Аутор Тема: Срби из Лике - порекло и генетичка слика појединих родова  (Прочитано 1951 пута)

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Сабрао сам на једном месту све резултате Срба из Лике. Више у следећем тексту:

https://www.poreklo.rs/2022/04/16/srbi-iz-like-poreklo-i-geneticka-slika-pojedinih-rodova/

Ван мреже Grbić

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 217
  • R1A>BY149000>FTA3227
Одг: Срби из Лике - порекло и генетичка слика појединих родова
« Одговор #1 послато: Април 16, 2022, 06:04:59 поподне »
Odlično,
svi rezultati na jednom mestu!

Ван мреже Platin

  • Одбор за архивистику
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 981
Одг: Срби из Лике - порекло и генетичка слика појединих родова
« Одговор #2 послато: Април 16, 2022, 08:08:22 поподне »
Не би сметало да тај силан текст и податке поставимо као неку књигу/свеску... штампано издање :)

Све похвале  :D

Ван мреже Јовица Кртинић

  • Помоћник уредника
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4187
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Одг: Срби из Лике - порекло и генетичка слика појединих родова
« Одговор #3 послато: Април 16, 2022, 09:28:07 поподне »
Сабрао сам на једном месту све резултате Срба из Лике. Више у следећем тексту:

https://www.poreklo.rs/2022/04/16/srbi-iz-like-poreklo-i-geneticka-slika-pojedinih-rodova/
Свака част, Небојша. Има преко 200 јединствених презимена. Посложих их азбучним редоследом:

Бабић, Балаћ, Бањанин, Бањац, Бараћ, Басарић, Бига, Бижић, Бобић, Богдановић, Богић, Богуновић, Борић, Боца, Бракус, Брчин, Бубало, Бубуљ, Будимир, Будисављевић, Буквић, Везмар, Вејин, Вејновић, Вечериновић, Вигњевић, Витас, Влаисављевић, Војиновић, Воркапић, Вранеш, Вујновић, Вукас, Вукобратовић, Вуковојац, Вулетић, Гајић, Галовић, Гаћеша, Глумац, Гојић, Гостовић, Граовац, Грбић, Гријак, Грковић, Грубишић, Гутеша, Дадасовић, Дамјановић, Даутовић, Делић, Диклић, Димић, Дозет, Допуђа, Дошен, Драгојевић, Драгосавац, Дроњак, Дукић, Дупор, Ђаковић, Ђапа, Ђерић, Ђилас, Ђукић, Ђумић, Ерор, Жакула, Жигић, Жунић, Загорац, Зорић, Зороја, Зубовић, Иванчевић, Ивковић, Ивошевић, Јајић, Jакшић, Јањатовић, Jарић, Јелача, Јерковић, Јованић, Калањ, Калембер, Кангрга, Кесић, Кецман, Клашња, Клиска, Кљајић, Кнежевић, Козлица, Кокотовић, Колунџија, Кончар, Кораћ, Корда, Косановић, Крајновић, Кртинић, Купрешанин, Лабус, Лалић, Лемајић, Лемић, Лолић, Лужаић, Лукић, Љубовић, Љуштина, Маљковић, Мандарић, Мандић, Mанојловић, Mаодуш, Mаричић, Маравић, Маргаретић, Маринковић, Масликовић, Микашиновић, Милеуснић, Миљуш, Мишчевић, Момчиловић, Мрђа, Мркобрада, Мршић, Наранчић, Новаковић, Новковић, Обрадовић, Огризовић, Одановић, Опачић, Орлић, Остојић, Павичић, Павковић, Папић, Париповић, Паскаш, Петровић, Платиша, Плећаш, Половина, Поповић, Поткоњак, Пражић, Прибић, Продановић, Протулипац, Пуача, Пупавац, Радаковић, Радека, Радуловић, Рајачић, Рапаић, Рапајић, Рашета, Репац, Свилар, Седлан, Смиљанић, Станисављевић, Станић, Станковић, Стјепановић, Стојсављевић, Шумоња, Сурла, Таталовић, Терзић, Тесла, Теслић, Тинтор, Тојага, Тојагић, Трбојевић, Ћалић, Ћопић, Ћук, Ћурчић, Узелац, Хајдуковић, Хинић, Хркаловић, Хрњак, Цвијановић, Цвјетићанин, Чавлина, Чанак, Чанковић, Чорак, Ћушић, Шепа, Шијан, Шкорић, Шкундрић, Шолаја, Шорак, Штетић, Штулић, Шупут

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Срби из Лике - порекло и генетичка слика појединих родова
« Одговор #4 послато: Април 16, 2022, 09:52:25 поподне »
Хвала! Свака част Личанима који се масовно тестирају. :D Мислим да ова бројка тестираних заслужује један посебан текст. Због добро профилисаних родова и учесталог тестирања, ту увек има простора за нове текстове.

Ван мреже Uzi

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1644
  • N2-P189.2>FT182494>FGC28435
Одг: Срби из Лике - порекло и генетичка слика појединих родова
« Одговор #5 послато: Април 16, 2022, 10:06:38 поподне »
Све похвале Небојша! Врло прегледно и корисно!

