Аутор Тема: Племе Његуши  (Прочитано 19219 пута)

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Племе Његуши
« послато: Децембар 24, 2015, 11:42:01 пре подне »
Поставих текст о Његушима на порталу:

http://www.poreklo.rs/2015/12/24/pleme-njegusi/

Коментари су добродошли  ;) Свакако и питања, допуне, примедбе,...

За почетак, имам ја једно питање: зна ли неко порекло фамилије Кушевија? Видех код Радусиновића да живе у Мирцу, али их нигде друго нисам нашао. Рекао бих да нису Његуши, веч су досељени из неког другог краја...

Имамо ли кога тестираног од свих у тексту наведених родова?
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Племе Његуши
« Одговор #1 послато: Децембар 28, 2015, 12:25:53 пре подне »
Кушевије, јавите се!  :)
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Племе Његуши
« Одговор #2 послато: Децембар 26, 2016, 02:45:40 поподне »
Пре неки дан на малом сајму књига у Дому синдиката купих за невероватних 100 динара (четврт киле бурека) књигу „Гачевићи из Затона“.
Аутор (Радојко Ђорђијев Гачевић) своје, као и Гачевиће из Матаруга везује за Гачевиће са Његуша. Занимљива претпоставка, по којој би се онда могао донети закључак о пореклу овог круга стариначких његушких родова, а имајући у виду резултат Гачевића из Матаруга (динарик јужни, или како год већ сада био називан).

http://dnk.poreklo.rs/tabela-pojedinacne-grupe/?grp-filter=I2%20DS

„Залажани су група братстава заједничког порекла. Није сасвим поуздано да су и они Стари Његуши. Залази су изнад Доброте, па је могуће да је родоначелник Залажана дошао у планину из Боке. Постоје три братства Залажана који потичу од три рођена брата Хрса, Друга и Гача, који су из рода Дупончевића. Време кад су они живели смешта се у 14. столеће. И, заиста, у которским документима 1420. године налазимо једног Гачевића[15], 1435. Другшића (Друговића[16]), а 1437. двојицу браће Хрсовића, сви из Његуша.
О Хрса су „Хрсовићи“ од који су до данас у Његушима остали родови Вукчевићи и Братићевићи (чује се и Братичевић). Изумрли и исељени Хрсовићи за које се зна су: Миљевићи, Милетићи, Дабовићи, Ивановићи.
Од Друга су „Друговићи“ од којих су у Вељем Залазу Николићи и Ђуровићи.
Од Гача су „Гачовићи“ који су се разродили на више родова са презименима: Данчуловић[17], Лукреција, Капетановић, Пророковић и Падалица.
У Пјешивцима постоји род Милетића, који су ту доселили из Залаза, и то од Гачовића – Лукреција. Занимљиво је да у Пјешивцима ове Милетиће зову Матаругама.“

Мислим да је већ на форуму помињано да је DS могућа хаплогрупа Матаруга.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Племе Његуши
« Одговор #3 послато: Децембар 26, 2016, 03:49:19 поподне »
Пре неки дан на малом сајму књига у Дому синдиката купих за невероватних 100 динара (четврт киле бурека) књигу „Гачевићи из Затона“.
Аутор (Радојко Ђорђијев Гачевић) своје, као и Гачевиће из Матаруга везује за Гачевиће са Његуша. Занимљива претпоставка, по којој би се онда могао донети закључак о пореклу овог круга стариначких његушких родова, а имајући у виду резултат Гачевића из Матаруга (динарик јужни, или како год већ сада био називан).

http://dnk.poreklo.rs/tabela-pojedinacne-grupe/?grp-filter=I2%20DS

„Залажани су група братстава заједничког порекла. Није сасвим поуздано да су и они Стари Његуши. Залази су изнад Доброте, па је могуће да је родоначелник Залажана дошао у планину из Боке. Постоје три братства Залажана који потичу од три рођена брата Хрса, Друга и Гача, који су из рода Дупончевића. Време кад су они живели смешта се у 14. столеће. И, заиста, у которским документима 1420. године налазимо једног Гачевића[15], 1435. Другшића (Друговића[16]), а 1437. двојицу браће Хрсовића, сви из Његуша.
О Хрса су „Хрсовићи“ од који су до данас у Његушима остали родови Вукчевићи и Братићевићи (чује се и Братичевић). Изумрли и исељени Хрсовићи за које се зна су: Миљевићи, Милетићи, Дабовићи, Ивановићи.
Од Друга су „Друговићи“ од којих су у Вељем Залазу Николићи и Ђуровићи.
Од Гача су „Гачовићи“ који су се разродили на више родова са презименима: Данчуловић[17], Лукреција, Капетановић, Пророковић и Падалица.
У Пјешивцима постоји род Милетића, који су ту доселили из Залаза, и то од Гачовића – Лукреција. Занимљиво је да у Пјешивцима ове Милетиће зову Матаругама.“

