Аутор Тема: Порекло презимена Сомборац  (Прочитано 1077 пута)

Ван мреже argajl

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 33
Порекло презимена Сомборац
« послато: Мај 30, 2019, 06:44:00 пре подне »
Мој чукундеда је био, у своје време, познати тамбураш и композитор, Јефто Сомборац. Рођен је 1858. у Руменци, али ја сам све до скоро сматрао да је презиме Сомборац у некој вези са Сомбором.

Међутим кад сам у новије време почео да ситражујем ту грану породице (иако још увек нисам отишао до архива) пронашао сам Сомборце у пописима војне границе 1720 (на том попису је један Сомборац у Бачком Петровцу, суседном месту до Руменке), и урбару из 1767 (Сомборац у Руменки), као и попису из 1828. (неколико Сомбораца у Руменки)

Не познајем довољно ситуацију али некако сам имао утисак да је војна граница (Потиска војна граница) која је формирана 1700, била формирана од српских досељеника из сеобе под Арсенијем Чарнојевићем. То ми је унело забуну у порекло презимена Сомборац, да ли је могуће да је такво презиме настало негде у централној Србији?

Има ли неко неке податке о томе?

Ван мреже Јосиф из Трбушнице

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 225
Одг: Порекло презимена Сомборац
« Одговор #1 послато: Мај 30, 2019, 09:12:27 пре подне »
Било је у том крају Срба далеко пре те сеобе, а један од давних обичаја при формирању презимена био је да се оно изводи од места порекла, и то тек кад га његов носилац напусти, оде у други крај, где бива идентификован као дошљак, који се потом назива по месту откуда је стигао. Ако је неки Сомборац забележен још 1720, лако је могуће да се ради о старијем српском становништву тог простора. Мада је тих 30 година сасвим довољно и да неко ко је са Сеобом стигао прво у Сомбор, напусти то место, пресели се негде, можда баш у тај Бачки Петровац, где му децу назову Сомборцима.
Дакле, не верујем никако да је то презиме настало у централној Србији.

Ван мреже argajl

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 33
Одг: Порекло презимена Сомборац
« Одговор #2 послато: Мај 30, 2019, 09:34:27 пре подне »
Хвала на одговору само да напоменем пар ствари који су ме водиле у мојим размишљањима.

• наравно да је било староседелачког српског становништва у Бачкој, моје је питање било само да ли су они улазили у војне граничаре, јер је попис из 1720, попис граничара, колико је мени познато. Постоји опште прихваћено мишљење да је војна граница настала од војно способних Срба који су дошли при сеоби

• на више места сам прочитао да Срби после доласка у Аустрију нису мењали презимена, да би задржали свој статус и привилегије, а вероватно тако нешто не би одговарало властима.


Тако да сумњам у теорију о пореклу презимена Сомборац у тих 30 година иако је теоријски могућа.
« Последња измена: Мај 30, 2019, 09:38:59 пре подне argajl »

Ван мреже Јосиф из Трбушнице

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 225
Одг: Порекло презимена Сомборац
« Одговор #3 послато: Мај 30, 2019, 09:57:18 пре подне »
Колико знам, новодосељени Срби заиста јесу улазили у граничарску службу тамо где је било потребно формирати Границу, али нема препреке идеји и да су Срби старинци могли бити граничари.

Што се тиче презимена, она код пресељених Србаља нису још у већој мери била устаљена, тако да су се мењала и по доласку на територију хабзб. царства. Нпр. митрополит Павле Ненадовић презиме је добио по свом оцу Ненаду, који је из старе Србије дошао као Ненад Илић. Или: отац владике Исаије Антоновића звао се Антоније, а презивао Милошевић. Итд. Не знам који је проценат задржао своја стара презимена.