Аутор Тема: Грб Кумодража  (Прочитано 29712 пута)

mladjo

  • Гост
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #20 послато: Март 12, 2018, 03:41:17 поподне »
Можда би се војвода Степа могао представити распоредом звездица са еполета за раукаве намењених његовом чину војводе?



Требало би само проверити да ли је ово тачно, пошто је извор страни...

Иначе, капу бих прескочио по сваку цену... на крају, ако мора војвода Степа бити што јасније представљен, треба га ставити као држача штита. Али то није поента.



Mало екстремно, ја бих предложио његов чин да буде стуб штита (еполета за раме)...и око стуба одређене ординарије.
Села немају држаче штита.

« Последња измена: Март 12, 2018, 03:44:13 поподне млађо »

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #21 послато: Март 12, 2018, 03:43:44 поподне »
Ја бих предложио његов чин да буде стуб штита...и око стуба одређене ординарије.

Мислиш хералдички или фигуративно стуб?



mladjo

  • Гост
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #22 послато: Март 12, 2018, 03:46:03 поподне »
Мислиш хералдички или фигуративно стуб?


Мислио сам на ово:


Радио сам пар цртежа ручно, па чим стигнем да их изобразим...постављам. :)
« Последња измена: Март 12, 2018, 03:49:23 поподне млађо »

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #23 послато: Март 12, 2018, 03:56:20 поподне »
Мислио сам на ово:


Радио сам пар цртежа ручно, па чим стигнем да их изобразим...постављам. :)

Кад би се та основа еполете претворила у неки плетени стуб, можда би и могло проћи, у сваком случају занимљиво размишљање.



mladjo

  • Гост
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #24 послато: Март 12, 2018, 04:03:58 поподне »
Кад би се та основа еполете претворила у неки плетени стуб, можда би и могло проћи, у сваком случају занимљиво размишљање.


Да да, у сваком случају плетени стуб...као главна ординарија и око њега одређене фигуре битне за село, наравно треба још видјети да ли је и колико изводљиво и коректно.
Не бих ме одушевила стилизација Војводе као фигура на штиту...више сам наклоњем ординаријама као алузију на некога или нешто.
« Последња измена: Март 12, 2018, 04:06:20 поподне млађо »

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #25 послато: Март 12, 2018, 04:20:26 поподне »
Да да, у сваком случају плетени стуб...као главна ординарија, наравно треба још видјети да ли је и колико изводљиво и коректно.
Не бих ме одушевила стилизација Војводе као фигура на штиту...више сам неклоњем ординаријама као алузију на некога или нешто.

Апсолутно се слажем.

Можда, Pale fretty Or, или стуб "плетени" златни?



На пример, црвено, стуб "плетени" златни, на њему двоглави орао сребрни, на чијим грудима је штит црвени, са крстом сребрним, између четири огњила златна, све између шест "сребрњака" (3,3). :)
« Последња измена: Март 12, 2018, 04:22:03 поподне Amicus »



mladjo

  • Гост
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #26 послато: Март 12, 2018, 04:23:33 поподне »
Апсолутно се слажем.

Можда, Pale fretty Or, или стуб "плетени" златни?



На пример, црвено, стуб "плетени" златни, на њему двоглави орао сребрни, на чијим грудима је штит црвени, са крстом сребрним, између четири огњила златна, све између шест "сребрњака" (3,3). :)


Разумијемо се потпуно!  ;)
Може и тако. :)
Војвода је важна фигура, али се питам колико он има бити важан...не познајем историју села, али мислим да би требали додатни нешто што има још блискије везе са истим.
« Последња измена: Март 12, 2018, 04:27:37 поподне млађо »

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8528
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #27 послато: Март 12, 2018, 04:26:49 поподне »
Кумодраж се током векова мењао и у на крају у потпуности изгубило карактер села.[1]

С обзиром да сам боравио тамо, не бих се потпуно сложио.  :)
Чињеницама против самоувереног незнања.

mladjo

  • Гост
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #28 послато: Март 12, 2018, 04:28:05 поподне »
С обзиром да сам боравио тамо, не бих се потпуно сложио.  :)

Извор Википедија...можда и није мјеродаван, али ако имаш више података, наведи. :)

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8528
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #29 послато: Март 12, 2018, 04:39:13 поподне »
Извор Википедија...можда и није мјеродаван, али ако имаш више података, наведи. :)