Мислим да је већ на форуму помињано да је DS могућа хаплогрупа Матаруга.

Не иде некако да су Матаруге I2a. За њих се, слично као и за Криче и Мацуре, верује да су "старо становништво Црне Горе". Рекао бих да могу бити E1b, због Братића из Херцеговине, мада ни то није неки доказ. Иначе, ако се испостави да су I2a, онда су Словени/Срби I2a, по доласку на Балкан, наишли на староседеоце I2a. :)

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Племе Његуши
« Одговор #4 послато: Децембар 26, 2016, 07:50:27 поподне »
Не иде некако да су Матаруге I2a. За њих се, слично као и за Криче и Мацуре, верује да су "старо становништво Црне Горе". Рекао бих да могу бити E1b, због Братића из Херцеговине, мада ни то није неки доказ. Иначе, ако се испостави да су I2a, онда су Словени/Срби I2a, по доласку на Балкан, наишли на староседеоце I2a. :)

Не, брате, него су дошљаци Е1b, можда у том крају и N1a, наишли на (за њих, у то време и околностима) староседеоце I2а.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Племе Његуши
« Одговор #5 послато: Децембар 26, 2016, 07:54:35 поподне »
Не, брате, него су дошљаци Е1b, можда у том крају и N1a, наишли на (за њих, у то време и околностима) староседеоце I2а.

E1b је релативно слабо заступљена у тим крајевима, то је један од разлога зашто не верујем да су Матаруге носиоци ове хг. Предања која помињу Матаруге се не разликују много од осталих тога типа. Не знам где се сад појави ово да E1b затиче I2a у том крају.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Племе Његуши
« Одговор #6 послато: Децембар 26, 2016, 08:03:04 поподне »
Пре неки дан на малом сајму књига у Дому синдиката купих за невероватних 100 динара (четврт киле бурека) књигу „Гачевићи из Затона“.
Аутор (Радојко Ђорђијев Гачевић) своје, као и Гачевиће из Матаруга везује за Гачевиће са Његуша. Занимљива претпоставка, по којој би се онда могао донети закључак о пореклу овог круга стариначких његушких родова, а имајући у виду резултат Гачевића из Матаруга (динарик јужни, или како год већ сада био називан).

http://dnk.poreklo.rs/tabela-pojedinacne-grupe/?grp-filter=I2%20DS

„Залажани су група братстава заједничког порекла. Није сасвим поуздано да су и они Стари Његуши. Залази су изнад Доброте, па је могуће да је родоначелник Залажана дошао у планину из Боке. Постоје три братства Залажана који потичу од три рођена брата Хрса, Друга и Гача, који су из рода Дупончевића. Време кад су они живели смешта се у 14. столеће. И, заиста, у которским документима 1420. године налазимо једног Гачевића[15], 1435. Другшића (Друговића[16]), а 1437. двојицу браће Хрсовића, сви из Његуша.
О Хрса су „Хрсовићи“ од који су до данас у Његушима остали родови Вукчевићи и Братићевићи (чује се и Братичевић). Изумрли и исељени Хрсовићи за које се зна су: Миљевићи, Милетићи, Дабовићи, Ивановићи.
Од Друга су „Друговићи“ од којих су у Вељем Залазу Николићи и Ђуровићи.
Од Гача су „Гачовићи“ који су се разродили на више родова са презименима: Данчуловић[17], Лукреција, Капетановић, Пророковић и Падалица.
У Пјешивцима постоји род Милетића, који су ту доселили из Залаза, и то од Гачовића – Лукреција. Занимљиво је да у Пјешивцима ове Милетиће зову Матаругама.“

Мислим да је већ на форуму помињано да је DS могућа хаплогрупа Матаруга.

