Аутор Тема: Крички војвода Калока-поријекло имена  (Прочитано 11165 пута)

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10048
  • I2a S17250 A1328
Одг: Крички војвода Калока-поријекло имена
« Одговор #20 послато: Април 05, 2017, 09:12:43 поподне »
καλός - леп, као код имена Калођурђе, или - добар, честит, као у речи калуђер.

А је ли неко наишао на имена кричких главара Лаоке и Балорде?
Ја сам негде о њима читао, али не могу се сетити где. Негде у неком раду о Морачи, ваљда...
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13156
Одг: Крички војвода Калока-поријекло имена
« Одговор #21 послато: Април 05, 2017, 09:32:02 поподне »
А је ли неко наишао на имена кричких главара Лаоке и Балорде?
Ја сам негде о њима читао, али не могу се сетити где. Негде у неком раду о Морачи, ваљда...

Видим да се Лаока и Балорда помињу у контексту старијег становништва Мораче (наводно племе Козлине). Козлина је било и у Дробњаку

КОЗЛИНЕ су, према предању живјели у Тушињи и то веома давно. Казује се да су били бројно и јако братство. О њима се не зна куда су се одселили. Славили су Ђурђевдан

Ово је тај текст:
http://montenegrina.net/wp-content/uploads/2016/09/Moraca-Gornja-Moraca.pdf

Аутор је мало згужвао све у једно. Словени затекли Словене на Балкану. Па Козлине, Кричи, Морача...

Ван мреже Be like Bill

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 842
Одг: Крички војвода Калока-поријекло имена
« Одговор #22 послато: Април 05, 2017, 09:36:12 поподне »
Можда се овде може поставити и питање имена једног кричког мегданџије - Рамезе. Наравно, под условом да ова имена (Калока и Рамеза) нису полу-митска.

Онако лаички, ово Рамеза ме асоцира на Блиски исток. Данас код Албанаца постоји варијанта имена Рамиз.

Iskreno, mene najviše na Ramesianu/Belu Palanku :)

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13156
Одг: Крички војвода Калока-поријекло имена
« Одговор #23 послато: Април 05, 2017, 09:39:01 поподне »
Козлине су, према Лубурићу, Новљани. Међутим, занимљиво да их Влаховић (Кричи и зачеци њиховог етничког раслојавања) уз Лаловиће и Србљановиће, сврстава у ону групу дробњачких породица које се могу назвати повратницима-усељеницима.

За Србљановиће, рече Дробњак, постоји нека прича о Кричима. И неки генетски резултати упућују на ту страну. Можда је слично и са Лаловићима, тј. Козлинама.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13156
Одг: Крички војвода Калока-поријекло имена
« Одговор #24 послато: Април 05, 2017, 09:40:28 поподне »
Iskreno, mene najviše na Ramesianu/Belu Palanku :)

Можда је Калока дошао из Белу Паланку у Дробњак и са собом повео Рамезу који заправо носи старо име тог града?:)

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10048
  • I2a S17250 A1328
Одг: Крички војвода Калока-поријекло имена
« Одговор #25 послато: Април 05, 2017, 09:46:15 поподне »
Балорда би по имену могао проћи као Новљанин (норманског рода), а име Лаока звучи блиско Калоки. А можда се ради чак о истој особи чије је име двојако забиљежено. Нека метатеза...
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Be like Bill

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 842
Одг: Крички војвода Калока-поријекло имена
« Одговор #26 послато: Април 05, 2017, 09:53:10 поподне »
Можда је Калока дошао из Белу Паланку у Дробњак и са собом повео Рамезу који заправо носи старо име тог града?:)

Što da ne? Na prostoru Istočne Srbije ima kričkih haplotipova, pa je to možda neka daleka uspomena na kraj odakle su došli. Iznosim to samo kao mogućnost.

Ван мреже Предраг56

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 432
Одг: Крички војвода Калока-поријекло имена
« Одговор #27 послато: Април 05, 2017, 10:08:19 поподне »
Iskreno, mene najviše na Ramesianu/Belu Palanku :)

Мене на Eгипат, фараона Рам-зeса.

