Аутор Тема: Благојевићи из Маслошева R1a-Z92>YP270  (Прочитано 9409 пута)

Blagoje

  • Гост
Благојевићи из Маслошева R1a-Z92>YP270
« послато: Септембар 20, 2013, 01:18:17 пре подне »
Недавно сам и ја тестирао моје гене и резултат је био, да припадам Р1а1а З92 (R1a1a Z92 - "R1a1a1g2d"). Ради се о балтичком типу, који спада у источно словенску грану. А ево и слике са највишом стопом тог кластера у региону источне Пољске и западне Белорусије.




За сад сам у бази података једини Србин са тим кластером, а пошто се о Благојевићима (слава: Лазарева субота, место: Маслошево/Страгари код Крагујевца) на интернету мало информација може наћи, отворио сам ову расправу, да се мало детаљније њихово порекло испита. До сад ме је даље порекло мало занимало, али следећом приликом ћу видети, да што више информација од старијих прикупим. Како ја будем сакупљао податке, тако ћу постепено и овде јављати одакле Благојевићи потичу, а можда се тиме разјасни и присуство овог за сад јединственог генетског кластера.

Свака помоћ у састављању слагалице је добродошла и овом приликом се унапред свима захваљујем.
« Последња измена: Септембар 23, 2013, 06:04:16 поподне млађо »

Окир СРБ

  • Гост
Одг: Благојевићи из Маслошева R1a-Z92>YP270
« Одговор #1 послато: Септембар 20, 2013, 01:47:02 пре подне »
Поздрав, Благоје.

Боривоје Дробњаковић у свом дјелу "Јасеница" из 1923. године за Благојевиће из Маслошева каже да их има шест кућа, да славе Светог Лазара и да се у Маслошево доселио ђед Благоје из Трнаве, прије 100 година (око 1823. године).

У Трнави постоји само једна група породица која слави Светог Лазара. Потичу од неког Максима који је доселио са седам синова од Пећи (Метохија) и који је био "као прави Арнаутин". Од Максима и његових синова су породице: Мијаиловићи, Ђорђевићи, Јоксимовићи, Николићи, Стевановићи, Матићи, Петровићи, Ћатићи, Јаковљевићи. Било их је  око 180 кућа. Тад су били шесто кољено од Максима и узимали су се међусобно (стање из 1923. године). Од њих су Ерићи у Шумама.

Књигу Боривоја Дробњаковића о Јасеници можеш преузети у ПДФ формату путем овог линка:
http://www.mediafire.com/view/g85ro3f8f1lccjm/%D0%91%D0%BE%D1%80%D0%B8%D0%B2%D0%BE%D1%98%D0%B5_%D0%94%D1%80%D0%BE%D0%B1%D1%9A%D0%B0%D0%BA%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D1%9B_-_%D0%88%D0%B0%D1%81%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D1%86%D0%B0.pdf
« Последња измена: Септембар 23, 2013, 06:06:29 поподне млађо »

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13154
Одг: Благојевићи из Маслошева R1a-Z92>YP270
« Одговор #2 послато: Септембар 20, 2013, 02:38:39 пре подне »
На основу овога што је Петар пронашао, постоји вероватноћа да су Благојевићи са Косова.

Према неким подацима, Благојевићи могу бити из југозападне Србије, или са севера Црне Горе. Слава Св. Лазар ми се некако више уклапа у те крајеве.

Ко је дошао у Страгаре

Досељене породице често су се делиле и разилазиле

Очито, као што се са више страна стекну различите породице у једном селу, тако се једна породица раслојава и дроби насељавајући се у неколико места. Понекад је томе разлог бројност породице и величина сточног иметка, кад је тешко сместити се у неко насеље где већ постоје старе породице па је недовољно слободне земље за придошлице, понекад и то што се селило у млазевима и поступно, понекад што су у самом путу искрсавале различите прилике које су утицале на поделе и разилазак породица у потрази за новим стаништима.

У овако подељеним породицама су памћени порекло и сродство и чувана иста крсна слава као њихова залога и доказ.

Попут Спасића, Симића и Благојевића, насељавала се и група фамилија Карајовића. Карајовићи су матично насељени у Гледић, где су дошли пре Првог српског устанка из Ибарског Колашина, од њих су Карајовићи у Бајчетини (дошли ту крајем прошлог века), а род су са Косовцима, Ивановићима, Богдановићима и Јовановићима у Милаковцу и Милетићима и Божовићима у Годачици. Ове фамилије имају још једне заједничке сроднике – Карапанџиће у Ерчегама у Моравици (Драгачево), што само потврђује правац њиховог досељавања у Шумадију. Осим породичног сећања, које је почетком овог века било још свеже, све ове фамилије су очувале и исту славу – Митровдан.