Иначе, ово је већ трећа верзија о пореклу Гачевића. Према једној, старином су из Гацка, а према М. Војиновићу, они су староседеоци у том делу ЦГ (Матаруге, Пљевља).

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Племе Његуши
« Одговор #7 послато: Децембар 26, 2016, 08:12:17 поподне »
E1b је релативно слабо заступљена у тим крајевима, то је један од разлога зашто не верујем да су Матаруге носиоци ове хг. Предања која помињу Матаруге се не разликују много од осталих тога типа. Не знам где се сад појави ово да E1b затиче I2a у том крају.

Како то мислиш да је Е1б слабо заступљена у тим крајевима?
Сад, пошто је ово отворени део форума, не могу много да детаљишем, али, хајде да поменем само Орловиће...
Е1б долазе у ове крајеве (Катунска нахија и област нешто северније) крајем средњег века. Неко је тамо пре њих сигурно живео. Зашто мислиш да динарика тамо није било раније, кад мје то област врло близу Херцеговине, за коју смо се сви сложили да је тада, а и данас, била жариште динарика? А о Озринићима, Никшићима, можда и Риђанима, Трепчанима, да не говорим...
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Племе Његуши
« Одговор #8 послато: Децембар 26, 2016, 08:14:00 поподне »
Иначе, ово је већ трећа верзија о пореклу Гачевића. Према једној, старином су из Гацка, а према М. Војиновићу, они су староседеоци у том делу ЦГ (Матаруге, Пљевља).

Ово што кажеш је тачно. Има барем три верзије о пореклу Гачевића на С/И ЦГ. Мени је привукао пажњу овај детаљ о Матаругама - веза: село код Пљеваља / надимак Милетића у Пјешивцима / староњегушки Гачевићи.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Племе Његуши
« Одговор #9 послато: Децембар 26, 2016, 08:17:20 поподне »
Како то мислиш да је Е1б слабо заступљена у тим крајевима?
Сад, пошто је ово отворени део форума, не могу много да детаљишем, али, хајде да поменем само Орловиће...
Е1б долазе у ове крајеве (Катунска нахија и област нешто северније) крајем средњег века. Неко је тамо пре њих сигурно живео. Зашто мислиш да динарика тамо није било раније, кад мје то област врло близу Херцеговине, за коју смо се сви сложили да је тада, а и данас, била жариште динарика? А о Озринићима, Никшићима, можда и Риђанима, Трепчанима, да не говорим...

Нисам ни рекао да Динарика тамо нема. Нема Е групе нешто пуно. Орловићима је матица јужније. Имамо резултате из пројекта где се јасно види да је E1b прилично слаба на потезу Дробњаци-Пива-Пљевља, а ту би остатака Матаруга требало бити доста и даље ка Полимљу. Ту су битни и они резултати из Пријепоља, где је E1b заступљена са свега 5.06%, што је далеко испод српског просека.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Племе Његуши
« Одговор #10 послато: Децембар 26, 2016, 08:26:42 поподне »
Можда сам се лоше "одразио", али хтедох да кажем да је премало E1b у том крају да би они били ти који су потисли староседеоце I2a. Пре је у том крају ситуација дијаметрално супротна у односу на Брда, где E1b потискује Словене. Овде су управо Словени потисли то староседелачко становништво (Криче, Матаруге, итд.)

Видећемо шта ће рећи генетски резултати.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Племе Његуши
« Одговор #11 послато: Децембар 26, 2016, 08:30:38 поподне »
Нисам ни рекао да Динарика тамо нема. Нема Е групе нешто пуно. Орловићима је матица јужније. Имамо резултате из пројекта где се јасно види да је E1b прилично слаба на потезу Дробњаци-Пива-Пљевља, а ту би остатака Матаруга требало бити доста и даље ка Полимљу. Ту су битни и они резултати из Пријепоља, где је E1b заступљена са свега 5.06%, што је далеко испод српског просека.