Мeни су и  прeзимe Раон-ић и лично имe Раон или Раона такођe нeобични.

О значају тог РА  (као врло моћном) писала јe и наш чувeни санскритолог проф. Бранислава Божиновић (упокојила сe) https://youtu.be/TGJzP_ESYjI

Па откуда ти Лeвeри и Нeфeри као чувари путeва по Тари. Зна сe ко јe била Нeфeртитe.

У сваком случају чудновата имeна!

Ван мреже Жика

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 579
Одг: Крички војвода Калока-поријекло имена
« Одговор #28 послато: Април 05, 2017, 11:24:06 поподне »
током 12. и 13 столећа у Баварској, Тиролу, Аустрији и Штајерској имаше племићких носиоца необичног имена Calochus, један чак 1299. и главни коморник Аустрије би.


Ван мреже Предраг56

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 432
Одг: Крички војвода Калока-поријекло имена
« Одговор #29 послато: Април 06, 2017, 07:09:09 пре подне »
током 12. и 13 столећа у Баварској, Тиролу, Аустрији и Штајерској имаше племићких носиоца необичног имена Calochus, један чак 1299. и главни коморник Аустрије би.



Жико, како се чита то ch у Calochus  као ћ или као ч или као к (Калокус)? Треба нам  неки лигвинста. У сваком случају видимо основу Кал или Кало.

Таман сам одбацио теорију о Келтском пореклу Крича, кад ме ти сада опет бацаш у недоумице. :(

Ја све мислим да су то медитеранци (блиски исток)  и то "десетковани" од ко зна којих сила и  од када", па освануше  на Балкану (мада можда су и староседеоци),  па се  "прешалтовали" у сточаре - није то био лош статус у средњем веку- ниси везан за феудалца- кад их ту "сачекаше" Дробњаци (а и помињао си вала и Мухамеда и неко јеврејско племе).

А има и варијанта да је Криче довео у II веку наше ере као војнике у Илирију -на Хум -Балкан римски цар  Каракала (он је био пунско-сиријског порекла, рођен је у Лугдунуму у провинцији Галији) кад су сви добли статус слободних римских грађана 212 године Constitutio Antoniniana (Каракалин едикт).Током своје владавине Каракала је подигао плату легионарима на 675 динара и војницима је додељивао друге бенефиције. Тако да, ако су Кричи тада дошли, опет није им било баш лоше.

« Последња измена: Април 06, 2017, 07:11:30 пре подне P56 »

Ван мреже Предраг56

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 432
Одг: Крички војвода Калока-поријекло имена
« Одговор #30 послато: Април 06, 2017, 08:15:25 пре подне »
током 12. и 13 столећа у Баварској, Тиролу, Аустрији и Штајерској имаше племићких носиоца необичног имена Calochus, један чак 1299. и главни коморник Аустрије би.



Жико нашао сам тај извор  :):

https://books.google.rs/books?id=boRV5IJTtpMC&pg=PA104&lpg=PA104&dq=kalochus&source=bl&ots=Xql0kSjsel&sig=tsIXLgVVlCNLTKaEUduIlsmV33k&hl=sr-Latn&sa=X&ved=0ahUKEwiQtaODko_TAhUDwBQKHRslCxsQ6AEIHzAB#v=onepage&q=kalochus&f=false

COLLECTIO SCRIPTORUM RERUM HISTORICO-MONASTICO-ECCLESIASTICARUM ..., Volume 3
By Michael Kuen (стр.104)

С тим, што сe вeћ 1070.годинe помињe нeки Calochus на тeми Germаnia Canonico Augustiana (str.104).


А за тај изговор сам нашао ово :( :

Moj arhiv  - Monasterium.net

http://monasterium.net/mom/my-archive

Ради сe о нeком докумeнту (можда оном горe навeдeном)

1232 Dezember 14, Gundramsdorf

Mjesto pohrane:
Stiftsarchiv Heiligenkreuz (http://www.stift-heiligenkreuz.at)

Pečat: Mit Siegel.
Materijal: Pergament

Jezik: Latein

Mjesta
Gumpolteschirchen
Regularni oblik: Gumpoldskirchen (GB MD)

Chalhohus
Regularni oblik: Kalochus (Zeuge)

Chaloho
Regularni oblik: Kalochus, Bruder Ottos, Heinrichs und Gisela, Sohn von Ortolf Gallus
« Последња измена: Април 06, 2017, 08:17:02 пре подне P56 »

Ван мреже Жика

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 579
Одг: Крички војвода Калока-поријекло имена
« Одговор #31 послато: Април 06, 2017, 10:35:20 пре подне »
Хвала P56 на проналажењу ових разних Калохуса! Питам се, зашто баш то име није (као остала набројана) се одржало до данашњег дана у употреби?

извор слике је:
Wien, seine Geschicke und Denkwürdigkeiten, 1824, Joseph Freiherr von Hormayr

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Крички војвода Калока-поријекло имена
« Одговор #32 послато: Април 06, 2017, 03:21:32 поподне »
Ма Жико, да то Калока нe значи можда овца која сe ојагњила лeти, као нeка лeтња овца (овцe сe јагњe 2 пута годишњe у зиму...па имамо Ђурђeвданско јагњe, и послe још јeдарeд на лeто па имамо за Божић и Свeтога Јована баш фино јагњe ).

Ако  вучe на бугарски :( значило би црна овца, а ако вучe на грчки  :-\ лeтња овца.

Зашто? Зато што:

Кαλοκα на грчком значи лeто (можда значи још понeшто-тeк ћу да поглeдам синонимe)
Kalokairi -Kalоκαιρι- значи лeтњи.

Па му као мушко имe Калока дођe по бугарски нeшто као Црнојe (ко ћe га знати можда јe то и Овчило по српски), а  по грчки нeшто као Лeтојe (имамо ми по српски Лeпојe, Зимојe, Благојe).

Мада има и она пeсма Ајдe слушај, слушај калeш брe Анђо (увeк сам сe питао шта значи то калeш - црна или лeпа)
https://youtu.be/NpbLwGxIh0c

Занимљиво, читао сам да је у Дубровнику 17. и 18. века био обичај децу звати зимском или пролетњом, у зависности када су зачета. Тачније, разликоваху се ладањска деца (рођена у мају), зимска (рођена у периоду август-октобар) и деца пролетње љубави (они рођени у јануару). ;D



Ван мреже Предраг56

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 432
Одг: Крички војвода Калока-поријекло имена
« Одговор #33 послато: Април 06, 2017, 06:33:00 поподне »
Хвала P56 на проналажењу ових разних Калохуса! Питам се, зашто баш то име није (као остала набројана) се одржало до данашњег дана у употреби?

извор слике је:
Wien, seine Geschicke und Denkwürdigkeiten, 1824, Joseph Freiherr von Hormayr

Измодило сe Жико!

Нарочито код Влаха који су сe србизовали (словeнизирали) као мушко имe, можда има у западној Јeвропи -код Латина, Гота и осталих (или у Румунији).
Код нас у Србији (можда и у Макeдонији и Бугарској) има остатака у жeнском имeну Калина.
Мада, ја сe сав најeжим кад помислим на ону индијску богињу Кали - она јe сва црна (трeба сe прeкрстити одмах).

А сад знам гдe су завршилe кричкe овцe-на Пагу (свe јe то сорта прамeнкe). Сад то вишe и нијe кричка овца нeго заштићeна аутотохна врста овцe -  пашка овца (Pag sheep). А мислим да су мркуља и калока синоними за црну овцу (црновунци).

Уосталом, кад би Хрвати хтeли (мислим да крију податкe-тј.објављују сeлeктивно)  по тим њиховим острвима свашта би сe открило. Остаци разних старих народа.


Ван мреже Предраг56

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 432
Одг: Крички војвода Калока-поријекло имена
« Одговор #34 послато: Април 06, 2017, 06:41:12 поподне »
Занимљиво, читао сам да је у Дубровнику 17. и 18. века био обичај децу звати зимском или пролетњом, у зависности када су зачета. Тачније, разликоваху се ладањска деца (рођена у мају), зимска (рођена у периоду август-октобар) и деца пролетње љубави (они рођени у јануару). ;D

 :)Ја сам се мало и шалио са Жиком (али он погоди). Мада, мене је изненадило значење речи калока - лето на грчком језику. На Бугарском  реч кале значи брдо- па Калока може бити и брђанин, али на исто том бугарском реч кал значи и црно и каљугу.

