Аутор Тема: Власи  (Прочитано 196678 пута)

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Власи
« Одговор #400 послато: Јул 27, 2017, 01:54:34 пре подне »
На овој карти је означено подручје данашње Албаније као најраније станиште Влаха, а данашња јужна Румунија је означена као подручје у које Власи долазе у 12-ом веку.



Ова карта представља мађарску анти-румунску пропаганду са циљем да се докаже да су Влахо-Румуни присутни на територији данашње јужне Румуније тек неких 800 година, а у Трансилванији још краће.  Међутим има ту пуно истине, ако и нису дошли у 12-ом веку како је ту приказано, нису дошли ни пуно раније, зато што се први облик некакве влашке државе или полу-државе јавља управо у 12-ом веку, а већ од 13-ог века се  може говорити о влашкој држави у правом смислу речи. 

Све указује на то да су Влахо-Румуни мигрирали у влашку низију из подручја данашње југоисточне Србије и западне Бугарске, а да ли су у још даљој прошлости живели у данашњој Албаније је друго питање и питање за размишљање и анализу.
Једно је сигурно, а то је да преци Румуна нису могли бити романизовани у Дакији због више разлога, него се тај процес готово извесно десио јужно од Дунава.
« Последња измена: Јул 27, 2017, 01:58:00 пре подне Свевлад »

Ван мреже Акса

  • Косовци
  • Познавалац
  • *
  • Поруке: 662
Одг: Власи
« Одговор #401 послато: Јул 27, 2017, 02:15:58 пре подне »
Није проблем у томе мој Аксићу, већ оно што ти радиш, идентификација са сопственом хаплогупом тј. са прецима који су живели пре неколико хиљада година. Сабери се већ једанпут човече.

Ако се неко идентифукује са хаплогрупама, то сте ви I2a, односно да будем прецизан да не увредим моје пријатеље I2a да их не сврставам у исти кош јер су непристрасни и реално сагледавају ствари,  за разлику од неколико појединаца I2a на овом форум, пун је форум тога.

Друго ко си ти да ми кажеш да се саберем, ако си администратор мислиш да си Бог ? спусти се на земљу човече, гледај своја посла, нико те није терао да ми се обратиш. Немој да ми се више обраћаш са висине посматрајући мене као неког миша и да ми наређујеш шта ја треба да радим, окани се бре мене, ја ћу ти увек показати зубе.

Ван мреже Акса

  • Косовци
  • Познавалац
  • *
  • Поруке: 662
Одг: Власи
« Одговор #402 послато: Јул 27, 2017, 02:29:30 пре подне »
Аксо брате, појам "Аријевци" је врло проблематичан и контраверзан.

Али кад их већ спомињеш, морам да кажем да није свака R1a "аријевска" него само Z-93 , а ти не припадаш тој грани.

Добро ето научио сам нешто од тебе  ;). Wolf Sagash је увредио припаднике R1a и назвао нас неспособним Аријевцима  ;D, ја сам му намерно контрирао истоименим именом. Знам да је термин Аријевац скован за носиоце Z93.
« Последња измена: Јул 27, 2017, 02:40:46 пре подне Акса »

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7265
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Власи
« Одговор #403 послато: Јул 27, 2017, 02:41:18 пре подне »
Ово мора да се "пресече"
https://youtu.be/rcwJHmvLnlE

Ван мреже Акса

  • Косовци
  • Познавалац
  • *
  • Поруке: 662
Одг: Власи
« Одговор #404 послато: Јул 27, 2017, 02:47:55 пре подне »
Ово мора да се "пресече"
https://youtu.be/rcwJHmvLnlE

Ниси занимљив  :( , а умишљаш да си cool, само спамујеш тему изгледа си навикао на крстарици да то радиш, па си ту тактику применио и овде. 

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7265
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Власи
« Одговор #405 послато: Јул 27, 2017, 02:52:40 пре подне »
Ниси занимљив  :( , а умишљаш да си cool, само спамујеш тему изгледа си навикао на крстарици да то радиш, па си ту тактику применио и овде.
Није ово спамовање,само покушај скретања пажње са конфликта :)

Jelic

  • Гост
Одг: Власи
« Одговор #406 послато: Јул 27, 2017, 03:05:10 пре подне »
Ако се неко идентифукује са хаплогрупама, то сте ви I2a, односно да будем прецизан да не увредим моје пријатеље I2a да их не сврставам у исти кош јер су непристрасни и реално сагледавају ствари,  за разлику од неколико појединаца I2a на овом форум, пун је форум тога.

