Аутор Тема: порекло презимена Вујаковић  (Прочитано 2280 пута)

Ван мреже Вујаковић Милан

  • Гост
  • *
  • Поруке: 3
порекло презимена Вујаковић
« послато: Август 23, 2019, 08:38:00 пре подне »
Поштовани,
Интересује ме порекло породице Вујаковић.
Познато ми је да је мој прадеда, који се звао Максим од оца Бојана, родом из Гламоча у Босни, радио у време Аустоугарске као радник на путу Рисан,Драгаљ,Грахово око 1910. године. Оженио се од Радуловића из Кривошија. Године 2014.родио им се син Благоје а 1922. године су колонизовани ка Косово, тачније село Тараџа општина Вучитрн.
После рата на Космету део породице је избегао у Београд а део породице живи у Звечану  на Космету.
Интересује ме одакле је и када у Гламоч породица дошла. тај део ми је потпуно непознат.
У литератури сам наишао траг да је према једној верзији породица имала старо презиме Пивач и да је негре из Пиве,према другој  да има презимењака који славе Светог Николу, неки Ђурђевдан, да су пореклом са Косова и Метохије, према трећој да смо непознатог порекла.
Моја породица слави славу Свети Јован.

С Поштовањем,

Милан Вујаковић 

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: порекло презимена Вујаковић
« Одговор #1 послато: Август 25, 2019, 12:28:08 пре подне »
Поштовани,
Интересује ме порекло породице Вујаковић.
Познато ми је да је мој прадеда, који се звао Максим од оца Бојана, родом из Гламоча у Босни, радио у време Аустоугарске као радник на путу Рисан,Драгаљ,Грахово око 1910. године. Оженио се од Радуловића из Кривошија. Године 2014.родио им се син Благоје а 1922. године су колонизовани ка Косово, тачније село Тараџа општина Вучитрн.
После рата на Космету део породице је избегао у Београд а део породице живи у Звечану  на Космету.
Интересује ме одакле је и када у Гламоч породица дошла. тај део ми је потпуно непознат.
У литератури сам наишао траг да је према једној верзији породица имала старо презиме Пивач и да је негре из Пиве,према другој  да има презимењака који славе Светог Николу, неки Ђурђевдан, да су пореклом са Косова и Метохије, према трећој да смо непознатог порекла.
Моја породица слави славу Свети Јован.

С Поштовањем,

Милан Вујаковић

На основу предања, славе и географског порекла постоји добра шанса да припадате хаплогрупи N2 и да сте ранијим пореклом са подручја Бањана, Голије или Пиве. Најбоље би било да по сниженој цени на Српски ДНК дан који је средином септембра урадите Y-ДНК тест који би могао да вас упути на даље кораке у откривању порекла.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Гаџић Црнчевић

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 103
  • I1>P109>FGC22045, ГАЏИЋИ, Рељино село/Гламоч
Одг: порекло презимена Вујаковић
« Одговор #2 послато: Септембар 03, 2019, 08:44:01 пре подне »
Поштовани,
Интересује ме порекло породице Вујаковић.
Познато ми је да је мој прадеда, који се звао Максим од оца Бојана, родом из Гламоча у Босни, радио у време Аустоугарске као радник на путу Рисан,Драгаљ,Грахово око 1910. године. Оженио се од Радуловића из Кривошија. Године 2014.родио им се син Благоје а 1922. године су колонизовани ка Косово, тачније село Тараџа општина Вучитрн.
После рата на Космету део породице је избегао у Београд а део породице живи у Звечану  на Космету.
Интересује ме одакле је и када у Гламоч породица дошла. тај део ми је потпуно непознат.
У литератури сам наишао траг да је према једној верзији породица имала старо презиме Пивач и да је негре из Пиве,према другој  да има презимењака који славе Светог Николу, неки Ђурђевдан, да су пореклом са Косова и Метохије, према трећој да смо непознатог порекла.
Моја породица слави славу Свети Јован.

С Поштовањем,

Милан Вујаковић

Боривоје Милојевић „Купрешко, Вуковско, Равно и Гламочко поље“.

"Вујаковићи (старо презиме Пивачи) доселили су се из непозната места у првој половини 19. века. Њиховом прадеду је тражио неки Турчин овцу, и он није дао. Турчин је тада рекао: „Ја ћу те, Влаше, заклати и однети ти овцу“! А Пивач му је одговорио: „Ако ме закољеш, халал ти!“ Кад су се порвали, Пивач обори Турчина и истргне му зубима гркљан. Затим узме сто дуката, утече у Оџак. „ћоравом Пилиповићу“ и овај га „метне у кметство“."

"Порекло презимена Ново село Купрес
Пивач је старо презиме Вујаковић. Доселио је њихов прадед око 1830. год. из Гламоча. Славе Св. Јована."

Видиш Милане да у истој књизи два супротна тврђења, али треба се мало позабавити на "лицу мјеста" па покушати добити одговоре.
Ја сам из Гламоча (сусједно село до села у ком је живјела већина Вујаковића у Гламочу, а то је село Отковци). Вјероватно је то домицилно подручје за то презиме , судећи по бројности, а и на основу географског положаја.Што се тиче Пивача , то је презиме поријеклом са Купреса и има га и на Купресу , а и у Гламочу, значи тренутно постоје оба презимена (тестирање би показало евентуалну везу у прошлости).Пивач је вјероватно икавица за пјевач, народ са Купреса ( и српски и хрватски) често користи икавицу.

Што се тиче Прадједа Максима имам ово :Vujakovic Maksim, Inft., bh. IR. Nr. 4, Bosnien, Glamoč Raskova Glavica, 1884, verw.
Verlustliste Nr. 227. (Nr. 227. /1915) страна 42.

https://digi.landesbibliothek.at/viewer/image/AC08513816_Verlustliste_Nr_0227/42/LOG_0030/,

Што значи да је припадао 4. пјешадијској БХ регименти (пук).Рођен 1884 (или је тако неко "швабама" дао податак).

Положај Рашкове главице:https://www.facebook.com/radojadusko/posts/rijeke-vrela-i-ponori-gornje-glamo%C4%8Dko-polje-dobija-vodu-od-dvije-rije%C4%8Dice-ponorn/1863809047166426/
Отковци су на супротном дијелу поља (Доње поље).
срдачан поздрав
Жељко Црнчевић
« Последња измена: Септембар 03, 2019, 10:20:53 пре подне Amicus »

Ван мреже gpaleolog

  • Гост
  • *
  • Поруке: 1
Одг: порекло презимена Вујаковић
« Одговор #3 послато: Септембар 23, 2019, 10:20:05 пре подне »
Велики број Вујаковића живи у Бањалуци. Познато им је да су се доселили у Бањалуку почетком 19 вијека из Гламоча. Данас се сматрају старом бањалучком породицом. Старе куће им се налазе око ребровачке цркве, углавном у насељу Ада. Слава је наравно Свети Јован.

Ван мреже Вујаковић Милан

  • Гост
  • *
  • Поруке: 3
Одг: порекло презимена Вујаковић
« Одговор #4 послато: Април 07, 2020, 12:20:05 поподне »
Дошао сам ових дана до књиге Гламоч насеља и становништво, аутор Душан, Миланов, Никић, штампану 1989. године у Сарајеву.
У књизи се наводи да су племена Срба Гламочана , највероватније средином седмог века из Полабља (простор око тока Јене у Немачкој) преплавили сва насеља на Гламочу и том приликом асомиловали затечене Делмате (Илирско племе).
По аутору"Чапор Вујаковића долази у ред најстаријих гламочких родова". Братственици су им Пивачи, Црнчевићи, Симиџије, Кебић, Гаџић и Милошевић.
Само презиме је профилатичко и у основи је вук, као симбол словена.
Презиме Пивач је надимачко а њихов предак се рано одвојио од својих (Вујаковића) и као познат народни гуслар (пивач) отселио у Купрес.
Презиме Црнчевић долази у ред оних који су настали по називима боја. Такође се сматра изведеним презименом од презимена Вујаковић.


Ван мреже Гаџић Црнчевић

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 103
  • I1>P109>FGC22045, ГАЏИЋИ, Рељино село/Гламоч
Одг: порекло презимена Вујаковић
« Одговор #5 послато: Април 08, 2020, 09:31:48 поподне »
Мој Милане , јабуко са гране ( у Отковцима /Гламоч, једва да и дивље расту)
лијепо је што се бавиш поријеклом своје породице, али немој закључивати на основу једног (посве непоузданог) извора.Душан Никић је урадио велики посао ходајући по гламочким селима (био у мојој кући и захваљује се мом дједу Сими Црнчевићу), али је у књизи на неки свој начин селектовао приче и легенде, па тако и читаоце обмануо или најмање довео у заблуду.Наиме читајући Милојевића књигу такође за твоје Вујаковиће пише двије контрадикторне изјаве, једна за Пиваче са Купреса , а друга за Вујаковиће из Отковаца.Њему опраштам јер је то радио скоро прије сто година, али Душан је баш забрљао, и то  и није толико страшно даније у књизи, коју ће читати генерације, а за провјеру тачности-истинитости неће имати могућност.
Моји Црнчевићи нису барем 350 (толико моји знају уназад своје поријекло) година род са Вујаковићима, Симиџијама,Радичићима и сл, једино имамо исту славу.Неко је из тога извукао закључак, а писац објеручке прихватио.Чак је "оскрнавио" причу о поријеклу Црнчевића, неком причом о Дмитру који је био црн ко гавран??Сви знамо да смо до 1750/60 имали презиме Милошевић и живили у Брајићима, послије сукоба са турцима (Јован Милошевић), попали нас т.ј. зацрнили, морали промијенити мјесто и прозвали их Црнчевићи.Од тада само постоје двије гране у Гламочу, једна у Рељином селу и једна у Красинцу, са могућом (скоро извјесном граном у Мрконић Граду-знају да су из Релјиног села дошли прије 250 година).Што се тиче твојих село Отковци је на ободу поља нетом уз шуму, па постоји могућност да су старија породица (унутрашњост поља је насељена прије 230-250 година, овим данашњим породицама), а Пивач је презиме на Купресу (икавица од пјевач), и смјер досељавања је са Купреса у Гламоч, ријетко се иде у лошије услове за живот , поготово својом вољом.Такође знам да је на источном дијелу гламочког поља било Пивача који су доселили са Купреса (као и Ждере,Крндије,).Тестирање хапло групе, може да помогне , али и да запетља, односно да доведе у сумњу предпоставке које сте имали , а нису могуће провјере.
Прадјед Максим је из Отковаца ,преселио на Царевицу(исто Гламоч), послије Бока Которска и даље.
Свако добро и пуно среће у истраживању.
П.С.
Имам рођаке по женској линији који су Вујаковићи и живе у Београду.

Ван мреже Вујаковић Милан

  • Гост
  • *
  • Поруке: 3
Одг: порекло презимена Вујаковић
« Одговор #6 послато: Април 08, 2020, 10:03:57 поподне »
Поштовани Гађић Црнчевић,
Велика Вам хвала на писаном одговору. Моје обраћање управо има за циљ да сазнам више о пореклу породичног презимена. Нажалост нисам имао прилику да посетим Гламоч и да сазнам нешто више непосредно из разговора са становницима. Стицајем околности у мојој грани породици, од прадеде Максима, ја сам најстарија мушка глава већ 20. година а рођен сам 1960.године у Приштини. У Звечану живи мој брат од стрица који је млађи од мене.
Идеју да се позабавим овом темом учврстла је сретна околност да је мој син Милош, добио октобра прошле године сина. Мали Тадеј је први из наше гране породице рођен у Београду, где смо се настанили након рата и избеглиштва са Космета.  Верујем да ће у неким годинама желети да зна нешто више о пореклу презимена које носи.
Драгоцено ми је писање људи који знају пуно више о овој теми од мене и још једном се захваљујем.

Ван мреже Гаџић Црнчевић

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 103
  • I1>P109>FGC22045, ГАЏИЋИ, Рељино село/Гламоч
Одг: порекло презимена Вујаковић
« Одговор #7 послато: Април 10, 2020, 02:06:01 поподне »
Поштовани Милане,
наравно да ћу Вам послати било коју информацију до које дођем, а тиче се Вашег презимена,Посебно ми је  драго кад што се покушавате "конектовати" на Ваше коријене.
Прије неких 10-ак година људи из Отковаца (Хотковаца) су се у парзном и попаљеном селу састали  (мислим да су били Духови).Велика већина је  била из Војводине (пола Каћа ), и већ друга ,трећа генерација, тако да су успут распитивали се како да дођу у село.Нажалост ова  активност је престала, било би лијепо да је поново покрену, нпр. за Петровдан , кад код цркве у Вагану (4км од Отковаца) буде народни збор.
срдачан поздрав
Жељко