Аутор Тема: Хаплогрупизам и хаплосупрематизам  (Прочитано 28817 пута)

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Хаплогрупизам и хаплосупрематизам
« Одговор #60 послато: Април 26, 2018, 12:09:20 поподне »
Mislim da ne polazim od pogrešnih osnova već zaista pokušavam da shvatim zašto postoji potreba da se nešto prilagodi sadašnjosti ako se time rizikuje dobijanje iskrivljene slike .
Ako znamo da genetski sastav stanovništva Crne Gore ( pričam za nalaze iz 2010.godine ) karakteriše relativno visoka prisutnost balkansko-dinarske haplogrupe I2a1; zatim sliĉna zastupljenost sjevernoafriĉko-balkanske haplogrupe E1b1b tj. E-V13; očigledna je i prisutnost od malo preko 9% mediteransko-kavkasko-semitske haplogrupe J2 i keltsko-balkanske haplogrupe R1b; i konaĉno, znatno niža zastupljenost grupe R1a nego što je to sluĉaj u ostalim ex-jugoslovenskim republikama ( toj možda pripadam i ja , po nekim nalazima mojih daljnjih rođaka ). Prema tome, 80% današnjih muških građana Crne Gore genetski pripada balkansko-mediteranskoj, a ostatak slovenskoj, germanskoj, ili nekoj drugoj grupi naroda .
I rizikovaću ponovo komentare da sam sve pogrešno shvatio i pitam : otkud toliki nesklad između zvaniĉne (ne samo crnogorske) istorije i genetike?
Da li je problem u ljudskoj, ili nauĉnoj ravni?
Npr. da li je Mađare danas zbog toga što pričaju jezikom koji je srodan finskom realno gurati u ugro-finsku grupu naroda dok na drugoj strani imamo DNK rezultate koji kažu da su Mađari danas preko 50% haplo R1b , skoro 28% haplo I i preko 16% haplo E dok je kod Finaca haplo N zastupljena sa preko 60% dok je R1a na nivou od skoro 30% ... to bi sve značilo da su Mađari mnogo srodniji Srbima nego tamo nekim Fincima iako sa njima dijele srodan jezik .
Kada se budem testirao jednog dana i kada mi stignu rezultati da sam , recimo , R1a , ja se zbog toga neću ubiti iako bih možda bio zadovoljniji da sam I2 ili E1b , ili možda N kao neki Finac .
Evo se dokazalo i ovdje da je Bećir sa Kosova dokazani Dinarac a ne E1b kao što bi se to možda očekivalo jer priča albanskim jezikom ?

Ponovo kažem , jesam početnik u ovome i izvjesno je da ne razumijem sve "do kraja" ali mi zdrava logika kaže da postoji NESKLAD između onoga što smo do sada predpostavljali i onoga što polagano izranja iz ove fantastične priče koja po meni ne zahtijeva nikakvo veliko filozofiranje "ko je odakle , kada i zašto došao" nego je dovoljno uporediti baze podataka .

У ово "80% današnjih muških građana Crne Gore genetski pripada balkansko-mediteranskoj" си вероватно убројао и I2a Динарик? Ако јеси, у ком смислу мислиш да је Динарик балканско-медитеранска хаплогрупа?
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Vidak

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 360
Одг: Хаплогрупизам и хаплосупрематизам
« Одговор #61 послато: Април 26, 2018, 12:13:15 поподне »
Mislim da ne polazim od pogrešnih osnova već zaista pokušavam da shvatim zašto postoji potreba da se nešto prilagodi sadašnjosti ako se time rizikuje dobijanje iskrivljene slike .
Ako znamo da genetski sastav stanovništva Crne Gore ( pričam za nalaze iz 2010.godine ) karakteriše relativno visoka prisutnost balkansko-dinarske haplogrupe I2a1; zatim sliĉna zastupljenost sjevernoafriĉko-balkanske haplogrupe E1b1b tj. E-V13; očigledna je i prisutnost od malo preko 9% mediteransko-kavkasko-semitske haplogrupe J2 i keltsko-balkanske haplogrupe R1b; i konaĉno, znatno niža zastupljenost grupe R1a nego što je to sluĉaj u ostalim ex-jugoslovenskim republikama ( toj možda pripadam i ja , po nekim nalazima mojih daljnjih rođaka ). Prema tome, 80% današnjih muških građana Crne Gore genetski pripada balkansko-mediteranskoj, a ostatak slovenskoj, germanskoj, ili nekoj drugoj grupi naroda .
I rizikovaću ponovo komentare da sam sve pogrešno shvatio i pitam : otkud toliki nesklad između zvaniĉne (ne samo crnogorske) istorije i genetike?
Da li je problem u ljudskoj, ili nauĉnoj ravni?
Npr. da li je Mađare danas zbog toga što pričaju jezikom koji je srodan finskom realno gurati u ugro-finsku grupu naroda dok na drugoj strani imamo DNK rezultate koji kažu da su Mađari danas preko 50% haplo R1b , skoro 28% haplo I i preko 16% haplo E dok je kod Finaca haplo N zastupljena sa preko 60% dok je R1a na nivou od skoro 30% ... to bi sve značilo da su Mađari mnogo srodniji Srbima nego tamo nekim Fincima iako sa njima dijele srodan jezik .
Kada se budem testirao jednog dana i kada mi stignu rezultati da sam , recimo , R1a , ja se zbog toga neću ubiti iako bih možda bio zadovoljniji da sam I2 ili E1b , ili možda N kao neki Finac .
Evo se dokazalo i ovdje da je Bećir sa Kosova dokazani Dinarac a ne E1b kao što bi se to možda očekivalo jer priča albanskim jezikom ?

Ponovo kažem , jesam početnik u ovome i izvjesno je da ne razumijem sve "do kraja" ali mi zdrava logika kaže da postoji NESKLAD između onoga što smo do sada predpostavljali i onoga što polagano izranja iz ove fantastične priče koja po meni ne zahtijeva nikakvo veliko filozofiranje "ko je odakle , kada i zašto došao" nego je dovoljno uporediti baze podataka .
Po tom istrazivanju koje obuhvata sve narode Cg preko 40 % pripada slovenskim haplogrupama. To znaci da preko 50 posto Crnogoraca pripada slovenskim haplogrupama ali sve i da je 80 % starobalkanske genetike to ne bi promijenilo cinjenicu da su jezicki Crnogorci Sloveni. Ja ne vidim neskpad u tom dasu mix slovena i staribalkanaca. Ako koristis samo haplogrupu onda onda bi zakljucio da su 50 posto Indijaca ustvari Sloveni zato sto su R1a.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Хаплогрупизам и хаплосупрематизам
« Одговор #62 послато: Април 26, 2018, 12:24:10 поподне »
Mislim da ne polazim od pogrešnih osnova već zaista pokušavam da shvatim zašto postoji potreba da se nešto prilagodi sadašnjosti ako se time rizikuje dobijanje iskrivljene slike .
Ako znamo da genetski sastav stanovništva Crne Gore ( pričam za nalaze iz 2010.godine ) karakteriše relativno visoka prisutnost balkansko-dinarske haplogrupe I2a1; zatim sliĉna zastupljenost sjevernoafriĉko-balkanske haplogrupe E1b1b tj. E-V13; očigledna je i prisutnost od malo preko 9% mediteransko-kavkasko-semitske haplogrupe J2 i keltsko-balkanske haplogrupe R1b; i konaĉno, znatno niža zastupljenost grupe R1a nego što je to sluĉaj u ostalim ex-jugoslovenskim republikama ( toj možda pripadam i ja , po nekim nalazima mojih daljnjih rođaka ). Prema tome, 80% današnjih muških građana Crne Gore genetski pripada balkansko-mediteranskoj, a ostatak slovenskoj, germanskoj, ili nekoj drugoj grupi naroda .
I rizikovaću ponovo komentare da sam sve pogrešno shvatio i pitam : otkud toliki nesklad između zvaniĉne (ne samo crnogorske) istorije i genetike?
Da li je problem u ljudskoj, ili nauĉnoj ravni?
Npr. da li je Mađare danas zbog toga što pričaju jezikom koji je srodan finskom realno gurati u ugro-finsku grupu naroda dok na drugoj strani imamo DNK rezultate koji kažu da su Mađari danas preko 50% haplo R1b , skoro 28% haplo I i preko 16% haplo E dok je kod Finaca haplo N zastupljena sa preko 60% dok je R1a na nivou od skoro 30% ... to bi sve značilo da su Mađari mnogo srodniji Srbima nego tamo nekim Fincima iako sa njima dijele srodan jezik .
Kada se budem testirao jednog dana i kada mi stignu rezultati da sam , recimo , R1a , ja se zbog toga neću ubiti iako bih možda bio zadovoljniji da sam I2 ili E1b , ili možda N kao neki Finac .
Evo se dokazalo i ovdje da je Bećir sa Kosova dokazani Dinarac a ne E1b kao što bi se to možda očekivalo jer priča albanskim jezikom ?

