Аутор Тема: Грб Кумодража  (Прочитано 29686 пута)

Ван мреже Чонопљанац

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 28
Грб Кумодража
« послато: Март 07, 2018, 11:21:38 пре подне »
Пре два дана сам одлучио да урадим свој први озбиљан хералдички посао. Судбина је хтела да урадим предлог за могући мали грб Кумодража, месне заједнице београдске општине Вождовац. Судбина је такође хтела да користим једну тинктуру (плаво) и један метал (сребро). На крају сам одлучио да користим две форме греде: лучну и подигнуту. Лучна греда је алузија на улицу Војводе Степе у Кумодражу, која има сличан облик, док подигнута греда представља остатак Београда. Блазон мог предлога за могући мали грб Кумодража је:

У плавом пољу подигнута греда и у подножју лучна греда, све сребрно.

Или на енглеском:

Azure, a fess enhanced and in base a fess arched, all Argent.

Дакле, оно што сам предложио за мали грб Кумодража представља веома тесну везу тог насеља са остатком Београда. Неко ће одлучити о зиданој круни, чуварима и слично. Углавном, шта кажете на мој предлог за мали грб Кумодража?


Ван мреже Сол

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1310
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #1 послато: Март 07, 2018, 11:46:42 пре подне »
Једноставан, упечатљив и препознатљив!!! Честитам!
СОКО БАIО СА ТРИЕС ЗМАIEВАХ МРѢЕТ НЕЋЕ ДОК СВѢЕТА ТРАIЕ

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #2 послато: Март 07, 2018, 05:00:39 поподне »
Пре два дана сам одлучио да урадим свој први озбиљан хералдички посао. Судбина је хтела да урадим предлог за могући мали грб Кумодража, месне заједнице београдске општине Вождовац. Судбина је такође хтела да користим једну тинктуру (плаво) и један метал (сребро). На крају сам одлучио да користим две форме греде: лучну и подигнуту. Лучна греда је алузија на улицу Војводе Степе у Кумодражу, која има сличан облик, док подигнута греда представља остатак Београда. Блазон мог предлога за могући мали грб Кумодража је:

У плавом пољу подигнута греда и у подножју лучна греда, све сребрно.

Или на енглеском:

Azure, a fess enhanced and in base a fess arched, all Argent.

Дакле, оно што сам предложио за мали грб Кумодража представља веома тесну везу тог насеља са остатком Београда. Неко ће одлучити о зиданој круни, чуварима и слично. Углавном, шта кажете на мој предлог за мали грб Кумодража?



Лепо изгледа, али сводити симболику само на улице, није ли преједноставно?



Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5312
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #3 послато: Март 07, 2018, 05:33:25 поподне »
Лепо изгледа, али сводити симболику само на улице, није ли преједноставно?

Слажем се. Има ли Кумодраж још нечим да се похвали осим кривом улицом?
Зашто подигнута греда представља остатак Београда?
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Чонопљанац

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 28
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #4 послато: Март 07, 2018, 11:29:47 поподне »
Слажем се. Има ли Кумодраж још нечим да се похвали осим кривом улицом?
Зашто подигнута греда представља остатак Београда?

Први писани документи у којима се помиње Кумодраж сежу у 16. и 17. век, када се у појединим турским списима помиње Кумодраж као село са свега десетак кућа. Кумодраж је родно место српског војводе Степе Степановића, учесника ослободилачких ратова од 1876. до 1918. године.
У Кумодражу се налазе Основна школа ''Војвода Степа'', црква свете Тројице, фудбалски клуб ''Торлак'', кошаркашки клуб ''Торлак'', Фармацеутски факултет Универзитета у Београду, Институт за имунологију и вирусологију ''Торлак'' и Институт за молекуларну генетику и генетичко инжењерство. Кумодраж је подељен на три дела (Кумодраж старо село, Кумодраж 1 и Кумодраж 2). Што се подигнуте греде и остатка Београда тиче, ја мислим на зграде, небодере и слично. Шта кажете на све ово?

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5312
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #5 послато: Март 08, 2018, 06:28:21 поподне »
Први писани документи у којима се помиње Кумодраж сежу у 16. и 17. век, када се у појединим турским списима помиње Кумодраж као село са свега десетак кућа. Кумодраж је родно место српског војводе Степе Степановића, учесника ослободилачких ратова од 1876. до 1918. године.
У Кумодражу се налазе Основна школа ''Војвода Степа'', црква свете Тројице, фудбалски клуб ''Торлак'', кошаркашки клуб ''Торлак'', Фармацеутски факултет Универзитета у Београду, Институт за имунологију и вирусологију ''Торлак'' и Институт за молекуларну генетику и генетичко инжењерство. Кумодраж је подељен на три дела (Кумодраж старо село, Кумодраж 1 и Кумодраж 2). Што се подигнуте греде и остатка Београда тиче, ја мислим на зграде, небодере и слично. Шта кажете на све ово?

Чонопљанац, ево врло отворено и искрено шта мислим о твом предлогу грба. Осим што је хералдички исправан и једноставан, мислим да нема других квалитета. Недостаје му пре свега идеја. Једноставност једног грба јесте један од његових основних квалитета под условом да у себи сажима "суштину" грбоносца. Ако тога нема онда та једноставност делује као недовршеност и полупроизвод. Када причамо о грбу једног насеља, он би требао одразити оно по чему је то насеље јединствено и познато или са чиме се његови становници поносе и идентификују. Када би са неким играо асоцијација и да му кажеш "крива улица" и "близина Београда" да ли мислиш да би тај препознао да је у питању Кумодраж? Ја мислим да не би.
Предлажем ти да кренеш из почетка, те да пробаш да препознаш суштину Кумодража, шта га то најбоље представља и разликује од других насеља. Можда постоји нека монографија или ти може помоћи неко од становника Кумодража. Када једном ту суштину препознаш, онда на бази тога можеш почети да размишљаш којим симболима се она може представити и приступити састављању блазона грба.
У подацима које си изнео у вези Кумодража мени су најзанимљивији Војвода Степа и Торлак, али вероватно има још тога. Обрати пажњу и да суштина треба да буде заиста суштина, а не конгломерат свега и свачега.

Ето, ја толико. Није ми била намера да "паметујем" али пошто питаш за мишљење, моје је такво  ;).
« Последња измена: Март 08, 2018, 06:30:33 поподне Velibor »
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #6 послато: Март 08, 2018, 10:04:59 поподне »
Велибор је лепо и нашироко објаснио ствар, и ту се више нема шта ново додати.

Грб је нацртан правилно и изгледа лепо, али грб мора да носи неку поруку, а овоме то недостаје.
« Последња измена: Март 08, 2018, 10:07:21 поподне Amicus »



Ван мреже Paulus

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 148
  • νικα εν τω αγαθω το κακον
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #7 послато: Март 09, 2018, 12:53:58 поподне »
Ето, ја толико. Није ми била намера да "паметујем" али пошто питаш за мишљење, моје је такво  ;).

Углавном сам ја тај који ''паметује''  ;D Али ето, био сам стрпљив и сачекао сам да ти кажеш оно што и ја мислим. Надам се да Чонопљанац неће погрешно схватити наше врло искрене намере.

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1602
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #8 послато: Март 09, 2018, 07:09:24 поподне »
Први писани документи у којима се помиње Кумодраж сежу у 16. и 17. век, када се у појединим турским списима помиње Кумодраж као село са свега десетак кућа. Кумодраж је родно место српског војводе Степе Степановића, учесника ослободилачких ратова од 1876. до 1918. године.
У Кумодражу се налазе Основна школа ''Војвода Степа'', црква свете Тројице, фудбалски клуб ''Торлак'', кошаркашки клуб ''Торлак'', Фармацеутски факултет Универзитета у Београду, Институт за имунологију и вирусологију ''Торлак'' и Институт за молекуларну генетику и генетичко инжењерство. Кумодраж је подељен на три дела (Кумодраж старо село, Кумодраж 1 и Кумодраж 2). Што се подигнуте греде и остатка Београда тиче, ја мислим на зграде, небодере и слично. Шта кажете на све ово?
Пре два дана сам одлучио да урадим свој први озбиљан хералдички посао. Судбина је хтела да урадим предлог за могући мали грб Кумодража, месне заједнице београдске општине Вождовац. Судбина је такође хтела да користим једну тинктуру (плаво) и један метал (сребро). На крају сам одлучио да користим две форме греде: лучну и подигнуту. Лучна греда је алузија на улицу Војводе Степе у Кумодражу, која има сличан облик, док подигнута греда представља остатак Београда. Блазон мог предлога за могући мали грб Кумодража је:

У плавом пољу подигнута греда и у подножју лучна греда, све сребрно.

Или на енглеском:

Azure, a fess enhanced and in base a fess arched, all Argent.

Дакле, оно што сам предложио за мали грб Кумодража представља веома тесну везу тог насеља са остатком Београда. Неко ће одлучити о зиданој круни, чуварима и слично. Углавном, шта кажете на мој предлог за мали грб Кумодража?



Можда би била интeрeсантна сабља Војводe Стeпe коју јe добио на дар 1898.годинe  од својих ђeнeралалштабних официра као комадант Шeстог пука, са ком јe по сопствeној жeљи и сахрањeн.

https://www.bastabalkana.com/2017/08/sta-je-radio-vojvoda-stepa-stepanovic-nakon-rata/


Нe знам како јe сабља изглeдала!? Да ли јe била права са оштрим врхом или закривљeна?

Али би сабља могла да идe срeдином грба по вeртикали, да га прeсeца и да тимe симболизујe улицу Војводe Стeпe који јe ипак симбол Кумодража!

 :)

Мада, Кумодраж јe познат и по баштама и баштованима!  ::)


« Последња измена: Март 09, 2018, 07:11:10 поподне на Црвeњском путу »

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1602
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #9 послато: Март 09, 2018, 07:25:58 поподне »
Овакав грб какав јe приказан тeжиштe ставља на Кумодраж као насeљe којe нијe нeко "слeпо црeво" главног града, нeго јe улицом Војводe Стeпe повeзан са остатком Бeограда!

Значи акцeнат јe на урбаном, а нe на историјском или нeком другом, аспeкту!

Што можe!

Има ли Кумодраж нeки поток или рeчицу?

Ван мреже Чонопљанац

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 28
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #10 послато: Март 11, 2018, 10:52:34 поподне »
Одлучио сам да образложим седам мојих безбојних предлога за грб Кумодража. Стварно ме муче боје. Шта да бојим црном, црвеном (Gules), плавом (Argent), зеленом (Vert), пурпурном (Purpure), небескоплавом (Celeste), дудовом (Murrey), оранж (Tenné/Orange) и браонском бојом (Brunâtre), сангвином (Sanguine), златним металом (Or), сребрним металом (Argent), хермелином (Ermine), контрахермелином (Counter-ermine), златним хермелином (Erminois), пеаном (Pean), веверичјим крзном (Vair/Counervair), лептировим крзном (Papellone), природним крзном, самуровим крзном и рибљом крљушти?
Укључио сам следеће хералдичке симболе у мојим предлозима за грб Кумодража:

лучна греда (a fess arched) – у питању је улица Војводе Степе у Кумодражу, која има сличан облик.
усправна правоугаона плоча посута билетима (a rectangular slab erect charged with a semy of billets) – у већини мојих предлога за грб Кумодража сам укључио четири таква хералдичка симбола. Три усправне правоугаоне плоче посуте билетима представљају Кумодраж старо село, Кумодраж 1 и Кумодраж 2, али тражим симболику за четврту (тесна веза Кумодража и Београда, нешто што спаја сва три дела Кумодража или нешто друго). Иначе, одлучио сам се за тај хералдички симбол да би се дистанцирао од двораца, тврђава и слично. Тај хералдички симбол, који врло подсећа на небодер, представља модерну архитектуру, али може представити и камен, као подсећање да постојање Кумодража сеже још од давнина.
војводска круна (a ducal coronet) – Кумодраж је родно место Степе Степановића, који је био војвода.
пропети лав замахује сабљом/мачем у својој десној шапи (a lion rampant holding in its dexter paw a sabre/sword) – потпуна посвећеност Кумодража војводи Степи.
 
Ево тих седам мојих хералдичких предлога за могући грб Кумодража:


Први предлог може имати два блазона:

1) ''Раздељено лучном гредом: 1 – у првом пољу на подножју четири усправне правоугаоне плоче, свака од њих посута билетима; 2 – у другом пољу пропети лав замахује сабљом/мачем у својој десној шапи.''
2) ''У пољу испод подигнуте лучне греде пропети лав замахује сабљом/мачем у својој десној шапи и на врху четири усправне правоугаоне плоче, свака од њих посута билетима.''


Исто важи и за други предлог, али војводска круна замењује лава.


Трећи предлог такође може имати два блазона:

1) ''Раздељено лучном гредом: 1 – у првом пољу усправна правоугаона плоча посута билетима и војводска круна; 2 – у другом пољу пропети лав замахује сабљом/мачем у својој десној шапи.''
2) ''У пољу између усправне правоугаоне плоче посуте билетима и војводске круне на врху и пропетог лава који замахује сабљом/мачем у својој десној шапи у подножју лучна греда.''


Опет, четврти предлог може имати два блазона:

1) ''У пољу четири усправне правоугаоне плоче посуте билетима израстају из лучне греде на којој је војводска круна и у подножју друге боје пропети лав замахује сабљом/мачем у својој десној шапи.''
2) ''У пољу четири усправне правоугаоне плоче посуте билетима израстају из лучне греде на којој је војводска круна и у подножју исте боје као и поље пропети лав замахује сабљом/мачем у својој десној шапи.''


Пети предлог је исто то, само што је лучна греда празна, а војводска круна у подножју.


Што се тиче шестог предлога... Лучна греда је поново празна, а војводску круну замењује лав.


И на крају, седми и последњи мој предлог је сличан трећем, али мало различит.

Надам се да све ово решава проблем у сваком случају. Изаберите сами један од седам мојих безбојних предлога за могући грб Кумодража.

Ван мреже Sasazar

  • Члан Друштва
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 36
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #11 послато: Март 11, 2018, 11:37:19 поподне »
Моје скромно мишљење је да ово све не ваља ништа. Али добро је да се трудиш и родиће се временом нека боља идеја. Не може то за пар дана, и искусни хералдичари раде грб неколико месеци. Ово са небодерима никако. Уместо војводске круне стави војводску сабљу. Ова лучна греда која симболизује криву улицу, не знам да ли је баш то најбитнија одлика Кумодража, али признајем да ипак делује ефектно. Можеш ти то много боље, али само полако, не сили сам себе да то урадиш за неколико дана.

На мрежи Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2339
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #12 послато: Март 12, 2018, 11:52:12 пре подне »
Небодер је стварно катастрофа. Једино да је у питању Нови Београд, па да разумем...али Кумодраж никако.

На мрежи Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2339
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #13 послато: Март 12, 2018, 12:06:24 поподне »
Највећи симбол Кумодража је војвода Степа, јер је рођен тамо, зове се улица и насеље по њему. Стави нешто што асоцира на њега...капу, споменик, орден, нешто што има везе са његовим особинама.

Или нешто везано за брдо Торлак...то је једна од највиших тачака насеља Београд (не рачунајући Авалу која је изван града)


На мрежи Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2339
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #14 послато: Март 12, 2018, 12:17:51 поподне »
Уместо небодера боље стави брдо. А она круна ми није баш никаква асоцијација на Војводу Степу...одмах помислим на монархију. Јесте војвода нека титула монарха, али у овом војничком контексту нема никакве везе.