Да се одмах оградим, то је мој лични доживљај. Више бих га назвао некаквим хибридом сеоског и градског насеља него правим градским насељем. Такво је нпр. и Жарково где живим, сасвим уобичајен призор је да видите велику зграду изграђену у потпуно модерном (по мени кичастом) стилу која надвисује малу кућу на 4 воде изграђену почетком 20. века, чији се зидови и кров постепено урушавају, и поред које шетају коке. Додуше, чини ми се да Кумодраж има још већу дозу сеоског амбијента од Жаркова, са све тарабама, ситним кућама и домаћим животињама, док их у позадини надвисују небодери.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5314
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #30 послато: Март 12, 2018, 04:44:26 поподне »
Некако ми је бели двоглави орао са крстом и оцилима на грудима за једну месну заједницу ипак превише. Можда да се држимо верзије еполете са звездицама. Овако на пример:

Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #31 послато: Март 12, 2018, 04:52:48 поподне »
Некако ми је бели двоглави орао са крстом и оцилима на грудима за једну месну заједницу ипак превише. Можда да се држимо верзије еполете са звездицама. Овако на пример:


Слажем се да је мало претенциозно да се на сеоском грбу нађе државни или династички грб, а директне везе ни са државом ни са династијом. Али било је изазовно наћи решење за рамену еполету. :) Овако нешто, уколико је то тачан број и распоред звездица, била је и моја првобитна замисао.

Ниси хтео златни штит? Овај сада сребрни би се могао дамаскирати. Да се та белина мало ублажи.

Први предлог је симболички бољи-богатији од другог.



Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5314
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #32 послато: Март 12, 2018, 05:10:04 поподне »
Слажем се да је мало претенциозно да се на сеоском грбу нађе државни или династички грб, а директне везе ни са државом ни са династијом. Али било је изазовно наћи решење за рамену еполету. :) Овако нешто, уколико је то тачан број и распоред звездица, била је и моја првобитна замисао.

Ниси хтео златни штит? Овај сада сребрни би се могао дамаскирати. Да се та белина мало ублажи.

Први предлог је симболички бољи-богатији од другог.

Пробао сам и златно поље, али ми је са сребрним некако упечатљивије. Ево и на златном:

Kамене рабъ и госодинъ

mladjo

  • Гост
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #33 послато: Март 12, 2018, 05:18:19 поподне »
Некако ми је бели двоглави орао са крстом и оцилима на грудима за једну месну заједницу ипак превише. Можда да се држимо верзије еполете са звездицама. Овако на пример:



Не мислим да је претенциозно, такав је чин који је имао Војвода па га тако и треба посматрати...због тога сам и питао да ли је он и колико мјеродаван као симбол села и његове скорије историје.
« Последња измена: Март 12, 2018, 05:20:02 поподне млађо »

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5314
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #34 послато: Март 12, 2018, 05:27:33 поподне »

Не мислим да је претенциозно, такав је чин који је имао Војвода па га тако и треба посматрати...због тога сам и питао да ли је он и колико мјеродаван као симбол села и његове скорије историје.

Ако оставимо по страни криву улицу, чини се да је на прву лопту тешко са нечим идентификовати Кумодраж осим са војводом Степом и Торлаком.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1603
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #35 послато: Март 12, 2018, 07:26:30 поподне »
Ако оставимо по страни криву улицу, чини се да је на прву лопту тешко са нечим идентификовати Кумодраж осим са војводом Степом и Торлаком.

  :o
Погледах грб Опшине Вождовац. Свега ту има и круне на врху,  и четири С и свашта нешто!

Заиста не ни имало смисла да грб Кумодража као мање целине од Вождовца, чији је део, буде претенциознији! Суштина је у једноставности!

 ::)
Мој предлог грба Кумодража би био:

Прво- дуж грба би се налазила сабља Војводе Степе са којом је он сахрањен (слично као на слици коју користи Паулус) уздужно (ветикално) постављена која би имала вишеструку симболику:

1.историјску (спона са новијом историјом)

2.урбанистичку - сабља Војводе Степе сиболизује истовремено улицу Војводе Степе која се протеже дуж Кумодража

3. психолошку - житељи Кумодража су спремни да га бране и храбри су исто као и знаменити српски војвода Степа који је ту рођен.

Друго-сабља би делила грб на два једнака дела по дужини (леви и десни), који се могу поделити још једном па би се добила четири дела. У сваки од тих делова се могу ставити још неки симболи Кумодража ( у један стилизована повртарска култура као сећање на некадашње баште или ђерам јер баште су  морале да се наводњавају, у други стара српска кућа - чатмара, у трећи  назив Торлак симбол научних института који ту постоје). Сада има 3 насеља, а за 10-20 година можда настане  и Кумодраж 4, 5, 6 и итд.

Треће-на врху грба би стајала 1528.година као година првог историјског помена Кумодража, а испод 2018.година као година настанка грба. Између те две године би се протезала сабља Војводе Степе -улица Војводе Степе.

mladjo

  • Гост
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #36 послато: Март 12, 2018, 07:31:29 поподне »
  :o
Погледах грб Опшине Вождовац. Свега ту има и круне на врху,  и четири С и свашта нешто!

