Аутор Тема: Жабаљ - Божићи - Никољдан  (Прочитано 1780 пута)

Ван мреже Златан

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 553
  • Y: E-V13>А18833>А9739
Жабаљ - Божићи - Никољдан
« послато: Јул 30, 2019, 08:24:29 пре подне »
Поздрав!

Алекса Божић, рођен 1828. године у Жабљу, Војводина (тадашња Аустроугарска).
Крсна слава Св. Никола.

Алекса је иначе завршио војну школу у Тителу и прешао у Србију половином 19. века и дошао у Шетоње да ради као учитељ. Имао је петоро деце од којих су Божићу познати само Душан (1848) и Емилија.

--

Постоје ли неки подаци/пописи у Жабљу који би мом комшији помогли да продужи родослов или да нађе податке за бар неке од престала три детета од Алексе?

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1943
  • G2a-FT221531
Одг: Жабаљ - Божићи - Никољдан
« Одговор #1 послато: Јул 30, 2019, 11:09:16 пре подне »
Постоје ли неки подаци/пописи у Жабљу који би мом комшији помогли да продужи родослов или да нађе податке за бар неке од престала три детета од Алексе?

Од пре неки дан су преко интернета постале доступне мустер листе Шајкашког батаљона коме је Жабаљ припадао од настанка батаљона 1763-е па до развојчења 1873-е.
Линк за претраживе ексел табеле ових пописа.

У дигиталној можеш проверити обрађене пописе из књиге Живана Сечанског ''Пописи становништва Бачке током осамнаестог века''.

Не знам какво је стање са црквеним књигама у Жабљу с' обзиром на то да је као и у већини места Шајкашке тамошња црква страдала у ратном периоду 1848-1849, па зато препоручујем да контактирате тамошњу парохију (могуће је контактирати их преко Фејсбук странице).
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Златан

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 553
  • Y: E-V13>А18833>А9739
Одг: Жабаљ - Божићи - Никољдан
« Одговор #2 послато: Јул 30, 2019, 12:29:43 поподне »
Што се тиче Шајкашког батаљона, једно питање:

Гледам значи презиме Божић у Жабљу
За 1819. годину налазим: "Bosich" и "Boxin"

Знам да у немачком језику у неким случајевима С прелази у З.
А видим и презиме Борисевић написано као "Borissevich" - са два С.

To ме наводи да могућност да Bosich треба читати како Бозић/Божић (Bozhic). Ал' опет лагано може и као "Босић" да прође.

---

Такође имам "Boxin",  а неколико испод линија водим пример Xivco - што ми делија као Живко.
Значи ли то да ово "Boxin" може бити "Божин" ?


Дајте нека искуства. Хвала!

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1943
  • G2a-FT221531
Одг: Жабаљ - Божићи - Никољдан
« Одговор #3 послато: Јул 30, 2019, 12:54:31 поподне »
Мислим да Boxin дефинитивно јесте Божин, док за Bosich више шансе дајем презимену Босић, јер се оно у Речнику презимена Шајкашке (који се темељи на обради присутности презимена у црквеним и матичним књигама, административним папирима, уговорима и сл) наводи доста више пута у ширем временском периоду у Жабљу од презимена Божић. Генерално гледајући пописе Бачке (Шајкашке) а сада и мустер листе батаљона закључио сам да су се практично у свакој другој генерацији мењала презимена. Скорашњи досељеници су узимали презимена по месту порекла, док су они који су ту били дуже узимали патронимска презимена, која су често кроз 3 генерације променила три облика презимена; пример из породице моје бабе је следећи: Путниковић (попис 1772)---> Путников (попис 1794, присутни на другом кућном броју али по свему судећи синови претходно уписаних)--->да би данас били Путник.
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1943
  • G2a-FT221531
Одг: Жабаљ - Божићи - Никољдан
« Одговор #4 послато: Јул 30, 2019, 01:03:47 поподне »
Узгред, Borissevich је највероватније Боришевић, касније је скраћено на Боришев јер је презиме Боришев данас баш присутно у Жабљу и околини.
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор