Аутор Тема: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту  (Прочитано 2550882 пута)

Ван мреже Акса

  • Косовци
  • Познавалац
  • *
  • Поруке: 662
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1940 послато: Април 30, 2016, 06:29:48 поподне »
Мени је један од старешина кад сам био у војсци (стара добра ЈНА) био (тада поручник) Зековић из Колашина

Погледај скуп њихових браственика/сродника, ако је твој поручник био присутан на скупу, препознаћеш га сигурно. Скуп је одржан вероватно пре 15-20 година, бар тако изгледа снимак.
<a href="https://www.youtube.com/v/Ul3QiJQ_kNk" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/Ul3QiJQ_kNk</a>

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1941 послато: Април 30, 2016, 07:33:43 поподне »
Не може да се отвори.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10054
  • I2a S17250 A1328
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1942 послато: Април 30, 2016, 07:37:22 поподне »
Аксо, дај јутјуб адресу!
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10054
  • I2a S17250 A1328
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1943 послато: Април 30, 2016, 07:38:10 поподне »
Има једна занимљива прича којом не бих да оптерећујем сада ову тему, али само укратко, тај Зековић је важио као главни табаџија и дође једном приликом у кафић који је у то време држао један Бракочевић (Видоје зна о коме је реч) и покуша да му удари рекет. Наравно дође до окршаја у коме је Зековић летео са краја на крај кафића, иако је био снагатор и као од брда одваљен, али Бракочевић је био ипак тврд орах. Све се завршило тако што су се ипак касније помирили и постали добри пријатељи, али од тада се знало ко је главни.

Еј, Ацо, па Шекуларци нису дали на себе ни већим мангупима!  ;)
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Акса

  • Косовци
  • Познавалац
  • *
  • Поруке: 662
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1944 послато: Април 30, 2016, 08:03:55 поподне »
Ево поново линка о скупу Зековића, надам се да ће сада радити.
https://www.youtube.com/v/UI3QiJQ_kNk

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10054
  • I2a S17250 A1328
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1945 послато: Април 30, 2016, 10:13:09 поподне »
Не бих се могао заклети, видео сам на снимку једног типа који личи на поручника. Овај скуп је најраније из 2002. (помињу се еури, а ЦГ их је те године увела као валуту), а ја сам у војсци био још у ЈНА (давно беше), значи - прошло је много година од тада...
Волим овакве скупове. Најјачи је ђед на 56. минуту који рукама деље јагњећу главу  :)
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Jacim

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 107
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1946 послато: Мај 01, 2016, 08:50:58 поподне »
Не, Рамбо. Горакуће су једно, а Какарићи друго племе / братство.
Погледај Скадарски земљишник из 1416, Какарићи се доследно наводе као Chacharichi. Што, надам се да се слажеш, нема никакве везе са "gure kuq". И данас постоји брдо које одељује подгоричку равницу од области Куча, а које се зове Какарицка гора.
И за Горакуће нисам баш сигуран да ли је изворно албански или словенски назив. Објашњење gure kuq ми звучи натегнуто...

Postoji selo Kakarić (Kakarriq), na 20-k km jugoistočno od Skadra, na putu prema gradu Lješu (Lezhe). Dakle, to je prilično daleko od Podgorice, treba proći Skadar i produžiti još malo dublje u Albaniju. S druge strane, Kakaricka gora je odmah istočno od Podgorice. I meni je interesantno kako bi to moglo biti povezano.
Što se tiče objašnjenja gure + kuq, to je veoma nategnuto, univerzitet u Skadru nosi ime po njihovom prosvetaru koji se zvao Luigj Gurakuqi. Teško da ima veze sa toponimom Kakarić (Kakarriq).
Eto, čisto kao pretpostavka, mogli bismo pretpostaviti da je pleme Kakarić moglo živjeti u toj (pitomoj) oblasti jugoistočno od Skadra, pa su se onda pod pritiskom pomjerili blizu na teritoriju donjih Kuča pored Podgorice, i dalje se otuda rasuli po CG i Srbiji.

Ван мреже Голуб

  • Гост
  • *
  • Поруке: 3
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1947 послато: Мај 01, 2016, 10:19:48 поподне »
Поздрав свима и боље вас нашао. Видим ође доста познаника мојих Зековића и драго ми је због тога.