Ponovo kažem , jesam početnik u ovome i izvjesno je da ne razumijem sve "do kraja" ali mi zdrava logika kaže da postoji NESKLAD između onoga što smo do sada predpostavljali i onoga što polagano izranja iz ove fantastične priče koja po meni ne zahtijeva nikakvo veliko filozofiranje "ko je odakle , kada i zašto došao" nego je dovoljno uporediti baze podataka .

Управо овим описним називима, који ми личе као да су преузети са санџачког днк пројекта, показујеш контрадикторност са предходним постовима, са којима си започео тему. Коришћење назива хаплогрупа без познавања СНП-ова и подграна, дискусија губи на тежини. А посебно тежња да се и даље I2а-CTS10228 гура у неки старобалкански корпус... Управо сврха генетичке генеалогије је праћење миграција, а кроз њих и припадност одређеној култури, етничкој скупини, па и народу... Што се језика тиче,нпр. I2а-YP196 иако је учествовала у етногенези прото-Словена, језик њихових предака није био Балто-словенски... Мађари јесу интересантни, јер су очито као мањина, наметнули језик већини... Али рећи данас да они не припадају угрофинској групи народа, јер знамо хаплогрупе које код њих доминирају, је смешно у најмању руку...

Ван мреже Vargas

  • Гост
  • *
  • Поруке: 10
  • R1a
Одг: Хаплогрупизам и хаплосупрематизам
« Одговор #63 послато: Април 26, 2018, 02:45:42 поподне »
Izvinjavam se zbog podkradene greške jer sam zamijenio R1a i R1b kod Mađara i Finaca ...

Miloše ,
nisam Sandžaklija u niti jedno smislu i to što se ne slažemo ne bi trebao da bude razlog za prozivke .
Svrha genealogije , između ostalog , jeste da se prate migracije ... ali kako pratiti migracije kad su nam glave pune predrasuda , proto-slovena za koje do dana današnjeg niko nezna ko su , indo-iranaca i ostalih ...
Mađari su danas globalno možda i najveća enigma jer se kod njih ni lingvistika ni zvanični tokovi migracija ne slažu sa genetikom ( ako ja dobro čitam Kljosova ) a donekle i za Slovene postoje kontroverze gdje se čak tvrdi da su njihove migracije išle od zapada prema istoku te da su Indusi i Iranci mlađi nego mi na Balkanu ...
Znači , Mađari pripadaju ugro-fincima ali samo lingvistički a koliko je to relevantno za ovu priču o genetici suvišno je komentarisati , po meni možda čak i manje od religijskih konitacija koje , opet , mogucbitickorisne samo u uskom plemenskom smislu ...
Vidače ,
ovo gore što sam napisao za Induse odnosilo bi se i na tvoje opažanje .
Što se tiče I2a Dinarica oni su meni više autohtoni balkanci nego dođoši tj. hercegovci i crnogorci mi po njihovoj fizičkoj konstituciji ( koja je njihova glavna odrednica ) odogovaraju i toku migracija na užen balkanskom području , da ne idem u sitna crevca .
Slažem se da su svi današnji balkanski narodi mix više haplogrupa ali se ne slažem da jedna određena haplogrupa može biti mix više naroda .
Što u sebi nosiš , u drugome vidiš ...

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Хаплогрупизам и хаплосупрематизам
« Одговор #64 послато: Април 26, 2018, 02:54:26 поподне »
...
Što se tiče I2a Dinarica oni su meni više autohtoni balkanci nego dođoši tj. hercegovci i crnogorci mi po njihovoj fizičkoj konstituciji ( koja je njihova glavna odrednica ) odogovaraju i toku migracija na užen balkanskom području , da ne idem u sitna crevca .
...

Баргасе, не знам који то аргументи говоре у прилог тврдњи да је I2a Dinaric аутохтона балканска хаплогрупа? Волео бих да их чујем, па макар ишли и у ситна цревца. Није ваљда физичка конституција становништва аргумент у прилог те тврдње?
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Хаплогрупизам и хаплосупрематизам
« Одговор #65 послато: Април 26, 2018, 03:18:00 поподне »
...
Što se tiče I2a Dinarica oni su meni više autohtoni balkanci nego dođoši tj. hercegovci i crnogorci mi po njihovoj fizičkoj konstituciji ( koja je njihova glavna odrednica ) odogovaraju i toku migracija na užen balkanskom području , da ne idem u sitna crevca .
...