Небојша, кад сам помињао Матаруге, мислио сам на њихову изворну област, а то је Висока Херцеговина (Рудине), северни део Катунске нахије, област северно од Боке. Ту је могло дођи до сусрета Матаруга динарик и дошљака Е1b и N1a у 15. веку. Дробњак, Пљевља, Пријепоље - то су касније сеобе.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Племе Његуши
« Одговор #12 послато: Децембар 26, 2016, 08:34:21 поподне »
Небојша, кад сам помињао Матаруге, мислио сам на њихову изворну област, а то је Висока Херцеговина (Рудине), северни део Катунске нахије, област северно од Боке. Ту је могло дођи до сусрета Матаруга динарик и дошљака Е1b и N1a у 15. веку. Дробњак, Пљевља, Пријепоље - то су касније сеобе.

Разумео сам, ал као што рекох, мислим да је ту I2a генерално прејака, да би је тек тако потисла нека групација из источнијих крајева. Колико год била организована. Видимо да је и I2a у тим крајевима била прилично добро организована, а често и племенски устројена.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Племе Његуши
« Одговор #13 послато: Децембар 26, 2016, 08:38:02 поподне »
Можда сам се лоше "одразио", али хтедох да кажем да је премало E1b у том крају да би они били ти који су потисли староседеоце I2a. Пре је у том крају ситуација дијаметрално супротна у односу на Брда, где E1b потискује Словене. Овде су управо Словени потисли то староседелачко становништво (Криче, Матаруге, итд.)

Ствар је у томе што је данас тамо премало E1b. У ствари, данас је тамо премало било кога и било које хаплогрупе.
Мислим да је управо област Рудина крајем 15. века била врло прометно место где су се сусретали бегунци са разних страна и ту, наравно, затекли неко старије становништво. Политичке околности су их све натерале да се даље расељавају.
Међу дошљацима је било носилаца хаплогрупа, поглавито, E1b, N1a, I-P109, а, убеђен сам да је староседелачко становништво било великим делом динарик, уз њих вероватно и J2a, J2b. Кад кажем "староседелачко
2 за динарик, не мислим да су они неки староседеоци Балкана из старогршког доба, већ су били у том тренутку староседеоци за оне који су се однекуд доселили.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Племе Његуши
« Одговор #14 послато: Децембар 26, 2016, 08:39:47 поподне »
Кад кажем "староседелачко" за динарик, не мислим да су они неки староседеоци Балкана из старогрчког доба, већ су били у том тренутку староседеоци за оне који су се однекуд доселили.
(бржи прсти на тастатури од памети)
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Племе Његуши
« Одговор #15 послато: Децембар 26, 2016, 08:41:19 поподне »
Ствар је у томе што је данас тамо премало E1b. У ствари, данас је тамо премало било кога и било које хаплогрупе.
Мислим да је управо област Рудина крајем 15. века била врло прометно место где су се сусретали бегунци са разних страна и ту, наравно, затекли неко старије становништво. Политичке околности су их све натерале да се даље расељавају.
Међу дошљацима је било носилаца хаплогрупа, поглавито, E1b, N1a, I-P109, а, убеђен сам да је староседелачко становништво било великим делом динарик, уз њих вероватно и J2a, J2b. Кад кажем "староседелачко
2 за динарик, не мислим да су они неки староседеоци Балкана из старогршког доба, већ су били у том тренутку староседеоци за оне који су се однекуд доселили.

Разумемо се. Ни ја не мислим на Старогрке I2a. ;) Него, не бих да прогнозирам више тек тако за неке ХГ за које немамо чак ни представу са које стране долазе (типа N1a).

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Племе Његуши
« Одговор #16 послато: Децембар 26, 2016, 08:43:39 поподне »
Разумемо се. Ни ја не мислим на Старогрке I2a. ;) Него, не бих да прогнозирам више тек тако за неке ХГ за које немамо чак ни представу са које стране долазе (типа N1a).

Слажем се за N1a. Можда су баш они Матаруге. Ко зна...
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже vidoje 013

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1164
Одг: Племе Његуши
« Одговор #17 послато: Децембар 26, 2016, 09:58:20 поподне »
Пре неки дан на малом сајму књига у Дому синдиката купих за невероватних 100 динара (четврт киле бурека) књигу „Гачевићи из Затона“.
Аутор (Радојко Ђорђијев Гачевић) своје, као и Гачевиће из Матаруга везује за Гачевиће са Његуша. Занимљива претпоставка, по којој би се онда могао донети закључак о пореклу овог круга стариначких његушких родова, а имајући у виду резултат Гачевића из Матаруга (динарик јужни, или како год већ сада био називан).

