Аутор Тема: Попис становништва Косова и Метохије 1912. године  (Прочитано 56669 пута)

Ван мреже gillle

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 965
Попис становништва Косова и Метохије 1912. године
« послато: Новембар 03, 2014, 03:02:32 поподне »
Попис становништва на Косову и Метохији, у тадашњој Турској, иницирала је Српска Влада још 1911. године преко Српског конзулата у Приштини. Конзул Милан Ракић ставио је захтев своје Владе у дужност Српским учитељима и свештеницима, који су на посебно припремљеним формуларима обрадили стање на терену, приложили опширна објашњења, улазили у прошлост онолико колико су се сећали најстарији људи у селима. Та акција је обављена у више од 230 села на КиМ.

Кад је такав документ био готов 1912. године, требало је да послужи у три сврхе:
прво, за демарш код Порте да престане прогањање Српских чифчија,
друго, да се добије увид у имовно стање сељака у циљу њиховог искоришћавања у предстојећем рату против Турске и
треће, да се види број расположивог људства за евентуалну мобилизацију у позадини после надирања Српске војске у Турску.

Обрађена су следећа села:

ПРИШТИНСКА окоина: Крушевац, Кузман, Глободер, Лесковчић, Добри Дуб, Црвена Водица, Доња Брњица, Горња Брњица, Угљаре, Бресје, Матичане, Златаре, Сафалиј, Којловица, Лапље Село, Чаглавица, Преоце, Добротин, Словина, Смолуша, Робовце, Глоговце, Челопек, Грачаница, Сушица, Ново Село, сливово, Драговац, Лабљане, Липљане, Коњу, Руице, Велики Алеш, Рибаре, Крајиште, Скуланово, Лепина, Доња Гуштерица, Горња Гуштерица и Ливађе.

МИТРОВАЧКА околина:

Придворица, Читлук, Вељи Бријег, Доњи Јасеновик, Калудра, Резала, Бубе, Ћешановиће, Чечево, Глауч, Превлак, Доброшевина, Газиводе, Лучка Ријека, Ранчиће, Зубин Поток, Јабука, Кијевце, Копиловиће, Црепуља, Загуљ, Стрмац, Горњи Јасеновик, Ковачи, Падине, Рујиште, Козарево, Јагњеница, Војмислиће, Кобиља Глава, Прелез, Вараге, Угљаре, Врба, Брњаке, Драгавице, Вукојевиће, Пресека, Бабиће, Оклаце, Орашак и Пресло.

ВУЧИТРНСКА околина:

Бабин Мост, Прилужје, Гламотина, Племетина, Бивљак, Сибовце, Јанина Вода, Амдија, Доња Љупча, Мојаница, Брезница, Становце, Граце, Дреновац, Бариљево, Становце (друга махала), Бенчуге и Мјекиће.

ГЊИЛАНСКА околина:

Бостане, Трњиђевице, Јасеновик, Бољевце, Царевце, Стрезовце, Раовица, Њештар, Ваганеш, Кремената, Грађеник, Будрига, Партеш, Врбовац, Грнчар, Подгорце, Горња Будрига, Рибник, Могила, Горње Кормињане, Доње Кормињане, Доморовце, Каменица, Мочаре, Стрелица, Босце, Гризимље, Гоголовце, Мигановце, Робовац и Беривојце.

ПРИЗРЕНСКА околина:

Врбичане, Дојнице, Љубижде, Орачовац, Брњача, Батотин, Средска, Плањане, Живињане, Драјчиће, Мушњиково, Локвица, Севце, Велика Хоча, Зочиште, Отеруша, Ратимља, Мала Хоча, Брестовац, Мала Круша, Горње Село, Љубиње, Небрегоште, Манастирица, Речане и Стружје.

ПЕЋКА околина: Кошевска парохија, Будисавачка Парохија, Гораждевачка Парохија, Источка Парохија, Белопољска Парохија и Церковљешка Парохија.

Архив Србије, МИД, Архива конзулата у Приштини...Ђ. Микић - Аграрне прилике појединачних села на КиМ.



Тако је говорила моја прабаба Марта.

