Аутор Тема: Булатовићи  (Прочитано 26323 пута)

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Булатовићи
« Одговор #40 послато: Мај 03, 2017, 10:18:13 поподне »
Значи имамо још једно изненађење из Јсека - СНП резултат који је стигао у среду, а не у уторак или суботу, како је уобичајено.  :)

Војиненаде, сада имамо у Берлину узорке Вељовића (динарик ПХ908-) и Савића (динарик ПХ908-). Очигледно и једни и други старинци из Роваца. Пошто си у конткату са њима, ако будеш у прилици предложи им да тестирају С17250 или З17855, ако су заинтересовани.

Или ако у неком тренутку буде довољно нас заинтересованих, из чисто научних побуда, можемо да дамо по 300-400 динара и тестирамо их на, рецимо, З17855.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Булатовићи
« Одговор #41 послато: Мај 03, 2017, 10:22:45 поподне »
Испадоше Булатовићи хетерогенији од неког племена у ЦГ...

Требало би да гађају 17855.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Булатовићи
« Одговор #42 послато: Мај 03, 2017, 10:27:41 поподне »
Значи имамо још једно изненађење из Јсека - СНП резултат који је стигао у среду, а не у уторак или суботу, како је уобичајено.  :)

Војиненаде, сада имамо у Берлину узорке Вељовића (динарик ПХ908-) и Савића (динарик ПХ908-). Очигледно и једни и други старинци из Роваца. Пошто си у конткату са њима, ако будеш у прилици предложи им да тестирају С17250 или З17855, ако су заинтересовани.

Или ако у неком тренутку буде довољно нас заинтересованих, из чисто научних побуда, можемо да дамо по 300-400 динара и тестирамо их на, рецимо, З17855.
Савић је заинтересован и вероватно ће тестирати неки од СНП-а, такође је у преговорима са Џудовићима и муслиманима Маркишићима да се неко од њих тестира и тиме потврди предање о заједничком пореклу тих породица које имају предање да им је стари надимак био ''Ћесаци'' и да су од Булатовића. Верујем да постоје велике шансе да су заиста исти род, али Булатовићи свакако нису.

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Булатовићи
« Одговор #43 послато: Мај 03, 2017, 10:36:54 поподне »
Испадоше Булатовићи хетерогенији од неког племена у ЦГ...

Требало би да гађају 17855.
Да, изгледа да од Ровачких братстава су Булатовићи су најхетерогенији, чим за сад имамо 5 грана плус једну које је изворна, значи 6 за сад...Од Шћепановића имамо за сада две гране (праве Шћепановиће и Мацуре старинце) , а од Влаховића за сада чини ми се да немамо братимљења старинаца, док од Срезојевића немамо тестиране (колега из школе је од Срезојевића, али нешто врда, неће :) )...То значи да је братство Булатовића било вероватно најутицајније код Гојаковића , чим су се највише њима приклањали, а можда има везе и са територијом које је то братство покривало
« Последња измена: Мај 03, 2017, 10:40:28 поподне ДушанВучко »

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Булатовићи
« Одговор #44 послато: Мај 03, 2017, 10:41:25 поподне »
Испадоше Булатовићи хетерогенији од неког племена у ЦГ...

Требало би да гађају 17855.

Пocлe cвeгa oвoгa питaм ce кo cу "пpaви" Булaтoвићи...

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Булатовићи
« Одговор #45 послато: Мај 03, 2017, 10:44:54 поподне »
Пocлe cвeгa oвoгa питaм ce кo cу "пpaви" Булaтoвићи...
Испада да је више "не правих" него "правих" ...И то убедљиво

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Булатовићи
« Одговор #46 послато: Мај 03, 2017, 10:49:27 поподне »
Да, изгледа да од Ровачких братстава су Булатовићи су најхетерогенији, чим за сад имамо 5 грана плус једну које је изворна, значи 6 за сад...Од Шћепановића имамо за сада две гране (праве Шћепановиће и Мацуре старинце) , а од Влаховића за сада чини ми се да немамо братимљења старинаца, док од Срезојевића немамо тестиране (колега из школе је од Срезојевића, али нешто врда, неће :) )...То значи да је братство Булатовића било вероватно најутицајније код Гојаковића , чим су се највише њима приклањали, а можда има везе и са територијом које је то братство покривало

Oд Cpeзojeвићa имaмo вepoвaтнo Илинчићa пpeкo 23andMe, гдe знaмo xaплoгpупу, aли нe и xaплoтип...