Ја нијесам баш у овим водама око ДНКа и хаплогрупа, мораћу то детаљније да простудирам. Искрен да будем очекивао сам Е1б или Р1б, а не Р1а. Веома са изненађен и уједно у великој дилеми шта и како даље.

Оно што имам на уму је да тестирам још једног или двојицу из нашег братства из удаљенијих грана чисто да потврдим хаплогрупу. Пошто видим да нема тестираног Дрекаловића, осим извјесног Божовића, за ког није баш потврђено да је Дрекаловић, тестирао бих једног Дрекаловића тачније Радоњића, чисто да отклоним сваку сумњу што се тиче хаплогрупе и наше везе са њима. Видим да је било неко организовано тестирање, надам се да међу њима има неки Дрекаловић.

Такође бих се захвалио корисницима на детаљним постовима у вези старијег слоја становништа у Кучима и смјерницама. Детаљније ћу се позабавити поријеклом Бијелића, Кликовца и Сенковића.

Што се тиче предања у нашем братству, оно је записано у нашој књизи на основу казивања неколико памтиша који су живјели средином и крајем ХХ вијека. Оно што ме буни и дан данас, је предање које је записао Лубурић, у његовој књизи о Дробњацима, које је тотално другачије од нашег осим дијела да смо старином из Куча (не наводи Дрекаловиће). Не знам ко му је био извор за те тврдње.

Што се историјских извора тиче, који су наравно на првом мјесту, јесте извјештај провидура у Котору, записан априла 1688 године који наводи као члана кучке делегације попа Радоњу Зековића, по предању нашег директног претка. Тај извор је до резултата ДНКа теста за мене био главни доказ да смо ми поријеклом од Дрекаловића.



Ван мреже Jacim

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 107
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1948 послато: Мај 01, 2016, 10:45:56 поподне »
Golube,
Izvini, ali moraš biti pažljiv. Radi se o Klikovcima, Bjelićima i Seknićima.
Ali, mislim da ni oni ne mogu mnogo reći o svom porijeklu, osim da misle da su starinom iz Kuča.
DNK analiza je najpouzdaniji trag. Ideja da se definitivno utvrdi haplogrupa Drekalovića je dobra, kao i neka dalja grana Zekovića.
Sve ukazuje da su Drekalovići E1b1, kao i svi Kuči.

Sa tvojom haplogrupom je interesantno da je nema nijedna veća grupa ili pleme u CG, već je tako razbacana kod raznih porodica širom CG. Kao da su se pred nekom nevoljom raselili i "sakrili" u veća bratstva i plemena.
Postoje indicije da je to neki stari sloj stanovništva iz predjela Kuča i okolina, koji se postepeno povukao i rasuo po CG i zapadnoj Srbiji baš kada su naišli preci današnjih Kuča. 
Ja sam iznio smjelu hipotezu da su to upravo potomci onih skadarskih Srba (Slovena) o kojima znamo iz narodnih pjesama. Oni su zidali Skadar i živjeli u toj ravnici, dok se nisu morali iseliti pod pritiskom neslovenskih plemena koja su nadirali sa jugoistoka. Neka od tih neslovenskih plemena su se kasnije slovenizirala i asimilirali u Srbe (npr. Kuči i Vasojevići), dok su se drugi asimilirali u Albance i nakon toga se spustili u Metohiju i otuda istisnuli Srbe (Klimenti, Škrelje, itd.).
Ova moja pretpostavka se može provjeriti, samo je potrebno još uzoraka i da neki stručnjak pažljivo pogleda haplotipove koji se javljaju u Srbiji, CG i Albaniji. Za sada ima malo stručnjaka koji bi to mogli uraditi, mislim da će se to obaviti kroz desetak godina.

Zasad ti preporučujem da (ako to već nisi uradio) pažljivo pogledaš u koji rod su Zekovići svrstani u bazi srpskog dnk projekta, koje još porodice su tamo i (onako odokativno) koja od tih porodica ima markere koji su najbliži vašima.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1949 послато: Мај 01, 2016, 11:05:23 поподне »
Ova moja pretpostavka se može provjeriti, samo je potrebno još uzoraka i da neki stručnjak pažljivo pogleda haplotipove koji se javljaju u Srbiji, CG i Albaniji. Za sada ima malo stručnjaka koji bi to mogli uraditi, mislim da će se to obaviti kroz desetak godina.

