме подсећају на тврдње Шарића и Шаргића о леденодопској I2 на Балкану, где се са лакоћом прескачу хиљаде и десетине хиљада година и потпуно игноришу филогенетички низови и старост и разноврсност мутација данас присутних код јужнословенских народа. Укратко, још једна злоупотреба популационе генетике, али и историје, вероватно и археологије, од стране псеудонаучника.

Емисији се завршава коришћењем на самом крају као малтене последње реченице помињање генетичке генеалогије као једног од новијих научних доказа (као нове научне дисциплине)  о вези Скита и Словена. И у оквиру те једне једине реченице поменута је Р1а хаплогрупа.

Добро- упало је у очи то помињање само Р1а хаплогрупе.

Никола, ја сам баш на овој теми коментарисала генетику Скита, па ми није непозната ....

Поменуше они неких 5-6000 година праисторијског битовања Скита пре наше ере.

Како год, рекоше да се пишу неки силни радови који треба да се објаве.

Видећемо.


На мрежи НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8505
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Скити и њихова гeнeтика
« Одговор #23 послато: Јун 22, 2021, 03:44:04 поподне »
Како год, рекоше да се пишу неки силни радови који треба да се објаве.

Видећемо.

Већ је написано више радова на ту тему, који су показали да Скити немају ама баш никакве везе са подгранама R1a раширеним међу словенским народима, односно са оним подгранама које су учествовале у словенској етногенези. Далека веза се може извести само са пра-прецима Скита и Прасловена, и то само припадника хаплогрупе R1a, који су живели више хиљада година раније од првих помена једних и других у историјским изворима.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1602
Одг: Скити и њихова гeнeтика
« Одговор #24 послато: Јун 22, 2021, 04:00:19 поподне »
Већ је написано више радова на ту тему, који су показали да Скити немају ама баш никакве везе са подгранама R1a раширеним међу словенским народима, односно са оним подгранама које су учествовале у словенској етногенези. Далека веза се може извести само са пра-прецима Скита и Прасловена, и то само припадника хаплогрупе R1a, који су живели више хиљада година раније од првих помена једних и других у историјским изворима.

Помињали су период од пре 5000-6000 година, артефакте и антропологију.Стидљиво су поменули и неке културе (уопштено и у једној реченици).

То је, ипак, била емисија забавног типа и за широке народне масе. А не научни рад са неког научног скупа о Скитима или о могућим везама Словена и Скита (генетским, антрополошким,  праисторијским, историјским, културним и другим).

Видим и да Пољаци у  жудњи да открију своје порекло или порекло своје најстарије елите разматрају везу Пољака (као дела Словена) и Сармата.

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7252
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Скити и њихова гeнeтика
« Одговор #25 послато: Јун 22, 2021, 04:21:50 поподне »
Помињали су период од пре 5000-6000 година, артефакте и антропологију.Стидљиво су поменули и неке културе (уопштено и у једној реченици).

То је, ипак, била емисија забавног типа и за широке народне масе. А не научни рад са неког научног скупа о Скитима или о могућим везама Словена и Скита (генетским, антрополошким,  праисторијским, историјским, културним и другим).

Видим и да Пољаци у  жудњи да открију своје порекло или порекло своје најстарије елите разматрају везу Пољака (као дела Словена) и Сармата.
Чуо сам за Пољаке да имају те тенденције ка Сарматима...изгледа да Словенима уопштено гледано, није довољно то што су Словени, него траже везу са нечим што је било познато пре формирања словенских народа (па се на листи жеља налазе стари ратнички народи, Скити и Сармати код Руса и Пољака)
« Последња измена: Јун 22, 2021, 04:33:57 поподне ДушанВучко »

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1602
Одг: Скити и њихова гeнeтика
« Одговор #26 послато: Јун 22, 2021, 04:41:23 поподне »
Чуо сам за Пољаке да имају те тенденције ка Сарматима...изгледа да Словенима уопштено гледано, није довољно то што су Словени, него траже нешто егзотичније  :)

Па мене је с' почетка изненадило за Пољаке то њихово повезивање са Сарматима.

Али - не могу да се сад ухвате ни Пољаци, а ни Руси за Персијанце.

На просторима свог битовања (а знамо да је то огроман простор) Руси ископавају тј. наилазе на остатке Скита (ових и оних).

Чак су поменули како Скитима ни Персијанци ништа нису могли.

У сваком случају - јасна је тежња многих европских народа да себе повежу ако не са неком старом познатијом цивилизацијом или културом или царством оно бар са неким од старих народа.


Када је реч о Скитима карте су поприлично у рукама Руса због ширине поља испитивања (огромног пространства), а да ли ће их и како употребити показаће време.

Словени имају тај хендикеп (по мени) да нису имали или нама није познато њихово писмо у вековима пре наше ере. Додуше нису једини.




 


Ван мреже Đorđo

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 775
  • shí shì qiú shì
Одг: Скити и њихова гeнeтика
« Одговор #27 послато: Јун 22, 2021, 06:38:21 поподне »
Прочитајте Херодотову Историју ако Вас баш интересују Скити... Благе везе они са Словенима немају....

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1602
Одг: Скити и њихова гeнeтика
« Одговор #28 послато: Јун 22, 2021, 06:42:24 поподне »
Прочитајте Херодотову Историју ако Вас баш интересују Скити... Благе везе они са Словенима немају....

Ја сам поменула емисију коју су радили Руси. Било би ми драго да је још једном погледам.

Да, помињан је и Херодот у емисији.

Ако неко нађе негде на you tube нека постави линк.

Ван мреже herceg

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 120
Одг: Скити и њихова гeнeтика
« Одговор #29 послато: Јун 22, 2021, 06:59:54 поподне »
Ova teorija o Slovenima kao ratarskim Skitima sigurno nije nova. Čuo sam je u srednjoj školi sredinom osamdesetih iz usta učiteljice koja je završila FF u Zagrebu- Onda me to nije ni zanimalo, samo mi se činilo malo nategnuto.

На мрежи НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8505
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Скити и њихова гeнeтика
« Одговор #30 послато: Јун 22, 2021, 08:12:41 поподне »
Ova teorija o Slovenima kao ratarskim Skitima sigurno nije nova. Čuo sam je u srednjoj školi sredinom osamdesetih iz usta učiteljice koja je završila FF u Zagrebu- Onda me to nije ni zanimalo, samo mi se činilo malo nategnuto.

Да, тај помен из Херодота се често тумачи на тај начин, али то јесте натегнуто. Код Херодота се помињу и северни суседи "Скита земљорадника", Неури. Неки аутори њих повезују са Словенима, неки са Балтима, а неки и са једнима и са другима. О њима је Херодот забележио да се једном годишње претварају у вукове.  :)
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Sirius

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 166
Одг: Скити и њихова гeнeтика
« Одговор #31 послато: Јун 24, 2021, 08:06:16 поподне »
Sloveni nisu Skiti iako su mnogo preuzeli od skita i sarmata npr. religija. Sloveni su bili potcinjeni skitima i sarmatima. Kasnije je verovatno doslo do mesanja. Poljaci bi voleli da su sarmati poreklom ali nisu. Oni tvrde da je poljska elita sarmatska. Ali zato Srbi skoro izvesno jesu poreklo alanosarmati iako seto u Srbiji potpuno zabasuruje iako su najveci istorijski strucnjaci od Tibora Zivkovica do poljskih i ruskih arheologa i istoricara na tome tragu. Clanoca sovjetsske  i ruske akademije nauka ili predavaca na Oksfordu. Da se ozbiljno zamislis

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1602
Одг: Скити и њихова гeнeтика
« Одговор #32 послато: Јун 24, 2021, 10:05:28 поподне »
Sloveni nisu Skiti iako su mnogo preuzeli od skita i sarmata npr. religija. Sloveni su bili potcinjeni skitima i sarmatima. Kasnije je verovatno doslo do mesanja. Poljaci bi voleli da su sarmati poreklom ali nisu. Oni tvrde da je poljska elita sarmatska. Ali zato Srbi skoro izvesno jesu poreklo alanosarmati iako seto u Srbiji potpuno zabasuruje iako su najveci istorijski strucnjaci od Tibora Zivkovica do poljskih i ruskih arheologa i istoricara na tome tragu. Clanoca sovjetsske  i ruske akademije nauka ili predavaca na Oksfordu. Da se ozbiljno zamislis

На које Србе мислите?

Оне што су по мушкој линији нека од  R1а грана или оне што су су по мушкој линији нека од I2 грана?


Ван мреже Sirius

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 166
Одг: Скити и њихова гeнeтика
« Одговор #33 послато: Јун 25, 2021, 06:32:35 поподне »
Ne mislim na nikakve genetske grane, koji iako postoje oni su u malim tragovima. Srbi su danas vecinski sloveni i to genetika govori ali to ne znaci da su Srbi koji su u 5-6 veku dosli na obale Labe bili Sloveni.

Ван мреже Đorđo

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 775
  • shí shì qiú shì
Одг: Скити и њихова гeнeтика
« Одговор #34 послато: Јун 25, 2021, 07:56:37 поподне »
Вероватно алудираш на помен племена Сербои северно од Кавказа од стране Птоломеја, колико је мени познато, нисам чуо да је доказано да постоји нешто више од подударности имена, које је могло настати и игром случаја.

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1602
Одг: Скити и њихова гeнeтика
« Одговор #35 послато: Јун 25, 2021, 09:30:03 поподне »
http://open-genomes.org/analysis/Eurasian_Steppe_Y-DNA_mtDNA_Gedmatch.html

Има пуно тога занимљивог.

Издвојила сам I, R и Q хаплогрупу.


DA27 Nomad Hun-Sarmatien R-Z93

https://yfull.com/tree/R-Z93/


DA30 Sarmatien Centralna stepa  I-A-427

https://yfull.com/tree/I-A427/

DA31 ? Kavkas  I-Y16419

https://yfull.com/tree/I-Y16419/

DA134 Sarmatien Kaspijska stepa R-Y52

https://yfull.com/tree/R-Y52/

DA141 Sarmatien Kaspijska stepa

https://yfull.com/tree/Q-YP771/

DA161 Alan Kavkas Q-L330

https://yfull.com/tree/Q-L330/

DA162 Alan Kavkas Q-YP4000

https://yfull.com/tree/Q-YP4000/

Било би лепо да неко прокоментарише ово.

Кад се погледа. YFULL види се да потомака ових људи има у Русији и Украјини.
« Последња измена: Јун 25, 2021, 09:35:06 поподне нцп »

Ван мреже Sirius

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 166
Одг: Скити и њихова гeнeтика
« Одговор #36 послато: Јун 25, 2021, 10:16:46 поподне »
Вероватно алудираш на помен племена Сербои северно од Кавказа од стране Птоломеја, колико је мени познато, нисам чуо да је доказано да постоји нешто више од подударности имена, које је могло настати и игром случаја.

Mislim na radove ozbiljnih istoricara i arheologa poput Sulimirskog i Valentina Sedova te naravno naseg najboljeg modernog istoricara strucnjaka za rani Srednji vek, Tibora Zivkovica, nazaloast prerano preminulog ali je ostavio ogorman trag sa desifrovanjem Porfirogenitovog DAI i drugim radovima koje je ostavio iza sebe.
Takodje preko arapskih srednjevekovnih spisa i opisa Srba na Labi.
Prica je iz nekog razloga potpuno marginalizovana u Srbiji i veliku je stvar uradio Tibor Zivkovic kada je stao svojim velikim autoritetom.

Valenton Sedov, veliiki strucnjaka za slovensku istoriju i arheologiju te clan sovjetske i ruske akademije nauka,

Цитат
    Сербы, заселившие Балканы, как и Сорбы на Эльбе, были частями праславянского племени, проживавшего в римское время где-то в антском регионе Северного Причерноморья. Иранское или индоарийское происхождение этнонима сербы представляется неоспоримым. Л. Нидерле в этой связи высказал догадку о том, что сербы — группа славян, расселившаяся в VI в. на среднем Дунае и получившая название от местных сарматов, которые были славянизированы. Более вероятной является мысль о появлении в славянском мире этнонима сербы в антском регионе Северного Причерноморья в условиях славяно-иранского симбиоза. Истоки этого этнонима восходят к античным сербам, упоминаемым в трудах Птолемея и Плиния и локализуемым на Северном Кавказе.[884] Очевидно, это было какое-то неславянское племя, ираноязычное или, как полагает О. Н. Трубачёв, индоарийское.

На мрежи НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8505
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Скити и њихова гeнeтика
« Одговор #37 послато: Јун 26, 2021, 12:17:33 пре подне »
Опет иста прича као и на овој теми:

https://forum.poreklo.rs/index.php?topic=4342.msg147918#msg147918

Све без било каквих чвршћих доказа...
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1602
Одг: Скити и њихова гeнeтика
« Одговор #38 послато: Јун 26, 2021, 08:06:36 пре подне »
Mislim na radove ozbiljnih istoricara i arheologa poput Sulimirskog i Valentina Sedova te naravno naseg najboljeg modernog istoricara strucnjaka za rani Srednji vek, Tibora Zivkovica, nazaloast prerano preminulog ali je ostavio ogorman trag sa desifrovanjem Porfirogenitovog DAI i drugim radovima koje je ostavio iza sebe.
Takodje preko arapskih srednjevekovnih spisa i opisa Srba na Labi.
Prica je iz nekog razloga potpuno marginalizovana u Srbiji i veliku je stvar uradio Tibor Zivkovic kada je stao svojim velikim autoritetom.

Valenton Sedov, veliiki strucnjaka za slovensku istoriju i arheologiju te clan sovjetske i ruske akademije nauka,

Опет иста прича као и на овој теми:

https://forum.poreklo.rs/index.php?topic=4342.msg147918#msg147918

Све без било каквих чвршћих доказа...

Не знам да ли је иста или није.

1.Мене занимају Скити и у оквиру њих Сармати, Алани, Саке и др. који се спомињу у литератури као Скити и њихова генетика?

2.ко чини окружење Скита у одређеним временским периодима?

2. да ли има потомака Скита међу данашњим Словенима и њиховим суседима (Мађарска, Молдавија, Румунија, Албанија, Грчка, Турска)?

Чак и да има потомака "неких" од Скита код данашњих Срба, Хрвата и Бугара од свега 1% опет би ми то било занимљиво.

3. Ако их нема или их има само у траговима код данашњих словенских народа и њихових суседа - у којим од суседних земаља данашње Русије има њихових трагова односно потомака (Киргизија и др.)?
« Последња измена: Јун 26, 2021, 08:09:32 пре подне нцп »

Ван мреже сɣнце

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1683
  • I-A1328
Одг: Скити и њихова гeнeтика
« Одговор #39 послато: Јун 26, 2021, 02:42:55 поподне »
Не знам да ли је иста или није.

1.Мене занимају Скити и у оквиру њих Сармати, Алани, Саке и др. који се спомињу у литератури као Скити и њихова генетика?

2.ко чини окружење Скита у одређеним временским периодима?

2. да ли има потомака Скита међу данашњим Словенима и њиховим суседима (Мађарска, Молдавија, Румунија, Албанија, Грчка, Турска)?

Чак и да има потомака "неких" од Скита код данашњих Срба, Хрвата и Бугара од свега 1% опет би ми то било занимљиво.

3. Ако их нема или их има само у траговима код данашњих словенских народа и њихових суседа - у којим од суседних земаља данашње Русије има њихових трагова односно потомака (Киргизија и др.)?

О назвању

По употреби назива  с а к а  на староперсском у писањих Ахеменова царства и Херодових упоминањā пројашњава се, да је грк. облик σ κ υ θ α ι  само аллоетноним, а не аутоетноним. Исти назив посвједочен је у ассирском ш.к у з а  каконо и у јеврејском ш.к.н.з (ашкеназ) ( в ген.10.3. се наговјештава поријекло шкуза од кимерā тим што је шкуз је син гомера). Како семитско z* и гр. θ не одговарају друг другу, ваља закључити, да Грци нису добили сазнање о σκυθαι из Мале Азије, но преко Θрака или других црноморских посредника.

Говорећи о разних народах сјевернога појаса Херодот 7.64.2 каже да их Перси зову обједињено именом Сака, што и видимо у староперсских записих, но Перси су разликовали међу њими нпр. Saka Haumavarga (грк. σκυθαι αμυργιοι) - дословно "Сака хаома-пијице" ( истражити што је то хаома напитак). Грци су овакве назива некада преводили, а некада само понављали озвучење из изворнога језика. Тако за Масагете понављају назив изворнога језика, али прилажу даови живе од лова рибе. Масаи на иранском значи риба, тако да ће Масагете бити само Саке риболовице.





Лијеп бит није лијеп се родит,
јербо љепоти може се научит;
а кад душом љепује человјек,
које вањско с тијем поредит?