Ван мреже Sasazar

  • Члан Друштва
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 36
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #15 послато: Март 12, 2018, 12:31:45 поподне »
Прво одлучи које елементе треба да садржи грб а потом размишљај о томе како да их распоредиш. Као што је већ неко претходно написао требало би да у грб сместиш војводску сабљу, најбоље усправно постављену. Не знам како изгледа брдо Торлак, ако има неки каректеристичан облик онда би било уреду да и стилизовано брдо поставиш у грб. Можда се нађе места и за силуету цркве Свете Тројице, мада скоро свако село има цркву па црква и није неко специфично обележје кумодража, осим ако она нема неки карактеристичан изглед или ако је стара више векова. Можда треба да размислиш и о томе да неким симболом прикажеш институт Торлак. Мени се лучна греда свиђа као идеја и заиста лепо изгледа, али та лучна греда ће ти направити велики проблем приликом распореда елемената у грбу.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5312
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #16 послато: Март 12, 2018, 03:01:03 поподне »
Можда овако нешто?

Kамене рабъ и госодинъ

mladjo

  • Гост
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #17 послато: Март 12, 2018, 03:34:06 поподне »
Хајде мало да се и ја убацим у ову причу...но прво мало чињеница:

Село:
Кумодраж је подељен на Кумодраж старо село, Кумодраж 1 и Кумодраж 2.

Историја:
Кумодраж се у писаним изворима први пут појављује у првом турском попису 1528, године. И поред недостатка старијих материјалних и писаних историјских извора, није искључена могућност да је Кумодраж постојало и у ранијем периоду, највероватнје још у средњем веку.[1]
Старији назив насеља је Куманово.[1]
Кумодраж се током векова мењао и у на крају у потпуности изгубило карактер села.[1]

О Кумодражу:
Кумодраж је месна заједница београдске општине Вождовац. Први писани документи у којим се спомиње Кумодраж сежу у XVII и XVIII век, када се у појединим турским списима помиње Кумодраж као село са свега десетак кућа. У Кумодражу је рођен српски војвода Степа Степановић, учесник ослободилачких ратова од 1876. па све до 1918. године.
У Кумодражу се налази ОШ „Војвода Степа“, као и црква свете Тројице, ФК „Торлак“ и КК „Торлак”. Такође се у Кумодражу налази и Фармацеутски факултет Универзитета у Београду, Институт за имунологију и вирусологију „Торлак“ и Институт за молекуларну генетику и генетичко инжењерство. Кумодраж је подељен на Кумодраж старо село, Кумодраж 1 и Кумодраж 2.

Извор: https://sr.wikipedia.org/wiki/Кумодраж



mladjo

  • Гост
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #18 послато: Март 12, 2018, 03:37:23 поподне »
Можда овако нешто?



Свака част, одлично.
Мораћу и ја да приложим...чим уграбим времена.  ;)

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #19 послато: Март 12, 2018, 03:38:30 поподне »
Можда овако нешто?


Можда би се војвода Степа могао представити распоредом звездица са еполета за раукаве намењених његовом чину војводе?



Требало би само проверити да ли је ово тачно, пошто је извор страни...

Иначе, капу бих прескочио по сваку цену... на крају, ако мора војвода Степа бити што јасније представљен, треба га ставити као држача штита. Али то није поента.



mladjo

  • Гост
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #20 послато: Март 12, 2018, 03:41:17 поподне »
Можда би се војвода Степа могао представити распоредом звездица са еполета за раукаве намењених његовом чину војводе?



Требало би само проверити да ли је ово тачно, пошто је извор страни...

Иначе, капу бих прескочио по сваку цену... на крају, ако мора војвода Степа бити што јасније представљен, треба га ставити као држача штита. Али то није поента.



Mало екстремно, ја бих предложио његов чин да буде стуб штита (еполета за раме)...и око стуба одређене ординарије.
Села немају држаче штита.

« Последња измена: Март 12, 2018, 03:44:13 поподне млађо »

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #21 послато: Март 12, 2018, 03:43:44 поподне »
Ја бих предложио његов чин да буде стуб штита...и око стуба одређене ординарије.

Мислиш хералдички или фигуративно стуб?



mladjo

  • Гост
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #22 послато: Март 12, 2018, 03:46:03 поподне »
Мислиш хералдички или фигуративно стуб?


Мислио сам на ово:


Радио сам пар цртежа ручно, па чим стигнем да их изобразим...постављам. :)
« Последња измена: Март 12, 2018, 03:49:23 поподне млађо »

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #23 послато: Март 12, 2018, 03:56:20 поподне »
Мислио сам на ово:


Радио сам пар цртежа ручно, па чим стигнем да их изобразим...постављам. :)

Кад би се та основа еполете претворила у неки плетени стуб, можда би и могло проћи, у сваком случају занимљиво размишљање.



mladjo

  • Гост
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #24 послато: Март 12, 2018, 04:03:58 поподне »
Кад би се та основа еполете претворила у неки плетени стуб, можда би и могло проћи, у сваком случају занимљиво размишљање.


Да да, у сваком случају плетени стуб...као главна ординарија и око њега одређене фигуре битне за село, наравно треба још видјети да ли је и колико изводљиво и коректно.
Не бих ме одушевила стилизација Војводе као фигура на штиту...више сам наклоњем ординаријама као алузију на некога или нешто.
« Последња измена: Март 12, 2018, 04:06:20 поподне млађо »

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #25 послато: Март 12, 2018, 04:20:26 поподне »
Да да, у сваком случају плетени стуб...као главна ординарија, наравно треба још видјети да ли је и колико изводљиво и коректно.
Не бих ме одушевила стилизација Војводе као фигура на штиту...више сам неклоњем ординаријама као алузију на некога или нешто.

Апсолутно се слажем.

Можда, Pale fretty Or, или стуб "плетени" златни?



На пример, црвено, стуб "плетени" златни, на њему двоглави орао сребрни, на чијим грудима је штит црвени, са крстом сребрним, између четири огњила златна, све између шест "сребрњака" (3,3). :)
« Последња измена: Март 12, 2018, 04:22:03 поподне Amicus »



mladjo

  • Гост
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #26 послато: Март 12, 2018, 04:23:33 поподне »
Апсолутно се слажем.

Можда, Pale fretty Or, или стуб "плетени" златни?



На пример, црвено, стуб "плетени" златни, на њему двоглави орао сребрни, на чијим грудима је штит црвени, са крстом сребрним, између четири огњила златна, све између шест "сребрњака" (3,3). :)


Разумијемо се потпуно!  ;)
Може и тако. :)
Војвода је важна фигура, али се питам колико он има бити важан...не познајем историју села, али мислим да би требали додатни нешто што има још блискије везе са истим.
« Последња измена: Март 12, 2018, 04:27:37 поподне млађо »

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8524
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #27 послато: Март 12, 2018, 04:26:49 поподне »
Кумодраж се током векова мењао и у на крају у потпуности изгубило карактер села.[1]

С обзиром да сам боравио тамо, не бих се потпуно сложио.  :)
Чињеницама против самоувереног незнања.

mladjo

  • Гост
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #28 послато: Март 12, 2018, 04:28:05 поподне »
С обзиром да сам боравио тамо, не бих се потпуно сложио.  :)

Извор Википедија...можда и није мјеродаван, али ако имаш више података, наведи. :)

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8524
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #29 послато: Март 12, 2018, 04:39:13 поподне »
Извор Википедија...можда и није мјеродаван, али ако имаш више података, наведи. :)

Да се одмах оградим, то је мој лични доживљај. Више бих га назвао некаквим хибридом сеоског и градског насеља него правим градским насељем. Такво је нпр. и Жарково где живим, сасвим уобичајен призор је да видите велику зграду изграђену у потпуно модерном (по мени кичастом) стилу која надвисује малу кућу на 4 воде изграђену почетком 20. века, чији се зидови и кров постепено урушавају, и поред које шетају коке. Додуше, чини ми се да Кумодраж има још већу дозу сеоског амбијента од Жаркова, са све тарабама, ситним кућама и домаћим животињама, док их у позадини надвисују небодери.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5312
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #30 послато: Март 12, 2018, 04:44:26 поподне »
Некако ми је бели двоглави орао са крстом и оцилима на грудима за једну месну заједницу ипак превише. Можда да се држимо верзије еполете са звездицама. Овако на пример:

Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #31 послато: Март 12, 2018, 04:52:48 поподне »
Некако ми је бели двоглави орао са крстом и оцилима на грудима за једну месну заједницу ипак превише. Можда да се држимо верзије еполете са звездицама. Овако на пример:


Слажем се да је мало претенциозно да се на сеоском грбу нађе државни или династички грб, а директне везе ни са државом ни са династијом. Али било је изазовно наћи решење за рамену еполету. :) Овако нешто, уколико је то тачан број и распоред звездица, била је и моја првобитна замисао.

Ниси хтео златни штит? Овај сада сребрни би се могао дамаскирати. Да се та белина мало ублажи.

Први предлог је симболички бољи-богатији од другог.



Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5312
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #32 послато: Март 12, 2018, 05:10:04 поподне »
Слажем се да је мало претенциозно да се на сеоском грбу нађе државни или династички грб, а директне везе ни са државом ни са династијом. Али било је изазовно наћи решење за рамену еполету. :) Овако нешто, уколико је то тачан број и распоред звездица, била је и моја првобитна замисао.

Ниси хтео златни штит? Овај сада сребрни би се могао дамаскирати. Да се та белина мало ублажи.

Први предлог је симболички бољи-богатији од другог.

Пробао сам и златно поље, али ми је са сребрним некако упечатљивије. Ево и на златном:

Kамене рабъ и госодинъ

mladjo

  • Гост
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #33 послато: Март 12, 2018, 05:18:19 поподне »
Некако ми је бели двоглави орао са крстом и оцилима на грудима за једну месну заједницу ипак превише. Можда да се држимо верзије еполете са звездицама. Овако на пример:



Не мислим да је претенциозно, такав је чин који је имао Војвода па га тако и треба посматрати...због тога сам и питао да ли је он и колико мјеродаван као симбол села и његове скорије историје.
« Последња измена: Март 12, 2018, 05:20:02 поподне млађо »

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5312
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #34 послато: Март 12, 2018, 05:27:33 поподне »

Не мислим да је претенциозно, такав је чин који је имао Војвода па га тако и треба посматрати...због тога сам и питао да ли је он и колико мјеродаван као симбол села и његове скорије историје.

Ако оставимо по страни криву улицу, чини се да је на прву лопту тешко са нечим идентификовати Кумодраж осим са војводом Степом и Торлаком.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1602
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #35 послато: Март 12, 2018, 07:26:30 поподне »
Ако оставимо по страни криву улицу, чини се да је на прву лопту тешко са нечим идентификовати Кумодраж осим са војводом Степом и Торлаком.

  :o
Погледах грб Опшине Вождовац. Свега ту има и круне на врху,  и четири С и свашта нешто!

Заиста не ни имало смисла да грб Кумодража као мање целине од Вождовца, чији је део, буде претенциознији! Суштина је у једноставности!

 ::)
Мој предлог грба Кумодража би био:

Прво- дуж грба би се налазила сабља Војводе Степе са којом је он сахрањен (слично као на слици коју користи Паулус) уздужно (ветикално) постављена која би имала вишеструку симболику:

1.историјску (спона са новијом историјом)

2.урбанистичку - сабља Војводе Степе сиболизује истовремено улицу Војводе Степе која се протеже дуж Кумодража

3. психолошку - житељи Кумодража су спремни да га бране и храбри су исто као и знаменити српски војвода Степа који је ту рођен.

Друго-сабља би делила грб на два једнака дела по дужини (леви и десни), који се могу поделити још једном па би се добила четири дела. У сваки од тих делова се могу ставити још неки симболи Кумодража ( у један стилизована повртарска култура као сећање на некадашње баште или ђерам јер баште су  морале да се наводњавају, у други стара српска кућа - чатмара, у трећи  назив Торлак симбол научних института који ту постоје). Сада има 3 насеља, а за 10-20 година можда настане  и Кумодраж 4, 5, 6 и итд.

Треће-на врху грба би стајала 1528.година као година првог историјског помена Кумодража, а испод 2018.година као година настанка грба. Између те две године би се протезала сабља Војводе Степе -улица Војводе Степе.

mladjo

  • Гост
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #36 послато: Март 12, 2018, 07:31:29 поподне »
  :o
Погледах грб Опшине Вождовац. Свега ту има и круне на врху,  и четири С и свашта нешто!

Заиста не ни имало смисла да грб Кумодража као мање целине од Вождовца, чији је део, буде претенциознији! Суштина је у једноставности!

 ::)
Мој предлог грба Кумодража би био:

Прво- дуж грба би се налазила сабља Војводе Степе са којом је он сахрањен (слично као на слици коју користи Паулус) уздужно (ветикално) постављена која би имала вишеструку симболику:

1.историјску (спона са новијом историјом)

2.урбанистичку - сабља Војводе Степе сиболизује истовремено улицу Војводе Степе која се протеже дуж Кумодража

3. психолошку - житељи Кумодража су спремни да га бране и храбри су исто као и знаменити српски војвода Степа који је ту рођен.

Друго-сабља би делила грб на два једнака дела по дужини (леви и десни), који се могу поделити још једном па би се добила четири дела. У сваки од тих делова се могу ставити још неки симболи Кумодража ( у један стилизована повртарска култура као сећање на некадашње баште или ђерам јер баште су  морале да се наводњавају, у други стара српска кућа - чатмара, у трећи  назив Торлак симбол научних института који ту постоје). Сада има 3 насеља, а за 10-20 година можда настане  и Кумодраж 4, 5, 6 и итд.

Треће-на врху грба би стајала 1528.година као година првог историјског помена Кумодража, а испод 2018.година као година настанка грба. Између те две године би се протезала сабља Војводе Степе -улица Војводе Степе.



Шарже које су на грб Вождовца, имају свој смисао...у историјским чињеницама.

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1602
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #37 послато: Март 12, 2018, 07:38:04 поподне »


Шарже које су на грб Вождовца, имају свој смисао...у историјским чињеницама.

Наравно!

Зати и сматрам да грб Кумодража треба да буде једноставнији!

Ја бих само сабљу и на врху грба 1528.годину, као годину првог историјског помена Кумодража, а испод 2018.годину, као годину настанка грба. Између те две године би се протезала сабља Војводе Степе -улица Војводе Степе.

Ништа друго!
« Последња измена: Март 12, 2018, 07:39:43 поподне на Црвeњском путу »

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #38 послато: Март 12, 2018, 07:49:01 поподне »
Суштина је у једноставности!

Ово је увек тачно.

::)
Мој предлог грба Кумодража би био:

Прво- дуж грба би се налазила сабља Војводе Степе са којом је он сахрањен (слично као на слици коју користи Паулус) уздужно (ветикално) постављена која би имала вишеструку симболику:

1.историјску (спона са новијом историјом)

2.урбанистичку - сабља Војводе Степе сиболизује истовремено улицу Војводе Степе која се протеже дуж Кумодража

3. психолошку - житељи Кумодража су спремни да га бране и храбри су исто као и знаменити српски војвода Степа који је ту рођен.

Тек да се подсетимо, да сабља има закривљену оштрицу, док мач има равну. Код војводе Степе је сабља, код нашег Paulusa је мач.

Друго-сабља би делила грб на два једнака дела по дужини (леви и десни), који се могу поделити још једном па би се добила четири дела. У сваки од тих делова се могу ставити још неки симболи Кумодража ( у један стилизована повртарска култура као сећање на некадашње баште или ђерам јер баште су  морале да се наводњавају, у други стара српска кућа - чатмара, у трећи назив Торлак симбол научних института који ту постоје). Сада има 3 насеља, а за 10-20 година можда настане  и Кумодраж 4, 5, 6 и итд.