Сасвим случајно сам малопре баш ово урадио са Васојевићима. Испоставило се да немају поклапања међу Албанцима (нема таквих хаплотипова код Гега).

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1950 послато: Мај 01, 2016, 11:08:08 поподне »
Пошто видим да нема тестираног Дрекаловића, осим извјесног Божовића, за ког није баш потврђено да је Дрекаловић, тестирао бих једног Дрекаловића тачније Радоњића, чисто да отклоним сваку сумњу што се тиче хаплогрупе и наше везе са њима.

Голубе, ово би био прави потез.

Лично мислим да нисте "прави" Дрекаловићи, али видећемо. Божовићи E1b (Затон) би требало да су од Вујошевића/Дрекаловића, а колико се сећам и Рајовићи из СДП су помињали неку везу са Дрекаловићима. Они су такође E1b.

Ван мреже Jacim

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 107
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1951 послато: Мај 01, 2016, 11:14:00 поподне »
Сасвим случајно сам малопре баш ово урадио са Васојевићима. Испоставило се да немају поклапања међу Албанцима (нема таквих хаплотипова код Гега).

To su otprilike ti malobrojni stručnjaci koje sam pomenuo :).

Bilo bi dobro vidjeti isto za Kuče i Bjelopavliće. A takođe uporediti R1a haplotipove iz CG sa R1a iz sjeverne Albanije.
Ja imam osjećaj da bi u posljednjem slučaju moglo biti poklapanja.
Ako nešto od toga pogledaš, javi.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1952 послато: Мај 01, 2016, 11:20:42 поподне »
To su otprilike ti malobrojni stručnjaci koje sam pomenuo :).

Bilo bi dobro vidjeti isto za Kuče i Bjelopavliće. A takođe uporediti R1a haplotipove iz CG sa R1a iz sjeverne Albanije.
Ja imam osjećaj da bi u posljednjem slučaju moglo biti poklapanja.
Ako nešto od toga pogledaš, javi.

Хтео сам и за Орловиће, Бјелопавлиће и Куче такође да погледам, али боље други пут, натенане. :)

Што се R1a на северу Албаније тиче, сећам се да сам код Гега видео хаплотип који има поклапање са Кликовцем R1a-M458, што не чуди превише с обзиром да је у тим пограничним областима очигледно било припадника R1a.

Чуди ме више ово са Васојевићима. Уколико постоји нека веза између тих "брдских" E1b хаплотипова, за очекивати је да их буде на обе стране.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10054
  • I2a S17250 A1328
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1953 послато: Мај 01, 2016, 11:20:57 поподне »
Postoji selo Kakarić (Kakarriq), na 20-k km jugoistočno od Skadra, na putu prema gradu Lješu (Lezhe). Dakle, to je prilično daleko od Podgorice, treba proći Skadar i produžiti još malo dublje u Albaniju. S druge strane, Kakaricka gora je odmah istočno od Podgorice. I meni je interesantno kako bi to moglo biti povezano.
Što se tiče objašnjenja gure + kuq, to je veoma nategnuto, univerzitet u Skadru nosi ime po njihovom prosvetaru koji se zvao Luigj Gurakuqi. Teško da ima veze sa toponimom Kakarić (Kakarriq).
Eto, čisto kao pretpostavka, mogli bismo pretpostaviti da je pleme Kakarić moglo živjeti u toj (pitomoj) oblasti jugoistočno od Skadra, pa su se onda pod pritiskom pomjerili blizu na teritoriju donjih Kuča pored Podgorice, i dalje se otuda rasuli po CG i Srbiji.

Јаћиме, крајем средњег века имамо паралелно истоимена села у Доњој и Горњој Зети, као: Кучи (Cucci, Cuzzi), Тузи (Tusi, Tussi), Пипери (Piperi), Братоножићи (Bratonessi), итд, тако и Какарићи (Chacharichi). То указује да су се братства разделила. Једна од претпоставки је да су се једни задржали у сталним насељима (Доња Зета - скадарски крај), а други силом историјских прилика 15. века "територијализовали" (Ђурђев) у летњим стаништима - катунима Горње Зете (каснија Брда). Они први су се албанизовали, други посрбили (или поцрногорчили).

Покушавао сам да утврдим од којег племена су Гуракући, али не успех (а имао сам негде тај податак). Сећам се да су им нашли неки словенски корен, са ранијим презименом Горакућа. Али, ајде, да не тврдим напамет. Занимљиво је да у Боки (ХН) постоји род истог презимена (Горакућа). Гуракући су данас албански католици.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Jacim

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 107
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1954 послато: Мај 01, 2016, 11:35:21 поподне »
Nebo, hvala.

Nebojša, ne znam, ti si bolji stručnjak, ali mene baš i ne čudi to toliko za Vasojeviće. Ja to zamišljam ovako: nekoliko ne baš povezanih rodova su otprilike u isto vrijeme prodrli iz pravca jugoistoka i naselili planinske oblasti današnjeg sjeverozapada Albanije i istoka CG. Tu su se naselili i potisnuli staro stanovništvo. Mnoge od tih porodica su nosile E1b1 haplogrupu, neke J2b2 i R1b i još ponešto. Međutim, ovi E1b1 rodovi nisu bili međusobno blisko povezani, prosto je po vjerovatnoći bilo najviše te haplogrupe s obzirom na krajeve odakle su dolazili.
Prosto je došla jedna poveća porodica od kojih su danas svi Vasojevići. Ta porodica je imala saputnike, ali im to nisu bili rođaci.
Za Kuče bih očekivao isto, ili da su eventualno povezani sa plemenom Klimenti. U tom slučaju bi imali priličan broj rođaka na Kosovu, ali i u Srbiji i CG.
Ja nisam stručnjak, ovo su samo moja razmišljanja.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1955 послато: Мај 01, 2016, 11:40:32 поподне »
Nebojša, ne znam, ti si bolji stručnjak, ali mene baš i ne čudi to toliko za Vasojeviće. Ja to zamišljam ovako: nekoliko ne baš povezanih rodova su otprilike u isto vrijeme prodrli iz pravca jugoistoka i naselili planinske oblasti današnjeg sjeverozapada Albanije i istoka CG. Tu su se naselili i potisnuli staro stanovništvo. Mnoge od tih porodica su nosile E1b1 haplogrupu, neke J2b2 i R1b i još ponešto. Međutim, ovi E1b1 rodovi nisu bili međusobno blisko povezani, prosto je po vjerovatnoći bilo najviše te haplogrupe s obzirom na krajeve odakle su dolazili.
Prosto je došla jedna poveća porodica od kojih su danas svi Vasojevići. Ta porodica je imala saputnike, ali im to nisu bili rođaci
.
Za Kuče bih očekivao isto, ili da su eventualno povezani sa plemenom Klimenti. U tom slučaju bi imali priličan broj rođaka na Kosovu, ali i u Srbiji i CG.
Ja nisam stručnjak, ovo su samo moja razmišljanja.

Сасвим реална опција, слажем се. Проблем је само што тог хаплотипа нема ни код Грка, па је по свему судећи "настао" баш у тим крајевима, или је дошао са треће стране.

Иначе, нисам ни ја "стручњак". :)

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1956 послато: Мај 01, 2016, 11:40:57 поподне »
Што се тиче предања у нашем братству, оно је записано у нашој књизи на основу казивања неколико памтиша који су живјели средином и крајем ХХ вијека. Оно што ме буни и дан данас, је предање које је записао Лубурић, у његовој књизи о Дробњацима, које је тотално другачије од нашег осим дијела да смо старином из Куча (не наводи Дрекаловиће). Не знам ко му је био извор за те тврдње.