Заиста не ни имало смисла да грб Кумодража као мање целине од Вождовца, чији је део, буде претенциознији! Суштина је у једноставности!

 ::)
Мој предлог грба Кумодража би био:

Прво- дуж грба би се налазила сабља Војводе Степе са којом је он сахрањен (слично као на слици коју користи Паулус) уздужно (ветикално) постављена која би имала вишеструку симболику:

1.историјску (спона са новијом историјом)

2.урбанистичку - сабља Војводе Степе сиболизује истовремено улицу Војводе Степе која се протеже дуж Кумодража

3. психолошку - житељи Кумодража су спремни да га бране и храбри су исто као и знаменити српски војвода Степа који је ту рођен.

Друго-сабља би делила грб на два једнака дела по дужини (леви и десни), који се могу поделити још једном па би се добила четири дела. У сваки од тих делова се могу ставити још неки симболи Кумодража ( у један стилизована повртарска култура као сећање на некадашње баште или ђерам јер баште су  морале да се наводњавају, у други стара српска кућа - чатмара, у трећи  назив Торлак симбол научних института који ту постоје). Сада има 3 насеља, а за 10-20 година можда настане  и Кумодраж 4, 5, 6 и итд.

Треће-на врху грба би стајала 1528.година као година првог историјског помена Кумодража, а испод 2018.година као година настанка грба. Између те две године би се протезала сабља Војводе Степе -улица Војводе Степе.



Шарже које су на грб Вождовца, имају свој смисао...у историјским чињеницама.

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1603
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #37 послато: Март 12, 2018, 07:38:04 поподне »


Шарже које су на грб Вождовца, имају свој смисао...у историјским чињеницама.

Наравно!

Зати и сматрам да грб Кумодража треба да буде једноставнији!

Ја бих само сабљу и на врху грба 1528.годину, као годину првог историјског помена Кумодража, а испод 2018.годину, као годину настанка грба. Између те две године би се протезала сабља Војводе Степе -улица Војводе Степе.

Ништа друго!
« Последња измена: Март 12, 2018, 07:39:43 поподне на Црвeњском путу »

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #38 послато: Март 12, 2018, 07:49:01 поподне »
Суштина је у једноставности!

Ово је увек тачно.

::)
Мој предлог грба Кумодража би био:

Прво- дуж грба би се налазила сабља Војводе Степе са којом је он сахрањен (слично као на слици коју користи Паулус) уздужно (ветикално) постављена која би имала вишеструку симболику:

1.историјску (спона са новијом историјом)

2.урбанистичку - сабља Војводе Степе сиболизује истовремено улицу Војводе Степе која се протеже дуж Кумодража

3. психолошку - житељи Кумодража су спремни да га бране и храбри су исто као и знаменити српски војвода Степа који је ту рођен.

Тек да се подсетимо, да сабља има закривљену оштрицу, док мач има равну. Код војводе Степе је сабља, код нашег Paulusa је мач.

Друго-сабља би делила грб на два једнака дела по дужини (леви и десни), који се могу поделити још једном па би се добила четири дела. У сваки од тих делова се могу ставити још неки симболи Кумодража ( у један стилизована повртарска култура као сећање на некадашње баште или ђерам јер баште су  морале да се наводњавају, у други стара српска кућа - чатмара, у трећи назив Торлак симбол научних института који ту постоје). Сада има 3 насеља, а за 10-20 година можда настане  и Кумодраж 4, 5, 6 и итд.

Не може назив, то хералдика не трпи, мора неки симбол. А при том, Торлак није и једина значајна установа у Кумодражу, ту су као што смо видели и Фармацеутски факултет и Институт за молекуларну генетику. Дакле, најбоље би било неки заједнички симбол сва трима, релативно сродним установама.

Треће-на врху грба би стајала 1528.година као година првог историјског помена Кумодража, а испод 2018.година као година настанка грба. Између те две године би се протезала сабља Војводе Степе -улица Војводе Степе.

Године јесу део праксе, али то није и најбоља пракса, боље је кад их нема, а најбоље кад је уместо њих неки леп мото. ;)



mladjo

  • Гост
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #39 послато: Март 12, 2018, 07:58:55 поподне »
Наравно!

Зати и сматрам да грб Кумодража треба да буде једноставнији!

Ја бих само сабљу и на врху грба 1528.годину, као годину првог историјског помена Кумодража, а испод 2018.годину, као годину настанка грба. Између те две године би се протезала сабља Војводе Степе -улица Војводе Степе.

Ништа друго!




Не слажем се а и немам мјерило за једноставност...ако за општински грб нису имали маште када су га осмишљали, не видим због чега би сеоски трпјео то и принудно имао бити једноставнији...село може да се позива на општинске симболе, али је исправније да грб буде тај који ће ипак имати село у центру приче.