Не може назив, то хералдика не трпи, мора неки симбол. А при том, Торлак није и једина значајна установа у Кумодражу, ту су као што смо видели и Фармацеутски факултет и Институт за молекуларну генетику. Дакле, најбоље би било неки заједнички симбол сва трима, релативно сродним установама.

Треће-на врху грба би стајала 1528.година као година првог историјског помена Кумодража, а испод 2018.година као година настанка грба. Између те две године би се протезала сабља Војводе Степе -улица Војводе Степе.

Године јесу део праксе, али то није и најбоља пракса, боље је кад их нема, а најбоље кад је уместо њих неки леп мото. ;)



mladjo

  • Гост
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #39 послато: Март 12, 2018, 07:58:55 поподне »
Наравно!

Зати и сматрам да грб Кумодража треба да буде једноставнији!

Ја бих само сабљу и на врху грба 1528.годину, као годину првог историјског помена Кумодража, а испод 2018.годину, као годину настанка грба. Између те две године би се протезала сабља Војводе Степе -улица Војводе Степе.

Ништа друго!




Не слажем се а и немам мјерило за једноставност...ако за општински грб нису имали маште када су га осмишљали, не видим због чега би сеоски трпјео то и принудно имао бити једноставнији...село може да се позива на општинске симболе, али је исправније да грб буде тај који ће ипак имати село у центру приче.

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1602
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #40 послато: Март 12, 2018, 08:06:32 поподне »
Ово је увек тачно.

Тек да се подсетимо, да сабља има закривљену оштрицу, док мач има равну. Код војводе Степе је сабља, код нашег Paulusa је мач.

Не може назив, то хералдика не трпи, мора неки симбол. А при том, Торлак није и једина значајна установа у Кумодражу, ту су као што смо видели и Фармацеутски факултет и Институт за молекуларну генетику. Дакле, најбоље би било неки заједнички симбол сва трима, релативно сродним установама.

Године јесу део праксе, али то није и најбоља пракса, боље је кад их нема, а најбоље кад је уместо њих неки леп мото. ;)

А-ха!

Па добро!

Мени и иначе сметају ти називи!

За годину - сумњах да ли то може!?

Па ако и  није најмудрије решење, да сам ја неки средњовековни велможа,власник Кумодража, сабља би била обавезна, нека је закривљена!

Али бар знамо да то није нека имагинарна сабља, него сабља славног војводе Степе!

У противном, пошто знам Кумодраж, и мајка ми је годинама радила у институту Торлак (толико пакетића за Нову годину је било) увек ми је помињала да су Кумодражани добри баштовани још од вајкада! Па не знам шта би онда красило или издвајало Кумодраж! Те баште или  то што је данас већма урбанизован???!!!!

Знам ја да ту има стручњака!

« Последња измена: Март 12, 2018, 08:08:21 поподне на Црвeњском путу »

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1602
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #41 послато: Март 12, 2018, 08:10:54 поподне »

Не слажем се а и немам мјерило за једноставност...ако за општински грб нису имали маште када су га осмишљали, не видим због чега би сеоски трпјео то и принудно имао бити једноставнији...село може да се позива на општинске симболе, али је исправније да грб буде тај који ће ипак имати село у центру приче.

Па и то што кажете! ::)

Ја све нешто скромно!

mladjo

  • Гост
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #42 послато: Март 12, 2018, 08:17:28 поподне »
А-ха!

Па добро!

Мени и иначе сметају ти називи!

За годину - сумњах да ли то може!?

Па ако и  није најмудрије решење, да сам ја неки средњовековни велможа,власник Кумодража, сабља би била обавезна, нека је закривљена!

Али бар знамо да то није нека имагинарна сабља, него сабља славног војводе Степе!

У противном, пошто знам Кумодраж, и мајка ми је годинама радила у институту Торлак (толико пакетића за Нову годину је било) увек ми је помињала да су Кумодражани добри баштовани још од вајкада! Па не знам шта би онда красило или издвајало Кумодраж! Те баште или  то што је данас већма урбанизован???!!!!

Знам ја да ту има стручњака!


Мислим да би требало избјегавати постављање сабљи на штит из практичног разлога, при умањењу истога оне би постале невидљиве и ”претворене у чачкалице”.
Исте бих прије поставио у постамент испод штита...увећане.
« Последња измена: Март 12, 2018, 08:20:29 поподне млађо »

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #43 послато: Март 12, 2018, 08:22:51 поподне »
Мислим да би требало избјегавати постављање сабљи на штит из практичног разлога, при умањењу истога оне би постале невидљиве и ”претворене у чачкалице”.
Исте бих прије поставио у постамент испод штита...увећане.

:)

То је посебна прича, са којом се у потпуности слажем, али хајде за сада нека стоји...



Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5312
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #44 послато: Март 12, 2018, 08:51:44 поподне »
Ево и предлога са дамаскираним сребром. Мустра се може и променити ::)


Не мислим да је претенциозно, такав је чин који је имао Војвода па га тако и треба посматрати...

Мишљења сам да постављање државног знамења на грб једне месне заједнице једноставно не приличи. Јесте то био Степин чин али би прављењем таквих паралели многи могли поставити државна знамења на личне грбове правдајући то професијом коју обављају.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #45 послато: Март 12, 2018, 08:56:20 поподне »
Ево и предлога са дамаскираним сребром. Мустра се може и променити ::)


Одмах је друкчије. :)

Свиђа ми се ова верзија.



Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1602
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #46 послато: Март 12, 2018, 09:05:04 поподне »

Мислим да би требало избјегавати постављање сабљи на штит из практичног разлога, при умањењу истога оне би постале невидљиве и ”претворене у чачкалице”.
Исте бих прије поставио у постамент испод штита...увећане.

Добро кад је тако!

Можда онда да сама улица војводе Степе издоминира уздужно .....и опет дели грб на две половине!

mladjo

  • Гост
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #47 послато: Март 13, 2018, 02:59:14 пре подне »
Као што обећах у прилог достављам на даље разматрање радни приједлог грба Кумодража:




1) Лијеви приједлог јесте идентичан Велиборов уз мању измјену: ”плетени” стуб.


2) Централни приједлог јесте проширено поље ”плетеног” стуба на односу на штит...као главна/доминантна шаржа.


3) Десни приједлог...ја сам можда мало и тврдоглав, али мислим да би ипак уз мање натезање и дораду могао проћи и да ту нема никакве дилеме да ли је или не мјеродаван јер је у конкретном случају везан за чин Војводе... :)
Наравно ови цртежи нису професионално одрађени као они што ради Велибор, али чисто расправе ради.

На десном приједлогу уз чин Војводе изнад кога је постављена ”крива” улица Степина са три звијездице које симболизују Кумодраж старо село, Кумодраж 1 и Кумодраж 2.
Алузије на Фармацеутски факултет Универзитета у Београду, Институт за имунологију и вирусологију „Торлак“ и Институт за молекуларну генетику и генетичко инжењерство итд, пробао бих поставити на постамент као и Степину сабљу...али то остављам да мјастори одраде. :)

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1602
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #48 послато: Март 13, 2018, 05:33:10 пре подне »
Као што обећах у прилог достављам на даље разматрање радни приједлог грба Кумодража:




1) Лијеви приједлог јесте идентичан Велиборов уз мању измјену: ”плетени” стуб.


2) Централни приједлог јесте проширено поље ”плетеног” стуба на односу на штит...као главна/доминантна шаржа.


3) Десни приједлог...ја сам можда мало и тврдоглав, али мислим да би ипак уз мање натезање и дораду могао проћи и да ту нема никакве дилеме да ли је или не мјеродаван јер је у конкретном случају везан за чин Војводе... :)
Наравно ови цртежи нису професионално одрађени као они што ради Велибор, али чисто расправе ради.

На десном приједлогу уз чин Војводе изнад кога је постављена ”крива” улица Степина са три звијездице које симболизују Кумодраж старо село, Кумодраж 1 и Кумодраж 2.
Алузије на Фармацеутски факултет Универзитета у Београду, Институт за имунологију и вирусологију „Торлак“ и Институт за молекуларну генетику и генетичко инжењерство итд, пробао бих поставити на постамент као и Степину сабљу...али то остављам да мјастори одраде. :)

Овај трећи му се свиђа највише!

mladjo

  • Гост
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #49 послато: Март 13, 2018, 11:59:27 пре подне »
Овај трећи му се свиђа највише!


За сада су ово једноставна размишљања и могуће разраде (да се надовежем Велиборовом приједлогу опција сребро-зелено):  ;)



« Последња измена: Март 13, 2018, 12:02:35 поподне млађо »

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #50 послато: Март 13, 2018, 02:13:11 поподне »
Е Млађо, ништа ти ово не ваља! ;D



mladjo

  • Гост
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #51 послато: Март 13, 2018, 02:18:33 поподне »
Е Млађо, ништа ти ово не ваља! ;D

Пробах.  ;D

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #52 послато: Март 13, 2018, 02:27:21 поподне »
Пробах.  ;D

;D

Овај последњи је синтеза овде више изнесених предлога и највише ми се допада.

Нешто размишљам, што се тиче боја, кад би изгледао овако: зелено, стуб плетени златни, преко тога крива греда размењена, између сребрњака и двоглавог орла сребрног, преко греде три звезде размењене.

Ту је шкакљиво сребро-злато, али би испратило симболику рамене еполете војводскога чина, и сребрњака као асоцијације на производ фармацеутског занимања.



mladjo

  • Гост
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #53 послато: Март 13, 2018, 02:45:09 поподне »
;D

Овај последњи је синтеза овде више изнесених предлога и највише ми се допада.

Нешто размишљам, што се тиче боја, кад би изгледао овако: зелено, стуб плетени златни, преко тога крива греда размењена, између сребрњака и двоглавог орла сребрног, преко греде три звезде размењене.

Ту је шкакљиво сребро-злато, али би испратило симболику рамене еполете војводскога чина, и сребрњака као асоцијације на производ фармацеутског занимања.


Пробаћу,
нема љутње ако не будем знао испратити добро твоје инструкције.  ::) ;)
« Последња измена: Март 13, 2018, 02:47:57 поподне млађо »

mladjo

  • Гост
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #54 послато: Март 13, 2018, 02:47:10 поподне »

Нешто овако:


mladjo

  • Гост
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #55 послато: Март 13, 2018, 02:58:23 поподне »
;D

Овај последњи је синтеза овде више изнесених предлога и највише ми се допада.

Нешто размишљам, што се тиче боја, кад би изгледао овако: зелено, стуб плетени златни, преко тога крива греда размењена, између сребрњака и двоглавог орла сребрног, преко греде три звезде размењене.

Ту је шкакљиво сребро-злато, али би испратило симболику рамене еполете војводскога чина, и сребрњака као асоцијације на производ фармацеутског занимања.


Истина, исправније је:
"сребрно, стуб плетени зелени, преко тога крива греда размењена, између сребрњака и двоглавог орла сребрног, преко греде три звезде размењене"

Један метал, једна тинктура...а правила су испоштована, док су мањкавости свакако у цртежу.  ;D
Док је свакако "проблематично" сребро на злато...а сребро на зелену тинктуру плетенога стуба није.
« Последња измена: Март 13, 2018, 03:02:43 поподне млађо »

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #56 послато: Март 13, 2018, 03:06:56 поподне »
Нешто овако:


Да, тако мишљах. :)

Овде се, истина, питам да ли овај стуб плетени треба да има праве контуре стуба, или да иде цик-цак, како се оплет плете? Дакле, мислим на исечке црне линије која раздваја зелено од зеленог, које би требало бити нераздвојно?

То више питам, не мораш да исправљаш, осим ако и сам не цениш да би тако требало. :)

Иначе, изгледа доста добро, а и ова опасност злато-сребро, деломично се смањује провидношћу стуба, иза кога избија зелени емајл.



mladjo

  • Гост
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #57 послато: Март 13, 2018, 03:15:27 поподне »
Да, тако мишљах. :)

Овде се, истина, питам да ли овај стуб плетени треба да има праве контуре стуба, или да иде цик-цак, како се оплет плете? Дакле, мислим на исечке црне линије која раздваја зелено од зеленог, које би требало бити нераздвојно?

То више питам, не мораш да исправљаш, осим ако и сам не цениш да би тако требало. :)

Иначе, изгледа доста добро, а и ова опасност злато-сребро, деломично се смањује провидношћу стуба, иза кога избија зелени емајл.


Није проблем, вечерас ћу пробати мало боље "исплести" стуб без контура...тренутно могу на брзину преправити овај постављени.
Мени се некако два метала и тинктура не слажу, имам осјећај као да је ослабљена ефикасност и упечатљивост штита.

mladjo

  • Гост
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #58 послато: Март 13, 2018, 03:28:59 поподне »

Ван мреже Paulus

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 148
  • νικα εν τω αγαθω το κακον
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #59 послато: Март 13, 2018, 03:32:00 поподне »
Лепа, врло смислена и маштовита идеја да се генералска плетеница преточи у грбовну фигуру. Браво!

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #60 послато: Март 13, 2018, 03:37:51 поподне »
Није проблем, вечерас ћу пробати мало боље "исплести" стуб без контура...тренутно могу на брзину преправити овај постављени.
Мени се некако два метала и тинктура не слажу, имам осјећај као да је ослабљена ефикасност и упечатљивост штита.

Супер је и овако.

Али нисам разумео, шта ти се тачно не слаже?

Иначе, питање је шта треба разменити на кривој греди?

Да ли размењујемо плетени стуб, или класичан стуб? ;)



mladjo

  • Гост
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #61 послато: Март 13, 2018, 04:02:21 поподне »
Лепа, врло смислена и маштовита идеја да се генералска плетеница преточи у грбовну фигуру. Браво!


Тако то бива када добра екипа стимулише. :)

mladjo

  • Гост
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #62 послато: Март 13, 2018, 04:05:42 поподне »
Супер је и овако.

Али нисам разумео, шта ти се тачно не слаже?

Иначе, питање је шта треба разменити на кривој греди?

Да ли размењујемо плетени стуб, или класичан стуб? ;)




Све се слаже, но некако ми два метала и једна тинктура не дјелују упечатљиво заједно...док један метал и једна тинктура више увјеравају, ефикаснији.  8)







Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #63 послато: Март 13, 2018, 04:10:14 поподне »
Све се слаже, но некако ми два метала и једна тинктура не дјелују упечатљиво заједно...док један метал и једна тинктура више увјеравају, ефикаснији.  8)

Аха... па можда размишљати онда у том правцу? Или другачије распоредити заступљеност метала, да не буде 1:1, већ можда 2:1. Мислим да би то онда било ефектније. На последњем примеру, рецимо да све на греди сребрно учинимо златним?



Ван мреже Азот

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 396
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #64 послато: Март 13, 2018, 04:16:02 поподне »
Не разумем се у грбове, али овај последњи предлог ми се допада

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1602
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #65 послато: Март 13, 2018, 04:21:40 поподне »
Нешто овако:


Да! ::)

То би било то!

Свиђа ми сe! :)

А та зeлeна, да нe лупим нeшто, да ли она симболизујe поља, ливадe и баштe Кумодража или нeшто друго?

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #66 послато: Март 13, 2018, 04:29:55 поподне »
А та зeлeна, да нe лупим нeшто, да ли она симболизујe поља, ливадe и баштe Кумодража или нeшто друго?

Пошло се од боје српке униформе, а сама зелена има још целу плејаду значења, уосталом, као и све боје.