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Булатовићи
« Одговор #47 послато: Мај 03, 2017, 11:08:46 поподне »
Пocлe cвeгa oвoгa питaм ce кo cу "пpaви" Булaтoвићи...
Najpre se izvinjavam na latinici, tastatura na telefonu ne podržava srpsku ćirilicu. Jedini do sada potvrđeni "pravi" Bulatović je Niketić iz topličkog sela Novo Momčilovo, njegovi su od Minića iz rovačkog sela Velje Duboko doseljeni krajem 19. veka.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Булатовићи
« Одговор #48 послато: Мај 03, 2017, 11:12:30 поподне »
Najpre se izvinjavam na latinici, tastatura na telefonu ne podržava srpsku ćirilicu. Jedini do sada potvrđeni "pravi" Bulatović je Niketić iz topličkog sela Novo Momčilovo, njegovi su od Minića iz rovačkog sela Velje Duboko doseljeni krajem 19. veka.

...и можда моја маленкост, иако о томе моји немају прецизно предање... :)
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Булатовићи
« Одговор #49 послато: Мај 03, 2017, 11:20:08 поподне »
...и можда моја маленкост, иако о томе моји немају прецизно предање... :)
OK zaboravih na tebe, ali Niketići imaju precizno i snažno predanje koje tačno zna imena, vreme doseljenja, mesto odakle su doselili, i sve to potvrđuje i predanje onih Minića koji su ostali u Rovcima. DNK je samo potvrdio ovo dobro sačuvano predanje.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Булатовићи
« Одговор #50 послато: Мај 03, 2017, 11:22:54 поподне »
OK zaboravih na tebe, ali Niketići imaju precizno i snažno predanje koje tačno zna imena, vreme doseljenja, mesto odakle su doselili, i sve to potvrđuje i predanje onih Minića koji su ostali u Rovcima. DNK je samo potvrdio ovo dobro sačuvano predanje.

Ако се буде тестирао неки од требјешких Војводића, надам се да ће и та недоумица (Војводићи или Булатовићи) бити разрешена...
Чињеницама против самоувереног незнања.

Jelic

  • Гост
Одг: Булатовићи
« Одговор #51 послато: Мај 04, 2017, 10:58:53 пре подне »
Од велике важности за распетљавање случаја "Булатовић" би било тестирање људи са овим презименом из Церовице и Горњих Роваца код Колашина, као и Булатовића из Куча.

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3391
  • Васојевић
Одг: Булатовићи
« Одговор #52 послато: Мај 05, 2017, 06:11:26 поподне »
Од велике важности за распетљавање случаја "Булатовић" би било тестирање људи са овим презименом из Церовице и Горњих Роваца код Колашина, као и Булатовића из Куча.
Мислим да је раније споменуто да би тестирани Булатовић из Горње Горице требало да је из Куча.

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Булатовићи
« Одговор #53 послато: Мај 05, 2017, 06:22:48 поподне »
Мислим да је раније споменуто да би тестирани Булатовић из Горње Горице требало да је из Куча.
Не, ови Булатовићи из Горње Горице код Подгорице немају везе са Булатовићима из села Раћеси у Кучима. Они су према предању пореклом из Мртвог Дубоког и у Горњу Горицу су доселили због некакве свађе у Ровцима, и то преко Пипера и Спужа.
Мислим да и ови из Куча такође имају предање о пореклу из Мртвог Дубоког, али мислим да су њих повели са собом Дрекаловићи у знак захвалности што су их спасили и држали у Ровцима 7 година након разуре од стране скадарског паше.

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Булатовићи
« Одговор #54 послато: Мај 05, 2017, 06:30:23 поподне »
Не, ови Булатовићи из Горње Горице код Подгорице немају везе са Булатовићима из села Раћеси у Кучима. Они су према предању пореклом из Мртвог Дубоког и у Горњу Горицу су доселили због некакве свађе у Ровцима, и то преко Пипера и Спужа.
Мислим да и ови из Куча такође имају предање о пореклу из Мртвог Дубоког, али мислим да су њих повели са собом Дрекаловићи у знак захвалности што су их спасили и држали у Ровцима 7 година након разуре од стране скадарског паше.
Постоје и Булатовићи у селу Ђуђевина у Доњој Морачи који би требало да су рођаци ових из Горње Горице, или их ови погрешно својатају као што су погрешно узели да својатају и Булатовиће-Стајовиће.

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3391
  • Васојевић
Одг: Булатовићи
« Одговор #55 послато: Мај 05, 2017, 07:00:07 поподне »
Не, ови Булатовићи из Горње Горице код Подгорице немају везе са Булатовићима из села Раћеси у Кучима. Они су према предању пореклом из Мртвог Дубоког и у Горњу Горицу су доселили због некакве свађе у Ровцима, и то преко Пипера и Спужа.
Мислим да и ови из Куча такође имају предање о пореклу из Мртвог Дубоког, али мислим да су њих повели са собом Дрекаловићи у знак захвалности што су их спасили и држали у Ровцима 7 година након разуре од стране скадарског паше.