Друго ко си ти да ми кажеш да се саберем, ако си администратор мислиш да си Бог ? спусти се на земљу човече, гледај своја посла, нико те није терао да ми се обратиш. Немој да ми се више обраћаш са висине посматрајући мене као неког миша и да ми наређујеш шта ја треба да радим, окани се бре мене, ја ћу ти увек показати зубе.

Као прво, нисам администратор, већ модератор.

Никога ја овде не гледам са висине (то можда могу Црна Гуја или Волф Сагаш који имају по два метра, ја са својих 186 мало теже синак ;) ) и да, не бих ти се обратио да ниси почео да лупаш глупости о I2a и E1b као "правим влашким хаплогрупама".

Толико од мене, и немој да си случајно покушао да ме "хваташ" на фазон како имам нешто против твоје хаплогрупе тј. R1a, немам синак, мајчина фамилија ми је R1a, поштујем ту хаплогрупу као и своју сопствену, поштујем и друге хаплогрупе тј. њене припаднике наравно. Толико о томе да ли и колико гледам припаднике других хаплогрупа "са висине".
« Последња измена: Јул 27, 2017, 03:12:34 пре подне Лука »

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Власи
« Одговор #407 послато: Јул 27, 2017, 03:24:23 пре подне »
На овој карти је већи део Дакије означен као не-латинизирана област у време Римског царства, док су подручја јужно од Саве и Дунава означена као латинизирана или деломично латинизирана, а на југу и југоистоку хеленизирана.



Морам да се нагласим да се као и у случају прве карте ради о мађарској анти-румунској пропаганди са циљем да се докаже како су Влахо-Румуни дошли у Румунију у средњем веку, међутим ова карта као и она прва апсолутно има смисла.

Дакија је прекратко била под римском влашћу (непуних 200 година) да би се могла извршити романизација становништва.  Поред тога Дакија је стално била изложена упадима варвара са севера, тако да се због тога римски колонисти (који су били носиоци романизације) нису насељевали или јесу али само уз Дунав и то у врло малом броју.  Дакија има оштрију климу од подручја јужно од Дунава, тако да је римским колонистима који долазе из топле Италије где влада медитеранска клима и то сигурно било битно.  Дакија је претежно планинска област, а у оно време је пољопривреда значила све, тако да је то још један од разлога за не долазак римским колониста у Дакију.   И на крају Дакија је била непуних 200 година по римском влашћу, а подручја јужно од Саве и Дунава око 500 година, а за романизацију је потребно бреме, поготово тад кад се огромна већина људе није школовала и кад нису имали телевизију, интернет, радио, новине итд.
« Последња измена: Јул 27, 2017, 03:28:21 пре подне Свевлад »

симо

  • Гост
Одг: Власи
« Одговор #408 послато: Јул 27, 2017, 08:36:01 пре подне »
Не друже ја се држим чињеница узимам у обзир досадашње јавне резултате плус и ових тајних херцеговачких.

Камо среће да се држиш чињеница. Из свега што си написао јасно је да имаш неке неријешене проблеме са одређеном групом српског народа "из планинских крајева" и да је то основ на којем градиш своје ставове. Уз очигледне властите комплексе.

О  овоме треба расправљати јер ово на неки начин можда и наговештава да се I2a није ширио  словенским сеобама.

Из свих до сада доступних података сасвим је јасно да се I2-CTS10228 ширио са Словенима. О карактеру I2-CTS10228 прије етногенезе Словена се може расправљати. Али нема Словена без I2-CTS10228, што јасно показују и подаци из свих словенских народа, па и руског сјевера гдје је I2-CTS10228 обавезно присутна у одређеном проценту. Пансловенски карактер  I2-CTS10228 је такав да му по том основу не могу парирати ни неке гране R1a-Z280 или R1a-M458 које нису присутне у баш свакој словенској популацији.

Оно што је интересантно распоред I2a на простору Југославије је такав да у планинским крајевима највеће проценте достиже I2a.