У Страгарима је 1735. године свештеник Веселин Борисављевић, пореклом из Трудова, код Нове Вароши. Од Нове Вароши, из села Косатице, потиче и стара страгарска породица Рајића, досељена почетком XVIII века. По другој верзији су од Пипера, а били су пре доласка у Страгаре насељени у Велењу (?) у околини Новог Пазара. Рајићи у Страгарима имају сроднике у Гледићу (1921. је девет кућа Рајића у овом селу), у Бањици код Чачка и у Гучи. По овом размештају се најбоље види правац њиховог насељавања у Шумадију. Од ове фамилије су Танаско Рајић, барјактар Првога српског устанка (погинуо у боју на Љубићу 1815), и значајни српски песник Велимир Рајић (1879-1915).

У Страгаре су, кад и Рајићи, дошли од Сјенице преци Цицића (17 кућа) и Марковића (3 куће). Тад долазе и Вересићи, чији се предак Петар Вересија помиње у Карађорђевом Деловодном протоколу 1812. године. У исто време (око 1735) долази и Павле Гужва, родоначелник Гужвића (од којих је чувени тополски свештеник Стеван Гужвић и аранђеловачки лекар Милан Гужвић). И знаменити страгарски Тодоровићи, чији су данашњи огранци Богојевићи, Јевтићи, Марковићи и Миловановићи (1923. укупно 11 кућа), такође су дошли кад и Рајићи, али из Вранеша код Пријепоља. Из ове породице је Марко Тодоровић, буљукбаша у Првом устанку, а од њиховог сродника, одсељеног у Паланку, потичу чувени новинар и књижевник Пера Тодоровић (1852-1907), сарадник Светозара Марковића, ухапшен због Црвеног барјака у Крагујевцу (1876), а због Тимочке буне (1883) осуђен на смрт, па помилован, и хумориста Миодраг Тодоровић (умро 1995).

Стање и састав становништва Шумадије под аустријском окупацијом (око 1735. године) су врло важни да би се разумео данашњи његов састав. Јер ово, претежно досељеничко, становништво је, уз малоброј но староседелачко становништво, основа на којој ће настати савремени тип Шумадинца.

Предео Лепенице је познат по врло разноликом саставу становништва, које потиче из многих области. Најактивнија област за насељавање Лепенице, према истраживању Тоше Радивојевића (1911. године), била је Стара Србија, која је дала петину становништва Лепенице, док од осталих области Тимок има 8,5 одсто, а друге мање од по пет одсто удела у становништву.

ИЗВОР: Миле Недељковић, „Ко су Шумадинци“


Следећа породица која је, приближно у исто време кад и поп Филип, дошла из правца Сјеница-Бијело Поље у околину Жабара су Благојевићи (старо презиме Величковићи), којих је 1923. године било 17 кућа. Из ове породице је Десимир Благојевић (рођен 1905. у Тополи), један од највећих српских песника овог века. Родоначелник Благојевића се, заправо, прво населио у Горович и од њега је тамо фамилија Пиштољевића (1923. било 16 кућа), од којих једни почетком XIX века пређу у Јунковац (18 кућа Пиштољевића 1923. године), а други у Жабаре (данашњи Благојевићи). Родоначелник Благојевића и Пиштољевића се доселио са два брата. Од једног брата су Спасићи у Тополи и Крћевцу (1923. године укупно 29 кућа), а од другог Симићи у Божурњи (1923. године 30 кућа). По породичном предању, које је записао Дробњаковић, „кад су Симићи дошли у Божурњу, кмет Савко (родоначелник данашњих Савковића) није им дао да се настане, те се они крену натраг и дођу до Лужница (Лепеница). На наваљивање осталих сељака Савко се предомисли, пошље човека те их врати, и да им земљиште да подигну куће и да се настане.“ Доказ сродства и заједничког порекла ових родова у Горовичу, Јунковцу, Жабару, Божурњи, Тополи и Крћевцу је и иста слава (Св. Стеван).

Ови Благојевићи се помињу на почетку текста о Страгару. Не знам да ли могу бити у некој вези са овима из Маслошева. Слава није иста, као ни миграциони пут, па се не може ништа конкретно тврдити.

Није јасно зашто их Недељковић помиње када говори о становништву Страгара.

Такође, није прецизирано из које Трнаве је тај ђед Благоје. Трнава има више по Србији. Мени на ум пада она код Чачка, а тамо (Драгачево) има Благојевића који славе Лазаревдан и пореклом су из околине Пријепоља.

За сада су ове две опције у игри, Косово и северна Црна Гора/југозападна Србија.




« Последња измена: Септембар 23, 2013, 06:06:36 поподне млађо »

Окир СРБ

  • Гост
Одг: Благојевићи из Маслошева R1a-Z92>YP270
« Одговор #3 послато: Септембар 20, 2013, 05:16:07 пре подне »
Извјесно је да се ради о Трнави која припада општини Топола.
Реалтивно је близу Маслошева (дјели их само село Овсиште), припада истој области и спомиње се у истом Дробњаковићевом дјелу.
Вјерујем да би он, да је у питању Трнава код Чачка, навео да се о њој ради. Овако није имао потребе наводити, јер је село у истој области као и Маслошево.

Благојевићи из Страгара немају везе са Благојевићима из Маслошева. Страгарски припадају роду Тодоровића, славе Никољдан и поријеклом су из пријепољског краја. Досељени су прије Првог устанка. Бар тако Дробњаковић каже. Е сад, они су прозвани Тодоровићима по Тодору који је дошао из пријепољског краја, што значи да је Тодор дошао под неким другим презименом.
Једини род који слави Светог Лазара у Страгарима су Васиљевићи, којих је било једна кућа и досељени су управо из Трнаве на женино имање и очигледно потомци су Максимовог рода.

Из Трнаве је у Маслошево дошао Благоје, око 1823. године (када презимена у Србији још нису била устаљена), тако да је извјесно да је дошао под неким другим презименом (може бити било које од презимена Максимових потомака) и да су се тек његови потомци по њему прозвали Благојевићима.


Што се тиче крсне славе - Светог Лазара, славе га сљедећи родови (по околним селима):
1. Маслошево
- Благојевић, досељени из Трнаве.
- Филиповићи (4 куће), досељени од Сјенице.
2. Блазнава
- Урошевићи (6 кућа), досељени од Сјенице или Новог Пазара.
- Јевтићи (2 куће), досељени из Трнаве
3. Винча
- Максимовићи (6 кућа), досељени од Сјенице.
- Тимотијевићи (4 куће), род са Максимовића. Значи, од Сјенице.
- Дрнадаревићи (11 кућа), досељени од Сјенице.
4. Влакча
- Костићи (2 куће), досељени из Осата (Источна Босна).
5. Котража
- Вукомановићи (5 кућа), мати им се преудала. Раније су славили Светог Симеона.
6. Љубичевац
- Ремићи (6 кућа), стара фамилија.
7. Пласковац
- Карићи (10 кућа), они су од Урошевића из Блазнаве. Досељени од Сјенице. Имају огранак Благојевиће.
8. Страгари
- Васиљевићи (1 кућа), досељени из Трнаве.
9. Трнава
- Максимов род (180 кућа), досељени од Пећи.
10. Горња Шаторња
- Месаровићи (10 кућа), род са Мићићима у Јагњилу. Мићићи су од Сјенице.
11. Шуме
- Ерићи (5 кућа), досељени из Трнаве.
- Стојановићи (6 кућа), досељени из Трнаве.

Значи, што се тиче славе, упада у очи да је већина родова који славе Светог Лазара или досељено од Сјенице или су из Трнаве. Изузетак су Костићи који су из Осата у Источној Босни и Ремићи који не памте старину, тј. сматрају се за стару фамилију. Макимов род је бројнији од свих ових родова заједно, а и досељен је прије њих (шесто кољено од Максима). Битно је што знамо да се тачно наводи да су наши Благојевићи дошли из Трнаве.
« Последња измена: Септембар 23, 2013, 06:06:47 поподне млађо »

mladjo

  • Гост
Одг: Благојевићи из Маслошева R1a-Z92>YP270
« Одговор #4 послато: Септембар 23, 2013, 03:15:59 поподне »
Здраво Благоје,
хвала ти што си се прикључио у рад форума ”Порекло.рс”...као што кажеш, ти си први ”сертификовани” R1a-Z92 на ”српском ДНК пројекту”.
Сигуран сам да ће ти Петар, Небојша и остали форумаши бити од велике помоћи у даљем трагању породичних коријена.
« Последња измена: Октобар 02, 2013, 04:51:36 поподне млађо »

Ван мреже filipi

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1141
  • I-CTS10228_Y4882_A1328*
Одг: Благојевићи из Маслошева R1a-Z92>YP270
« Одговор #5 послато: Септембар 27, 2014, 01:12:10 пре подне »
Ovde sam peonasao cetiri prezimena iz moje porodice na celu sa Blagojevic.Po predanju nam je porijeklo sa sjevera Crne Gore i u 19 vijeku su se doselili u hercegovinu i bosnu.