Ево шта стоји у Илустрованој енциклопедији традиционалних симбола:

ZELENO Ambivalentno, budući i život i smrt u prolećnom zelenilu života i olovnom zelenilu smrti; takođe budući mladost, nada i veselost, ali podjednako i promena, prolaznost i ljubomora. Kao mešavina plavog i žutog, kombinacija neba i zemlje, zeleno sačinjava mističnu boju; takođe kombinuje hladnu plavu svetlost intelekta s emocionalnom toplinom žutog sunca te daje mudrost svojstvenu jednakosti, nadu, životnu obnovu i uskrsnuće. Kao boja Venere i Merkura, ljubavnog para, zeleno je proleće; reprodukcija; veselost; poverenje; priroda; raj; obilje; berićet; mir. Kao nezrelost je simbol neiskustva, pa otud ludosti, i naivnosti. Povezano je s brojem 5 i vilinska je boja. Zeleno na prelasku u zlatno je mladi bog žita, zeleni lav ili zeleni-čovek, a onda se pretvara u zlato zrelog žita. Zeleni vitez naznačava smrt kao nepristrasnost, a predstavlja izdaju kao usmrtitelj mladosti i lepote. Zeleni barjak znači brodolom na moru. Alhemijska tradicija: zeleni lav ili zeleni zmaj je početak velikog dela; mladi bog žita; rast; nada. Budistička: prolećno zeleno je život; bledozeleno prikazuje carstvo smrti, leš i sve što spada u svet mrtvih. Egipatska: Oziris simbolizuje nezrelo, zeleno žito, koje se pretvara u zlato boga sunca Ra. Неbrejska (kabalizam): pobeda. Hinduska: kao budistička. Hrišćanska: prolećno zeleno je besmrtnost; nada; rast Svetog duha u čoveku; život; trijumf nad smrću i trijumf proleća nad zimom. Takođe inicijacija; dobra dela; a u srednjem veku postalo je boja sv. Trojice, Bogojavljenja i sv. Јоvana Јevanđelista. Bledozeleno se izjednačuje sa Sotonom, zlom i smrću. Islamska: zeleno je sveta boja. Keltska: tir—nen—og; zeleni ostrv; boja Bridžit, boginje zemlje. Kineska: zeleno dobija istu simboliku kao plavo, s kojim je zamenljivo u slučaju plavog ili zelenog zmaja, proleća, istoka, drva, a i vode. Boja dinastije Ming.

(стр. 17-18)



Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1602
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #67 послато: Март 13, 2018, 04:45:06 поподне »
Пошло се од боје српке униформе, а сама зелена има још целу плејаду значења, уосталом, као и све боје.

Ево шта стоји у Илустрованој енциклопедији традиционалних симбола:

ZELENO Ambivalentno, budući i život i smrt u prolećnom zelenilu života i olovnom zelenilu smrti; takođe budući mladost, nada i veselost, ali podjednako i promena, prolaznost i ljubomora. Kao mešavina plavog i žutog, kombinacija neba i zemlje, zeleno sačinjava mističnu boju; takođe kombinuje hladnu plavu svetlost intelekta s emocionalnom toplinom žutog sunca te daje mudrost svojstvenu jednakosti, nadu, životnu obnovu i uskrsnuće. Kao boja Venere i Merkura, ljubavnog para, zeleno je proleće; reprodukcija; veselost; poverenje; priroda; raj; obilje; berićet; mir. Kao nezrelost je simbol neiskustva, pa otud ludosti, i naivnosti. Povezano je s brojem 5 i vilinska je boja. Zeleno na prelasku u zlatno je mladi bog žita, zeleni lav ili zeleni-čovek, a onda se pretvara u zlato zrelog žita. Zeleni vitez naznačava smrt kao nepristrasnost, a predstavlja izdaju kao usmrtitelj mladosti i lepote. Zeleni barjak znači brodolom na moru. Alhemijska tradicija: zeleni lav ili zeleni zmaj je početak velikog dela; mladi bog žita; rast; nada. Budistička: prolećno zeleno je život; bledozeleno prikazuje carstvo smrti, leš i sve što spada u svet mrtvih. Egipatska: Oziris simbolizuje nezrelo, zeleno žito, koje se pretvara u zlato boga sunca Ra. Неbrejska (kabalizam): pobeda. Hinduska: kao budistička. Hrišćanska: prolećno zeleno je besmrtnost; nada; rast Svetog duha u čoveku; život; trijumf nad smrću i trijumf proleća nad zimom. Takođe inicijacija; dobra dela; a u srednjem veku postalo je boja sv. Trojice, Bogojavljenja i sv. Јоvana Јevanđelista. Bledozeleno se izjednačuje sa Sotonom, zlom i smrću. Islamska: zeleno je sveta boja. Keltska: tir—nen—og; zeleni ostrv; boja Bridžit, boginje zemlje. Kineska: zeleno dobija istu simboliku kao plavo, s kojim je zamenljivo u slučaju plavog ili zelenog zmaja, proleća, istoka, drva, a i vode. Boja dinastije Ming.

(стр. 17-18)

"Zeleno na prelasku u zlatno je mladi bog žita, zeleni lav ili zeleni-čovek, a onda se pretvara u zlato zrelog žita".

Амикусe,
пало ми јe на памeт да јe униформа, али због избора тe нијансe зeлeнe (умeсто тамно или маслинасто зeлeнe) помислих да означава житна  поља, ливадe и баштe Кумодража!

Хвала на појашњeњу!
 :)

mladjo

  • Гост
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #68 послато: Март 13, 2018, 05:08:31 поподне »
Расцијепљено злато-зелена / сребро-зелена:


Извињавам се на лошем квалитету цртежа нарочито што се двоглавог орла тиче који је такође расцијепљен на злато-зелена / сребро-зелена.  :-[ :-[

« Последња измена: Март 13, 2018, 11:15:16 поподне Црна Гуја »

mladjo

  • Гост
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #69 послато: Март 13, 2018, 05:29:27 поподне »
За сада ми остаје једино дилема око "лучне" греде и алузију на улицу Степину...некако ми се то не уклапа, јер ако географски гледамо "сјевер", лучна греда треба бити "испупчена" на доле а не као што смо до сада то цртали на горе...с тога и питање, да ли можда није боље да то буде једноставна греда са три звијездице или било која три симбола као алузију "подијељености" села на Старо, Кумодраж 1 и Кумодраж 2.

Шта велите...?
« Последња измена: Март 13, 2018, 05:35:42 поподне млађо »

mladjo

  • Гост
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #70 послато: Март 13, 2018, 11:41:01 поподне »
Расцијепљено злато-зелена / сребро-зелена:


Извињавам се на лошем квалитету цртежа нарочито што се двоглавог орла тиче који је такође расцијепљен на злато-зелена / сребро-зелена.  :-[ :-[


Ево и не бих више да досађујем, надам се да ће бити још који приједлог.   ;) ;)
Варијација греда ”лучна” - ”стандардна”:

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #71 послато: Март 14, 2018, 12:14:12 пре подне »
За сада ми остаје једино дилема око "лучне" греде и алузију на улицу Степину...некако ми се то не уклапа, јер ако географски гледамо "сјевер", лучна греда треба бити "испупчена" на доле а не као што смо до сада то цртали на горе...с тога и питање, да ли можда није боље да то буде једноставна греда са три звијездице или било која три симбола као алузију "подијељености" села на Старо, Кумодраж 1 и Кумодраж 2.

Шта велите...?

Примедба на месту, иако ми се ова лучна греда веома допада. ;)

Ево и не бих више да досађујем, надам се да ће бити још који приједлог.   ;) ;)
Варијација греда ”лучна” - ”стандардна”:

Занимљиво, како други предлог делује "конфузније" од првога? Ето шта боје значе (додуше, греда је овде сад права). Други је ипак шаренији, и стога, гласам за прави. :)



mladjo

  • Гост
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #72 послато: Март 14, 2018, 12:16:10 пре подне »
Примедба на месту, иако ми се ова лучна греда веома допада. ;)

Занимљиво, како други предлог делује "конфузније" од првога? Ето шта боје значе (додуше, греда је овде сад права). Други је ипак шаренији, и стога, гласам за прави. :)


Ма цртеж је проблем и нијансе боја које нису баш одговарајуће, боље не умијем...па дјелује конфузно.  ;D
Значи ипак крива греда ”боље” рјешење?
Ти си и био наклоњен златно-зеленој опцији.  ;D ;D
Има ту људи који ово могу много боље изобразити.
« Последња измена: Март 14, 2018, 12:18:58 пре подне млађо »

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #73 послато: Март 14, 2018, 12:18:29 пре подне »

Ма цртеж је проблем и нијансе боја које нису баш одговарајуће, боље не умијем...па дјелује конфузно.  ;D
Значи ипак крива греда ”боље” рјешење?

Опасније боље. ;)

Цртеж је врхунски. Можда су додуше нијансе боја критичне, али то се сад и не гледа, зелено-златно је одговарајуће, што се мене тиче. 8)



mladjo

  • Гост
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #74 послато: Март 14, 2018, 12:20:57 пре подне »
Опасније боље. ;)

Цртеж је врхунски. Можда су додуше нијансе боја критичне, али то се сад и не гледа, зелено-златно је одговарајуће, што се мене тиче. 8)


Нијансе нису погођене, то се види...али ако ништа друго имамо један метал и једну тинктуру за штит...са кривом гредом којој не могу да дам значење...а улица Војводина је ”испупчена греда на доле”.  8) 8)

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #75 послато: Март 14, 2018, 12:26:00 пре подне »
Нијансе нису погођене, то се види...али ако ништа друго имамо један метал и једну тинктуру за штит...са кривом гредом којој не могу да дам значење...а улица Војводина је ”испупчена греда на горе”.  8) 8)

Можда ће се сетити неко упућенији од нас. ;)

У сваком случају, веома оригиналан предлог, могао би пред скупштинаре. 8)



mladjo

  • Гост
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #76 послато: Март 14, 2018, 12:30:59 пре подне »
Можда ће се сетити неко упућенији од нас. ;)

У сваком случају, веома оригиналан предлог, могао би пред скупштинаре. 8)


Надам се да хоће, такође сам рад да у мјесто звијезда ставим нешто што је оригиналније, блискије Кумодражу...нпр. одређена биљка, цватка, лиска нечега што је из те средине итд. има ту још пар ствари које бих дорадио, али за сада нека ”мирује”.

Далеко је ово од скупштинара.  ;D

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5312
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #77 послато: Март 14, 2018, 12:34:43 пре подне »

Надам се да хоће, такође сам рад да у мјесто звијезда ставим нешто што је оригиналније, блискије Кумодражу...нпр. одређена биљка, цватка, лиска нечега што је из те средине итд. има ту још пар ствари које бих дорадио, али за сада нека ”мирује”.

Далеко је ово од скупштинара.  ;D

Шестокраке звезде су по мени имале смисла док их је било четири, у формацији која је означавала војводски чин. Сада више тиме нисмо ограничени јер је значење друго.
Шта нам каже Чонопљанац, украдосмо му шоу?
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #78 послато: Март 14, 2018, 12:39:42 пре подне »
Да, Ојлер добро каже, звезде су изгубиле смисао када су изашле из почетног распореда и броја, тако да их може заменити нешто друго.



mladjo

  • Гост
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #79 послато: Март 14, 2018, 12:54:29 пре подне »

Било како да било, око овога има још дооооста посла, ако ништа друго макар смо мало подстакли расправу и ”хералдисали” о грбу Кумодража.  :D ;)


Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #80 послато: Март 14, 2018, 12:56:49 пре подне »
Било како да било, око овога има још дооооста посла, ако ништа друго макар смо мало подстакли расправу и ”хералдисали” о грбу Кумодража.  :D ;)

Верујем Млађу, човеку са искуством, али исто тако мислим да је већ направљен велики искорак. Лично, овако нешто једноставно, а оригинално, одавно нисам видео.



mladjo

  • Гост
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #81 послато: Март 14, 2018, 01:09:27 пре подне »
Верујем Млађу, човеку са искуством, али исто тако мислим да је већ направљен велики искорак. Лично, овако нешто једноставно, а оригинално, одавно нисам видео.



Иза наведенога, добра екипа стоји. ;)

Ван мреже Чонопљанац

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 28
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #82 послато: Март 19, 2018, 10:22:04 поподне »
Вратио сам се, али сам променио значења хералдичких симбола. Лучна греда представља брдо Торлак, војводска круна значи да је Кумодраж родно место војводе Степе Степановића, небодери значе или да је Кумодраж део Београда, великог града, или су установе, док лав са сабљом представља војводу Степу и његову сабљу или/, а и потпуну посвећеност Кумодража војводи Степи.



Како вам се чини?
« Последња измена: Март 19, 2018, 10:27:31 поподне Чонопљанац »

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #83 послато: Март 19, 2018, 11:38:12 поподне »
Како вам се чини?

Као 50 Shades of Grey. ;D

Иако морам признати да ми се идеја са зградама донекле допада у својој оригиналношћу, коју бих додуше гледао свести на мало апстрактинији ниво, мислим да су предлози развијени након првих предлога, ипак нас одмакли од почетка... и да размишљање треба наставити на њима. ;)

Осим тога, у приложеним примерима, да занемаримо лава који би требао бити неке одређене боје, користио си и у хералдици непостојеће или спорне боје, сиву и наранџасту. Питање је и која је тачно ова боја до пурпутне. Али то је можда питање за другу тему.

У сваком случају, ако је потребно, још једном да се подсетимо последњих предлога. :)




Ван мреже Чонопљанац

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 28
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #84 послато: Март 20, 2018, 08:38:28 пре подне »
Иако морам признати да ми се идеја са зградама донекле допада у својој оригиналношћу, коју бих додуше гледао свести на мало апстрактинији ниво, мислим да су предлози развијени након првих предлога, ипак нас одмакли од почетка... и да размишљање треба наставити на њима. ;)

Онда ћу да смањим број предлога:



Онда... Који је од ових мојих једанаест предлога за грб Кумодража најбољи?

mladjo

  • Гост
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #85 послато: Март 20, 2018, 10:53:38 пре подне »
Вратио сам се, али сам променио значења хералдичких симбола. Лучна греда представља брдо Торлак, војводска круна значи да је Кумодраж родно место војводе Степе Степановића, небодери значе или да је Кумодраж део Београда, великог града, или су установе, док лав са сабљом представља војводу Степу и његову сабљу или/, а и потпуну посвећеност Кумодража војводи Степи.

[img]

Како вам се чини?

Ја бих мало све ово поједноставио...одговарајућа хералдичка шаржа која апстрактно алудира на небодере, могла би бити: d’azur semé de billettes d’or.
Лава са мачем и круну бих спојио у једно...то јесте крунисани лав.

Штит бих подијелио луком испупченим на горе...Торлак, брдо, итд.
« Последња измена: Март 20, 2018, 10:57:19 пре подне млађо »

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #86 послато: Март 20, 2018, 11:08:45 пре подне »
Ја бих мало све ово поједноставио...одговарајућа хералдичка шаржа која апстрактно алудира на небодере, могла би бити: d’azur semé de billettes d’or.
Лава са мачем и круну бих спојио у једно...то јесте крунисани лав.

Штит бих подијелио луком испупченим на горе...Торлак, брдо, итд.

Драго ми је што могу да поделим исто ово мишљење са млађом. :)



Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1602
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #87 послато: Март 20, 2018, 05:31:31 поподне »
Онда ћу да смањим број предлога:



Онда... Који је од ових мојих једанаест предлога за грб Кумодража најбољи?

Добро је!
Што мање тих зграда-мање ће подсећати на Нови Београд!
Црвену волим!
Можда послушати савет врсних хералдичара!
« Последња измена: Март 20, 2018, 05:50:59 поподне Amicus »

Ван мреже Чонопљанац

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 28
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #88 послато: Март 20, 2018, 11:49:24 поподне »
Сада, само одаберите један од пет предлога:


Предлог број 1


Предлог број 2


Предлог број 3


Предлог број 4


Предлог број 5

Хоћете ли урадити тај кратак послић?

