Аутор Тема: Порекло презимена Тот  (Прочитано 11208 пута)

Ван мреже mandala

  • Гост
  • *
  • Поруке: 2
Порекло презимена Тот
« послато: Септембар 12, 2016, 10:07:12 поподне »
Поздрав свима,

Регистровао сам се на форуму да бих се распитао о преклу презимена Тот. Од информација које ја имам, знам да је ово мађарско презиме настало од мађарске речи за Словаке, али се иста реч користила за Славонце и Словенце.

Такође, сећам се као мали да сам у једној књизи о становништву у Војводини прочитао да су сви Тотови у Војводини северно од Дунава заправо хунгаризовани Срби.

Има ли неко још информација? Пореклом сам из Врбаса, родбину са Тот стране породице имам у Бачу.

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Порекло презимена Тот
« Одговор #1 послато: Септембар 12, 2016, 10:32:25 поподне »
Поздрав.
На немачком "тот" значи "мртав". Могуће је и да је реч о помађареним Немцима.
Има доста Мађара с презименом Тот, и вероватно је да нису сви повезани међусобно. Могуће је да су неки од њих помађарени Срби, Словаци, Немци, а неки су вероватно и мађарског порекла. Најбољи одговор би дало генетско тестирање. Тренутно је акција током које је тестирање дупло јефтиније.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже mandala

  • Гост
  • *
  • Поруке: 2
Одг: Порекло презимена Тот
« Одговор #2 послато: Септембар 12, 2016, 11:57:13 поподне »
Где је доступно и колико кошта?  :D

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Порекло презимена Тот
« Одговор #3 послато: Септембар 13, 2016, 12:07:14 пре подне »
http://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=1533

На овој теми на форуму су све информације, и ту се може и распитати о свему у вези с тестирањем. Најбоље је јавити се кориснику "админ". Он је "главни"  :D
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Порекло презимена Тот
« Одговор #4 послато: Септембар 13, 2016, 12:27:28 пре подне »
Тот, бар на овом српско-хрватском етничком простору може да означава углавном Славонце, потом Словенце и на крају Словаке. Ако говоримо о Војводини, уколико се ради о неком староседелачком роду, највероватније је реч о Славонцима или Словацима.

Бакс је у праву када каже да је у овом случају најсигурније теситрати се, јер овде говоримо о презимену које означава географско порекло, али с обзиром на специфичност распрострањености самог израза, ДНК би дао најсигурнији одговор.



Ван мреже vojislav.ananic

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1382
Одг: Порекло презимена Тот
« Одговор #5 послато: Септембар 13, 2016, 07:15:03 пре подне »
Након развојичења и сеоба Срба у Русију из Сенте и Потисја, на те просторе од 1745-1755. досељавају Словаци. Тот је надимак Мађара за Словаке.
http://www.poreklo.rs/2014/11/11/poreklo-prezimena-naselje-senta/


Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Порекло презимена Тот
« Одговор #6 послато: Новембар 22, 2016, 03:54:55 поподне »
Тот, бар на овом српско-хрватском етничком простору може да означава углавном Славонце, потом Словенце и на крају Словаке. Ако говоримо о Војводини, уколико се ради о неком староседелачком роду, највероватније је реч о Славонцима или Словацима.

Ја сам чуо да Мађари користе израз "тот" за Словаке, али по некад и за остале Словене. Тај израз често има пежоративно значење. Мађари су својевремено звали Србе "Раци". Тај израз је такође имао пежоративан призвук приликом коришћења, као што данас неки српски националисти користе реч "Шиптар" у омаловажавајућем смислу. Данас, презимена Тот и Рац су релативно честа међу Мађарима, као што код Срба нпр. постоје презимена Арнаутовић и Буњевчевић.

Ван мреже vojislav.ananic

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1382
Одг: Порекло презимена Тот
« Одговор #7 послато: Новембар 22, 2016, 04:20:41 поподне »
Код Мађара често постоје удвојена презимена, нпр. Тот Бојник, Рац Сабо итд. Онај први део говори ког су порекла. Тот упућује на Словаке, а Рац на Србе. Уствари, то су хунгаризована презимена настала асимилацијом.

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Порекло презимена Тот
« Одговор #8 послато: Новембар 22, 2016, 05:08:20 поподне »
Код Мађара често постоје удвојена презимена, нпр. Тот Бојник, Рац Сабо итд. Онај први део говори ког су порекла. Тот упућује на Словаке, а Рац на Србе. Уствари, то су хунгаризована презимена настала асимилацијом.

Код Мађара је интересантно да по правилу увек наводе презиме пре имена, а код Срба је правилније прво навести лично име па затим презиме.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Порекло презимена Тот
« Одговор #9 послато: Новембар 22, 2016, 07:21:24 поподне »
Ја сам чуо да Мађари користе израз "тот" за Словаке, али по некад и за остале Словене. Тај израз често има пежоративно значење. Мађари су својевремено звали Србе "Раци". Тај израз је такође имао пежоративан призвук приликом коришћења, као што данас неки српски националисти користе реч "Шиптар" у омаловажавајућем смислу. Данас, презимена Тот и Рац су релативно честа међу Мађарима, као што код Срба нпр. постоје презимена Арнаутовић и Буњевчевић.

То су пежоративни називи гледано из нашег угла, а за Угарску као и неке друге земље, Србија је била Рашка и Срби су били Рашани, односно Раци како их Мађари називаху. Слично је и са Тотима, с тим да је Тот назив за све што је Слав, а тога је у мађарском окружењу било на свим странама.

Кад помену Шиптаре, за њих би овом аналогијом пежоративни назив био Албанци, али у том случају ова аналогија није примењена.

Нисам чуо Војиславе за ова удвојена презимена, мада сад видим да их има, могуће да су ова патронимичка презимена на ова надимачка топонимичка стигла касније?

У сваком случају, Раца и Тота има посвуда у Мађарској, али и заосталих по крајевима који су 1920. ушли у Краљевину Југославију, Раца је по свему судећи више остало по унутрашњости Мађарске, чак у деловима који су припали Словачкој и Украјини, могуће и Румунији...



Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Порекло презимена Тот
« Одговор #10 послато: Новембар 22, 2016, 11:09:54 поподне »
То су пежоративни називи гледано из нашег угла, а за Угарску као и неке друге земље, Србија је била Рашка и Срби су били Рашани, односно Раци како их Мађари називаху. Слично је и са Тотима, с тим да је Тот назив за све што је Слав, а тога је у мађарском окружењу било на свим странама.

Кад помену Шиптаре, за њих би овом аналогијом пежоративни назив био Албанци, али у том случају ова аналогија није примењена.

У сваком случају, Раца и Тота има посвуда у Мађарској, али и заосталих по крајевима који су 1920. ушли у Краљевину Југославију, Раца је по свему судећи више остало по унутрашњости Мађарске, чак у деловима који су припали Словачкој и Украјини, могуће и Румунији...

Контекст у којем се примењује нeки назив је веома битан, a ако је у конкретном примеру примењен да омаловажи, онда није толико битна историјска позадина самог назива. Лоша намера и објективна историјска анализа су две различите ствари.

Знам сигурно да мађарско презиме Рац (Rác) постоји у Бачкој Тополи. Презиме Тот (Tóth) је баш често и може се пронаћи у свим деловима Војводине углавном међу мађарском етничком популацијом. Имам два познаника са овим презименом. Један је из Суботице, а други из Кикинде (међусобно нису род).

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Порекло презимена Тот
« Одговор #11 послато: Новембар 22, 2016, 11:29:11 поподне »
Контекст у којем се примењује нeки назив је веома битан, a ако је у конкретном примеру примењен да омаловажи, онда није толико битна историјска позадина самог назива. Лоша намера и објективна историјска анализа су две различите ствари.

Знам сигурно да мађарско презиме Рац (Rác) постоји у Бачкој Тополи. Презиме Тот (Tóth) је баш често и може се пронаћи у свим деловима Војводине углавном међу мађарском етничком популацијом. Имам два познаника са овим презименом. Један је из Суботице, а други из Кикинде (међусобно нису род).

Слажем се, мада рецимо Срби у Барањи оно Рац доживљавају врло увредљиво, истичући увек да они нису Раци већ Срби - иако је то у ствари исто. Али ваљда се кроз векове доживљавало као покушај етничког раздвајања мађарских Срба од Срба у Турском царству.

Нажалост, неки чак и данас покушавају Србима да импутирају то Рац, и то баш у реченом контексту. Да не буде забуне, нису Мађари.

Раци и Тоти Мађари су вероватно мађаризовани Срби и Славонци (такође Словаци код нас). Многе те Раце данас налазимо у Украјини и Русији, али они углавном немају свест о пореклу. Писах мало о томе на теми о таквим презименима у бившем Руском царству. Та тема би се могла иначе и допунити са пар нових информација... јер се јавило пар Черногорца које си имали прилично јасну представу о свом географском пореклу.



Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Порекло презимена Тот
« Одговор #12 послато: Новембар 22, 2016, 11:33:53 поподне »
Многе те Раце данас налазимо у Украјини и Русији, али они углавном немају свест о пореклу. Писах мало о томе на теми о таквим презименима у бившем Руском царству.

Кад спомену ово, сјетих се једног тестираног Динарик југ:

317768   Raczko   Kazimierz Raczko b. 1830 Saule, Ignalino, Litwa   Lithuania   I-P37   14   24   17   11   14-15   11   13   12   13   11   32   17   8-10   11   11   25   15   19   31   12-14-15-15   10   10   20-21   15   12   17   17   35-36   11   10

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Порекло презимена Тот
« Одговор #13 послато: Новембар 22, 2016, 11:47:41 поподне »
Само презиме Рац не подразумева одмах српско порекло. Можда је то само "етикета" коју су Мађари међусобно један другом давали из разних разлога (злурадих или добронамерних) па се временом претворила у презиме.
Међу Србима постоје презимена: Арнаут, Арнаутовић, Буњевчевић... Да ли то значи да су њихови преци сигурно били Албанци и Буњевци? Можда да, можда не...  :)

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Порекло презимена Тот
« Одговор #14 послато: Новембар 23, 2016, 12:07:13 пре подне »
... јер се јавило пар Черногорца које си имали прилично јасну представу о свом географском пореклу.

Презиме Czarnogórski постоји у Пољској. Сасвим случајно сам то сазнао преко једног пољског facebook пријатеља.  :)

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Порекло презимена Тот
« Одговор #15 послато: Новембар 23, 2016, 12:20:05 пре подне »
Кад спомену ово, сјетих се једног тестираног Динарик југ:

317768   Raczko   Kazimierz Raczko b. 1830 Saule, Ignalino, Litwa   Lithuania   I-P37   14   24   17   11   14-15   11   13   12   13   11   32   17   8-10   11   11   25   15   19   31   12-14-15-15   10   10   20-21   15   12   17   17   35-36   11   10

Била је прича и о неком Лутку, мислим из данашње Словачке, и он се позивао на сеобе Срба у те крајеве, али хаплотип није нарочито наликовао нашима. Негде на форуму си ти то мислим и коментарисао.

Само презиме Рац не подразумева одмах српско порекло. Можда је то само "етикета" коју су Мађари међусобно један другом давали из разних разлога (злурадих или добронамерних) па се временом претворила у презиме.
Међу Србима постоје презимена: Арнаут, Арнаутовић, Буњевчевић... Да ли то значи да су њихови преци сигурно били Албанци и Буњевци? Можда да, можда не...  :)

У начелу, могуће је, али мање вероватно него ово прво... ту је наравно могло бити и Цинцара и Грка који су залутали са Србима, па постали Раци... За Мађаре то су људи који долазе са простора Деспотовине, у неким случајевима могуће и Североисточне Босне, док су Бошњаци углавном дошли из Босне, Арнаути из Албаније, Бугари из Бугарске, Власи углавном из Влашке.

Презиме Czarnogórski постоји у Пољској. Сасвим случајно сам то сазнао преко једног пољског facebook пријатеља. :)

Вероватно га има и даље, и не мора у свим случајевима имати везе са овом Црном Гором у бившој Југославији, али ових пар Руса ми потврдише баш Црну Гору.



Ван мреже Zor

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1372
Одг: Порекло презимена Тот
« Одговор #16 послато: Новембар 23, 2016, 04:08:32 пре подне »
Само презиме Рац не подразумева одмах српско порекло. Можда је то само "етикета" коју су Мађари међусобно један другом давали из разних разлога (злурадих или добронамерних)

 Може значити српско, може и значити бијело-српско поријекло?.. ;)

Била је прича и о неком Лутку, мислим из данашње Словачке, и он се позивао на сеобе Срба у те крајеве, али хаплотип није нарочито наликовао нашима. Негде на форуму си ти то мислим и коментарисао.

 Нисам мислио одговарати овдје, али ме боцкате. >:( ;) Лутак је мој далеки рођак, и никакве везе нема с овим простором. Видио сам на њиховом форуму о томе, типична прича, "јао ево Е-В13 из Украјине, ти мора да си дошао с неким", 1. "римљани (типична прича) не пије воде јер нису ишли горе, 2. аха, мора да је неки балканац дошао овамо касније." А Лутак ко нека пудлица, тамо као неки модератор а није у стању своје поријекло да истражи.  ::)
 И да није никоме "сличан" осим мени, па ни мени није на први поглед, али има 111 маркера, анализирајући га сам га убацио у "свој" кластер.

Ван мреже Zor

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1372
Одг: Порекло презимена Тот
« Одговор #17 послато: Новембар 23, 2016, 04:37:18 пре подне »
 И ја сам ту преоштар био према њему, кад је о томе се писало код њих има 5-6 и више година, тад је било пуно мање материјала.:)

Ван мреже vojislav.ananic

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1382
Одг: Порекло презимена Тот
« Одговор #18 послато: Новембар 23, 2016, 05:21:22 пре подне »
О пореклу презимена Тот и удвојених преимена где је првобитно породично име надимак Тот (Тотх), можете прочитати и у мом прилогу "Порекло презимена, насеље Сента" који је у "Пореклу" објављен 11. новембра 2014. године. Ту ћете наћи и о времену досељавања Словака у данашњу Војводину.

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Порекло презимена Тот
« Одговор #19 послато: Новембар 23, 2016, 08:43:09 пре подне »
Била је прича и о неком Лутку, мислим из данашње Словачке, и он се позивао на сеобе Срба у те крајеве, али хаплотип није нарочито наликовао нашима. Негде на форуму си ти то мислим и коментарисао.

У начелу, могуће је, али мање вероватно него ово прво... ту је наравно могло бити и Цинцара и Грка који су залутали са Србима, па постали Раци... За Мађаре то су људи који долазе са простора Деспотовине, у неким случајевима могуће и Североисточне Босне, док су Бошњаци углавном дошли из Босне, Арнаути из Албаније, Бугари из Бугарске, Власи углавном из Влашке.

Вероватно га има и даље, и не мора у свим случајевима имати везе са овом Црном Гором у бившој Југославији, али ових пар Руса ми потврдише баш Црну Гору.
И у Србији су некада давани надимци досељеницима, онима из јужних и југоисточних делова ''Бугараши'', а и данас мештане околних села око Београда (Мали Мокри Луг, Велико Село, Сланци...итд.) тако називају. Досељеницима са Косова и из Метохије ''Арнауташи''. Ни једни ни други у већини случајева нису то били по свом пореклу, већ једноставно неки обичај да се новопридошлима лупи ''етикета''

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Порекло презимена Тот
« Одговор #20 послато: Новембар 23, 2016, 10:00:47 пре подне »
И у Србији су некада давани надимци досељеницима, онима из јужних и југоисточних делова ''Бугараши'', а и данас мештане околних села око Београда (Мали Мокри Луг, Велико Село, Сланци...итд.) тако називају. Досељеницима са Косова и из Метохије ''Арнауташи''. Ни једни ни други у већини случајева нису то били по свом пореклу, већ једноставно неки обичај да се новопридошлима лупи ''етикета''

И мени се ова теорија чини више вероватном или бар подједнако вероватном са оном о етничком пореклу.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Порекло презимена Тот
« Одговор #21 послато: Новембар 23, 2016, 12:14:55 поподне »
И у Србији су некада давани надимци досељеницима, онима из јужних и југоисточних делова ''Бугараши'', а и данас мештане околних села око Београда (Мали Мокри Луг, Велико Село, Сланци...итд.) тако називају. Досељеницима са Косова и из Метохије ''Арнауташи''. Ни једни ни други у већини случајева нису то били по свом пореклу, већ једноставно неки обичај да се новопридошлима лупи ''етикета''

То је војиненад-е и моје мишљење, јер Бугари и Арнаути се нису много сељакали као Срби, из простог разлога што нису имали ни већих сукоба са Турцима. Ту је реч о уласку суседне земљописне терминологије на неке српске просторе, одакле покупише касније и те надимке. Опет кажем, углавном, сигурно је био понеки Бугарин и Арнаутин који су се могли задесити по Угарској, поготово Бугару у рано доба турских освајања, кад и они покушавају спасти што се спасти може.



Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Порекло презимена Тот
« Одговор #22 послато: Новембар 23, 2016, 12:45:06 поподне »
Мој школски друг се презива Тотх (баш са х на крају), а његов отац је Словенац.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Порекло презимена Тот
« Одговор #23 послато: Новембар 23, 2016, 01:08:36 поподне »
Мој школски друг се презива Тотх (баш са х на крају), а његов отац је Словенац.

О том се ради.

Тот, бар на овом српско-хрватском етничком простору може да означава углавном Славонце, потом Словенце и на крају Словаке. Ако говоримо о Војводини, уколико се ради о неком староседелачком роду, највероватније је реч о Славонцима или Словацима.



Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Порекло презимена Тот
« Одговор #24 послато: Новембар 23, 2016, 01:33:27 поподне »
Узгред, кад смо код Тота, мало ћу сад отићи ван теме, али да ли сте запазили колика географска разлика између предтурске (ове границе биле су отприлике исте и 1517. године) и посттурске Славоније?



А што чини ми се неки аутори често превиђају, па под предтурску Славонију подвлаче и ову, која до тада у ствари никад није називана Славонијом?