Интересује ме шта конкретно каже Лубурић? Његов приступ раду је био веома студиозан и по ономе како мени изгледа цела прича, а на крају крајева то потврђује и ДНК резултат теста, изгледа да је Лубурић био у праву. По мени, мале су шансе, или боље речено готово никакве да су твоји Зековићи од Дрекаловића. Иако још увек не можемо са сигурношћу рећи да су Дрекаловићи Е1б, то је ипак сасвим извесно. Можда се евентуално покаже да су Радоњићи Р1а као и Зековићи, али мени личи на то као да је неко ко се бавио истраживањем порекла братства Зековић донео закључак да су Зековићи од Радоњића на основу тога што предање каже да сте из Куча, што је највероватније и тачно, али и на основу тога што је име најстаријем познатом претку било Радоња, па је вероватно због тога покушао да направи неку логичку везу са овим познатим братством које припада Дрекаловићима. Уз све то још и слава св. Никола, и некоме сасвим довољно да донесе закључак, али ДНК каже да није тако, и ми данас можемо да дамо претпоставку да највероватније припадате том старијем слоју словенског живља које је нешто касније потиснуто од Дрекаловића или Мрњавчића, а можда и од неког од малисорских племена из те области. Давно сам нешто читао о томе тако да се сада не могу сетити имена тог словенског слоја становништва које је у дугогодишњим крвавим обрачунима са неким малисорским племенима било потиснуто из области горње Зете односно Куча. Врло лако могуће је да се ваше порекло може повезати са овим догађајима.
Свакако да би било веома добро ако би се тестирао неко од Радоњића, али и још неко од Зековића, чисто да би се потврдио твој тест.
И свакако значајан историјски писани извор који помиње попа Радоњу Зековића је нешто што је од непроцењиве вредности за даљи ток истраживања порекла Зековића.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10054
  • I2a S17250 A1328
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1957 послато: Мај 01, 2016, 11:42:07 поподне »
Што се историјских извора тиче, који су наравно на првом мјесту, јесте извјештај провидура у Котору, записан априла 1688 године који наводи као члана кучке делегације попа Радоњу Зековића, по предању нашег директног претка. Тај извор је до резултата ДНКа теста за мене био главни доказ да смо ми поријеклом од Дрекаловића.



Голубе, чињеница да је поп Радоња Зековић био у кучкој делегацији, те да је уз њега наведен Иликовић, не значи аутоматски да је поп Радоња био од Дрекаловића.
Радоњићи - Дрекаловићи су од Чеја Лалева, огранак Чејовића. Мислим да је веза Чејо-Зеко натегнута у предању да се појача веза са матичним крајем и тада већ јаким Дрекаловићима.

Према браћи Миљаићима, твоји Зековићи су:
"Зековић, Никшић, доселили из Ускока (Жабљак). Поријеклом од Бостанчића у Кучима, одакле су одселили 1710. год. Од њих су у Никшићу Љувар, Шљиванско на Сињајевини и Станчане (Косаница) и Павино Поље (Бијело Поље) као: Зековић; Кање (Бијело Поље); Заостро, Ковач и Варине, Станчани, Пижури и Пренћани (Пљевља)".
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10054
  • I2a S17250 A1328
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1958 послато: Мај 01, 2016, 11:43:57 поподне »
Prosto je došla jedna poveća porodica od kojih su danas svi Vasojevići. Ta porodica je imala saputnike, ali im to nisu bili rođaci.

Сасвим реална могућност.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1959 послато: Мај 01, 2016, 11:47:02 поподне »
Голубе, чињеница да је поп Радоња Зековић био у кучкој делегацији, те да је уз њега наведен Иликовић, не значи аутоматски да је поп Радоња био од Дрекаловића.
Радоњићи - Дрекаловићи су од Чеја Лалева, огранак Чејовића. Мислим да је веза Чејо-Зеко натегнута у предању да се појача веза са матичним крајем и тада већ јаким Дрекаловићима.

Према браћи Миљаићима, твоји Зековићи су:
"Зековић, Никшић, доселили из Ускока (Жабљак). Поријеклом од Бостанчића у Кучима, одакле су одселили 1710. год. Од њих су у Никшићу Љувар, Шљиванско на Сињајевини и Станчане (Косаница) и Павино Поље (Бијело Поље) као: Зековић; Кање (Бијело Поље); Заостро, Ковач и Варине, Станчани, Пижури и Пренћани (Пљевља)".
Ствар је онда овде јасна и потврђује сву нашу досадашњу причу и претпоставке. Мислим да је то то, и да је податак о пореклу од Бостанчића из Куча веома основан.