Вјера и култура Срба > Материјална културна баштина

Стари надгробни споменици - гробље у Рачи

<< < (2/9) > >>

ДушанВучко:

--- Цитат: на Црвeњском путу  Фебруар 13, 2021, 11:05:51 поподне ---Зна ли неко шта пише на овом споменику ?

Сличан је био надгробни споменик мог претка по оцу Милића (који нисам успела на нађем недавно). Негде 2007 смо плавом бојом обојили уклесана слова па сам помислила да је то овај споменик јер има трагове плаве боје.

Надгробни споменик је са старог дела гробља у Рачи (код Крагујевца) у коме су се сахрањивали мештани Мирашевца до 1950 године.



--- Крај цитата ---
Овде само може да се види име Адам (или је можда са наставком Адамовић?)

нцп:

--- Цитат: ДушанВучко  Фебруар 14, 2021, 12:24:38 пре подне ---Овде само може да се види име Адам (или је можда са наставком Адамовић?)

--- Крај цитата ---

У првом реду? Или неком другом реду?

ДушанВучко:

--- Цитат: на Црвeњском путу  Фебруар 14, 2021, 12:31:55 пре подне ---У првом реду? Или неком другом реду?

--- Крај цитата ---
У првом, на почетку се види Адам

goca 11:
Stvarno se slabo vidi, ali meni se čini da u prvom redu piše Adam sin...
A da se zatim u 3. redu opet ponavlja ime Adam na kraju reda...
Da je malko bliže slikano  :)

нцп:

--- Цитат: goca 11  Фебруар 14, 2021, 10:54:45 пре подне ---Stvarno se slabo vidi, ali meni se čini da u prvom redu piše Adam sin...
A da se zatim u 3. redu opet ponavlja ime Adam na kraju reda...
Da je malko bliže slikano  :)

--- Крај цитата ---

Ово је други снимак истог надгробног споменика ...чини ми се мало бољи.

По неком "правилу" натписи на свим тим споменицима почињу са речима:

Овде (овди, овда) почива раб (раби, раба) Божији ....тај и тај.....поживе година  ... умро тада и тада ... спомен подижу .....ти и ти.....и одакле су...
Некад пише у ком статусу је смрт задесила покојника (војник, занатлија, момак и итд.)

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

[*] Претходна страна

Иди на пуну верзију