I2a, хаплогрупа на ипсилон хромозому присутна код великог броја Херцеговаца и Црногораца (али и многих других европских народа и група) нема (готово) никакав утицај на фенотип мушкарца. Другим речима, физичка конституција наших динараца не открива нам много о њиховом хаплотипу на ипсилон хромозому. Хаплогрупа I2a-CTS10228 појавила се на овом простору у највећој мери као део сеобе Словена.

Свеокупна, аутосомална генетика народа у динарском појасу је друга прича. 

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Хаплогрупизам и хаплосупрематизам
« Одговор #66 послато: Април 26, 2018, 03:27:50 поподне »

Miloše ,
nisam Sandžaklija u niti jedno smislu i to što se ne slažemo ne bi trebao da bude razlog za prozivke .
Svrha genealogije , između ostalog , jeste da se prate migracije ... ali kako pratiti migracije kad su nam glave pune predrasuda , proto-slovena za koje do dana današnjeg niko nezna ko su , indo-iranaca i ostalih ...
Mađari su danas globalno možda i najveća enigma jer se kod njih ni lingvistika ni zvanični tokovi migracija ne slažu sa genetikom ( ako ja dobro čitam Kljosova ) a donekle i za Slovene postoje kontroverze gdje se čak tvrdi da su njihove migracije išle od zapada prema istoku te da su Indusi i Iranci mlađi nego mi na Balkanu ...

Није никаква прозивка, већ чињеница да ове описне називе за хаплогрупе управо користе на Санџачком ДНК пројекту, који је скоро преименован у Бошњачки ДНК пројекат...

Коришћење Кљосова који је оставио неки траг, али је и превазиђен у генетичкој генеалогији, потврђује и да површно посматраш хаплогрупе, без дубљих подграна и СНП-ова. На страну што је прилично под утицајем дневно-политичких дешавања, он је нерелевантан, јер се генетичка генеалогија развија попут мобилне телефоније, коју он очито није могао да прати...За археогенетска истраживања да не говоримо...

Ван мреже Vargas

  • Гост
  • *
  • Поруке: 10
  • R1a
Одг: Хаплогрупизам и хаплосупрематизам
« Одговор #67 послато: Април 27, 2018, 04:37:46 пре подне »
Ovo je prvi forum ovakve vrste koji posjećujem tako da nisam upoznat ni sa sandžačkim ni sa crnogorskim , ako i postoje .
Apsolutno nisam ovdje da bih negirao bilo koju naciju ili nečija osjećanja nego samo tražim čvršće argumente za iznijete "činjemice" .
Ono što se konkretno dešava na balkanskim prostorima ja upoređujem sa onim što se dešavalo Slovenskom korpusu . Ja sam učio da su Sloveni u 5. ili 6.vijeku došli na Balkan , sa sobom donijeli jezik i Ćirila i Metodija koji su nas opismenili i mi smo danas to što jesmo . Međutim , istraživanja kažu da su Sloveni tj. R1a originalno balkansko stanovništvo koji su na prostoeu Balkana bar 12.000 godina , ta ista R1a se pojavljuje na prostoru Rusije i Ukrajine prije 4500 godina , oko južnog Urala prije 4000 godina da bi se prije 3600 godina jedan krak odvojio do Indije a drugi spustio na Arabijsko poluostrvo . Čak je ova indijska R1a sebe nazivala Arijevcima ( ima tome pomena u indijskim vedama ) a možete naći i na india.rs .
Ovo kažem zato što je greškom počinjenom iz neznanja ( najblaže rečeno ) lingvistički termin "indoevropljani" primijenjen na etnografski . Da je neko nešto previdio saznalo se kad su se i lingvistički i etnografski pokušali primijeniti na genetski .
To se danas , bojim se , dešava i na Balkanu . Prvo lingvističke u etnografske a onda sve to skupa u genetske odrednice . I svi sretni i zadovoljni .
Zbog ovoga sam protiv nazivanja bilo koje haplogrupe bilo kojim imenom koji ima u sebi etnos jer to stvarno stvara zabunu , bar meni , i to u smislu :
živim u CG + učio sam srpsko-hrvatski + moji su pravoslavci + I2a/R1a/J2/E1b1b = SRBIN
ili
živim u CRO + učio sam hrvatski + moji su katolici + I2a/R1a/J2/E1b1b = HRVAT
ili
živim u SRB + učio sam srpski + moji su pravoslavci + I2a/R1a/J2/E1b1b = SRBIN

Ili je stvarno greška u meni , kako kaže Miloš , jer sam se "primio" na zaostalog Kljosova .
Što u sebi nosiš , u drugome vidiš ...

