Науке и научне дисциплине > Хералдика

Грбови млетачког и другог племства на простору Црне Горе

<< < (14/14)

Bokez:
Što se tiče Sava Nakićenovića i njegove knjige stvarno ima dosta grešaka jer upravo nije išao lično do porodica nego je iz svakog mjesta našao po dva čovjeka što su mu bili izvor informacija. Te ljude koje je pitao su zapisani u fusnoti na uvodu u 11 i 12 stranici. Ima grešaka za moje bratstvo dok neke uopšte nije spomenuo.

Zanima me što mislite o austrijskoj knjizi Dalmatiner adel iz 19.vijeka gdje se pominju neki grbovi nekih bokeških porodica ??

Kotoranin:
Свакако Саву Накићеновића треба проверавати. Хтео сам да нагласим да он представља једини аутентичан извор са почетка прошлог века, мада далеко од тога да је сасвим поуздан.

Што се тиче те аустријске књиге могу ли да вас замолим да будете прецизнији - о којој књизи се ради? Ако мислите на грбовник Хејера фон Росенфелда он је део званичног аустроугарског грбовника па је и састављан званично - на основу доступних грбовника и повеља који су буквално преписивани. Швапски прецизно. Управо та "ad hoc" прецизност и недостатак било какве критичке анализе узрок је томе да сам и код њега нашао на бројне грешке. И управо недостатак било каквог истраживачког рада при састављању тог грбовника узрокује да великог броја бокешких грбова једноставно - нема. Њега је, опет, као извор користио Риетстап и тако то иде...

Ако сте мислили на неки други грбовник јавите ми, молим вас. Срдачан поздрав!

Bokez:
Da, mislio sam na grbovnik Hejera fon Rosenfelda.

Навигација

[0] Индекс порука

[*] Претходна страна

Иди на пуну верзију