http://dnk.poreklo.rs/tabela-pojedinacne-grupe/?grp-filter=I2%20DS

„Залажани су група братстава заједничког порекла. Није сасвим поуздано да су и они Стари Његуши. Залази су изнад Доброте, па је могуће да је родоначелник Залажана дошао у планину из Боке. Постоје три братства Залажана који потичу од три рођена брата Хрса, Друга и Гача, који су из рода Дупончевића. Време кад су они живели смешта се у 14. столеће. И, заиста, у которским документима 1420. године налазимо једног Гачевића[15], 1435. Другшића (Друговића[16]), а 1437. двојицу браће Хрсовића, сви из Његуша.
О Хрса су „Хрсовићи“ од који су до данас у Његушима остали родови Вукчевићи и Братићевићи (чује се и Братичевић). Изумрли и исељени Хрсовићи за које се зна су: Миљевићи, Милетићи, Дабовићи, Ивановићи.
Од Друга су „Друговићи“ од којих су у Вељем Залазу Николићи и Ђуровићи.
Од Гача су „Гачовићи“ који су се разродили на више родова са презименима: Данчуловић[17], Лукреција, Капетановић, Пророковић и Падалица.
У Пјешивцима постоји род Милетића, који су ту доселили из Залаза, и то од Гачовића – Лукреција. Занимљиво је да у Пјешивцима ове Милетиће зову Матаругама.“

Мислим да је већ на форуму помињано да је DS могућа хаплогрупа Матаруга.
  М. Лутовац у књизи Бихор и Корита пише: "Сем муслимана било је и неколико православних чипчија: Гачевићи (12.кућа, сл.Св.Тома) доселили из Требаљева пре 150 година, раније се звали Бошковићи, а данашње им име дали муслимани." Ријеч је о селу Затон - Доњи Бихор, одакле је аутор   наведене књиге.
Небо је ли то прво издање или друго допуњено, измијењено?  Ако си у прилици, купи и за мене једну књигу, иако ми је аутор то раније обећао ( прво издање исцрпњено, а друго је у луксузнијој опреми), али мислим да је отишао у пензију. Имам неке друге његове књиге, али ову о родослову Гачевића из Затона- општина Бијело Поље немам. Има Гачевића и муслимана или ти Бошњака по Црној Гори.  Колико ми је познато имају и неко саборовање. Речено ми је да Бошњаци нијесу обухваћени  у књизи.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Племе Његуши
« Одговор #18 послато: Децембар 26, 2016, 11:07:02 поподне »
Књига је из 2002. године.
Ево, сјутра идем у Дом синдиката и ако има још која - купујем ти!
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Племе Његуши
« Одговор #19 послато: Децембар 26, 2016, 11:55:06 поподне »
Ствар је у томе што је данас тамо премало E1b. У ствари, данас је тамо премало било кога и било које хаплогрупе.
Мислим да је управо област Рудина крајем 15. века била врло прометно место где су се сусретали бегунци са разних страна и ту, наравно, затекли неко старије становништво. Политичке околности су их све натерале да се даље расељавају.
Међу дошљацима је било носилаца хаплогрупа, поглавито, E1b, N1a, I-P109, а, убеђен сам да је староседелачко становништво било великим делом динарик, уз њих вероватно и J2a, J2b.....

Након свих резултата и података, усуђујем се да кажем да E1b, N1a и I-P109 не постоје у четвороуглу Бањани-Дробњак-Гацко-Билећа (дакле укључује Пиву и Рудине) пре, рецимо, 1400. - 1420. године. Мислим да је велико померање становништва крајем 14. и почетком 15. века у ове крајеве донело N1a и I-P109 у овај крај. Е1b, који је старобалкански и могао постојати и пре у овој области, ако је и постојао некад, жестоким ударом Словена, махом динарика, у Херцеговину и Далмацију, нестао је са овог простора, и тек после 1400. почео да се помаља из Зете и Малесије.

Копривице, Аџићи, Гаговићи, Браниловићи и Руђићи, Дробњаци-Новљани, мислим да сви стигоше у овај крај "тек" крајем 14. и почетком 15. века, неки и доста касније (Аџићи нпр) са простора Старе Србије, Малесије, Зете...