ДНК порекло > Историја и генетика

Ostojici, Kotroman(ov)ici, Jablan(ov)ici

(1/13) > >>

Павловић:
pa Najzad i Pavlovici. To su uglavnom srednjevjekovna vlastela iz Bosne.

Sto se tice Ostojica, potomaka kralja ostoje, mozete ih naci na ovom linku do mile volje:
http://www.lipovec.me/ostojici.htm

Sto se tice Kotromanica/Kotromanovica, Petar Askraba tvrdi da su svi ovi koji se mogu naci na fejsbuku od te kraljevske porodice.

Na ovom linku se vidi da i Kotromanici, odnosno Ostojici poticu od Jablanovica (ukljucujuci Kulina bana koji je prema Askrabi takodje iz roda Jablanica iz mjesta Kalinovika, dakle, Kalin ban):
http://www.serbiancafe.com/lat/diskusije/mesg/21/013757606/dinastija-jabl?fbclid=IwAR3ceqqubGl1NaFzZhjg4jHAgA80YWgfLNr0k5QPxsPLnHx-7iCuCUfSaE0

Na taj nacin se da objasniti zasto Radenovic-Pavlovici imaju kraljevske ljiljane u svom grbu, pa i to zasto su ih kraljevi uglavnom podrzavali u sukobu sa Sandaljem Hranicem i ostalim hercegovcima, kao i to zasto je Pavle Radenovic odrastao na dvoru bosanskog kralja. U jednom izvjestaju se kaze da bosanski ban nije svezao Petra Pavlovica po ubistvu Pavla Radenovica, i odveo ga u Bobovac, nego da je s njim pobjegao onamo.

Isto to spominje Askraba u svojim knjigama, i dodaje da su Jablanici slavili djurdjevdan i arhandjeldan, a Pavlovici djurdjevdan.

U vezi Pavlovica spominje se Alibeg Pavlovic, vjerovatno iz Popova Polja kao naslednik vojvoda bosanskih koji krajem 15. vijeka salje glumacku druzinu u dubrovnik i na taj nacin "produzuje tradiciju slanja druzine" sa svog dvora. Navodno je on potomak Ivanisa Pavlovica.
U vezi s tim Askraba pretpostavlja da i moji Pavlovici poticu od Jablanica-Radenovica, jer su navodno dosli iz Popova Polja, a opet u Popovu Polju postoje drugi Pavlovici koji slave arhandjeldan, kao i moja porodica a koji imaju pricu da su dosli iz Bjelopavlica izbjegavski krvnu osvetu.

Dakle, postoje svi uslovi da se odredi haplogrupa i genetski markeri Jablanovica-Pavlovica-Kotromanovica-Ostojica.

Đorđo:
Господине нешто ми говори да немате искуства у истраживању порекла, хоћу најискреније да Вам помогнем са пар сугестија:

-избегавајте Ашкрабу у широком луку, он је обичан шарлатан
-немојте тражити везе с насумичним Павловићима, зато што је у питању једно од најешћих презимена код Срба и постоји сигурно на хиљаде различитих Павловића

Павловић:
Mi smo ovde da istrazujemo mogucnosti, a ne da izbjegavamo istrazivanje.

НиколаВук:

--- Цитат: Pavlovic  Децембар 08, 2019, 08:22:46 поподне ---Mi smo ovde da istrazujemo mogucnosti, a ne da izbjegavamo istrazivanje.

--- Крај цитата ---

Једна ствар је истраживање, а друга ствар је доказана странпутица.

Златан:
Ја имам вишегодишње искуство у истраживању породичног порекла. У том процесу човек понекад нађе неке сензације, које би најрадије приглио оберучке. Саветујем Вам да то не радите док не будете с једне стране имали неки историјски конкретни доказ, а с друге стране генетску YDNK потврду.

Први и најпоузданији извор су Црквене матичне књиге рођених, венчаних и умрлих. После тога крените са државним пописима. Као помоћ можете наћи и неке прилоге о селима где су пописани разни родови, као и неки ономатолошки прилози, ако Вам се посрећи.

Док то радите, вероватно ћете урадити и неки детаљнији ДНК тест, па ћете већ знати где су вам генетски рођаци и где оквирно да тражите.

Срби из Србије углавном долазе до касног 18. или раног 19. века у истраживању свог родослова, док Срби "преко" често имају прилику да продру још нешто даље у прошлост, јер је Аустро-Угарска нешто уредније водила евиденцију о земљама којима су владали.

Ово што се поменули делује као веома натегнута конструкција. То једино можете проверити, ако данас постоје потврђени потомци са јасним родословом и предањем о пореклу од родова које сте поменули. А онда је потребно да Ви и та особа урадите БигУ, па ако вам се терминална грана подудара, значи да има истине у томе. Све остало је прича која греје уши.

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

Иди на пуну верзију