Ван мреже filipi

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1141
  • I-CTS10228_Y4882_A1328*
Одг: Хаплогрупизам и хаплосупрематизам
« Одговор #68 послато: Април 27, 2018, 07:45:42 пре подне »
Ovo je prvi forum ovakve vrste koji posjećujem tako da nisam upoznat ni sa sandžačkim ni sa crnogorskim , ako i postoje .
Apsolutno nisam ovdje da bih negirao bilo koju naciju ili nečija osjećanja nego samo tražim čvršće argumente za iznijete "činjemice" .
Ono što se konkretno dešava na balkanskim prostorima ja upoređujem sa onim što se dešavalo Slovenskom korpusu . Ja sam učio da su Sloveni u 5. ili 6.vijeku došli na Balkan , sa sobom donijeli jezik i Ćirila i Metodija koji su nas opismenili i mi smo danas to što jesmo . Međutim , istraživanja kažu da su Sloveni tj. R1a originalno balkansko stanovništvo koji su na prostoeu Balkana bar 12.000 godina , ta ista R1a se pojavljuje na prostoru Rusije i Ukrajine prije 4500 godina , oko južnog Urala prije 4000 godina da bi se prije 3600 godina jedan krak odvojio do Indije a drugi spustio na Arabijsko poluostrvo . Čak je ova indijska R1a sebe nazivala Arijevcima ( ima tome pomena u indijskim vedama ) a možete naći i na india.rs .
Ovo kažem zato što je greškom počinjenom iz neznanja ( najblaže rečeno ) lingvistički termin "indoevropljani" primijenjen na etnografski . Da je neko nešto previdio saznalo se kad su se i lingvistički i etnografski pokušali primijeniti na genetski .
To se danas , bojim se , dešava i na Balkanu . Prvo lingvističke u etnografske a onda sve to skupa u genetske odrednice . I svi sretni i zadovoljni .
Zbog ovoga sam protiv nazivanja bilo koje haplogrupe bilo kojim imenom koji ima u sebi etnos jer to stvarno stvara zabunu , bar meni , i to u smislu :
živim u CG + učio sam srpsko-hrvatski + moji su pravoslavci + I2a/R1a/J2/E1b1b = SRBIN
ili
živim u CRO + učio sam hrvatski + moji su katolici + I2a/R1a/J2/E1b1b = HRVAT
ili
živim u SRB + učio sam srpski + moji su pravoslavci + I2a/R1a/J2/E1b1b = SRBIN

Ili je stvarno greška u meni , kako kaže Miloš , jer sam se "primio" na zaostalog Kljosova .
Ne,istrayivanja pokazuju potpuno suprotno od toga sto si Ti naveo.Samo pogledaj rezultate pronadjenih i analiziranih starih kostiju iz Vine,Lepenskog Vira i ostalih lokacija na Balkanu,i kao laik bi trebao da shvatis da to sto si napisao je glupost.A onda nauci filogenetska stabla Hg sto si naveo,njihove sve grane i podgrane i TMRCA,kao i rasprostranjenost i sve nalaze starih kostiju i pitaj Sarica ko mu je diler  :)

Ван мреже Полић

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 587
  • I2-Y56203
Одг: Хаплогрупизам и хаплосупрематизам
« Одговор #69 послато: Април 27, 2018, 08:28:14 пре подне »
Ili je stvarno greška u meni , kako kaže Miloš , jer sam se "primio" na zaostalog Kljosova .
Može se reći da je broj ljudi koji su se "primili" na Kljosova značajno porastao posle nekih senzacionalističkih naslova po dnevnim listovima. Čovek jednostavno nije u pravu, a i očito je da je R1a suprematista. Umesto da se pročita samo 1 tekst u novinama, mnogo je veća muka pratiti istraživanja i grane i grančice haplogrupa i migracije, i uklopiti sve to u istorijski kontekst.

