Аутор Тема: Пренос наследних болести  (Прочитано 1338 пута)

Ван мреже Bokez

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 437
Пренос наследних болести
« послато: Септембар 14, 2019, 02:07:26 поподне »
Можда није тема уобичајна али мислим да је значајна за генеалогију. Чуо сам причу да се генетске наследне болести у родовима ( најчешће се мисли на оне менталне) преносе преко мајке. Људи су ми објаснили да се те болести преносе преко Х хромозома па пошто жена има два Х хромозома да је велика вјероватноћа да се болести пренесе преко ње. Занима ме колико је ово истина и да нам неко ово са генетског аспекта можда мало боље објасни??

Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1354
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Одг: Пренос наследних болести
« Одговор #1 послато: Септембар 14, 2019, 02:55:02 поподне »
Можда није тема уобичајна али мислим да је значајна за генеалогију. Чуо сам причу да се генетске наследне болести у родовима ( најчешће се мисли на оне менталне) преносе преко мајке. Људи су ми објаснили да се те болести преносе преко Х хромозома па пошто жена има два Х хромозома да је велика вјероватноћа да се болести пренесе преко ње. Занима ме колико је ово истина и да нам неко ово са генетског аспекта можда мало боље објасни??

За менталне болести ово није истина, а једина истина је да се не зна који је пут њиховог преноса.
Иначе једна од болести која се преноси преко полних хромозома (Х) јесте рецимо хемофилија или болест згрушавања крви.
Ако је мајка преносиоц (1 од два Х хромозома најчешће носе мутацију, врло ретко оба Х хрмозома) то значи да њени синови  често бивају болесни јер је полни кариотиоп мушкараца XY-што значи да син наслеђује Y хромозом од оца а Х хромозом од своје мајке (пошто жене имају 2 Х хромозома то значи да је шанса да син буде боелстан 50 % осим ако жена нема оба Х хромозоома дефектна у том смислу па је син онда обавезно болестан). Ћерка једне такве жене била би  преносилац болести свом мушком детету јер она наслеђује 1 Х хромозом од оца а један од мајке (опет 50 % шансе за тако нешто).
« Последња измена: Септембар 14, 2019, 03:00:03 поподне Делија »
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*