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #89 послато: Март 20, 2018, 11:54:12 поподне »

Предлог број 2

Хоћете ли урадити тај кратак послић?

Број 2! ;)



mladjo

  • Гост
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #90 послато: Март 21, 2018, 12:07:59 пре подне »
Број 2! ;)


Може двица, али онај небодер има бити макнут...или изабрати неку одговарајућу шаржу.
Наравно слагање тикнтура и метала треба средити, тренутно није баш по Пе-еСу....види греду и лава који не испуњавају правила слагања тинктура и метала.
« Последња измена: Март 21, 2018, 12:09:40 пре подне млађо »

mladjo

  • Гост
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #91 послато: Март 21, 2018, 12:22:01 пре подне »
Сада, само одаберите један од пет предлога:



Предлог број 3




Можда бих ипак изабрао 3 јер круна Војводе на почасном мјесту...а не онај небодер.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #92 послато: Март 21, 2018, 12:31:38 пре подне »
Постоји елегантно решење за небодер, мада разумем шта је Чонопљанац хтео да постигне, али то није поента хералдике.

Предлажем Чонопљанцу да прелиста неки познати грбовник, можда нађе прикладније релације за своју идеју, од ове постојеће.

Можда овај Штрелов може послужити као инспирација?

Ströhl - Städtewappen



Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5312
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #93 послато: Март 21, 2018, 01:01:31 пре подне »
Сада, само одаберите један од пет предлога:
...
Хоћете ли урадити тај кратак послић?

Пошто видим да си се већ определио око шаржи и концепта штита, ја бих дао само пар сугестија.
- Да би се испоштовало хералдичко правило слагања боја заменио бих сребрну плавом. Нека плава представља урбану страну Кумодража а зелена ону сеоску.
- Зграду би могао стилизовано приказати.


Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1602
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #94 послато: Март 21, 2018, 06:17:24 пре подне »


Предлог број 3

[/quote]

Предлог број 3.

Зашто? Јер је круна Војводе на почасном месту...а не онај небодер. Ту делим Млађино мишљење, мада сам ја само маштовити лаик а он стручњак колико видим!

Али, и тај један небодер је сасвим довољан да симболизује урбани део Кумодража и његову даљу, неминовну урбанизацију (на моју жалост)!



Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1602
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #95 послато: Март 21, 2018, 06:19:42 пре подне »
Пошто видим да си се већ определио око шаржи и концепта штита, ја бих дао само пар сугестија.
- Да би се испоштовало хералдичко правило слагања боја заменио бих сребрну плавом. Нека плава представља урбану страну Кумодража а зелена ону сеоску.
- Зграду би могао стилизовано приказати.



Ово је с ј а ј н о!

Ван мреже Чонопљанац

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 28
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #96 послато: Март 21, 2018, 12:33:49 поподне »
Сада вам представљам четири моја коначна предлога за грб Кумодража:


Коначан предлог за грб Кумодража број 1


Коначан предлог за грб Кумодража број 2


Коначан предлог за грб Кумодража број 3


Коначан предлог за грб Кумодража број 4

Изаберите један од четири коначна предлога за грб Кумодража. И желим да вам кажем да лав није у природним бојама него браонске боје (Brunâtre) и наоружан црвено (Gules). Надам се да ово решава проблем.

Ван мреже Paulus

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 148
  • νικα εν τω αγαθω το κακον
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #97 послато: Март 21, 2018, 12:36:40 поподне »
Мала напомена- у случају војводе Степе, војвода је официрски чин (српски израз за маршала), а не племићка титула. Зато се не може изражавати хералдичким коронетом.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5312
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #98 послато: Март 21, 2018, 12:45:11 поподне »
Пошто видим да си се већ определио око шаржи и концепта штита, ја бих дао само пар сугестија.
- Да би се испоштовало хералдичко правило слагања боја заменио бих сребрну плавом. Нека плава представља урбану страну Кумодража а зелена ону сеоску.
- Зграду би могао стилизовано приказати.

Можда још један предлог, надам се да Чонопљанац неће замерити. Пошто и лав и круна треба да асоцирају на војводу Степу, једно је сувишно. Хералдичка естетика не цени када се исто значење симболички представља више пута. Предлажем Чонопљанцу да уклони на пример лава, који се у комплетну композицију не уклапа баш најбоље. На црвењском путу је рекао (рекла?) да је Кумодраж познат по својим баштама, па би се то могло на грбу представити. Рецимо једним лепим цветом тролиста. Зашто баш тролист? Нека буде по једна латица за свако од три насеља Кумодража:


Имаћеш дакле урбану, Београдску, страну Кумодража са својим градским насељима и сеоску са својим баштама. Спаја их "крива улица" која уједно симболизује брдо Торлак а над обема се надвија слава војводе Степе.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #99 послато: Март 21, 2018, 12:50:26 поподне »
Имаћеш дакле урбану, Београдску, страну Кумодража са својим градским насељима и сеоску са својим баштама. Спаја их "крива улица" која уједно симболизује брдо Торлак а над обема се надвија слава војводе Степе.

Сјајно, Ојлеру! :D



Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7265
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #100 послато: Март 21, 2018, 12:53:48 поподне »
Можда још један предлог, надам се да Чонопљанац неће замерити. Пошто и лав и круна треба да асоцирају на војводу Степу, једно је сувишно. Хералдичка естетика не цени када се исто значење симболички представља више пута. Предлажем Чонопљанцу да уклони на пример лава, који се у комплетну композицију не уклапа баш најбоље. На црвењском путу је рекао (рекла?) да је Кумодраж познат по својим баштама, па би се то могло на грбу представити. Рецимо једним лепим цветом тролиста. Зашто баш тролист? Нека буде по једна латица за свако од три насеља Кумодража:


Имаћеш дакле урбану, Београдску, страну Кумодража са својим градским насељима и сеоску са својим баштама. Спаја их "крива улица" која уједно симболизује брдо Торлак а над обема се надвија слава војводе Степе.
Као лаику , више ми се свиђа да се тај симбол урбаног смањи, као на овој варијанти, превише је тих правоугаоника на горња 4 предлога (као зграда) и заузима велики простор...Не знам да ли има смисла да се у грб убаци еполета војводе , да то симболизује Војводу?


Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #101 послато: Март 21, 2018, 01:03:48 поподне »
Као лаику , више ми се свиђа да се тај симбол урбаног смањи, као на овој варијанти, превише је тих правоугаоника на горња 4 предлога (као зграда) и заузима велики простор...Не знам да ли има смисла да се у грб убаци еполета војводе , да то симболизује Војводу?

Убацили смо ми већ еполету, додуше кроз хералдички асоцијативну форму, али није наишла на подршку.

Чонопљанче, коначни предлози су бољи, али размисли о браон боји, у хералдици није баш славна боја, а војвода Степа је био славан војсковођа. ;)



Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1602
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #102 послато: Март 21, 2018, 01:21:46 поподне »
Сада вам представљам четири моја коначна предлога за грб Кумодража:

Коначан предлог за грб Кумодража број 4

Изаберите један од четири коначна предлога за грб Кумодража. И желим да вам кажем да лав није у природним бојама него браонске боје (Brunâtre) и наоружан црвено (Gules). Надам се да ово решава проблем.

Гласам за бр.4 јер само у тој варијанти имам доживљај брда Торлак!

Мала сугестија, кад си већ уложио толики труд, послушај можда још неку сугестију!

1.Ојлерову - "Пошто и лав и круна треба да асоцирају на војводу Степу, једно је сувишно. Хералдичка естетика не цени када се исто значење симболички представља више пута. Предлажем Чонопљанцу да уклони на пример лава, који се у комплетну композицију не уклапа баш најбоље. На црвењском путу је рекао (рекла?) да је Кумодраж познат по својим баштама, па би се то могло на грбу представити. Рецимо једним лепим цветом тролиста. Зашто баш тролист? Нека буде по једна латица за свако од три насеља Кумодража.Имаћеш дакле урбану, Београдску, страну Кумодража са својим градским насељима и сеоску са својим баштама. Спаја их "крива улица" која уједно симболизује брдо Торлак а над обема се надвија слава војводе Степе."

Браво за ово! Баш на тролист и помишљах! Ја обожавам ту сведеност растиња и на нашим фрескама!

У конкуренцији лава са мачем и круне -  ја сам за лава са мачем, а за избацивање круне, али само зато што се круна налази на грбу Вождовца (што апсолутно и треба тај грб да има)!

2. Паулусову- "у случају војводе Степе, војвода је официрски чин (српски израз за маршала), а не племићка титула. Зато се не може изражавати хералдичким коронетом."

3. Амикусову-"Чонопљанче,  размисли о браон боји, у хералдици није баш славна боја, а војвода Степа је био славан војсковођа!


4.Душан Вучкову-да се утицај урбаног смањи

:)
« Последња измена: Март 21, 2018, 01:29:15 поподне на Црвeњском путу »

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1602
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #103 послато: Март 21, 2018, 01:23:33 поподне »
Можда још један предлог, надам се да Чонопљанац неће замерити. Пошто и лав и круна треба да асоцирају на војводу Степу, једно је сувишно. Хералдичка естетика не цени када се исто значење симболички представља више пута. Предлажем Чонопљанцу да уклони на пример лава, који се у комплетну композицију не уклапа баш најбоље. На црвењском путу је рекао (рекла?) да је Кумодраж познат по својим баштама, па би се то могло на грбу представити. Рецимо једним лепим цветом тролиста. Зашто баш тролист? Нека буде по једна латица за свако од три насеља Кумодража:


Имаћеш дакле урбану, Београдску, страну Кумодража са својим градским насељима и сеоску са својим баштама. Спаја их "крива улица" која уједно симболизује брдо Торлак а над обема се надвија слава војводе Степе.

С ј а ј н о!
 :)

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1602
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #104 послато: Март 21, 2018, 01:28:08 поподне »
Цитат
Чонопљанче, коначни предлози су бољи, али размисли о браон боји, у хералдици није баш славна боја, а војвода Степа је био славан војсковођа. ;)

Која је боја за лава адекватнија у хералдици? Мислим, шта су опције?
« Последња измена: Март 21, 2018, 02:02:29 поподне Amicus »

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1602
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #105 послато: Март 21, 2018, 01:32:31 поподне »
Мала напомена- у случају војводе Степе, војвода је официрски чин (српски израз за маршала), а не племићка титула. Зато се не може изражавати хералдичким коронетом.

Шта би била опција?

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1602
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #106 послато: Март 21, 2018, 01:57:18 поподне »
 :)

mladjo

  • Гост
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #107 послато: Март 21, 2018, 02:30:38 поподне »
Сада вам представљам четири моја коначна предлога за грб Кумодража:


Коначан предлог за грб Кумодража број 2

Изаберите један од четири коначна предлога за грб Кумодража. И желим да вам кажем да лав није у природним бојама него браонске боје (Brunâtre) и наоружан црвено (Gules). Надам се да ово решава проблем.


Бр. 2.
Уважавајући сугестије преходних саговорника.  :)

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #108 послато: Март 21, 2018, 02:33:10 поподне »
Која је боја за лава адекватнија у хералдици? Мислим, шта су опције?

Све хералдичке боје, метали и крзна.


Палета хералдичких тинктура



Браон (фр. Tenné) као тинктура није хералдички стандард, и уз још пар спада у категорију "мрља, флека, љага" (енг. stain), а грбови са таквим бојама, додељени од стране овлашћене канцеларије или самог суверена, углавном указују на неславна дела грбоносца, па конкретно за браон боју наводе се примери када се и у којој форми додељује:

Point dexter parted tenné, за лажне тврдње о вредности
Point champaine tenné, за убиство затвореника који је тражио четвртину
Gore sinister tenné, за кукавичлук пред лицем непријатеља
Delf tenné, за опозив изазова (на двобој, рецимо)

в. Abatement (heraldry)

Наравно, овде су ти примери конкретизовани, али у сваком случају, браон нема славну улогу у хералдици, и зато је треба заобићи.



mladjo

  • Гост
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #109 послато: Март 21, 2018, 02:39:38 поподне »
Можда још један предлог, надам се да Чонопљанац неће замерити. Пошто и лав и круна треба да асоцирају на војводу Степу, једно је сувишно. Хералдичка естетика не цени када се исто значење симболички представља више пута. Предлажем Чонопљанцу да уклони на пример лава, који се у комплетну композицију не уклапа баш најбоље. На црвењском путу је рекао (рекла?) да је Кумодраж познат по својим баштама, па би се то могло на грбу представити. Рецимо једним лепим цветом тролиста. Зашто баш тролист? Нека буде по једна латица за свако од три насеља Кумодража:


Имаћеш дакле урбану, Београдску, страну Кумодража са својим градским насељима и сеоску са својим баштама. Спаја их "крива улица" која уједно симболизује брдо Торлак а над обема се надвија слава војводе Степе.


Тролист заиста елегантан и рјешава "проблем" око представљања три дијела која сачињавају Кумодраж.

Шта мислиш да се штит "расцијепи" (плаво и зелено или можда нека друга комбинација) на следећи начин, али опет не знам како се то каже на српском, па прилажем цртеж "спој руралног и урбаног":


Извор: Википедија https://upload.wikimedia.org/wikipedia/it/f/f0/Fano-Stemma.png
« Последња измена: Март 21, 2018, 02:46:30 поподне млађо »

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1602
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #110 послато: Март 21, 2018, 02:51:03 поподне »
Сада вам представљам четири моја коначна предлога за грб Кумодража:



Коначан предлог за грб Кумодража број 3



Коначан предлог за грб Кумодража број 4

Изаберите један од четири коначна предлога за грб Кумодража. И желим да вам кажем да лав није у природним бојама него браонске боје (Brunâtre) и наоружан црвено (Gules). Надам се да ово решава проблем.




Све хералдичке боје, метали и крзна.


Палета хералдичких тинктура



Браон (фр. Tenné) као тинктура није хералдички стандард, и уз још пар спада у категорију "мрља, флека, љага" (енг. stain), а грбови са таквим бојама, додељени од стране овлашћене канцеларије или самог суверена, углавном указују на неславна дела грбоносца, па конкретно за браон боју наводе се примери када се и у којој форми додељује:

Point dexter parted tenné, за лажне тврдње о вредности
Point champaine tenné, за убиство затвореника који је тражио четвртину
Gore sinister tenné, за кукавичлук пред лицем непријатеља
Delf tenné, за опозив изазова (на двобој, рецимо)

в. Abatement (heraldry)

Наравно, овде су ти примери конкретизовани, али у сваком случају, браон нема славну улогу у хералдици, и зато је треба заобићи.


Па ако јe браон кукавичка, онда ићи на наранџасту за лава (уклапа се у остале боје на грбу - ја бих генерално жуту заменила наранџастом!

А сабља војводина, будући крива, може ићи преко-дуж брда Торлак!

Жао ми је, војвода је на овој слици са сабљом, но се не види добро.

« Последња измена: Март 21, 2018, 02:58:02 поподне на Црвeњском путу »

mladjo

  • Гост
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #111 послато: Март 21, 2018, 03:02:08 поподне »
Можда још један предлог, надам се да Чонопљанац неће замерити. Пошто и лав и круна треба да асоцирају на војводу Степу, једно је сувишно. Хералдичка естетика не цени када се исто значење симболички представља више пута. Предлажем Чонопљанцу да уклони на пример лава, који се у комплетну композицију не уклапа баш најбоље. На црвењском путу је рекао (рекла?) да је Кумодраж познат по својим баштама, па би се то могло на грбу представити. Рецимо једним лепим цветом тролиста. Зашто баш тролист? Нека буде по једна латица за свако од три насеља Кумодража:


Имаћеш дакле урбану, Београдску, страну Кумодража са својим градским насељима и сеоску са својим баштама. Спаја их "крива улица" која уједно симболизује брдо Торлак а над обема се надвија слава војводе Степе.


Ја бих цвијет ипак поставио на почасно мјесто, то је детаљ који се тиче села, то јесте грбоносца...небодери као "паезажа" БГ skyline-а, нису занимљив и толико битни за грб Кумодража.  ;D



« Последња измена: Март 21, 2018, 03:06:10 поподне млађо »

Ван мреже Paulus

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 148
  • νικα εν τω αγαθω το κακον
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #112 послато: Март 21, 2018, 03:03:07 поподне »
Шта мислиш да се штит "расцијепи" (плаво и зелено или можда нека друга комбинација) на следећи начин, али опет не знам како се то каже на српском, па прилажем цртеж "спој руралног и урбаног":


Извор: Википедија https://upload.wikimedia.org/wikipedia/it/f/f0/Fano-Stemma.png

Ово ме подсетило на један од мојих омиљених грбова- чувена племићка породица Врангел:


Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5312
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #113 послато: Март 21, 2018, 03:22:35 поподне »

Ја бих цвијет ипак поставио на почасно мјесто, то је детаљ који се тиче села, то јесте грбоносца...небодери као "паезажа" БГ skyline-а, нису занимљив и толико битни за грб Кумодража.  ;D



Може и тако. То би било "расцепљено бедемским резом".
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #114 послато: Март 21, 2018, 03:24:18 поподне »
Па ако јe браон кукавичка, онда ићи на наранџасту за лава (уклапа се у остале боје на грбу - ја бих генерално жуту заменила наранџастом!

А сабља војводина, будући крива, може ићи преко-дуж брда Торлак!

Жао ми је, војвода је на овој слици са сабљом, но се не види добро.

Наранџаста је такође под термином tenne, и нема бољу симболику, све што није са списка сумњиво је. :)

Дакле, лав може бити златан, сребрн, у металу, или црвен, плав, зелен, или црн у емајлу. Ту је и пурпурна која нема свуда исти статус.



Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8524
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #115 послато: Март 21, 2018, 04:23:41 поподне »


Браон (фр. Tenné) као тинктура није хералдички стандард, и уз још пар спада у категорију "мрља, флека, љага" (енг. stain), а грбови са таквим бојама, додељени од стране овлашћене канцеларије или самог суверена, углавном указују на неславна дела грбоносца, па конкретно за браон боју наводе се примери када се и у којој форми додељује:

Point dexter parted tenné, за лажне тврдње о вредности
Point champaine tenné, за убиство затвореника који је тражио четвртину
Gore sinister tenné, за кукавичлук пред лицем непријатеља
Delf tenné, за опозив изазова (на двобој, рецимо)

Прави превод подебљаног дела је "за убиство затвореника који је тражио (молио за) милост.

https://en.wiktionary.org/wiki/no_quarter
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5312
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #116 послато: Март 21, 2018, 04:29:24 поподне »
Кад се већ играмо, ево још једног предлога :) :


Билети који су представљали небодер тј. "скајлајн" Београда, би се могли заменити бедемским назубљењем лучне греде. Назубљење би дакле представљало силуету београдских облакодера и близину града. Тролист иде на средину, на размеђе урбаног и сеоског, где насеља Кумодража и припадају.

У овој варијанти мењам и војводску титуларну круну звездицама са војводског војног чина.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1602
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #117 послато: Март 21, 2018, 04:43:55 поподне »
Наранџаста је такође под термином tenne, и нема бољу симболику, све што није са списка сумњиво је. :)

Дакле, лав може бити златан, сребрн, у металу, или црвен, плав, зелен, или црн у емајлу. Ту је и пурпурна која нема свуда исти статус.

Какав лав, златан лав, наравно!
 ::)
« Последња измена: Март 21, 2018, 04:49:39 поподне на Црвeњском путу »

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #118 послато: Март 21, 2018, 04:56:54 поподне »
Какав лав, златан лав, наравно!
 ::)

Најчешће, лав је златан. ;)



Ван мреже Мића

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 524
  • R1b-PF7562
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #119 послато: Март 21, 2018, 06:41:28 поподне »
Кад се већ играмо, ево још једног предлога :) :


Билети који су представљали небодер тј. "скајлајн" Београда, би се могли заменити бедемским назубљењем лучне греде. Назубљење би дакле представљало силуету београдских облакодера и близину града. Тролист иде на средину, на размеђе урбаног и сеоског, где насеља Кумодража и припадају.

У овој варијанти мењам и војводску титуларну круну звездицама са војводског војног чина.
По мом мишљењу, најбољи предлог до сада.
"Превише интересовања, премало времена" И. Анђелковић

Ван мреже Азот

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 396
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #120 послато: Март 21, 2018, 07:46:41 поподне »
Можда још један предлог, надам се да Чонопљанац неће замерити. Пошто и лав и круна треба да асоцирају на војводу Степу, једно је сувишно. Хералдичка естетика не цени када се исто значење симболички представља више пута. Предлажем Чонопљанцу да уклони на пример лава, који се у комплетну композицију не уклапа баш најбоље. На црвењском путу је рекао (рекла?) да је Кумодраж познат по својим баштама, па би се то могло на грбу представити. Рецимо једним лепим цветом тролиста. Зашто баш тролист? Нека буде по једна латица за свако од три насеља Кумодража:


Имаћеш дакле урбану, Београдску, страну Кумодража са својим градским насељима и сеоску са својим баштама. Спаја их "крива улица" која уједно симболизује брдо Торлак а над обема се надвија слава војводе Степе.
Мени се овај допада

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10054
  • I2a S17250 A1328
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #121 послато: Март 21, 2018, 07:57:12 поподне »
Људи, сачинисте ли га више!?
Ни мањег насеља у околини Београда, ни веће работе око грба  :D
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8524
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #122 послато: Март 21, 2018, 09:48:27 поподне »
Кад се већ играмо, ево још једног предлога :) :


Билети који су представљали небодер тј. "скајлајн" Београда, би се могли заменити бедемским назубљењем лучне греде. Назубљење би дакле представљало силуету београдских облакодера и близину града. Тролист иде на средину, на размеђе урбаног и сеоског, где насеља Кумодража и припадају.

У овој варијанти мењам и војводску титуларну круну звездицама са војводског војног чина.

Иако нисам неки познавалац хералдике, овај предлог ми од свих до сад делује најозбиљније.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #123 послато: Март 21, 2018, 10:12:16 поподне »
Људи, сачинисте ли га више!?
Ни мањег насеља у околини Београда, ни веће работе око грба  :D

Кад се озбиљно ради, онда је и грб малог места филозофија. ;)

Иако нисам неки познавалац хералдике, овај предлог ми од свих до сад делује најозбиљније.

Вероватно због симтерије, али слажем се у начелу, то је такође сјајан предлог. :)



Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1602
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #124 послато: Март 21, 2018, 10:20:00 поподне »
Кад се већ играмо, ево још једног предлога :) :


Билети који су представљали небодер тј. "скајлајн" Београда, би се могли заменити бедемским назубљењем лучне греде. Назубљење би дакле представљало силуету београдских облакодера и близину града. Тролист иде на средину, на размеђе урбаног и сеоског, где насеља Кумодража и припадају.

У овој варијанти мењам и војводску титуларну круну звездицама са војводског војног чина.
Иако нисам неки познавалац хералдике, овај предлог ми од свих до сад делује најозбиљније.

Избор боја, симетрија, симболика, једноставност, естетика....
« Последња измена: Март 21, 2018, 10:23:20 поподне на Црвeњском путу »

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5312
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #125 послато: Март 22, 2018, 12:25:53 поподне »
 ::) ;D

Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8524
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #126 послато: Март 22, 2018, 01:53:40 поподне »
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #127 послато: Март 22, 2018, 02:05:11 поподне »



Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1602
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #128 послато: Март 22, 2018, 03:19:15 поподне »
::) ;D


Симболизам у хералдици!

Змијa - мудрост, плодност, обнова, због својег рачвастог језика доводи се у везу са муњом и сунцем.

Јеж -штедљива, опрезна особа

Коњ   - спремност за све врсте подвига за владаоца и отаџбину

Никако  не волим змију ни у природи, ни на грбу! Иначе ћу за двориште на селу да набавим два три јежа!

Дакле, коњ ми је закон!

mladjo

  • Гост
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #129 послато: Март 22, 2018, 03:22:29 поподне »
::) ;D



То би било то, нећу трошити вријеме на комплименте.   ;)

Имао бих пар питања:
- сеоски грбови ако се не варам сe представљaju у два нивоa: "мали" и "средњи", трећи ниво не постоји или постоји?
- у колико трећи ниво постоји, стег Велеграда требао би бити замјењен са стегом Вождовца
- колико становника броји Кумодраж? 9000? да ли је "тип" круне одговарајући?
- ове змије отровнице са тим зубима никако не иде уз овај грб  ;D јер кваре опште позитиван утисак
- ...

« Последња измена: Март 22, 2018, 03:26:17 поподне млађо »

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5312
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #130 послато: Март 22, 2018, 03:47:38 поподне »

То би било то, нећу трошити вријеме на комплименте.  ;D

Имао бих пар питања:
- сеоски грбови ако се не варам су представље у два нивао "мали" и "средњи", трећи ниво не постоји или постоји?
- у колико трећи ниво постоји, стег Велеграда требао би бити замјењен са стегом Вождовца
- колико становника броји Кумодраж? 9000? да ли је "тип" круне одговарајући?
- ове змије отровнице са тим зубима никако не иде уз овај грб  ;D јер кваре опште позитиван утисак
- ...

За три од четири си у праву :):
1. Да, по правилу сеоска насеља обично немају велики грб. Није баш да је забрањено али је веома ретко и није пракса. Урадих ово више вежбе ради :)
2. Слаб сам са територијалном организацијом Београда. Сад видим да Кумодраж припада општини Вождовац тако да си у праву.
3. Круна златна бедемска без мерлона је у реду јер се примењује за насеља преко 10000 становника а Кумодраж их има преко 13000.
4. У праву си, ваљало би змијама повадити зубе. На Асклепијевом штапу је наводно смук, а то би требало да представљају ове змије.

Уз још мало играња бојама, ево и исправки:

Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5312
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #131 послато: Март 22, 2018, 03:49:32 поподне »
Симболизам у хералдици!

Змијa - мудрост, плодност, обнова, због својег рачвастог језика доводи се у везу са муњом и сунцем.

Јеж -штедљива, опрезна особа

Коњ   - спремност за све врсте подвига за владаоца и отаџбину

Никако  не волим змију ни у природи, ни на грбу! Иначе ћу за двориште на селу да набавим два три јежа!

Дакле, коњ ми је закон!

Ово су медицинске, "лековите" змије  ;)
Kамене рабъ и госодинъ

mladjo

  • Гост
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #132 послато: Март 22, 2018, 03:56:11 поподне »
За три од четири си у праву :):
1. Да, по правилу сеоска насеља обично немају велики грб. Није баш да је забрањено али је веома ретко и није пракса. Урадих ово више вежбе ради :)
2. Слаб сам са територијалном организацијом Београда. Сад видим да Кумодраж припада општини Вождовац тако да си у праву.
3. Круна златна бедемска без мерлона је у реду јер се примењује за насеља преко 10000 становника а Кумодраж их има преко 13000.
4. У праву си, ваљало би змијама повадити зубе. На Асклепијевом штапу је наводно смук, а то би требало да представљају ове змије.

Уз још мало играња бојама, ево и исправки:



Да ли је можда боље да се преузме плава боја са стега Вождовца и пренијети је на штит и стег Кумодража...чисто хармоније ради.  ;)
Ове змије и даље дјелују застрашујуће, на спрам питомог грба...ја бих им "затворио уста" али бих оставио језичак да "плазе", као што је  нпр. на "Rod of Asclepius" изображено истина не и увијек.
Имам утисак као да ће "појести" круну и штит.
« Последња измена: Март 22, 2018, 04:02:35 поподне млађо »

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5312
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #133 послато: Март 22, 2018, 04:05:12 поподне »

Да ли је можда боље да се преузме плава боја са стега Вождовца и пренијети је на штит и стег Кумодража...чисто хармоније ради.  ;)
Ове змије и даље дјелују застрашујуће, на спрам питомог грба...ја бих им "затворио уста" али бих оставио језичак да "плазе", као што је  нпр. на "Rod of Asclepius" изображено истина не и увијек.
Имам утисак као да ће "појести" круну и штит.

То ти се само чини. Оне су добре и бране Кумодраж од болештина ;D

Поиграћу се са твојим предлозима па шаљем исправке.
Kамене рабъ и госодинъ

mladjo

  • Гост
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #134 послато: Март 22, 2018, 04:12:30 поподне »
То ти се само чини. Оне су добре и бране Кумодраж од болештина ;D

Поиграћу се са твојим предлозима па шаљем исправке.


Вјерујем ти!  :)
И ово је моја посљедна упадица а везано за држаче штита...да ли змије могу да исти некако "придрже", чисто да не лебди у ваздуху.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5312
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #135 послато: Март 22, 2018, 04:21:39 поподне »

Вјерујем ти!  :)
И ово је моја посљедна упадица а везано за држаче штита...да ли змије могу да исти некако "придрже", чисто да не лебди у ваздуху.

Да, помишљао сам и на то. Него немају руке па им незгодно... Размислићу  ;)
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1602
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #136 послато: Март 22, 2018, 04:34:23 поподне »

Ово су медицинске, "лековите" змије  ;)

А-ха! :o

Па само признајeм кућну змију!

Институт за имунобиологију и вирусологију Торлак јe пун тих разноразних змија! Цeдe отров из њих!

Можда да овe твојe змијe "обучeмо " у плаво, али да нe палацају!

Сиротe "старијe" К(к)умодражанкe има да сe поплашe кад видe тe зeлeнe змијe-алe на грбу њиховог цeњeног мeста!

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5312
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #137 послато: Март 22, 2018, 05:09:24 поподне »
Ево овако, змије су подупрле штит како су знале и умеле и колико су могле. И неће више да једу круну већ су у одбрамбеном ставу :)
А да затворе уста неће, много им компликовано  ;D

Kамене рабъ и госодинъ

mladjo

  • Гост
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #138 послато: Март 22, 2018, 05:15:10 поподне »
Ево овако, змије су подупрле штит како су знале и умеле и колико су могле. И неће више да једу круну већ су у одбрамбеном ставу :)
А да затворе уста неће, много им компликовано  ;D



Сјајно!
За уста и за круна што је одвојена од штита...извини прекрших дато обећање, али ево нећу више часна ријеч. ;D
« Последња измена: Март 22, 2018, 05:22:59 поподне млађо »

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5312
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #139 послато: Март 22, 2018, 05:30:46 поподне »

Сјајно!
За уста, штета или круна што је одвојена од штита...извини прекрших дато обећање, али ево нећу више часна ријеч. ;D

Ма дај, шта ти је :) Сугестије су ти добре и хоћу да их чујем.

Да се нацрта друга глава треба времена. Ако будем јако докон можда узмем да урадим.
За круну нисам разумео. Како мислиш да лебди? Ослоњена је на штит. Мислио си да буде 3D? Ја бих све да избегнем 3D, јер ми некако боде очи ако није и остало 3D. Али да, било би лепо да се попуни тај простор између круне и штита.
Kамене рабъ и госодинъ

mladjo

  • Гост
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #140 послато: Март 22, 2018, 05:37:28 поподне »
Ма дај, шта ти је :) Сугестије су ти добре и хоћу да их чујем.

Да се нацрта друга глава треба времена. Ако будем јако докон можда узмем да урадим.
За круну нисам разумео. Како мислиш да лебди? Ослоњена је на штит. Мислио си да буде 3D? Ја бих све да избегнем 3D, јер ми некако боде очи ако није и остало 3D. Али да, било би лепо да се попуни тај простор између круне и штита.



Знам да је комликовано...баш због тога не желим да ти стајем на жуљ, мени је лакше критиковати него теби цртати.
Што се круне тиче, мислио сам да се ослања читавом својом "ширином" на штит...као што је случај круне на државном грбу.
Ни ја нисам љубитељ 3D изображења.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5312
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #141 послато: Март 23, 2018, 12:09:44 пре подне »
Урађене још неке измене према млађиним сугестијама:
- Змије затвориле уста и постале змије белице.
- Бедемска круна стилски прилагођена остатку грба.

Рекао бих да сам тиме завршио рад на овој хералдичкој вежби ;)

Kамене рабъ и госодинъ

mladjo

  • Гост
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #142 послато: Март 23, 2018, 09:18:19 пре подне »
Урађене још неке измене према млађиним сугестијама:
- Змије затвориле уста и постале змије белице.
- Бедемска круна стилски прилагођена остатку грба.

Рекао бих да сам тиме завршио рад на овој хералдичкој вежби ;)



Лијепо и питомо!  :)
Баш је била одлична хералдичка вјежба.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5312
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #143 послато: Март 23, 2018, 11:15:28 пре подне »

Лијепо и питомо!  :)
Баш је била одлична хералдичка вјежба.

Посебно ми је драго што смо успели да представимо све симболе који су на теми предлагани. Ту је Чонопљанчева полазна идеја, лучна греда као симбол улице Војводе Степе и плава боја из првог предлога. Имамо и кренелацију греде која симболизује поглед на београдске солитере. Доњим луком греде који се наставља на постамент формирано је брдо, Торлак. Имамо и баштенско цвеће за баште Кумодража, градску и сеоску страну, три латице за три насеља, чин и сабље Војводе Степе, Ескулапове штапове са змијама белицама као чуварима за медицинске институте... Поред свега, успело је да не изгледа претрпано. Ја задовољан  :)
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #144 послато: Март 23, 2018, 11:22:07 пре подне »
Лијепо и питомо!  :)
Баш је била одлична хералдичка вјежба.

Управо тако, млађо! :)



Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1602
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #145 послато: Март 23, 2018, 02:01:36 поподне »
Посебно ми је драго што смо успели да представимо све симболе који су на теми предлагани. Ту је Чонопљанчева полазна идеја, лучна греда као симбол улице Војводе Степе и плава боја из првог предлога. Имамо и кренелацију греде која симболизује поглед на београдске солитере. Доњим луком греде који се наставља на постамент формирано је брдо, Торлак. Имамо и баштенско цвеће за баште Кумодража, градску и сеоску страну, три латице за три насеља, чин и сабље Војводе Степе, Ескулапове штапове са змијама белицама као чуварима за медицинске институте... Поред свега, успело је да не изгледа претрпано. Ја задовољан  :)

И ја!
Мада змије баш и нису белице!

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #146 послато: Март 23, 2018, 02:15:19 поподне »
И ја!
Мада змије баш и нису белице!

Како га чешће угледам, све ми се више допада, ово је сјајан грб испао! ;)

Боје држача штита су такође сасвим на месту, уклапају се у околину,  овде једино заостаје стег општине.



Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1602
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #147 послато: Март 23, 2018, 02:26:09 поподне »
Како га чешће угледам, све ми се више допада, ово је сјајан грб испао! ;)

Боје држача штита су такође сасвим на месту, уклапају се у околину,  овде једино заостаје стег општине.

Да, да!

 :)

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5312
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #148 послато: Март 23, 2018, 03:21:20 поподне »
И ја!
Мада змије баш и нису белице!

Јесу змије испале мало главатије него што треба, као некакви даждевњаци. Мало ћемо да им смањимо главе и направимо питомији и "интелигентнији" израз:

Kамене рабъ и госодинъ

mladjo

  • Гост
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #149 послато: Март 23, 2018, 04:10:19 поподне »
Јесу змије испале мало главатије него што треба, као некакви даждевњаци. Мало ћемо да им смањимо главе и направимо питомији и "интелигентнији" израз:



Мислим да је све како требује...алу плаву боју бих ипак вратио као она на презадњем приједлогу...јер ова задња ми је малчице прејака, као да штрчи. ;D
Такође и змијини репови некако су ми дјеловали љепше на презадњем приједлогу...сакривени иза зеленила, наравно као и носачи стегова.
« Последња измена: Март 23, 2018, 04:15:03 поподне млађо »

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5312
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #150 послато: Март 23, 2018, 04:28:59 поподне »

Мислим да је све како требује...алу плаву боју бих ипак вратио као она на презадњем приједлогу...јер ова задња ми је малчице прејака, као да штрчи. ;D
Такође и змијини репови некако су ми дјеловали љепше на презадњем приједлогу...сакривени иза зеленила, наравно као и носачи стегова.

Шта ти је око соколово  ;D Мени некако ова плава, "живља" и мање испрана, боље лежи уз зелену. Али не фали ништа ни старој, враћам. Ово за копља и репове је било случајно, побегао ми лејер са цвећем испод њих.
Уклонио бих и сенчење сабљи и јабука на копљима. Када ништа друго није сенчено не треба ни то да буде.

Kамене рабъ и госодинъ

mladjo

  • Гост
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #151 послато: Март 23, 2018, 04:40:20 поподне »
Шта ти је око соколово  ;D Мени некако ова плава, "живља" и мање испрана, боље лежи уз зелену. Али не фали ништа ни старој, враћам. Ово за копља и репове је било случајно, побегао ми лејер са цвећем испод њих.
Уклонио бих и сенчење сабљи и јабука на копљима. Када ништа друго није сенчено не треба ни то да буде.


Супер.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5312
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #152 послато: Март 24, 2018, 02:40:17 поподне »
Кад ђаво не да мира  ::)

Погледам данас значење тролиста и видим да му је подразумевани положај са две латице горе и једном доле. Онако како смо га поставили би био блазониран као "обрнути тролист", а кад је у хералдици нешто обрнуто, обично нема баш добро значење. Но, тролист у регуларном положају ми се не уклапа лепо својим обликом у композицију штита, те почнем опет да комбинујем и препакујем  :-[ и дођох до овога:


Чини ми се да је баланс шаржи и попуњеност штита можда овако боље постигнута? И у симболичком погледу овакав распоред може имати више смисла: ако доњи део штита симболизује Торлак а тролист насеља Кумодража, онда је Кумодраж сада сео на Торлак. Скајлајн Београда је преко брда, а над свиме се надвија слава Војводе Степе.
Шта мислите  :-\?
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #153 послато: Март 24, 2018, 03:11:32 поподне »
Шта мислите  :-\?

Све боље и боље! Есктра грб, екстра! :D



Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1602
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #154 послато: Март 24, 2018, 03:18:34 поподне »
Кад ђаво не да мира  ::)

Погледам данас значење тролиста и видим да му је подразумевани положај са две латице горе и једном доле. Онако како смо га поставили би био блазониран као "обрнути тролист", а кад је у хералдици нешто обрнуто, обично нема баш добро значење. Но, тролист у регуларном положају ми се не уклапа лепо својим обликом у композицију штита, те почнем опет да комбинујем и препакујем  :-[ и дођох до овога:


Чини ми се да је баланс шаржи и попуњеност штита можда овако боље постигнута? И у симболичком погледу овакав распоред може имати више смисла: ако доњи део штита симболизује Торлак а тролист насеља Кумодража, онда је Кумодраж сада сео на Торлак. Скајлајн Београда је преко брда, а над свиме се надвија слава Војводе Степе.
Шта мислите  :-\?

Кумодражани и Чонопљанац, пошто је велики пост, да спреме младо вино, јабуке будимке, бундевару, а за оне који су баш "у слабости" може и димљени шаран!

 :)
« Последња измена: Март 24, 2018, 03:20:08 поподне на Црвeњском путу »

mladjo

  • Гост
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #155 послато: Март 25, 2018, 12:24:15 пре подне »
Кад ђаво не да мира  ::)

Погледам данас значење тролиста и видим да му је подразумевани положај са две латице горе и једном доле. Онако како смо га поставили би био блазониран као "обрнути тролист", а кад је у хералдици нешто обрнуто, обично нема баш добро значење. Но, тролист у регуларном положају ми се не уклапа лепо својим обликом у композицију штита, те почнем опет да комбинујем и препакујем  :-[ и дођох до овога:


Чини ми се да је баланс шаржи и попуњеност штита можда овако боље постигнута? И у симболичком погледу овакав распоред може имати више смисла: ако доњи део штита симболизује Торлак а тролист насеља Кумодража, онда је Кумодраж сада сео на Торлак. Скајлајн Београда је преко брда, а над свиме се надвија слава Војводе Степе.
Шта мислите  :-\?



Није лоше, само што се губи симболика чина Војводина оваким распоредом звијезда.
Рекох да нећу више писати на тему, али ето опет ми се омаче.  ;D
Штит је овако боље ”попуњен” и дјелује упечатљивије.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5312
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #156 послато: Март 25, 2018, 12:45:04 пре подне »


Није лоше, само што се губи симболика чина Војводина оваким распоредом звијезда.
Рекох да нећу више писати на тему, али ето опет ми се омаче.  ;D
Штит је овако боље ”попуњен” и дјелује упечатљивије.

О томе да ли је констелација звездица била значајна за војводски чин и ја имам дилему. На манжетнама рукава униформе је заиста распоред звездица био у ромб, као што је приказан на претходном предлогу грба. Ипак, не знам колико је тај распоред био од пресудног значаја а колико само ствар естетског избора, с обзиром да су четири шестокраке златне звездице биле јединствене за чин војводе. Хоћу рећи, није било другог војног чина осим војводског где су се користиле четири исте такве звездице.
Kамене рабъ и госодинъ

mladjo

  • Гост
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #157 послато: Март 25, 2018, 11:31:06 поподне »
Мање препакивање, Ojler је дао све од себе.  ;)
« Последња измена: Март 25, 2018, 11:33:13 поподне млађо »

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #158 послато: Март 27, 2018, 12:57:36 пре подне »
Мање препакивање, Ojler је дао све од себе.  ;)


Врхунски предлози, и један и други. Овако нешто наша месна хералдика није имала прилику да види. Мада, у последње време, било је пар добрих предлога, али су остали на нивоу предлога. Ипак, овде се види да има напретка у хералдичком промишљању, и на оваквом предлогу би позавидели и Енглези. ;)



Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5312
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #159 послато: Март 27, 2018, 01:02:22 пре подне »
Врхунски предлози, и један и други. Овако нешто наша месна хералдика није имала прилику да види. Мада, у последње време, било је пар добрих предлога, али су остали на нивоу предлога. Ипак, овде се види да има напретка у хералдичком промишљању, и на оваквом предлогу би позавидели и Енглези. ;)

Хвала, хвала  ;D
За ове измене на последњем предлогу заслуге иду и млађи.

Мада, искрено, шансе да овакав један предлог прође код одборника на гласању су отприлике никакве...
« Последња измена: Март 27, 2018, 01:05:49 пре подне Ojler »
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #160 послато: Март 27, 2018, 01:12:15 пре подне »
Хвала, хвала  ;D
За ове измене на последњем предлогу заслуге иду и млађи.

Мада, искрено, шансе да овакав један предлог прође код одборника на гласању су отприлике никакве...

Шта ће оваквом грбу одборници? 8)



Ван мреже Азот

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 396
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #161 послато: Март 27, 2018, 07:52:37 пре подне »
Сигурно да ће усвојити, нарочито ако им се објасни шта који део представља.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5312
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #162 послато: Март 27, 2018, 12:11:50 поподне »
Сигурно да ће усвојити, нарочито ако им се објасни шта који део представља.

Мислим да подцењујеш "потенцијал" наших политичара :)  Тражили би да се на грб стави крст са оцилима, да све буде у црвеној, плавој и белој и то обавезно тим редом, а да уместо одвратних змијурина држачи буду, ако не двоглави бели орлови, а оно барем лавови или вукови, или војвода Степа Степановић преузет са историјске фотографије.

Иначе, овај најсвежији предлог ми изгледа све боље. Успели смо да повратимо почетни пожељни распоред звездица и очувамо њихову тинктуру, поставили смо тролист на почасно место, а поред тога појачали симболику коју смо већ имали: горњи кренелирани видљиви део златне лучне греде сада више асоцира на силуету града док се доњи видљиви део издвојио као "крива улица".
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5312
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #163 послато: Март 27, 2018, 02:49:21 поподне »
Занимљиво је и значење Тролиста на језику цвећа, које би баш могло да одговара једном приградском насељу као што је Кумодраж  :):

Цитат
Trolist (Trillium) – Skromna lepota
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Ђока

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 219
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #164 послато: Март 27, 2018, 03:21:16 поподне »
Пратећи ову тему, научио сам много о хералдици. Пре свега, тема ме је подстакла да се мало шире информишем.

Последња два предлога апсолутно задовољавају и естетску страну. Као што неко рече, тешко да ће ти одборници гледати ишта друго. Пошто је демократија богом дан облик владавине у коме се свако за свашта може питати, не би ме чудило да се усвоји предлог са 4с и натписом испод - Кумодраж (у тајмс њу роман фонту).

Него, кад је то одлучивање, постоји ли нека процедура приликом подношења предлога? И кад ће бити законска расправа на предлог 'Закона о изменама и допунама закона...'  ;D

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5312
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #165 послато: Март 27, 2018, 04:17:12 поподне »
Пратећи ову тему, научио сам много о хералдици. Пре свега, тема ме је подстакла да се мало шире информишем.

Последња два предлога апсолутно задовољавају и естетску страну. Као што неко рече, тешко да ће ти одборници гледати ишта друго. Пошто је демократија богом дан облик владавине у коме се свако за свашта може питати, не би ме чудило да се усвоји предлог са 4с и натписом испод - Кумодраж (у тајмс њу роман фонту).

Него, кад је то одлучивање, постоји ли нека процедура приликом подношења предлога? И кад ће бити законска расправа на предлог 'Закона о изменама и допунама закона...'  ;D

Не знам да ли уопште постоји некакав конкурс за грб Кумодража. Нисам сигуран али пре бих рекао да је ово била лична иницијатива Чонопљанца.
Општински грбови се ваљда усвајају већинском одлуком одборника општинске скупштине а на предлог изабране радне групе општинског већа. Како иде за мања насеља, односно месне заједнице, стварно не знам. Да ли у том случају грб бирају чланови савета месне заједнице или се он "намеће" одлуком надлежне општинске скупштине, можда млађо зна нешто о томе?
Такође, шта је са насељима која немају статус општине а састоје се из више месних заједница ако таква уопште постоје? Да ли таквом месту припада један грб или по један за сваку месну заједницу?
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Азот

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 396
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #166 послато: Март 27, 2018, 06:31:56 поподне »
Ојлер, да будем искрена ја се не разумем у хералдику уопште. Али сујета политичара је позната ствар  :)
Требало би да их наведеш да они кажу шта су најбитнија обележја  Кумодража
Мораш да им кажеш да је на пројекту ГРБ КУМОДРАЖА радио тим СТРУЧЊАКА (што и јесте тачно  ;) ) и да се пажљиво сваки детаљ разматрао и да си убеђен како ће они све то узети у обзир јер су и они сами мудри и разумеју значај који има одговарајући грб.