Ван мреже gillle

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 965
Одг: Попис становништва Косова и Метохије 1912. године
« Одговор #1 послато: Новембар 03, 2014, 03:14:57 поподне »
У више наврата сам пробао да скенирам материјал и објавим га али без  много успеха, тако да ћу благовремено објављивати податке за сва села. Наравно, уколико неко жели податке о свом селу објавићу  преко реда.

Велики поздрав свим администраторима као и посетиоцима овог, мени, предивног сајта.
Тако је говорила моја прабаба Марта.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Попис становништва Косова и Метохије 1912. године
« Одговор #2 послато: Новембар 03, 2014, 03:18:52 поподне »
У више наврата сам пробао да скенирам материјал и објавим га али без  много успеха, тако да ћу благовремено објављивати податке за сва села. Наравно, уколико неко жели податке о свом селу објавићу  преко реда.

Велики поздрав свим администраторима као и посетиоцима овог, мени, предивног сајта.

Хвала, Гиле, на поздравима.

Подаци са Косова и Метохије нису превише заступљени овдје на форуму, тако да ће оно што поставиш бити веома корисно.

Унапријед захваљујем испред администрације.

Ван мреже gillle

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 965
Одг: Попис становништва Косова и Метохије 1912. године
« Одговор #3 послато: Новембар 03, 2014, 03:30:04 поподне »
Село КРУШЕВАЦ (Околина Приштине), извештај учитеља Крсте Которчевића.
 У овом селу било је 10 Српских кућа са 63 члана и 24 албанско-мухаџирска домаћинства. Свих 10 Српских домаћинстава била су потпуно чифчијска. И то: Стеван Нестуровић (5 чељади), Блага Недељковић 14, Наћа Јефтић 10, Станко трајковић 6, Стамат стевановић 7, Јован Максимовић 4, Крсто Видосављевић 8, Јован Делић 2, Акса Станојевић 3 и  Петар Милосављевић 4. Агалари су били Мурат-ага и Јусуф-ага из Приштине. Све чифчије су обрађивале земљу на "четврто", а порез су плаћали агалари. Срби чифчије били су дужни да агама кулуче. С агама нису имали никакве уговоре, нити су аге то захтевале.
Тако је говорила моја прабаба Марта.

Ван мреже gillle

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 965
Одг: Попис становништва Косова и Метохије 1912. године
« Одговор #4 послато: Новембар 03, 2014, 03:48:31 поподне »
Село КУЗМИН (околина Приштине).

Овде је било само 19 Српских домаћинстава. Четири су имала своју земљу: Рајко и Трајко Јовић, Зафир Стојковић и Вуксан Маринковић. Нема података како су дошли до ње. Најстарији Српски досељеници почетком 19, века затекли су село као читлук неког Мемета Кузмина, на коме су чифчије били Албанци. Убивши неке хаџије, они су пребегли у Дреницу, у село Влашки Дреновац. Потпуних чифчија било је 15. Обрађивали су земљу агалара из Приштине. Од добијених производа давали су четвртину. Нису имали уговоре с агама. Били су дужни да агаларима обраде једну њиву (парастур) коју одреде и да сав принос донесу где они кажу, Порез су плаћали агалари. И власници земље и чифчије добро су материјално стајали. Били би још имућнији да нису били често изложени нападима качака и других одметника. Домаћини су били:
Максим Стаменковић 9 чељади, Витко Живић 4, Ђорђе Петковић 6, Михајло Трајковић 9, Гвозден јоксимовић 11, Мила Ћирковић 12, Марко Симоновић 12, Гвозден Недељковић 3, Стеван Филиповић 7, Младен Костић 6, Никола Стаменковић 5, Тома Трајковић 10, Петар Живић 7, Спаса Цветковић 6 и Петко Миловановић 12. Писмених је било двоје.
Тако је говорила моја прабаба Марта.

