Траг - корисне књиге, сајтови > Стари гробови

Neobicni nadgrobni spomenici

<< < (2/5) > >>

Делија:

--- Цитат: Blazhinho  Децембар 18, 2020, 02:10:34 поподне ---Hvala, nisam to znao. Ovde nema spomenika iz 18. veka, a od ovih iz 19. veka, jedno sam ovde video takvu plocu.

Hvala. Cuo sam, i znam da ima veze sa vojskom, ali nisam znao da ima veze i sa hriscanstvom.

--- Крај цитата ---

Рекох ти ја имаш на Шакабетином.гробу у Крушедолу.

Clavdivs:

--- Цитат: Blazhinho  Децембар 18, 2020, 02:10:34 поподне ---Hvala, nisam to znao. Ovde nema spomenika iz 18. veka, a od ovih iz 19. veka, jedno sam ovde video takvu plocu.

--- Крај цитата ---
Иако је умро 1872. године, овај споменик Спасоју Јанковићу је извесно подигнут у 20. веку. То се види по томе што је датум смрти наведен по грегоријанском календару, као и по коришћењу Вукове ћирилице (за разлику од података у матичној књизи умрлих).

goca 11:

--- Цитат: Clavdivs  Децембар 18, 2020, 02:19:20 поподне ---Иако је умро 1872. године, овај споменик Спасоју Јанковићу је извесно подигнут у 20. веку. То се види по томе што је датум смрти наведен по грегоријанском календару, као и по коришћењу Вукове ћирилице (за разлику од података у матичној књизи умрлих).

--- Крај цитата ---
Tačno Clavdivs, samo ja bih rekla za natpis da je posle 1920-te god.naveden, verovatno su se stara slova " izgubila" ili stopila da kamenom peščarcem....ali za spomenik nisam sigurna.Možda i to...

Blazhinho:

--- Цитат ---Иако је умро 1872. године, овај споменик Спасоју Јанковићу је извесно подигнут у 20. веку. То се види по томе што је датум смрти наведен по грегоријанском календару, као и по коришћењу Вукове ћирилице (за разлику од података у матичној књизи умрлих).
--- Крај цитата ---

Zanimljivo, nisam razmisljao u tom pravcu. Ali, pise da je umro 15. februara (pored je datum sahrane - 16. februar). Ako je spomenik i podignut u 20. veku, i ako je koriscen novi kalendar, a ne stari kao u maticnoj knjizi, onda bi trebalo da mu datum smrti bude 28. februar, jer je razlika 13 dana. Dakle, ne 1. mart, kao sto pise na spomeniku. Takodje, ako se dodaje i jos jedan dan, bio bi 29. februar, jer je 1872. godina bila prestupna.

Zbog cega je onda 1. mart upisan na spomeniku?

goca 11:

--- Цитат: Blazhinho  Децембар 20, 2020, 12:33:41 пре подне ---Zanimljivo, nisam razmisljao u tom pravcu. Ali, pise da je umro 15. februara (pored je datum sahrane - 16. februar). Ako je spomenik i podignut u 20. veku, i ako je koriscen novi kalendar, a ne stari kao u maticnoj knjizi, onda bi trebalo da mu datum smrti bude 28. februar, jer je razlika 13 dana. Dakle, ne 1. mart, kao sto pise na spomeniku. Takodje, ako se dodaje i jos jedan dan, bio bi 29. februar, jer je 1872. godina bila prestupna.

Zbog cega je onda 1. mart upisan na spomeniku?

--- Крај цитата ---
Zbog narodnog verovanja, da su prestupne godine "loše i nesrećne"  a da je 29- ti februar " najnesrećniji" dan u godini i da tog dana ne treba ništa počinjati, raditi ni pominjati taj datum, odnosno izbeći ga. Tako je mnogima koji su rodjeni tog dana, upisivan 1 mart kao dan rodjenja da ne budu nesrećni celog života.  :)

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

[*] Претходна страна

Иди на пуну верзију