Онда им пар ствари појасниш корестећи термине хералдике ( чисто да виде да је то читава наука, а плашиће се да не испадну смешни и неупућени, вероватно неће превише запиткивати)
Онда им лепо објасниш шта све представља грб.
( Вероватно су и они већ нека поменули на почетку, па ће им импоновати како су се досетили шта је најбитније и надам се да ће га усвојити.

Ван мреже Чонопљанац

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 28
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #167 послато: Април 02, 2018, 12:19:17 пре подне »


Морао сам да спојим урбано и сеоско. Што се тиче свих 24 предлога за могући грб Кумодража које вам сада представљам. Који је од њих најлепши? Питам се.
Углавном, овог пута је боље. Војводу Степу сам приказао у стуба (Pale), плетенице и лава који замахује сабљом. ''Монолит'' посут билетима представља урбану средину. Зелено и златно представљају баштованство и остале ''зелене'' и ''златне'' ствари у Кумодражу. Употребио сам и две различите форме крста (предлог број 10 и предлог број 11). То све је алузија на Цркву Свете Тројице у Кумодражу. Лучни рез, лучна летва и лучни појас представљају брдо Торлак, док њихови обични еквиваленти представљају улицу која пролази Кумодражом и спаја га с Београдом. Наравно, користио сам и два различита реза, као и форму стуба. Сва три хералдичка елемента расцепљују предлоге на урбану и сеоску средину. Један рез је обичан, а други је позајмљен од грба италијанске вароши Фано. Огромни билети представљају или делове Кумодража или Фармацеутски факултет и друге институције или нешто слично. Збиља сам био инспирисан радовима других мајстора хералдике.

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3434
  • Васојевић
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #168 послато: Април 02, 2018, 01:30:40 поподне »
Како иде за мања насеља, односно месне заједнице, стварно не знам. Да ли у том случају грб бирају чланови савета месне заједнице или се он "намеће" одлуком надлежне општинске скупштине, можда млађо зна нешто о томе?
Такође, шта је са насељима која немају статус општине а састоје се из више месних заједница ако таква уопште постоје? Да ли таквом месту припада један грб или по један за сваку месну заједницу?

Месна заједница је административна јединица коју представљају председник и чланови савета, тако да они имају пуно право да усвоје грб МЗ. Таквих примера је већ било у Србији, а Ботош је једна од првих месних зајединца која је добила свој грб захваљујући томе што је Љубодраг Грујић пореклом одатле:
http://botos.info/o-mestu/grb-botosa/

Некадашње насеље (овде под насељем подразумевам најнижу јединицу територијалне органиције) Кумодраж је припојено насељу Београд 1972. године, те Кумодраж као целина данас постоји искључиво као катастарска општина јер се на њеном подручју налазе 4 месне заједнице: Кумодраж, Кумодраж 1, Кумодраж 2 и Митрово Брдо (познатије као насеље Вељко Влаховић иза окретнице 26-ице). Сходно томе, не постоји правни субјект који би могао да усвоји грб за цео Кумодраж, већ једино свака МЗ може засебно да усвоји свој грб.

Верзије које сте ти и Млађо израдили су заиста феноменалне, на вашем месту бих контактирао МЗ Кумодраж која обухвата стари део насеља :)
« Последња измена: Април 02, 2018, 01:42:01 поподне Иван Вукићевић »

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5312
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #169 послато: Април 02, 2018, 01:37:08 поподне »
Месна заједница је административна јединица коју представљају председник и чланови савета, тако да они имају пуно право да усвоје грб МЗ. Таквих примера је већ било у Србији, а Ботош је једна од првих месних зајединца која је добила свој грб захваљујући томе што је Љубодраг Грујић пореклом одатле:
http://botos.info/o-mestu/grb-botosa/

Некадашње насеље (овде под насељем подразумевам најнижу јединицу територијалне органиције) Кумодраж је припојено насељу Београд 1972. године, те Кумодраж као целина данас постоји искључиво као катастарска општина јер се на њеном подручју налазе 4 месне заједнице: Кумодраж, Кумодраж 1, Кумодраж 2 и Митрово Брдо (познатије као насеље Вељко Влаховић иза окретнице 26-ице). Сходно томе, не постоји правни субјект који би могао да усвоји грб за цео Кумодраж, већ једино свака МЗ може засебно да усвоји свој грб.

Верзије које сте ти и Млађо израдили су заиста феноменалне, на вашем месту бих контактирао МЗ Кумодраж која обухвата стари део насеља :)

Хвала Иване :)
Kамене рабъ и госодинъ

mladjo

  • Гост
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #170 послато: Април 03, 2018, 11:01:08 пре подне »
Месна заједница је административна јединица коју представљају председник и чланови савета, тако да они имају пуно право да усвоје грб МЗ. Таквих примера је већ било у Србији, а Ботош је једна од првих месних зајединца која је добила свој грб захваљујући томе што је Љубодраг Грујић пореклом одатле:
http://botos.info/o-mestu/grb-botosa/

Некадашње насеље (овде под насељем подразумевам најнижу јединицу територијалне органиције) Кумодраж је припојено насељу Београд 1972. године, те Кумодраж као целина данас постоји искључиво као катастарска општина јер се на њеном подручју налазе 4 месне заједнице: Кумодраж, Кумодраж 1, Кумодраж 2 и Митрово Брдо (познатије као насеље Вељко Влаховић иза окретнице 26-ице). Сходно томе, не постоји правни субјект који би могао да усвоји грб за цео Кумодраж, већ једино свака МЗ може засебно да усвоји свој грб.

Верзије које сте ти и Млађо израдили су заиста феноменалне, на вашем месту бих контактирао МЗ Кумодраж која обухвата стари део насеља :)


Хвала Иване,
на приложеним подацима.

Да ли се зна у "ком" Кумодражу је рођен Војвода?
Предпостављам у старом дијелу села.

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2357
  • I-Z17855>>>FT173833
« Последња измена: Април 03, 2018, 11:17:29 пре подне Селаковић »


Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3434
  • Васојевић
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #173 послато: Април 03, 2018, 11:46:41 пре подне »

Хвала,
но проблем је што ми није јасно ком Кумодражу ово припада: Кумодраж, Кумодраж 1, Кумодраж 2, старо село итд. :)

Родна кућа војводе Степе се налази у МЗ Кумодраж.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5312
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #174 послато: Април 03, 2018, 11:59:41 пре подне »

Хвала Иване,
на приложеним подацима.

Да ли се зна у "ком" Кумодражу је рођен Војвода?
Предпостављам у старом дијелу села.

То мора бити село Кумодраж. Насеља Кумодраж 1 и Кумодраж 2 су новијег датума. Али овде долазимо управо до дилеме коју сам имао. Ако оно што смо назвали насељем Кумодраж чини више месних заједница како Иван каже, онда оне не могу делити један грб. Такође, позивање на симболику три насеља кроз цвет трилијума губи смисао. Можемо дакле једино разматрати засебно грб за сваку од ових месних заједница, где се онда и симболика вероватно мења.
Kамене рабъ и госодинъ

симо

  • Гост
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #175 послато: Април 03, 2018, 12:19:50 поподне »
Родна кућа војводе Степе се налази у МЗ Кумодраж.

Зар није војвода Степа поријеклом из Сремчице?

Знам да је званични податак да је рођен у Кумодражу, али код Ристе Николића за Степановиће у Кумодражу се каже:
"Степановићи (3 к.) -из Сремчице, откуда их је довела мајка, преудавши се за неког Степана у овом селу: славе св. Јована."

Ако овај навод буквално схватимо, то би значило да је презиме Степановић по очуху. Додуше не пише кад се селидба из Сремчице у Кумодраж десила.

симо

  • Гост
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #176 послато: Април 03, 2018, 01:00:26 поподне »
Зар није војвода Степа поријеклом из Сремчице?

Знам да је званични податак да је рођен у Кумодражу, али код Ристе Николића за Степановиће у Кумодражу се каже:
"Степановићи (3 к.) -из Сремчице, откуда их је довела мајка, преудавши се за неког Степана у овом селу: славе св. Јована."

Ако овај навод буквално схватимо, то би значило да је презиме Степановић по очуху. Додуше не пише кад се селидба из Сремчице у Кумодраж десила.

На српској Википедији пише сљедеће (као извор је кориштена књига :Скоко, Саво; Опачић, Петар (1990). Војвода Степа у ратовима Србије 1876—1918. Београд: Београдски издавачко-графички завод):

"Име је добио по свом деди Степану, по коме је цела његова породица названа Степановић. Постоје две теорије о пореклу његове породице.
Прва теорија гласи да су се Степановићеви преци, који су се звали Живановићи, доселили из Босне и Лике, док по другој теорији његови преци су се доселили из околине Лесковца и Пирота за време Велике сеобе Срба."

У суштини, подаци се слажу да је презиме Степановић настало релативно касно, по појединцу Степану који је живио у 19. вијеку.  По наводима аутора то је Степин деда, међутим ако комбинујемо Николићеве наводе са овима, то би значило да је Степан очух Степиног оца, тј. да је Степин отац са својом мајком и браћом дошао из Сремчице. Можда је и постојање две верзије о пореклу у складу са тим, једно је порекло Степана из Кумодража, а друго порекло правог Степиног деде из Сремчице. У Сремчици је заиста постојала породица Живановић поријеклом из ужичког краја.

Можда у књизи Скоке и Опачића има и нешто детаљније.

симо

  • Гост
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #177 послато: Април 03, 2018, 01:16:00 поподне »
У Сремчици је заиста постојала породица Живановић поријеклом из ужичког краја.

Постојала је додуше и у Кумодражу стариначка породица Живановић.

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7265
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #178 послато: Април 03, 2018, 02:07:07 поподне »
Зар није војвода Степа поријеклом из Сремчице?

Знам да је званични податак да је рођен у Кумодражу, али код Ристе Николића за Степановиће у Кумодражу се каже:
"Степановићи (3 к.) -из Сремчице, откуда их је довела мајка, преудавши се за неког Степана у овом селу: славе св. Јована."

Ако овај навод буквално схватимо, то би значило да је презиме Степановић по очуху. Додуше не пише кад се селидба из Сремчице у Кумодраж десила.
Ово сам код Кљајевића нашао:
"СТЕПАНОВИЋИ у Кумодражу, доселили су се из Сремчице, даље из Шабачке Посавине, село Крнић, где су славили Св. Луку и потомци су племена Никшићи. Мајка је довела Степиног претка када се преудала, променили су славу доласком у Кумодраж у другу породицу где се преткиња удала и славе Св. Јована. Од ове породице је Степа Степановић"
Ово је из села Крнић:
Јанковићи (3 к., Лучиндан). Стари; можда су били иста фамилија са Степановићима.

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7265
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #179 послато: Април 03, 2018, 02:15:46 поподне »
Ово сам код Кљајевића нашао:
"СТЕПАНОВИЋИ у Кумодражу, доселили су се из Сремчице, даље из Шабачке Посавине, село Крнић, где су славили Св. Луку и потомци су племена Никшићи. Мајка је довела Степиног претка када се преудала, променили су славу доласком у Кумодраж у другу породицу где се преткиња удала и славе Св. Јована. Од ове породице је Степа Степановић"
Ово је из села Крнић:
Јанковићи (3 к., Лучиндан). Стари; можда су били иста фамилија са Степановићима.
У обради Шабачке Посавине , каже:
ЈАНКОВИЋИ ("Санћилови") и ЈАКОВЉЕВИЋИ славе Св. Луку, доселили се из Босне, дошао предак Благоје у Грушић, а онда у Белу Реку, браћа Јанко и други су остали у Грушићу, а касније прешли у Крнић, као и друга села. Старином су из Херцеговине. Живе у Риђакама, Трбушцу, Грушићима и Поцерском Причиновићу.

симо

  • Гост
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #180 послато: Април 03, 2018, 02:16:13 поподне »
Ово сам код Кљајевића нашао:
"СТЕПАНОВИЋИ у Кумодражу, доселили су се из Сремчице, даље из Шабачке Посавине, село Крнић, где су славили Св. Луку и потомци су племена Никшићи. Мајка је довела Степиног претка када се преудала, променили су славу доласком у Кумодраж у другу породицу где се преткиња удала и славе Св. Јована. Од ове породице је Степа Степановић"
Ово је из села Крнић:
Јанковићи (3 к., Лучиндан). Стари; можда су били иста фамилија са Степановићима.

Постоји тај навод код описа села Крнића у Мачви, али се неки подаци не уклапају, прије свега чињеница да Николић наводи да су презиме Степановић добили тек у Кумодражу.

"Степановићи (8 к., Лучиндан). Радисављев (66 год.) прадеда Степан дошао из „те крајине одакле су и преци Степе Степановића” (генерал Степа из Кумодража, а тамо његови насељени „одозгора” Црна Гора или Херцеговина). Брат прадеде Степана, Чола, отишао у Јаловик где основали Чолића малу. И сад се зову побратими."

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7265
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #181 послато: Април 03, 2018, 02:21:31 поподне »
Постоји тај навод код описа села Крнића у Мачви, али се неки подаци не уклапају, прије свега чињеница да Николић наводи да су презиме Степановић добили тек у Кумодражу.

"Степановићи (8 к., Лучиндан). Радисављев (66 год.) прадеда Степан дошао из „те крајине одакле су и преци Степе Степановића” (генерал Степа из Кумодража, а тамо његови насељени „одозгора” Црна Гора или Херцеговина). Брат прадеде Степана, Чола, отишао у Јаловик где основали Чолића малу. И сад се зову побратими."
Да, ево помиње и Чолиће:
"СТЕПАНОВИЋИ и ЧОЛИЋИ, славе Св. Луку, кажу да незнају порекло, али знају да су род са братствима Јанковићи и Јаковљевићи, који знају да су из Херцеговине. Пореклом су од браће Чоле и Степана, од ових је Степа Степановић, рођен у Кумодражу. Довео их је предак Степан, а његов брат Чола је отишао у Јаловик од кога су Чолићи."

Село Јаловик:
Чолића мала (испод Гајића):

Чолићи (8 к., Лучиндан). Од Ваљева дошао Чола, служио у Гајићима, па се оженио, добио земљу звану Дојни рт, испод мале; Златомиров (30 год.) прадеда Чола дошао.
« Последња измена: Април 03, 2018, 02:26:56 поподне ДушанВучко »

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7265
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #182 послато: Април 03, 2018, 02:33:41 поподне »
Ту би значило да Степа Степановић носи презиме по претку, да су се и пре доласка у Кумодраж тако презивали и да нису мењали презиме пошто му се мајка преудала, већ само славу?
« Последња измена: Април 03, 2018, 02:36:18 поподне ДушанВучко »

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #183 послато: Април 03, 2018, 02:53:11 поподне »
А овако нешто?



Мени се идеја допада као оригинална. Овај ефекат који праве стуб и шеврон је посебно необичан. И као грб и као стег, изгледа одлично.

Иначе, ко би други, него млађо. ;D



mladjo

  • Гост
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #184 послато: Април 04, 2018, 08:46:01 пре подне »
А овако нешто?



Мени се идеја допада као оригинална. Овај ефекат који праве стуб и шеврон је посебно необичан. И као грб и као стег, изгледа одлично.

Иначе, ко би други, него млађо. ;D


Ojler-овим бојама:  ;D

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #185 послато: Април 04, 2018, 12:36:55 поподне »
Ojler-овим бојама:  ;D

Твоје су питомије, мада су Ojlerove стандардније, из неког разлога зелено-златна комбинација, у другом случају ми "дречи"... :)

Мислим да би средње решење за vert било ово: