Аутор Тема: Грб насеља Грачанице и грб истоименог манастира  (Прочитано 2596 пута)

Ван мреже Чонопљанац

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 28
Грб насеља Грачанице и грб истоименог манастира
« послато: Мај 03, 2018, 10:20:43 поподне »
Надам се да ће ово подстаћи хералдичаре да почну да се баве исправном територијалном хералдиком готово свих насељених места Космета. Израдио сам два предлога за грб Грачанице, насеља код Приштине. Блазон првог предлога је У златном пољу унутар плавог обрнутог колца сребрна православна црква црвених кровова и у подножју таласаста греда.



А блазон другог предлога је У плавом пољу сребрна православна црква црвених кровова и у златном подножју плава таласаста греда.



Што се тиче грба манастира Грачанице, могу само да предложим ово:

У златном пољу унутар црвеног обрнутог колца сребрни двоглави орао наоружан и крунисан златно држи у својим канџама исте такве грачаничке крстове.

Што се тиче грачаничких крстова, они изгледају овако:



Како вам се свиђа?[/quote]
« Последња измена: Мај 04, 2018, 11:47:43 пре подне Amicus »

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5294
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Грб насеља Грачанице и грб истоименог манастира
« Одговор #1 послато: Мај 03, 2018, 10:36:27 поподне »
Једна исправка: први предлог би се блазонирао као "По шеврону златно и плаво...", колац је нешто друго.
Занимљиве идеје, с тим да ми се други предлог више допада. Први ме са црквом превише подсећа на мени неомиљену касну "пејзажну" хералдику Аустрије/Угарске, као на овом примеру:

Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Грб насеља Грачанице и грб истоименог манастира
« Одговор #2 послато: Мај 04, 2018, 11:55:57 пре подне »
Ојлер је у праву за први предлог, Чонопљанче. Пејзажна хералдика, доминантна у бившој Угарској, није најбољи узор за нашу савремену хералдику. Други предлог је у том смислу бољи од првога. То је што се тиче грба насеља.

Што се тиче грба Манастира, мислим да би требало избећи и двоглавог орла, и "грачаничке крстове". Прво, да се не банализује, а друго да се избегну нејасноће. Крстови имају смисла, али се треба држати хералдичких крстова, увођење нових пре или касније, довешће некога у заблуду...

У Грачаници, ако се добро сећам, има неких хералдичких представа на фрескама, можда би то требало мало истражити, па евентуално нешто уклопити у грб, ако би имало смисла?



Ван мреже Чонопљанац

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 28
Одг: Грб насеља Грачанице и грб истоименог манастира
« Одговор #3 послато: Мај 04, 2018, 02:08:06 поподне »
Морам вам објаснити нешто о мојим предлозима за грбове насеља и манастира Грачанице. Мој први предлог за грб насеља је У златном пољу унутар плавог обрнутог колца сребрна православна црква црвених кровова и у подножју таласаста греда, мој други предлог је У плавом пољу сребрна православна црква црвених кровова и у златном подножју плава таласаста греда, док је мој предлог за грб манастира У златном пољу унутар црвеног обрнутог колца сребрни двоглави орао наоружан и крунисан златно држи у својим канџама исте такве грачаничке крстове.
Да ли знате на шта подсећају сребрна православна црква црвених кровова и грачанички крстови? На манастир Грачаницу, који је задужбина краља Милутина. Он је представљен сребрним двоглавим орлом који је наоружан и окруњен златно, као и црвеним пољем. То вас подсећа на грб Немањића. Таласаста греда је река Грачанка. Полазно поље у мојим предлозима за грбове насеља и манастира Грачанице је златно, јер злато као метал представља реликвије манастира, руднике и слично. Да ли сте ме разумели?

Ван мреже goca 11

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 829
Одг: Грб насеља Грачанице и грб истоименог манастира
« Одговор #4 послато: Мај 04, 2018, 04:24:53 поподне »
Што се тиче грба Манастира, мислим да би требало избећи и двоглавог орла, и "грачаничке крстове". Прво, да се не банализује, а друго да се избегну нејасноће. Крстови имају смисла, али се треба држати хералдичких крстова, увођење нових пре или касније, довешће некога у заблуду...

Подржавам  хералдичке крстове и да треба избећи двоглавог орла.Западно Римско царство се 1244 г. означавало црним двоглавим орлом на златном штиту.
« Последња измена: Мај 04, 2018, 04:56:41 поподне Amicus »

Ван мреже Sasazar

  • Члан Друштва
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 36
Одг: Грб насеља Грачанице и грб истоименог манастира
« Одговор #5 послато: Мај 04, 2018, 09:55:13 поподне »
Како може боја преко боје, црвено преко плавог?

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Грб насеља Грачанице и грб истоименог манастира
« Одговор #6 послато: Мај 04, 2018, 10:04:20 поподне »
Како може боја преко боје, црвено преко плавог?

Ако мислиш на кров цркве, онда је то зато што он представља мањи део шарже, иако начелно и то често може бити мањкаво (у естетском смислу). Зато није реткост у хералдици да се упркос природним разликама делова објеката или елемената грба, цео елемент приказује у само једној тинктури, односно да све што тежи природном изгледу, уједно тежи и да изађе из хералдичких оквира. У овом случају, црква је у целости могла бити сребрна, и тачно би тако на грбу изгледала прикладније. ;)



mladjo

  • Гост
Одг: Грб насеља Грачанице и грб истоименог манастира
« Одговор #7 послато: Мај 04, 2018, 10:14:16 поподне »
Грб Бијељине, елегантан примјер:


Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5294
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Грб насеља Грачанице и грб истоименог манастира
« Одговор #8 послато: Мај 04, 2018, 11:42:01 поподне »
Kao што сам већ рекао, нисам баш љубитељ овакве "директне" хералдике која оскудева у симболици, али ако је већ идеја да се представи манастирска црква, онда барем да обликом подсећа на њу:

Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Грб насеља Грачанице и грб истоименог манастира
« Одговор #9 послато: Мај 05, 2018, 12:09:24 пре подне »
Kao што сам већ рекао, нисам баш љубитељ овакве "директне" хералдике која оскудева у симболици, али ако је већ идеја да се представи манастирска црква, онда барем да обликом подсећа на њу:


Овај подсећа на грб Шибеника. :)



Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5294
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Грб насеља Грачанице и грб истоименог манастира
« Одговор #10 послато: Мај 05, 2018, 12:16:02 пре подне »
Овај подсећа на грб Шибеника. :)

Не знам који? :) Видим да сад имају неки са Арханђелом Михајлом. Али овај јесте испао у духу некадашње "угарске" хералдике  ::)
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Грб насеља Грачанице и грб истоименог манастира
« Одговор #11 послато: Мај 05, 2018, 12:37:26 пре подне »
Не знам који? :) Видим да сад имају неки са Арханђелом Михајлом. Али овај јесте испао у духу некадашње "угарске" хералдике  ::)

Ипак Сплита, а не Шибеника, Шибеник је суседан. :)



Мада и не личе баш, али тако је изгледало на први поглед. ;D

Иначе, има код Штрела инспиративних предлога, није лоше макар то прегледати, пре неког даљег конатања на ову тему. ;)
« Последња измена: Мај 05, 2018, 10:23:00 пре подне Amicus »



Ван мреже Чонопљанац

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 28
Одг: Грб насеља Грачанице и грб истоименог манастира
« Одговор #12 послато: Мај 07, 2018, 01:43:21 поподне »

Грб Шибеника у две различите интерпретације. То је све. Шта кажете?