Аутор Тема: Градови/Вароши-категоризација значаја  (Прочитано 1629 пута)

Ван мреже Bokez

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 437
Градови/Вароши-категоризација значаја
« послато: Октобар 21, 2019, 11:44:04 пре подне »
Нисам знао гдје да ставим ову тему па сам је ставио овдје.
Заниме ме како би категроизовали кроз историју који је град или варош била значајнија од друге вароши а да није у питању главни град неке области. Шта је то чини значајнимом од друге? Наравно да број становника није критеријум? Шта је по вама ?

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3422
  • Васојевић
Одг: Градови/Вароши-категоризација значаја
« Одговор #1 послато: Октобар 21, 2019, 05:42:06 поподне »
Нисам знао гдје да ставим ову тему па сам је ставио овдје.
Заниме ме како би категроизовали кроз историју који је град или варош била значајнија од друге вароши а да није у питању главни град неке области. Шта је то чини значајнимом од друге? Наравно да број становника није критеријум? Шта је по вама ?

"Значај" је врло релативна категорија. Теби рецимо број становника није критеријум, док по мени итекако јесте.
Након популације, административни статус и економска моћ (број предузетника и обим посла) су вероватно два најбитнија критеријума.

Надам се само да ово питање није последица неког локалног препуцавања типа Смедерево-Пожаревац.

Ван мреже сɣнце

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1683
  • I-A1328
Одг: Градови/Вароши-категоризација значаја
« Одговор #2 послато: Октобар 21, 2019, 07:45:57 поподне »
Биὦ бихъ ли ꙗ властелин или владика, гледаὦ бихъ кою область бихъ освоиὦ по слѣдећимъ мѣрилима:
- количина могоућихъ платителꙗ порѣза
- искористивость природнихъ богатстава, роуде, пастирьство, обрадивость землѥ и слично
- крѣпко оутвърђенъ градъ или двор, найболѥ на върхоу непроходне горе, кои ѥ способан зашћитити сакуплѥно благо, ѥре гдѣ има балеге долете и моухе, и съ тайними проходима до мора, да могоу извоући живоу главоу оу слоучаю обсаде.
Лијеп бит није лијеп се родит,
јербо љепоти може се научит;
а кад душом љепује человјек,
које вањско с тијем поредит?

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Градови/Вароши-категоризација значаја
« Одговор #3 послато: Октобар 21, 2019, 09:15:23 поподне »
Нисам знао гдје да ставим ову тему па сам је ставио овдје.
Заниме ме како би категроизовали кроз историју који је град или варош била значајнија од друге вароши а да није у питању главни град неке области. Шта је то чини значајнијом од друге? Наравно да број становника није критеријум? Шта је по вама ?
Број становника је наравно од значаја, не може бити да није. Што је више људи у неком месту значи да је промет робе, услуга и новца већи. Такође значајан је број становника који гравитира граду/ вароши/ већем селу. Такође је значајно, бар по мом мишљењу, какве су саобраћајнице, како је место повезано али и које установе се у том месту налазе. Да ли у том месту има посла, а опет то зависи од предходно наведених услова. Већа и значајнија места у свим нашим крајевима нису џабе постала то што јесу, него их је збир различитих околности направио таквима. Није то свуда случај, Американци су нпр. своја места, нарочито у преријама, правили онако "отприлике". Нека су се "примила", а нека нису. Ту су пресудну улогу имала места кроз које је прошла железница и места близу којих су откривене руде. Код нас су насеља некако природно расла, наравно, потпомогнута утицајем власт, као нпр. Крагујевац.
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже Bokez

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 437
Одг: Градови/Вароши-категоризација значаја
« Одговор #4 послато: Октобар 21, 2019, 10:50:00 поподне »
"Значај" је врло релативна категорија. Теби рецимо број становника није критеријум, док по мени итекако јесте.
Након популације, административни статус и економска моћ (број предузетника и обим посла) су вероватно два најбитнија критеријума.

Надам се само да ово питање није последица неког локалног препуцавања типа Смедерево-Пожаревац.

Ма какво препуцавање,у острашћене приче не улазим.
Некако ми је број становника најбаналијнији критетијум. Имаш данас варош од 300 становника која има 17 цркви што активних што неактивних и нпр мјесто ( уз дужно поштовање) од 8000 становника са 1 црквом. Па сигурно да је ово мање мјесто кроз историју има већи значај кад је у једном тренутку имало економску моћ да подржи стварање 17 цркви ??

Уосталом, поставио сам ово да бих чуо различита мишљења, и увијек су добродошла.

Ван мреже Bokez

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 437
Одг: Градови/Вароши-категоризација значаја
« Одговор #5 послато: Октобар 21, 2019, 10:50:58 поподне »
И наравно нагласих кроз историју јер има градова што су буквално постали градови преко ноћи.