То је онда неко друго предање. Раније је било речи о миграцији Мртво Дубоко->Врујца->Раћеси->Горња Горица.

Тестирани Булатовић Р1а је од Булатовића који су 1710. побегли из Мртвог Дубоког због крви са Минићима. У њиховом предању постоји прича о томе да су најпре се склонили у Морачко село Врујца, где су их прихватили кумови Дожићи, и где их и данас има, док је један део њих наставио даље и населио се у Куче. То је тај део приче који помиње село Раћесе и Булатовиће насељене у том селу. Одатле су неки претпостављам касније (не знам детаље ове последње селидбе) населили у Горњу Горицу код Подгорице. Суштина целе заврзламе је у томе је да када је извесни Милета Булатовић-Стајовић заједно са браћом убио двојицу и израњавио још неколицину Минића, свим староседеоцима више није било места у Мртвом Дубоком, док су они ''прави'' Булатовићи, дакле потомци Гојака Никшина, остали и данас их има тамо. Очигледно да су стари Ровчани односно Минићи знали ко је ''прави'' Булатовић а ко не, па самим тим и ови који су њихове крви тј. племеници и као и они потомци Гојакови нису теретили за дуг у крви.  Истраживањем порекла своје породице бавио се Ђоко Булатовић из Горње Горице, и по тој причи коју он даје они су исти род са овима који су у селу Врујца у Морачи, али проблем је у томе што је он покушао да своје Булатовиће и ове из Врујаца повеже са Булатовићима-Стајовићима, што ДНК демантује а то се може видети и у самом предању Стајовића јер их они нигде не помињу. Иначе је њихов родослов доста ''танак'' и не уклапа се ни у Стајовиће ни у остале Булатовиће. Видим сада у твом коментару да се помињу неки Булатовићи под надимком Боланџићи, то би могао бити стари назив за ове Булатовиће из Врујаца и Раћеса, као што су се и сами Стајовићи издвајали у братству Булатовић по том свом називу Стајовићи који им долази од претка Стаја чији је унук тај Милета који је починио убиство Минића.

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Булатовићи
« Одговор #56 послато: Мај 05, 2017, 07:38:02 поподне »
То је онда неко друго предање. Раније је било речи о миграцији Мртво Дубоко->Врујца->Раћеси->Горња Горица.
У томе и јесте ствар, прича коју је извесни (да не помињем име) Булатовић представио као предање повезује све могуће и немогуће Булатовиће. Ако томе приђеш онако овлаж, или прихватиш то здраво за готово или као ја направиш збрку у глави. Тако сам и ја повезао Булатовиће из Раћеса (или Раћеха) у Кучима са овима из Горње Горице и Врујаца. Нешто касније сам разговарао са једним од ових из Горње Горице и утврдио да они заправо немају везе са овима из Куча. Они везују чврсто за себе ове из Мораче, али обзиром да исто тако повезују себе са Стајовићима и Вељовићима, а сад већ знамо да то нема везе са истином, сумњам и у то. Више ми личи на то да су они у Морачи посебна прича јер ми није логично да се они задрже у Морачи, а да ови пребегну преко Пипера и Спужа у Горњу Горицу. За ове који су остали у Морачи постоји нека прича да их је узео у заштиту неко од црквених великодостојника из ман. Морача, што значи да је и њихов разлог селидбе из Роваца био некаква завада.
Углавном, ови у Кучима (мислим да су они ''Боланџићи'') немају везе са овима из Горње Горице.

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3391
  • Васојевић
Одг: Булатовићи
« Одговор #57 послато: Мај 05, 2017, 07:47:31 поподне »
У томе и јесте ствар, прича коју је извесни (да не помињем име) Булатовић представио као предање повезује све могуће и немогуће Булатовиће. Ако томе приђеш онако овлаж, или прихватиш то здраво за готово или као ја направиш збрку у глави. Тако сам и ја повезао Булатовиће из Раћеса (или Раћеха) у Кучима са овима из Горње Горице и Врујаца. Нешто касније сам разговарао са једним од ових из Горње Горице и утврдио да они заправо немају везе са овима из Куча.
Информације из прве руке су свакако највредније. Добро је што смо ово разјаснили.

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Булатовићи
« Одговор #58 послато: Мај 28, 2017, 12:21:06 поподне »
Јa сам све убеђенији да ће и код нас у Ругову за Љајиће из Маљевиће сигурно да испадне да су "прибраћени" Љајићима, а вероватно и за Љајиће из Дугањиве.

Ван мреже Hardcore97

  • Гост
  • *
  • Поруке: 1
Одг: Булатовићи
« Одговор #59 послато: Мај 30, 2017, 01:21:39 пре подне »
Ja sam od Petronija ;),moze neko da mi objasni koliko kosta to testiranje i kakva je procedura?Da li je I2 Din S haplogrupa pravih Bulatovica?