Аутор Тема: Порекло становника на територији бившег београдског пашалука  (Прочитано 2003 пута)

Ван мреже Platin

  • Одбор за архивистику
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 984
Читајући Ћоровићеву 'Историју Срба' сам наишао на пар ствари које би могле да се учине веома корисним по ДНК питањима.
Мени је било врло изненађујуће да прочитам тај део текста јер ми нико никада раније није поменуо то премештање становништва.
Можда би то могло да барем делимично објасни помешаност ДНК на неким просторима, а можда и да потврди нека породична предања о старим крајевима.




Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Порекло становника на територији бившег београдског пашалука
« Одговор #1 послато: Август 10, 2017, 10:05:02 пре подне »
Јован Цвијић са својим сарадницима на овом пољу порадио је највише, али корисни су и овакви кратки прегледи, преко којих управо долазимо до првих информација.

За простор Београдског, или тачније речено Смедеревског пашалука, карактеристично је то да је становништво било масовно исељено, и да се можда само мали број њих касније вратио на своја огњишта.

Управо зато су важне староседелачке породице Срема, Баната, али и Бачке, те даљих крајева и оаза по Мађарској, и дргуим државама насталим на простору некадашње Краљевине Угарске, а који су управо потомци оних Срба који су током 17-18. века, бежећи од турске освете, населили крајеве северно од Саве и Дунава.



Ван мреже Miroslav Erić

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 82
Одг: Порекло становника на територији бившег београдског пашалука
« Одговор #2 послато: Август 19, 2017, 08:22:37 пре подне »
Koliko ja znam ima neka ekipa koja planira u Tursku po smederevske deftere da prevodi...


Ван мреже Platin

  • Одбор за архивистику
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 984
Одг: Порекло становника на територији бившег београдског пашалука
« Одговор #3 послато: Август 19, 2017, 09:58:47 пре подне »
Тако сам и ја чуо... Сарадња Турака и архива Србије. Добићемо на микрофилму копије неких ствари, за нашу територију.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8513
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Порекло становника на територији бившег београдског пашалука
« Одговор #4 послато: Август 19, 2017, 12:59:47 поподне »
Било је о томе речи на овој теми:

http://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=2283.0
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Platin

  • Одбор за архивистику
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 984
Одг: Порекло становника на територији бившег београдског пашалука
« Одговор #5 послато: Август 19, 2017, 08:55:14 поподне »
Било је о томе речи на овој теми:

http://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=2283.0

Тачно, али некако недостају ближе информације. Као да ће рећи шта смо добили тек када се све заврши... а то може да потраје... можда свих 20 година?