ДНК порекло > Народи и њихова генетика

Бањаши

(1/3) > >>

Небојша:
Бањаши, Међимурје и Барања (146 тестираних):

H - 71 (48.63%)
E1b1b-V13 - 18 (12.33%)
E1b1b1c-M123 - 16 (10.96%)
J2a - 13 (8.90%)
R1a - 10 (6.85%)
I1 Z59 + Z60 - 7 (4.79%)
R1b - 5 (3.42%)
R1a-M458 - 2 (1.37%)
I1 Z138/139 - 1 (0.68%)
G2a2b2-L497 - 1 (0.68%)
J2b1-M205 - 1 (0.68%)
I2a - 1 (0.68%)


Извор: "Y-STR genetic diversity of Croatian (Bayash) Roma"


Приметан је висок проценат H групе, али и велика разноврсност. Има свега. Што би се рекло, од игле до локомотиве. :)


Бањаши су мала етничка заједница са румунским матерњим језиком, која живи на територији Србије, Хрватске, Мађарске, Босне и Херцеговине и Бугарске, а у мањем броју – и у Македонији, Грчкој, Украјини, Словачкој и Словенији.

Бањаши не говоре ромски, а већина њих је двојезична или вишејезична: активно се служе матерњим језиком, већинским језиком средине у којој живе.

http://www.etno-institut.co.rs/files/gei/59_2/Sorescu_GEI_59_2_rez.pdf

http://www.biljanasikimic.com/pdf/bs_r_2013_banjasi.pdf

http://www.komunikacija.org.rs/komunikacija/knjige/index_html/knjiga02/20PetrovskiT_ser_cyr.pdf

http://starisajt.nspm.rs/Prikazi/2007_banjasi.htm

Лепеничанин:
Бајаши (румунски цигани) су богами повелика заједница, код нас у Шумадији раније других Цигана није ни било.

Много су познатији као "Коритари", па су тако и у мом Црном Калу забележени у етнолошкој литератури. То сам прочитао као мали и питао људе по селу али нико се није сећао да је некада у селу било Цигана. Деда је додуше умео у свађи комшију преко пута да вређа са "коритару један!", али мислим да је то било због физичког изгледа а не због порекла.

Некада су се селили са чергама. Кад су се једном зауставили основали су многа огромна села свуда по Србији и Босни. Ко је био у Стрижилу код Јагодине зна о чему причам. С обе стране лошег неодржаваног "регионалног" пута који практично не води никуда, јер се слабо користи, изграђене су вишеспратнице као на Беверли Хилсу. У њима живе бабе и деца, а одрасли су свуда по Европи.

Врло су прилагодљиви у свакој средини, ови из студије су Хрвати по убеђењу, па сам тако доживео да ме исти 1990. године на ђачкој екскурзији, кад су чули мој говор, назову "Циганином из Србије" и одбију да ме услуже у радњи.

Као малолетник, то сам у духу тадашњег васпитања схватио као братску увреду и искрено се чудио шта ме је снашло. Касније сам стекао уверење да је то моје схватање било погрешно и да нас је тадашња власт погрешно васпитавала да су нам ти одвратни људи који малтретирају децу на екскурзији браћа, а сад видим да је могуће (додуше у скромних 3,42 постотака) да је тако поступио баш неки "братски" припадник моје R1b хаплогрупе.  :)

Небојша:

--- Цитат: Лепеничанин  Мај 26, 2015, 11:38:03 поподне ---Као малолетник, то сам у духу тадашњег васпитања схватио као братску увреду и искрено се чудио шта ме је снашло. Касније сам стекао уверење да је то моје схватање било погрешно и да нас је тадашња власт погрешно васпитавала да су нам ти одвратни људи који малтретирају децу на екскурзији браћа, а сад видим да је могуће (додуше у скромних 3,42 постотака) да је тако поступио баш неки "братски" припадник моје R1b хаплогрупе.  :)
--- Крај цитата ---

Не знам да ли су ти ови браћа. Вероватно само даљи рођаци, с обзиром да су Р1б Л23. :)

Маргита Војвотк. Бањанска:

--- Цитат: Небојша  Мај 27, 2015, 12:25:15 пре подне ---Не знам да ли су ти ови браћа. Вероватно само даљи рођаци, с обзиром да су Р1б Л23. :)

--- Крај цитата ---
Колико је ова "наша" R1b L23 удаљена од грчко-етрушћанске тј. феничанске гране?

Nebo:

--- Цитат: Небојша  Мај 26, 2015, 08:05:00 поподне ---Приметан је висок проценат H групе, али и велика разноврсност. Има свега. Што би се рекло, од игле до локомотиве. :)

--- Крај цитата ---

Да, основа су Цигани, којој се вероватно успут придружила разна сиротиња, повезао их посао, можда је неко оженио неку лепу Циганку, па остао с тазбином, свачег ту има...

Негде сам чуо да је Ђорђе Балашевић пореклом Бањаш.

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

Иди на пуну верзију