Ван мреже Vargas

  • Гост
  • *
  • Поруке: 10
  • R1a
Одг: Хаплогрупизам и хаплосупрематизам
« Одговор #70 послато: Април 27, 2018, 04:04:13 поподне »
Ja sam mislio da je I2 "majka" svih daljnjih I2.... haplogrupa a izgleda da nije ... isto tako i za R1a i za E1b ...
Ako je Kljosov suprematista onda mu teorija o Balkanu kao prapostojbini R1a ne ide nikako u korist , valjda bi trebao da gura upravo zvaničnu verziju o Rusiji kao kolijevci Slovena ...
Ja takođe niti sam suprematista niti "ljubim" Ruse da bi navijao za R1a ... sjutra ako se dokaže sa sam haplo N i da sam bliži nekom Fincu nego tebi , Poliću , opet ću isto razmišljati i pisati i opet ću te pitati ZAŠTO HAPLOGRUPE MORAMO GURATI U KONTEKST ETNOSA , ZA BOGA MILOGA ...
Ako mene pitaš ponovo je u pitanju "pranje i prepravljanje" jer je u pitanju samo geografska , etnološka , lingvistička ili bilo koja druga odrednica koja traje kao mački muž ...
Što u sebi nosiš , u drugome vidiš ...

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Хаплогрупизам и хаплосупрематизам
« Одговор #71 послато: Април 27, 2018, 04:12:36 поподне »
Ja sam mislio da je I2 "majka" svih daljnjih I2.... haplogrupa a izgleda da nije ... isto tako i za R1a i za E1b ...
Ako je Kljosov suprematista onda mu teorija o Balkanu kao prapostojbini R1a ne ide nikako u korist , valjda bi trebao da gura upravo zvaničnu verziju o Rusiji kao kolijevci Slovena ...
Ja takođe niti sam suprematista niti "ljubim" Ruse da bi navijao za R1a ... sjutra ako se dokaže sa sam haplo N i da sam bliži nekom Fincu nego tebi , Poliću , opet ću isto razmišljati i pisati i opet ću te pitati ZAŠTO HAPLOGRUPE MORAMO GURATI U KONTEKST ETNOSA , ZA BOGA MILOGA ...
Ako mene pitaš ponovo je u pitanju "pranje i prepravljanje" jer je u pitanju samo geografska , etnološka , lingvistička ili bilo koja druga odrednica koja traje kao mački muž ...
И2 која се издвојила од И1, јесте предачка свим њеним огранцима...имаш тему о И2 и карту гранања, као и периоде гранања

Ван мреже Одисеј

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 896
Одг: Хаплогрупизам и хаплосупрематизам
« Одговор #72 послато: Април 27, 2018, 05:04:33 поподне »
Кљосов, Деретић и Шарић уопште и нису шарлатани, у томе и лежи највећа опасност, него су ту гдје јесу по задатку. Сваки од тих псеудонаучника је изузетно штетан и опасан по српске националне интересе. То је само један префињени и замаскирани континуитет истог оног удбашког турбофолк национализма склепаног крајем осамдесетих како би компромитовао здрави српски патриотизам и тежњу за јединством територија које Србима припадају и демографски и по историјском праву (као што је рецимо источна Херцеговина), а Србе приказао као митомане и иредентисте који својатају несрбе и отимају туђе територије.
Зато је неопходно едуковати народ, а овакве манипулаторе приказати у правом свјетлу, јер су нам управо овакви запаприли чорбу деведесетих. Једно су они блесави равноземљаши, астролози, бијели магови и остали шарлатани, а друго овакви који злоупотребљавају дигиталну еру како би обликовали свијест једне нације.

Ван мреже Vargas

  • Гост
  • *
  • Поруке: 10
  • R1a
Одг: Хаплогрупизам и хаплосупрематизам
« Одговор #73 послато: Април 27, 2018, 05:33:15 поподне »
Odisej ,
nije mjesto i bezveze je zloupotrebljavati ovu temu i ovaj forum za ovakve teme a tako bih ti divno odgovorio  ;D
Što u sebi nosiš , u drugome vidiš ...

Ван мреже Romanijski

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 783
  • Ја ратујем сам...
Одг: Хаплогрупизам и хаплосупрематизам
« Одговор #74 послато: Април 27, 2018, 05:37:30 поподне »
 Zamolio bih  da neprozivate konkretno Kljosova. Pa da to i obrazložim. Mislim da njegovo ime mnogi navade a da to nema veze sa njihovom pričom. Možda sam ja i propustio neki detalj. Ali to se i dalje vrti po ustaljenoj matrici. Nisu ista saznanja pre 5 godina i sada. Možda bi neko i sam opovrgao svoju izjavu od pre 5 godina, ali nema priliku. A oni koi udaraju u bubnjeve to obilato koriste.  Izvinjavam se auditorijumu, ako misle drugačije u ovom trenutku ja to vidim tako. Mislim da je korisnije pribaviti još jedan uzorak  za analizu nego bilo koji komentar pa i moj.
Evo ponoviću onu poznatu rečenicu ,,Sinko samo tiradi svoj posao"... Da mi slažemo ovu puzlu (pazl) ili već kako se pravilno piše.....
Nisam ni auhtotonista ni bilo koji drugi ... Činjenice su činjenice, a svak ima pravo da misli što hoće evo da organizujemo jednu priču za Balkan Info pa da se iznesu suprotna mišljenja ...  Ali negirati pionire nauke koi su nešto izjavili u trenutku  u kom su imali neku naučnu spoznaju , mislim da nije uredu. Samo molim na oprez pri izjavama , želim da zadržimo nivo....

Ван мреже Vargas

  • Гост
  • *
  • Поруке: 10
  • R1a
Одг: Хаплогрупизам и хаплосупрематизам
« Одговор #75 послато: Април 27, 2018, 05:41:16 поподне »
Pozdravljam ...
A ja pošto sam novi ovdje i laik , molim ostale da mi pošalju svu dostupnu literaturu pa da se i ja malo bolje uputim jer stvarno nemam pojma ko je Šarić a za Deretića sam čuo ali mi apsolutno nije vjerodostojan pa ga zato i ne pominjem ...
Što u sebi nosiš , u drugome vidiš ...

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Хаплогрупизам и хаплосупрематизам
« Одговор #76 послато: Април 27, 2018, 06:15:42 поподне »
Zamolio bih  da neprozivate konkretno Kljosova. Pa da to i obrazložim. Mislim da njegovo ime mnogi navade a da to nema veze sa njihovom pričom. Možda sam ja i propustio neki detalj. Ali to se i dalje vrti po ustaljenoj matrici. Nisu ista saznanja pre 5 godina i sada. Možda bi neko i sam opovrgao svoju izjavu od pre 5 godina, ali nema priliku. A oni koi udaraju u bubnjeve to obilato koriste.  Izvinjavam se auditorijumu, ako misle drugačije u ovom trenutku ja to vidim tako. Mislim da je korisnije pribaviti još jedan uzorak  za analizu nego bilo koji komentar pa i moj.
Evo ponoviću onu poznatu rečenicu ,,Sinko samo tiradi svoj posao"... Da mi slažemo ovu puzlu (pazl) ili već kako se pravilno piše.....
Nisam ni auhtotonista ni bilo koji drugi ... Činjenice su činjenice, a svak ima pravo da misli što hoće evo da organizujemo jednu priču za Balkan Info pa da se iznesu suprotna mišljenja ...  Ali negirati pionire nauke koi su nešto izjavili u trenutku  u kom su imali neku naučnu spoznaju , mislim da nije uredu. Samo molim na oprez pri izjavama , želim da zadržimo nivo....


Кљосов је пионир у смислу да је актуелизовао причу о DNK. Али у суштини је псеудоначник.

Молекуларни биолог Борис Ленxард, ванредни професор компјутерске биологије на лондонском Империјал колеџу за Кљосова каже:

"Ради се о особи која је била на Харварду крајем осамдесетих и почетком деведесетих година прошлог века, која се у том раздобљу бавила биохемијом угљених хидрата, тј. подручјем потпуно несродним популацијским студијама, и која је у том раздобљу за стандарде једног Харварда остварила врло мршаве и незапажене научне резултате. Кљосов већ годинама нема афилијацију са било којом научном установом него је самостални бизнисмен и власник компаније, а своја 'истраживања', под дебелим наводницима, објављује у часописима које сам издаје или у часописима предаторских издавача који онима који плате објављују било шта. Његов рад у подручју молекуларне генеалогије има сва обележја лоше науке и псеудонауке, са елементима религијског литерализма. Бави се подручјем у којем нема никаквих признатих академских резултата, смишља 'теорије' које су стручњацима трагикомичне, и оптужује научнике који су провели цео свој живот компетентно истражујући исти проблем за ригидност и догматизам. Њега свакако треба игнорисати”. Врло познато делију, зар не?

Такође је хаплогруписта, супрематиста (на ивици фашизма): "миграције славних аријеваца, носилаца R1а".

« Последња измена: Април 27, 2018, 06:23:00 поподне Милош »

Ван мреже сɣнце

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1671
  • I-A1328
Одг: Хаплогрупизам и хаплосупрематизам
« Одговор #77 послато: Април 28, 2018, 02:11:56 пре подне »
Da mi slažemo ovu puzlu (pazl) ili već kako se pravilno piše...

Hmmm... What about "slagalica"?  ::)
Лијеп бит није лијеп се родит,
јербо љепоти може се научит;
а кад душом љепује человјек,
које вањско с тијем поредит?

Ван мреже Zor

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1372
Одг: Хаплогрупизам и хаплосупрематизам
« Одговор #78 послато: Мај 02, 2018, 02:15:26 пре подне »
Чак је и Усаме Зукорлић писао да Е хаплогрупа указује на то да је твој први предак био супсахарски Африканац, тј. црнац. То логике нема. Европски и други неафрички народи са повишеним процентом ове хаплогрупе скоро никад не добијају ни 1% супсахарске генетике на аутосомалним тестирањима. Да је висок проценат хаплогрупе Е у корелацији са супсахарском генетиком, код косовских Албанаца и континенталних Грка би се неком логиком очекивало барем 5% црначке генетике. А ње заправо има само у незнатним траговима.

 Потпуно је погрешно на основу филогенетске блискости хаплогрупа градити тезе о суштинској или искључивој повезаности неке хаплогрупе са модерним фенотиповима итд. Зато што се игнорише фактор миграција и сасвим различитих путева и еволуцији у сасвим различитим условима које су у праисторији неке групе имале.
 хг E1b1b јесте филогенетски ближа E1b1a чије су гране заступљене у Западној Африци него другим хаплогрупама. Али су се одвојиле прије 43200 година. Поређења ради хаплогрупа R се од себи идуће филогенетски најближе хаплогрупе P одвојила прије 31900 година. Нпр. хаплогрупа P1 је најзаступљенија код Туванаца и код Нивха са око 35 %, посебно је то занимљиво код Нивха чији је језик изолат.

 Постоји међутим код хг P грана која није позитивна на P1 и P2 која је присутна у већем проценту код Аета народа са Филипина (28 %). Ради се о старој популацији коју су Шпанци прозвали "Негрито" због фенотипских сличности са Банту популацијом. Кључно је напоменути и јављање хг P* код Папуанаца у малом проценту. Зато што су они мјерило. Код Папуанаца су присутне и хаплогрупе M и S које су се одвојиле међусобно као и од хг P прије 45200 година. Присуство ових старих хаплогрупа код Папуанаца говори о архаичности те популације и њеној изолацији. А то је и потврђено са разним протоморфним антрополошким карактеристикама које они имају.

 Да скратим прије 40 000+ година не постоје никакви "бијелци, црнци, жутци" каквим их данас или у ближој прошлости људи перципирају. Ако неко тражи свог претка, како је изгледао прије 40000+ година, од модерних популација Папуанци су му најсличнији. И они су далеко бољи параметар чак и за Банту хг E1b1a, чије многе антрополошке карактеристике не сежу тако далеко у прошлост.
 Дакле у то доба постоје разне форме слабо диференцираног Сапиенса, код скоро свих хаплогрупа.

 Што се тиче балканских E-V13, позната је аутосомална генетика ранонеолитског узорка из Далмације L618 (предачка E-V13) и тај узорак је био ектремно медитерански, са мислим неком мањом везом са јужним ловцима-сакупљачима. Ако се говори о антрополошким карактеристикама и L618 и њених рођака, то су разне сјеверноафричке прото-кроманоидне и прото-медитеранске форме.
 Аутосомална натуфијска компонента има и неке везе са западним ловцима сакупљчима (доминантно хаплогрупа I), и мислим да зато и овај примјерак из Далмације показује везе са једним дијелом генетике WHG. Ја сам баш радио поређења у разним рачуначима из студије о Југоисточној Европи и то се могло примјетити.


 Најбаналнији примјер овога би били неки ванземаљци са карактеристикама хоминида који могуће постоје, они би по специјализацији и/или изгледу могли бити блиски људима, али филогенетски сваки сисавац или инсект на земљи је ближи људима од њих.
« Последња измена: Мај 02, 2018, 02:18:15 пре подне Zor »

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2334
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Хаплогрупизам и хаплосупрематизам
« Одговор #79 послато: Мај 02, 2018, 08:34:51 пре подне »
Најбаналнији примјер овога би били неки ванземаљци са карактеристикама хоминида који могуће постоје, они би по специјализацији и/или изгледу могли бити блиски људима, али филогенетски сваки сисавац или инсект на земљи је ближи људима од њих.

Пусти ванземаљце, има много примера међу животињама. Само један од њих:




Изумрли торбарски вук (тасманијски вук, тасманијски тигар). Многи би рекли да је то врста пса, али са псима нема никакве везе, него са кенгурима и коалама.