Ван мреже Be like Bill

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 842
Одг: Срби из Лике - порекло и генетичка слика појединих родова
« Одговор #6 послато: Април 17, 2022, 07:29:33 пре подне »
Svaka čast Nebojša, odličan posao. Što reče Platin ovo je odličan početak za pisani rad o genetici Like, ako ne u vidu knjige ono bar veće brošure.

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2334
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Срби из Лике - порекло и генетичка слика појединих родова
« Одговор #7 послато: Април 17, 2022, 09:42:26 пре подне »
Стјепановићи славе Ђурђевдан.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Срби из Лике - порекло и генетичка слика појединих родова
« Одговор #8 послато: Мај 03, 2022, 02:35:23 поподне »
У текст убачена следећа презимена (тестирани са 23andMe):

Кеча, Марковдан, Лика: I2-S17250
Дотлић, Илиндан, Кореница: I2-S17250
Димић, Аранђеловдан, Острвица, Госпић: I2-S17250
Лемајић, Ђурђевдан, Госпић: I2-S17250
Будимлија, Ђурђевдан, Плашки: R1a-CTS3402
Мирковић, Јовањдан, Комић, Удбина: N2-P189.2

Ван мреже Јовица Кртинић

  • Помоћник уредника
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4187
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Одг: Срби из Лике - порекло и генетичка слика појединих родова
« Одговор #9 послато: Мај 03, 2022, 03:16:19 поподне »
У
Мирковић, Јовањдан, Комић, Удбина: N2-P189.2
Значајан резултат. Претпостављао сам да ће се показати веза са Бањанима, али сам давао шансе да испадну Копривице. Мирковића има и у Рудопољу Брувањском и у Пољицу код Комића. Изразито су крупни и високи.

Ван мреже Uzi

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1644
  • N2-P189.2>FT182494>FGC28435
Одг: Срби из Лике - порекло и генетичка слика појединих родова
« Одговор #10 послато: Мај 03, 2022, 04:55:08 поподне »
Значајан резултат. Претпостављао сам да ће се показати веза са Бањанима, али сам давао шансе да испадну Копривице. Мирковића има и у Рудопољу Брувањском и у Пољицу код Комића. Изразито су крупни и високи.

Шта славе Мирковићи из Рудопоља? Нисам их нашао на попису из 1712.

Ван мреже Јовица Кртинић

  • Помоћник уредника
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4187
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Одг: Срби из Лике - порекло и генетичка слика појединих родова
« Одговор #11 послато: Мај 03, 2022, 06:29:46 поподне »
Шта славе Мирковићи из Рудопоља? Нисам их нашао на попису из 1712.
Св. Јована

Ван мреже Uzi

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1644
  • N2-P189.2>FT182494>FGC28435
Одг: Срби из Лике - порекло и генетичка слика појединих родова
« Одговор #12 послато: Мај 03, 2022, 11:15:31 поподне »
Св. Јована

Не нађох их ни у каснијим годинама у Рудопољу, тако да су Мирковићи из Рудопоља врло вероватно од ових из Комића, то јест Пољица.

1712. године пописана је само једна задруга Мирковића у Комићу (Радиша Мирковић и синови му Радосав и Бошко), 1770. године има их најмање три задруге.

Ван мреже Јовица Кртинић

  • Помоћник уредника
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4187
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Одг: Срби из Лике - порекло и генетичка слика појединих родова
« Одговор #13 послато: Мај 04, 2022, 12:18:07 пре подне »
Не нађох их ни у каснијим годинама у Рудопољу, тако да су Мирковићи из Рудопоља врло вероватно од ових из Комића, то јест Пољица.

1712. године пописана је само једна задруга Мирковића у Комићу (Радиша Мирковић и синови му Радосав и Бошко), 1770. године има их најмање три задруге.
Да, веома је вероватно да су Мирковићи из Рудопоља заправо од ових из Пољица јер их дели само брдо. Препешачио сам тај крај и од једних до других нема више од пола сата хода (стазом преко брда). Иначе, у мом делу Лике, кад су се делиле задруге, обично су они млађи одлазили на места где се били пашњаци. Овај део где су рудопољски Мирковићи се простире према Малом Пакларићу и ту су велики пашњаци, а ту су, између осталих, засновала своје куће и млађа брађа мог прађеда Николе.
Иначе, рудопољски Мирковићи су били редом двометраши и надалеко чувени по узгоју бикова. Кад сам ратне 1994. пролазио тим крајем затекао сам пуштене бикове на испаши и да покојни отац и ја не виђосмо како се испод једног дрвета испружио њихов газда Мићан Мирковић заобишли бисмо их у широком луку... :)

Ван мреже Христифор

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 880
Одг: Срби из Лике - порекло и генетичка слика појединих родова
« Одговор #14 послато: Јул 14, 2022, 03:42:45 поподне »
Личани тестирани током Светског Днк месеца:

61. Медић, Ђурђевдан, Дољани, Доњи Лапац

Припада хаплогрупи R1a-Z280>YP237>YP951, роду Ђ, у коме се налазе искључиво Медићи

79. Почуча, Липово Поље/Перушић, Врачевдан, I2-S17250*

81. Угарковић, Ђурђевдан, Комић, Удбина, J2a-Z6065