Ван мреже gillle

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 965
Одг: Попис становништва Косова и Метохије 1912. године
« Одговор #5 послато: Новембар 03, 2014, 04:08:17 поподне »
Село Глободерица (данашњи Обилић).
Село је имало 8 Српских и 15 Албанских домаћинстава. Албанци су били насељеници (мухаџири из 1878. године). Сви су имали своју земљу. Срби су били потпуни чифчије: Милан Митровић (9 чељади), Лаѕар Тодић 27, Аритон Данић 18, Трајко Ђокић 6, Илија Станиковић 8, Благоје Митровић 7, Анта Ђокић 5 и Дамјан Славковић 7. Власници чифлука били су делом Турци из Приштине, а делом мештанског рода Ашана, који је тај део купио од бегова при досељењу. Агалари су плаћали порез. Чифчије су биле дужне да сву летину која је припадала агама спреме и одвуку тамо где аге нареде, и то ез икакве награде. Срби су били врло сиромашни.
За оружје су били спремни: Тодић Лаѕа, Ристо, Јован и Димитрије, Божа Лазић, Милан Митровић, Марко Николић, Данић Аритон, Миленко и Вељко, Трајко Димић, Илија Станковић, Благоје и Танаско Митровић, Дамјан, Акса и Трајко Станковић.
Тако је говорила моја прабаба Марта.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Попис становништва Косова и Метохије 1912. године
« Одговор #6 послато: Новембар 03, 2014, 04:55:12 поподне »
Сва ова села су обрађена на Порекло.рс. Војислав Ананић је то одрадио према студији "Косово" Атанасија Урошевића.

http://www.poreklo.rs/2014/09/10/poreklo-prezimena-selo-kuzmin-kosovo-polje/
http://www.poreklo.rs/2014/09/18/poreklo-prezimena-selo-obilic-obilic/

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Попис становништва Косова и Метохије 1912. године
« Одговор #7 послато: Новембар 03, 2014, 08:01:39 поподне »
Сва ова села су обрађена на Порекло.рс. Војислав Ананић је то одрадио према студији "Косово" Атанасија Урошевића.

http://www.poreklo.rs/2014/09/10/poreklo-prezimena-selo-kuzmin-kosovo-polje/
http://www.poreklo.rs/2014/09/18/poreklo-prezimena-selo-obilic-obilic/

Небојша, мислим да је корисно ово што Гиле поставља јер је Урошевићева студија из 1965. а овај попис из 1912. Виде се и промјене у становништву, а и оно што је старије свакако је вредније и може да се појави доста података којих нема код Урошевића.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Попис становништва Косова и Метохије 1912. године
« Одговор #8 послато: Новембар 03, 2014, 08:04:14 поподне »
Небојша, мислим да је корисно ово што Гиле поставља јер је Урошевићева студија из 1965. а овај попис из 1912. Виде се и промјене у становништву, а и оно што је старије свакако је вредније и може да се појави доста података којих нема код Урошевића.

Видех сад да је ово попис из 1911. године. Свакако има предност.

Ван мреже rajo

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 148
  • E-BY14160
Одг: Попис становништва Косова и Метохије 1912. године
« Одговор #9 послато: Новембар 03, 2014, 08:38:29 поподне »

ПРИШТИНСКА окоина: Крушевац, Кузман, Глободер, Лесковчић, Добри Дуб, Црвена Водица, Доња Брњица, Горња Брњица, Угљаре, Бресје, Матичане, Златаре, Сафалиј, Којловица, Лапље Село, Чаглавица, Преоце, Добротин, Словина, Смолуша, Робовце, Глоговце, Челопек, Грачаница, Сушица, Ново Село, сливово, Драговац, Лабљане, Липљане, Коњу, Руице, Велики Алеш, Рибаре, Крајиште, Скуланово, Лепина, Доња Гуштерица, Горња Гуштерица и Ливађе.

МИТРОВАЧКА околина:

Придворица, Читлук, Вељи Бријег, Доњи Јасеновик, Калудра, Резала, Бубе, Ћешановиће, Чечево, Глауч, Превлак, Доброшевина, Газиводе, Лучка Ријека, Ранчиће, Зубин Поток, Јабука, Кијевце, Копиловиће, Црепуља, Загуљ, Стрмац, Горњи Јасеновик, Ковачи, Падине, Рујиште, Козарево, Јагњеница, Војмислиће, Кобиља Глава, Прелез, Вараге, Угљаре, Врба, Брњаке, Драгавице, Вукојевиће, Пресека, Бабиће, Оклаце, Орашак и Пресло.

ВУЧИТРНСКА околина:

Бабин Мост, Прилужје, Гламотина, Племетина, Бивљак, Сибовце, Јанина Вода, Амдија, Доња Љупча, Мојаница, Брезница, Становце, Граце, Дреновац, Бариљево, Становце (друга махала), Бенчуге и Мјекиће.

ГЊИЛАНСКА околина:

Бостане, Трњиђевице, Јасеновик, Бољевце, Царевце, Стрезовце, Раовица, Њештар, Ваганеш, Кремената, Грађеник, Будрига, Партеш, Врбовац, Грнчар, Подгорце, Горња Будрига, Рибник, Могила, Горње Кормињане, Доње Кормињане, Доморовце, Каменица, Мочаре, Стрелица, Босце, Гризимље, Гоголовце, Мигановце, Робовац и Беривојце.

ПРИЗРЕНСКА околина:

Врбичане, Дојнице, Љубижде, Орачовац, Брњача, Батотин, Средска, Плањане, Живињане, Драјчиће, Мушњиково, Локвица, Севце, Велика Хоча, Зочиште, Отеруша, Ратимља, Мала Хоча, Брестовац, Мала Круша, Горње Село, Љубиње, Небрегоште, Манастирица, Речане и Стружје.

ПЕЋКА околина: Кошевска парохија, Будисавачка Парохија, Гораждевачка Парохија, Источка Парохија, Белопољска Парохија и Церковљешка Парохија.

Архив Србије, МИД, Архива конзулата у Приштини...Ђ. Микић - Аграрне прилике појединачних села на КиМ.

Својевремено сам у архиву Србије гледао нешто за шта сам мислио да је овај попис. На многа од ових села нисам наишао, али са друге стране сам наишао на села која овде нису наведена.

Рецимо, сигуран сам да су у околини Вучитрна пописана и села Невољане и Мираче. Поред тога, овде нема ниједног села из околине Урошевца, док сам сигуран да сам наилазио и на њих. Конкретно се сећам Српског Бабуша и Гатња.

Овај попис је обухватио и део (можда и цео) тадашњег Новопазарског санџака, да ли поседујете и те податке?

Аксић

  • Гост
Одг: Попис становништва Косова и Метохије 1912. године
« Одговор #10 послато: Новембар 03, 2014, 09:54:17 поподне »
Гиле, изоставио си нешто важно да објасниш, а то је како су људи пописивани?!  Али нема везе ја ћу то да објасним.

Моје је село у овом поменутом попису, уважени Гиле пријатељ исти овај који је покренуо ову тему је мени послао попис мога села и још нека села око Гњилана, тако да сам добро упознат на који је начин вршен попис и како су тадашњи домаћини пописивани.

Како су људе пописивали ???

Углавном су тадашњим домаћинима уписивали очева имена као презимена, то су патроними. На пример: ја само Марко мој отац је Здравко - и био би уписан као Марко Здравковић. Сигурно има и мали број оних домаћина који су уписивани по имену деде, један од таквих домаћина је из мог села и уписан је по дедином имену о томе ћу нешто касније. Вероватно има и оних који су уписивани по очевом имену и по родовско презимену или само по најстаријем родовском презимену о томе може Гиле да нам кажем нешто више, јер он има цели попис. Имамо литературе А. Урошевића и М. Лутовца и лако се може сазнати ко је пописан по родовском презимену.

Колико може да нам помогне овај попис у трагању предака???

Помоћу овог пописа може да се сазна имена предака који су рођени приближно на самом почетку 19. века, односно уназад до прве половине 19. века. 

Као пример навешћу попис мога села у којем су пописани моји преци и сродници и скренућу пажњу јавности на неке ненамерне грешке које се јављају у попису, то су искључиво грешке пописивача.

Моје село у Горњој Морави. 1911/1912. год.