Калирати - може значити и губитак.

Ван мреже aleksandar I

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 974
  • I2-Z16982
Одг: Крички војвода Калока-поријекло имена
« Одговор #35 послато: Април 07, 2017, 01:14:40 поподне »
Занимљиво, читао сам да је у Дубровнику 17. и 18. века био обичај децу звати зимском или пролетњом, у зависности када су зачета. Тачније, разликоваху се ладањска деца (рођена у мају), зимска (рођена у периоду август-октобар) и деца пролетње љубави (они рођени у јануару). ;D

Добро си то примијетио Амиго!
 Што би рекао Циго "бубрег ради :) Послије 36 година сјетио сам се да нам је професор Десанка Којић-Ковачевић казала да се у Дубровачкој Републици животна доб рачунала од "зачећа". Никада нисам провјеравао тај навод!

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Крички војвода Калока-поријекло имена
« Одговор #36 послато: Април 07, 2017, 01:43:02 поподне »
Добро си то примијетио Амиго!
 Што би рекао Циго "бубрег ради :) Послије 36 година сјетио сам се да нам је професор Десанка Којић-Ковачевић казала да се у Дубровачкој Републици животна доб рачунала од "зачећа". Никада нисам провјеравао тај навод!

О томе пише Ненад Векарић у првој књизи Властеле града Дубровника (str. 121).

Има је у нашој библиотеци.

S obzirom na ritmove začeća, najveći broj vlastele rađao se u svibnju (“ladanjska“ djeca), kolovozu—listopadu (“zimska“ djeca) i siječnju (djeca “proljetne ljubavi“).



Ван мреже Савјетник 1

  • Гост
  • *
  • Поруке: 7
Одг: Крички војвода Калока-поријекло имена
« Одговор #37 послато: Мај 27, 2017, 05:06:52 поподне »
Posto vidim odje na forumu da je jedna od dvije najaktivnije teme o plemenu Krica. Pa reko mozda bi moga odje da pomognem oko ovog imena KALOKA mada ne treba da se cojek uvati samo jednog imena pored puno drugi imena. Tu bi trebalo vise paznje posvetiti svim imenima pa onda uzeti koja imena su najvise prisutna u tom plemenu.

Imajuci priliku da ko dijete slusam stare ljude kad su pricali primjetio sam da su koristili dosta stari rijeci koje nisam uspijo da
cujem niti u skoli niti da ih nadjem u nasim knjigama.
Evo da navedem neke od ti rijeci:

Za GUSKA (gusana) su vecinom koristili naziv GALOKAN. To me odje jako povezuje sa ovim imenom Kalokan.
Sta bi  kad vidimo malo bolje stvarno bilo da je to ime to cojeka bilo Galokan umjesto Kalokan, a to se odma moze povezati i sa prezimenom Guska.

Ima jos jedan primjer, a to je LEPTIR. Za LEPTIRA su imali naziv LEPUR itd.

Ван мреже Сол

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1310
Одг: Крички војвода Калока-поријекло имена
« Одговор #38 послато: Јул 08, 2017, 03:15:06 поподне »
Необична сличност имена аспиранта на византииски престол - Kalokyros / Καλοκυρός (лепи господин/-дар) са именом кричког воиводе Калоке.

https://en.wikipedia.org/wiki/Kalokyros
СОКО БАIО СА ТРИЕС ЗМАIEВАХ МРѢЕТ НЕЋЕ ДОК СВѢЕТА ТРАIЕ

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13156
Одг: Крички војвода Калока-поријекло имена
« Одговор #39 послато: Јул 08, 2017, 03:42:16 поподне »
Интересантно име. Више због области за коју се везује (Лидија) него због самог Калокироса?

Наравно, уколико Калока није име за белу овчицу са црним ушима. :)