Још једна поједностављена и нетачна чињеница. Присуство I2-CTS10228 у моравској долини је и сада доминантно, а кад се објаве подаци из САНУ истраживања, видјеће се колико ова твоја горња реченица нема смисла. Највећи пад међу Србима I2-CTS10228 има управо у планинској брдској зони Црне Горе.



У повељима наших владара они који су ратари су Срби или Словени, то се и из пописа села и имена људи види где живе ратари по Жупама имају највише словенска имена, а са друге стране они који се баве сточарством код њих има имена која нису типична за Словене а има и оних који имају словенско имена, али можда сумњивог порекла и такви се у повељама наших владара називају Власима.

Да си прочитао бар један попис Влаха средњовјековне Србије и Босне, као што ниси, видио би колико ово што пишеш нема везе са истином. Изразиту доминацију словенских имена код влаха су признавали и они аутори који су развијали концепцију етничког романства (Храбак нпр.)


Све су ово чињенице које треба да се разматрају и да се увек узимају у обзир, када се говори о неким теоријама, јер су можда ове чињенице кључ истине.      .

Аксићу, пуна су ту уста истине и чињеница, а цури на све стране...

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Власи
« Одговор #409 послато: Јул 27, 2017, 08:54:03 пре подне »
Ако се неко идентифукује са хаплогрупама, то сте ви I2a, односно да будем прецизан да не увредим моје пријатеље I2a да их не сврставам у исти кош јер су непристрасни и реално сагледавају ствари,  за разлику од неколико појединаца I2a на овом форум, пун је форум тога.

Друго ко си ти да ми кажеш да се саберем, ако си администратор мислиш да си Бог ? спусти се на земљу човече, гледај своја посла, нико те није терао да ми се обратиш. Немој да ми се више обраћаш са висине посматрајући мене као неког миша и да ми наређујеш шта ја треба да радим, окани се бре мене, ја ћу ти увек показати зубе.
Аксићу враже, пргав ли си! Смањи брзину, одузми гас, не се узбуђавај се! Човек ти се лепо обратио, нема разлога да овде на форуму показујеш зубе, схвати ово као дискусију и добронамерну расправу. Зубе евентуално показуј ако те позову ови из Kolynosa.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8524
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Власи
« Одговор #410 послато: Јул 27, 2017, 12:37:24 поподне »
На овој карти је означено подручје данашње Албаније као најраније станиште Влаха, а данашња јужна Румунија је означена као подручје у које Власи долазе у 12-ом веку.



Ова карта представља мађарску анти-румунску пропаганду са циљем да се докаже да су Влахо-Румуни присутни на територији данашње јужне Румуније тек неких 800 година, а у Трансилванији још краће.  Међутим има ту пуно истине, ако и нису дошли у 12-ом веку како је ту приказано, нису дошли ни пуно раније, зато што се први облик некакве влашке државе или полу-државе јавља управо у 12-ом веку, а већ од 13-ог века се  може говорити о влашкој држави у правом смислу речи. 

Све указује на то да су Влахо-Румуни мигрирали у влашку низију из подручја данашње југоисточне Србије и западне Бугарске, а да ли су у још даљој прошлости живели у данашњој Албаније је друго питање и питање за размишљање и анализу.
Једно је сигурно, а то је да преци Румуна нису могли бити романизовани у Дакији због више разлога, него се тај процес готово извесно десио јужно од Дунава.

Ово за Албанију сигурно није случај, јер у Албанији је романско становништво говорило једном варијантом далматороманског (што се види по латинским топонимима у Албанији северно од Јиречекове линије), који је имао потпуно независтан развој у односу на источнобалканско-романски коме припада румунски језик, о чему смо већ говорили на овој теми и теми о Албанцима. Мађари су овде гурнули Албанију у први план из политичких а не научних разлога, како би претке Румуна удаљили што више од територије на коју претендују (Трансилваније).

На овој карти је већи део Дакије означен као не-латинизирана област у време Римског царства, док су подручја јужно од Саве и Дунава означена као латинизирана или деломично латинизирана, а на југу и југоистоку хеленизирана.



Морам да се нагласим да се као и у случају прве карте ради о мађарској анти-румунској пропаганди са циљем да се докаже како су Влахо-Румуни дошли у Румунију у средњем веку, међутим ова карта као и она прва апсолутно има смисла.

Дакија је прекратко била под римском влашћу (непуних 200 година) да би се могла извршити романизација становништва.  Поред тога Дакија је стално била изложена упадима варвара са севера, тако да се због тога римски колонисти (који су били носиоци романизације) нису насељевали или јесу али само уз Дунав и то у врло малом броју.  Дакија има оштрију климу од подручја јужно од Дунава, тако да је римским колонистима који долазе из топле Италије где влада медитеранска клима и то сигурно било битно.  Дакија је претежно планинска област, а у оно време је пољопривреда значила све, тако да је то још један од разлога за не долазак римским колониста у Дакију.   И на крају Дакија је била непуних 200 година по римском влашћу, а подручја јужно од Саве и Дунава око 500 година, а за романизацију је потребно бреме, поготово тад кад се огромна већина људе није школовала и кад нису имали телевизију, интернет, радио, новине итд.

Ова мапа је такође непрецизна, јер ненаучно убацује цео простор Албаније у латинофону зону. Граница између латинског и старогрчког на територији Албаније је отприлике ишла реком Шкумбом (која данас чини границу између гегијских и тоскијских говора у албанском) или чак мало северније науштрб латинског; цела јужна Албанија је била у грчкој зони утицаја, и то је једна од главних чињеница која побија политичку тврдњу албанских научника да се албански непрекинуто развијао на целокупном подручју данашње не само Албаније, већ Велике Албаније (Shqipëria Etnikë) од праисторије до данас, јер је то због минорног утицаја старогрчког на албански просто немогуће; чак су и Илири у северној Албанији, преко важних грчких обалских колонија (Lissus и Epidamnos/Dyrrhachium, тј. Љеш и Драч), примали велики утицај старогрчког, иако је то касније била латинофона зона. Због свега овога читав простор данашње Албаније отпада као Urheimat где се формирао и протоалбански и источнобалканско-романски.
« Последња измена: Јул 27, 2017, 05:20:46 поподне НиколаВук »
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Акса

  • Косовци
  • Познавалац
  • *
  • Поруке: 662
Одг: Власи
« Одговор #411 послато: Јул 27, 2017, 03:49:01 поподне »
Као прво, нисам администратор, већ модератор.

Никога ја овде не гледам са висине (то можда могу Црна Гуја или Волф Сагаш који имају по два метра, ја са својих 186 мало теже синак ;) ) и да, не бих ти се обратио да ниси почео да лупаш глупости о I2a и E1b као "правим влашким хаплогрупама".

Толико од мене, и немој да си случајно покушао да ме "хваташ" на фазон како имам нешто против твоје хаплогрупе тј. R1a, немам синак, мајчина фамилија ми је R1a, поштујем ту хаплогрупу као и своју сопствену, поштујем и друге хаплогрупе тј. њене припаднике наравно. Толико о томе да ли и колико гледам припаднике других хаплогрупа "са висине".

Не извлачи из контекста моје коментаре. Прочитај пажљиво све моје јучерашње коментаре ја нигде нисам навео конректно да је I2a влашка хп. Ја сам писао о термину Влах који прати I2a. Дакле било је речи о влашким групацијама на Јадрану, када се јављају, њихов начин живота, чиме се баве и ко су најбројнији данашњи потомци тих влашких групација. Осврнуо сам се укратко и на распрострањеност и заступљеност хаплогрупа - планине - равнице. О овоме сам и раније писао и очигледно је да је I2a присутан у великим процентима тамо где је широко распрострањен термин Влах по планинама на Јадрану и око њега. Све су то питања на које треба тражити одговор, зашто је то тако, а не пљунити, прећутати и правити се да није то тако. Ово сумње доста умањују досељавање I2a у словенским сеобама. Ко узима ово у обзир тај и сагледава реално ствари.

Ако ми неко каже да се саберем и ако ја проценим да не нема потребе ја ћу да му истом мером узвратим. Ако проценим да сам претерао ја ћу да се повучем или да се извиним. Ја никога нисам увредио, једино ако сматрате да је увреда термин Влах.

По мени ти си коректан момак, само није ти било потребно да ми се обраћаш шта ја треба да радим.

Ван мреже OlovniCovek

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 240
Одг: Власи
« Одговор #412 послато: Јул 27, 2017, 05:15:24 поподне »
Не извлачи из контекста моје коментаре. Прочитај пажљиво све моје јучерашње коментаре ја нигде нисам навео конректно да је I2a влашка хп. Ја сам писао о термину Влах који прати I2a. Дакле било је речи о влашким групацијама на Јадрану, када се јављају, њихов начин живота, чиме се баве и ко су најбројнији данашњи потомци тих влашких групација. Осврнуо сам се укратко и на распрострањеност и заступљеност хаплогрупа - планине - равнице. О овоме сам и раније писао и очигледно је да је I2a присутан у великим процентима тамо где је широко распрострањен термин Влах по планинама на Јадрану и око њега. Све су то питања на које треба тражити одговор, зашто је то тако, а не пљунити, прећутати и правити се да није то тако. Ово сумње доста умањују досељавање I2a у словенским сеобама. Ко узима ово у обзир тај и сагледава реално ствари.

Ако ми неко каже да се саберем и ако ја проценим да не нема потребе ја ћу да му истом мером узвратим. Ако проценим да сам претерао ја ћу да се повучем или да се извиним. Ја никога нисам увредио, једино ако сматрате да је увреда термин Влах.

По мени ти си коректан момак, само није ти било потребно да ми се обраћаш шта ја треба да радим.

Evo mene na faksu na istoriji, pre sve ove genetike, ucili da je termin "Vlah" kod Cara Dusana cisto socijalna odrednica, ako je to tacno, onda tvoje pitanje postaje potpuno suvisno.

Ван мреже Акса

  • Косовци
  • Познавалац
  • *
  • Поруке: 662
Одг: Власи
« Одговор #413 послато: Јул 27, 2017, 06:45:56 поподне »
Evo mene na faksu na istoriji, pre sve ove genetike, ucili da je termin "Vlah" kod Cara Dusana cisto socijalna odrednica, ako je to tacno, onda tvoje pitanje postaje potpuno suvisno.

То питање није тако једноставно као што га ти и наша научници посматрате. Ако је термин Влах чисто социјална одреница, зашто постоји српски средњовековни докуменат о забрани женидбе Срба и Влаха? Који би разлог био да се Срби и по теби Срби са социјалном одредницом Власи немешају? Зашто би владар Срба забрањивао да се склапају бракови унутар једног истог народа са Власима, ако су тада Власи били Срби?






« Последња измена: Јул 27, 2017, 06:49:55 поподне Акса »

Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Власи
« Одговор #414 послато: Јул 27, 2017, 06:54:03 поподне »
Зато што је желио да сачува  чисти хаплотип  R1a  тип код ратарског становништва. Мање важан је био губитак ратарских пореских обвезника који би пребјегли у влахе.

Ван мреже edukator

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 79
Одг: Власи
« Одговор #415 послато: Јул 27, 2017, 07:34:23 поподне »
То питање није тако једноставно као што га ти и наша научници посматрате. Ако је термин Влах чисто социјална одреница, зашто постоји српски средњовековни докуменат о забрани женидбе Срба и Влаха? Који би разлог био да се Срби и по теби Срби са социјалном одредницом Власи немешају? Зашто би владар Срба забрањивао да се склапају бракови унутар једног истог народа са Власима, ако су тада Власи били Срби?

To pitanje je u nauci objašnjeno.
Brakovi između pripadnika zemljoradničkog i stočarskog staleža (vlasi) su zabranjivani radi očuvanja interesa vladajuće klase. Zakoni su u svim srednjovekovnim državama donošeni isključivo zarad očuvanja interesa feudalne klase, ne zbog očuvanja rasne, nacionalne ili haplogrupske čistoće.

Iako su obe grupacije imale poreske obaveze, ipak je vlaški status bio povoljniji. Seljaci su prelazili u vlaški status jer je lakše čuvati ovce, nego biti zemljoradnik vezan za zemlju. Prelazak u vlaški status je bio moguć ženidbom. Osipanje stanovništva vezanog za zemlju nije bilo u interesu vladajuće feudalne klase, i zarad očuvanja feudalnog poretka prelasci u drugi stalež, odnosno brakovi između dva staleža, su u jednom trenutku bili zakonom zabranjeni. To se odnosi na srednjovekovnu Srbiju.

Termin vlah je imao različita značenja i obuhvatao različite grupacije ljudi tokom različitih istorijskih razdoblja.

Inače, prvi koji je na ovom forumu počeo satanizovati termin "vlah" bez razumevanja njegovog pravog značenja i koji je špekulisao  o navodnoj haplogrupi srednjovekovnih vlaha (a to je prema njemu isključivo E1b) je bio Siniša Jerković. I po svom uobičajenom maniru, svoje špekulacije bez ikakvih dokaza je proglasio za gotove činjenice, te sa i sad može pročitati u njegovom tekstu o E1b haplogrupi da je vlaško stanovništvo "po svoj prilici pripadalo ovoj haplogrupi".
« Последња измена: Јул 27, 2017, 07:35:57 поподне edukator »

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Власи
« Одговор #416 послато: Јул 27, 2017, 07:49:07 поподне »
Не извлачи из контекста моје коментаре. Прочитај пажљиво све моје јучерашње коментаре ја нигде нисам навео конректно да је I2a влашка хп. Ја сам писао о термину Влах који прати I2a. Дакле било је речи о влашким групацијама на Јадрану, када се јављају, њихов начин живота, чиме се баве и ко су најбројнији данашњи потомци тих влашких групација. Осврнуо сам се укратко и на распрострањеност и заступљеност хаплогрупа - планине - равнице. О овоме сам и раније писао и очигледно је да је I2a присутан у великим процентима тамо где је широко распрострањен термин Влах по планинама на Јадрану и око њега. Све су то питања на које треба тражити одговор, зашто је то тако, а не пљунити, прећутати и правити се да није то тако. Ово сумње доста умањују досељавање I2a у словенским сеобама. Ко узима ово у обзир тај и сагледава реално ствари.

Ако ми неко каже да се саберем и ако ја проценим да не нема потребе ја ћу да му истом мером узвратим. Ако проценим да сам претерао ја ћу да се повучем или да се извиним. Ја никога нисам увредио, једино ако сматрате да је увреда термин Влах.

По мени ти си коректан момак, само није ти било потребно да ми се обраћаш шта ја треба да радим.
Тачно је да је I2a нешто заступљенија у планинским крајевима, а R1a у равничарским и у речним долинама.

Али и у тим равничарским крајевима и долинама R1a је слабија од I2a.

Једноставно Срби на националном нивоу имају дупло више I2a од R1a, а у неким крајевима и 3-4 пута више.

Од свих српских крајева изгледа да највише R1a има у Босанској Крајини, а чак и тамо је I2a јача од R1а за око 10%.

Срби као народ пате од недостатка витамина R1a, наравно да 17-18% R1а колико има код Срба и није баш мало, али с обзиром на то да смо словенски народ, онда је то прилично скроман проценат R1a.  ;D

   
« Последња измена: Јул 27, 2017, 07:51:27 поподне Свевлад »

Ван мреже Акса

  • Косовци
  • Познавалац
  • *
  • Поруке: 662
Одг: Власи
« Одговор #417 послато: Јул 27, 2017, 09:29:28 поподне »
To pitanje je u nauci objašnjeno.
Brakovi između pripadnika zemljoradničkog i stočarskog staleža (vlasi) su zabranjivani radi očuvanja interesa vladajuće klase. Zakoni su u svim srednjovekovnim državama donošeni isključivo zarad očuvanja interesa feudalne klase, ne zbog očuvanja rasne, nacionalne ili haplogrupske čistoće.

Iako su obe grupacije imale poreske obaveze, ipak je vlaški status bio povoljniji. Seljaci su prelazili u vlaški status jer je lakše čuvati ovce, nego biti zemljoradnik vezan za zemlju. Prelazak u vlaški status je bio moguć ženidbom. Osipanje stanovništva vezanog za zemlju nije bilo u interesu vladajuće feudalne klase, i zarad očuvanja feudalnog poretka prelasci u drugi stalež, odnosno brakovi između dva staleža, su u jednom trenutku bili zakonom zabranjeni. To se odnosi na srednjovekovnu Srbiju.

Termin vlah je imao različita značenja i obuhvatao različite grupacije ljudi tokom različitih istorijskih razdoblja.

Inače, prvi koji je na ovom forumu počeo satanizovati termin "vlah" bez razumevanja njegovog pravog značenja i koji je špekulisao  o navodnoj haplogrupi srednjovekovnih vlaha (a to je prema njemu isključivo E1b) je bio Siniša Jerković. I po svom uobičajenom maniru, svoje špekulacije bez ikakvih dokaza je proglasio za gotove činjenice, te sa i sad može pročitati u njegovom tekstu o E1b haplogrupi da je vlaško stanovništvo "po svoj prilici pripadalo ovoj haplogrupi".

Како је научно објашњено, којом метадологијом?

Можда има истине у томе што си навела. Термин Влах је најприсутнији на Балкану, северно од Дунава до источних Карпата и северно од Саве у Панонији. Широко је распрострањен на поменутим територијама и може се рећи да је укорењен. Словени су Дачане, ромејско становништво Балкана и Келте називали Власима и све јужније народе данашње Италијане такође су називали Власима. Сложио би се да термин не означава један народ већ скуп неколико народа. Термин Влах није уопште вазан за Словене. Дачани, Ромеји и Келти не називају Словене Власима, већ обрнуто.

По јужним областима словенских држава на северу је присутан такође термин Влах и ширили су га средњовековни досељеници од Карпата и Подунавља. Има доста групација досељених по јужној Пољској, Словачкој, Чешкој итд. и померали и досељавали су се са истока и југоистока из Румуније и јужне Украјине. Данас већина тих групација су асимилиране у Пољаке, Словаке, Чехе...

Истраживање Моравских Влаха из источне Словачке показује и прати се термин Влах са I2a. Код њих је нађена 20% има је у просеку и до два пут више него код опште пољске и чешке популације , код словачке популације је за неки проценат мање, не одудара толико. Код R1a je нађен 36%, сличан проценат има чешка општа популација, док пољска и словачка популација имају више од 36%.

« Последња измена: Јул 27, 2017, 09:33:43 поподне Акса »

Ван мреже Акса

  • Косовци
  • Познавалац
  • *
  • Поруке: 662
Одг: Власи
« Одговор #418 послато: Јул 27, 2017, 10:00:31 поподне »
Тачно је да је I2a нешто заступљенија у планинским крајевима, а R1a у равничарским и у речним долинама.

Али и у тим равничарским крајевима и долинама R1a је слабија од I2a.

Једноставно Срби на националном нивоу имају дупло више I2a од R1a, а у неким крајевима и 3-4 пута више.

Од свих српских крајева изгледа да највише R1a има у Босанској Крајини, а чак и тамо је I2a јача од R1а за око 10%.

Срби као народ пате од недостатка витамина R1a, наравно да 17-18% R1а колико има код Срба и није баш мало, али с обзиром на то да смо словенски народ, онда је то прилично скроман проценат R1a.  ;D


Нисам ја упоређивао проценте I2a и R1a. Мени је јасно да је I2a најбројнија хп. код Срба као и код других суседних народа. Ја то нисам нигде спорио, то ми је познато од када сам почео пре три, четири године да пратим генетичку генеалогију.

Када сам писао о распрострањености хп. узимао сам у обзир по којим територијама је више присутна нека хп, да ли је по планинама или по плоднијим крајевима и узимао сам у обзир што даљу прошлост и узимао сам у обзир кретања српских досељеничких миграцијоних струја. 


симо

  • Гост
Одг: Власи
« Одговор #419 послато: Јул 27, 2017, 10:10:13 поподне »
Inače, prvi koji je na ovom forumu počeo satanizovati termin "vlah" bez razumevanja njegovog pravog značenja i koji je špekulisao  o navodnoj haplogrupi srednjovekovnih vlaha (a to je prema njemu isključivo E1b) je bio Siniša Jerković. I po svom uobičajenom maniru, svoje špekulacije bez ikakvih dokaza je proglasio za gotove činjenice, te sa i sad može pročitati u njegovom tekstu o E1b haplogrupi da je vlaško stanovništvo "po svoj prilici pripadalo ovoj haplogrupi".

Мало ли је оргијања по крстарици? Што не позва и хрватске јаране, па да оплетете заједно?