У овом селу биле су 23 српске породице, од којих 15 са својом земљом (Бора Маринковић, Милошевић Стојиљко, Милошевић Алекса, Бранковић Симеон, Бранковић Михаило, Станковић Цака, Цветковић Јова, Жива Павић, Васиљко Живковић, Савић Спаса, Савић Алекса, Савић Тона, Савић Коста, Савић Вељко.

Двориште са кућама имало је 5 домаћинстава, али су били наполичари: Станојевић Зака, Јовић Станко, Станојевић Анта, Станојевић Дака и Наћко Максимовић.

Потпуне чифчије били су Димић Фина код Даута, Коцић Јованча код Уке Незировског, и Партешанин Коста код Бислима из истог села.

Подебљана имена и презимена (тада су били патроними, а сада су нека и званично презимена) су потомци мога рода. Ја ћу давати приближне године рођења домаћинима који су у попису, добро сам упознат са родословом мога рода.
 
Бора Маринковић је уствари (Ђора р. око 1830.) од оца Маринка - пописивач је грешком уписао име.

Симеон и Михаило Бранковић су имали најстаријег рођеног брата Стају који је умро пре 1912.  и он је имао двојицу синова Арсу рођ. 1851. и Димитрија обојица су била жива за време пописа, али нема њихових имена у попису, иако су у то време имали преко 50 година.

Станковић Цака је уствари (Зафир р. око 1860.) од оца Станка. Скраћеним именом су га звали Зака, а не Цака.

Савић Алекса је уствари Акса, мој чукундеда рођ. око 1860. и по њему носим презиме Аксић. Пописивач је грешком уписао име.

Савић Тона је уствари Антоније, четврти брат по реду мог чукундеде, тачно је да су га звали скраћеним именом Тона.

У попису нема Крсте најмлађег брата мог чукундеде. Крста је у време пописа имао приближно 35 до 40 година.

Савић Вељко је једини који је уписан по дедином имену, по деда Сави и најмлађи је домаћин у попису. Вељко је мој прадед р. 1892. и у време пописа је имао свега деветнаест година.

Углавном су пописивани старци домаћини и људи у годинама ређе су пописивани млађи од 30 година.


Нажалост овај попис мени није ништа помогао, јер сам већ раније почео да радим стабло и све што је у овом попису наведено све сам ја то знао.

За оне који су на самом почетку и који желе да раде стабло, овај попис може доста да помогне, али као пример навео сам имена браће мојих предака и сродника који се уопште не помињу у овом попису, зато је за почетак најбоље да се распитате код старијих особа. деде, бабе или даљих рођака са којима имате заједничко порекло и онда помоћу овог пописа да кренете у израду стабла.
« Последња измена: Новембар 04, 2014, 06:03:56 поподне Аксић »

Ван мреже gillle

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 965
Одг: Попис становништва Косова и Метохије 1912. године
« Одговор #11 послато: Новембар 03, 2014, 10:55:36 поподне »
Хвала Шарко, мислим да си све лепо објаснио, додао бих само да су у то време, дакле, пре 100 и више година, на Косову и Метохији, породице живеле у заједницама или задругама, а само је једна особа, домаћин, била "носилац листе" хехехе...

Наравно, попис није сачуван, као што ни матичне књиге: крштених, венчаних и умрлих нису сачуване из нама добро познатих разлога.

Велики поздрав за све администраторе и истраживаче!
Тако је говорила моја прабаба Марта.

Ван мреже gillle

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 965
Одг: Попис становништва Косова и Метохије 1912. године
« Одговор #12 послато: Новембар 03, 2014, 11:08:47 поподне »
Село ЛЕСКОВЧИЋ (околина Приштине):

Овде је живело 5 Српских и 16 Албанских домаћинстава. Срби су били староседеоци, а Албанци мухаџири, досељени из Топлице 1878. године. У време насељавања мухаџира овде је било више Срба, али су се после раселили. И Срби и Албанци били су чифчије. Господар чифлука је био Хаџи Имер бег Газиоглу из Приштине. Ага је плаћао порез на земљу. Чифчије су давале агама четвртину свега што земља роди. Морали су и кулучити. Чифчије нису имале уговоре са агом.
Српски домаћини били су: Трајко Милосављевић (20 чељади), Милош Столић 2, Риста Минић 7, Рајко Трајковић 8 и Милутин Мирковић 11.
Тако је говорила моја прабаба Марта.

Аксић

  • Гост
Одг: Попис становништва Косова и Метохије 1912. године
« Одговор #13 послато: Новембар 03, 2014, 11:19:58 поподне »
Небојша, мислим да је корисно ово што Гиле поставља јер је Урошевићева студија из 1965. а овај попис из 1912. Виде се и промјене у становништву, а и оно што је старије свакако је вредније и може да се појави доста података којих нема код Урошевића.

Јерковићу, Урошевић је вршио теренска испитивања тридесет година раније, а 1965. године и званично је објављена његова студија о Косовској котлини. Урошевић је почео 1929. године да врши испитивања у "Горњој Морави и Изморнику" и за кратко време је испитао сва села у поменутој области и онда је године 1931. прешао да испитује "Новобрдску Криву Реку", да би затим почео са испитивањем "Косовске Котлине" 1932. године и завршио је са испитивањем исте 1935/1936. године. За Косовску котлину требало му је више времена, јер је територијално већа област, за разлику од других области. Године 1938. Урошевић је за десетак дана испитао сва села у Шар-планинској Жупи Сиринић".

После Другог светског рата је Урошевић обилазио нека села у Косовској котлини и у литератури "Косово" наводи за нека села из којих су окупатори протерали Србе, и испитао је мали број породица које је вероватно пре Другог светског рата стицем околности заборавио да испита њихово порекло, ради се о веома мали број породица. Стање и подаци о пореклу становништва и број домаћинстава из Урошевићевих студија за Косово, Горњу Мораву и Изморник, Новобрдску Криву Реку и Шар-планинску Жупу Сиринић датирају из периода треће деценије 20. века. 
« Последња измена: Новембар 04, 2014, 04:07:01 пре подне Аксић »

Ван мреже gillle

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 965
Одг: Попис становништва Косова и Метохије 1912. године
« Одговор #14 послато: Новембар 03, 2014, 11:23:14 поподне »
Село Добри Дуб (околина Приштине):

Српских кућа било је само 4, а Албанских 16 и сви су били мухаџири из времена пре анексије. Многи из овог села су због зулума качака и других одметника остављали своја огњишта и расељавали се. Та четири домаћинства чинили су досељеници. Село је било чифлук Рушид-бега из Приштине. Дужност чифчија је била да осим обраде земље односе власнику производе и кулуче. Уговора између ага и чифчија није било. Аге су узимале четвртину производа, а порез су плаћале чифчије. Иначе. чифчије су биле врло слабог имовног стања па се нису могле ни прехрањивати.
Домаћини су били: Апостол Ничић (5 чељади), Витко Миловановић 12, Станко Обрадовић 7 и Коста Станојевић 9.
Тако је говорила моја прабаба Марта.

Аксић

  • Гост
Одг: Попис становништва Косова и Метохије 1912. године
« Одговор #15 послато: Новембар 03, 2014, 11:37:44 поподне »
Хвала Шарко, мислим да си све лепо објаснио, додао бих само да су у то време, дакле, пре 100 и више година, на Косову и Метохији, породице живеле у заједницама или задругама, а само је једна особа, домаћин, била "носилац листе" хехехе...

Наравно, попис није сачуван, као што ни матичне књиге: крштених, венчаних и умрлих нису сачуване из нама добро познатих разлога.

Велики поздрав за све администраторе и истраживаче!

Ово ми је непознато. Јеси ли сигуран? Да није то било само код вас на северу Косова?


Ван мреже gillle

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 965
Одг: Попис становништва Косова и Метохије 1912. године
« Одговор #16 послато: Новембар 03, 2014, 11:43:43 поподне »
Поштовани РАЈО,  Попис становништва Сјеничке казе из 1912. године од Вукомана Шалипуровића имате на овом сајту, ако се не варам? Предпостављам да сте то простудирали.

Нисам наишао на попис северно од Ибарског Колашина тј. онај део планине Рогозне који гравитира према Новом Пазару. За сада је најпоузданија књига за ту област (РАШКА - антропогеографска истраживања, књига 2) Петра Петровића, који је испитивао ту област од 1927 до 1939, тако нешто. Иначе, књига је објављена много касније, тачније није ни објављивана до 2010. године. Који је разлог не знам, али вероватно некоме није одговарало да та књига угледа "светлост дана".

Поздрав!
Тако је говорила моја прабаба Марта.

Ван мреже rajo

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 148
  • E-BY14160
Одг: Попис становништва Косова и Метохије 1912. године
« Одговор #17 послато: Новембар 04, 2014, 12:01:09 пре подне »
Поштовани РАЈО,  Попис становништва Сјеничке казе из 1912. године од Вукомана Шалипуровића имате на овом сајту, ако се не варам? Предпостављам да сте то простудирали.

Нисам наишао на попис северно од Ибарског Колашина тј. онај део планине Рогозне који гравитира према Новом Пазару. За сада је најпоузданија књига за ту област (РАШКА - антропогеографска истраживања, књига 2) Петра Петровића, који је испитивао ту област од 1927 до 1939, тако нешто. Иначе, књига је објављена много касније, тачније није ни објављивана до 2010. године. Који је разлог не знам, али вероватно некоме није одговарало да та књига угледа "светлост дана".

Поздрав!

Као да нисмо гледали исте ствари, јер сам ја наишао и имам код себе фотокопиран, попис за следећа села северно од И. Колашина:
Жуњевиће
Амзиће
Знуша
Беланска
Драгочево
Грубетиће
Војковиће
Крчмаре
Витковиће
Отес
Војсалиће
Шалиновиће
Трње
Дедилово
Шливње
Цврње
(пишем из главе, могуће да сам неко испустио, све у свему 20-ак села)

Поред тога, понављам да сам наилазио на пописе села која не наводите у свом списку. Немам копирано, али сам преписао податке који су ме интересовали за Мираче и Невољане код Вучитрна, и Српски Бабуш, Гатње и Сливово (не оно код Приштине) код Урошевца.

Сећам се да сам наилазио и на пописе села из околине Н.Вароши. Знам јер ми је требало времена да их убицирам.
« Последња измена: Новембар 04, 2014, 12:04:32 пре подне rajo »

Ван мреже gillle

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 965
Одг: Попис становништва Косова и Метохије 1912. године
« Одговор #18 послато: Новембар 04, 2014, 12:47:24 пре подне »
Господине РАЈО, не разумем Ваш коментар "као да нисмо гледали исте ствари" и шта је, заправо, поента?

Прво, све податке за села која имам, једноставно, желим да објавим. Самим тим, за она села, за која немам податке, нека објави неко ко их пронађе. Врло просто. Или се можда "љутите" што податке за села, која наводите, нисам нашао, па одатле и Ваш коментар: "као да нисмо гледали исте ствари..". Друго, можда је разлог административна подела, граница тадашњих каза управо иде по Рогозни. Хвала, свако добро!
Тако је говорила моја прабаба Марта.

Ван мреже rajo

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 148
  • E-BY14160
Одг: Попис становништва Косова и Метохије 1912. године
« Одговор #19 послато: Новембар 04, 2014, 09:04:25 пре подне »
Ово је јавни форум направљен за опште добро, и када напомињем да сам наишао на попис за нека друга села, на тај начин обавештавам све форумаше, како би људи знали да ово по свој прилилци није комплетно, и да постоји могућност да би неко срећнији од нас двојице могао да наиђе на недостајућа села.

Што се тиче тога "као да нисмо гледали исте ствари", у питању је моје чуђење да двојица истраживача исте грађе добију на увид изгледа различиту грађу. То нема везе са Вама него са организацијом архива. Каква црна "љутња"!

Питао сам посебно за НП санџак јер сте у наслову ставили само КиМ, па сам најпре помислио да Вам је КиМ у фокусу, а можда ипак имате или сте видели да постоји нека грађа о НП санџаку коју ја нисам имао прилике да видим.