Аутор Тема: Брсјаци  (Прочитано 26397 пута)

На мрежи drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5104
Одг: Брсјаци
« Одговор #40 послато: Новембар 08, 2020, 12:49:42 поподне »
Она тројица Мијака што причају о говору заиста изгледају као да су из серије "Сопранови". Али је упитно да ли то има везе са Y-днк. Медитерански подтипови су веома раширени на простору Македоније.

Иако нисам поставио снимак емисије о Брсјацима, сам почетак те емисије је у контрасту са овом сценом тројице Мијака, зализане физуре испред продавнице који сједе и опуштено причају. Наиме, емисија о Брсјацима, почиње са сценом у којој отац и син Брсјак косе. На главама носе вијенац од лишћа да их сунце не пржи. Неко би рекао, ко умије њему двије.  :)

На мрежи drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5104
Одг: Брсјаци
« Одговор #41 послато: Новембар 08, 2020, 12:54:09 поподне »
А што се тиче Y-днк и не очекујем да она буде сасвим хомогена, али би се могло очекивати да словенске хаплогрупе мало претегну код Брсјака у односу на Мијаке. Мада ни то не мора увијек да буде правило.

На мрежи drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5104
Одг: Брсјаци
« Одговор #42 послато: Новембар 08, 2020, 12:55:43 поподне »
Знам за два резултата Мијака из светских база

Зелчевић, Митровдан, Галичник, R1a-M417 (23andMe)
Михајлов, Тресонче, R1a-M198 (FTDNA)

Хаплогрупа овог Михајлова јесте R1a, али се не ради о словенској R1a. То је она ријетка, стара грана о којој смо и раније писали.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8462
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Брсјаци
« Одговор #43 послато: Новембар 08, 2020, 01:26:18 поподне »
Колико испратих до сада резултате, укључујући и ове што пристижу са подухвата тестирања староседелачких родова Македоније, не бих рекао да код Брсјака нешто посебно претеже "словенски елемент", већ да је стање прилично "изједначено" и хетерогено. Видећемо како ће бити на нешто већем узорку. Што се тиче Мијака, они ми по својој хетерогености и присуству ретких хаплогрупа наликују помало на Горанце, мада немају са њима генетичких веза, барем по до сада приспелим резултатима. Мијаци и Горанци би могли да се посматрају као два "рефугијума", где је старо становништво узмицало пред новим, од праисторије и антике преко средњег века до модерног доба.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Лаф

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 80
Одг: Брсјаци
« Одговор #44 послато: Новембар 08, 2020, 01:56:29 поподне »
Пар навода из међуратних путописа Григорија Божовића објављиваних у "Политици":

"Брсјаци имају све оне особине које обележавају нашега такозванога Динарца. Мијаци су умнији, довитљивији, просвећенији, некако старинскији, побожнији и православнији. Но зато мекши, за борбу мање споспобни да се уређују и да је воде отворено и бунтовно. Брсјаци су на првом месту јунаци...Но, зато су примитивнији, сељачкији, тако да речем; мање просвећени, мање побожни, слабији од Мијака православци. Закон им је према жени лабавији, однос слободнији, не тако крепак и честити као код Мијака... Иако су за мијачку шалу полуверци опет Брсјаци носе све најстарије и најпотврдније одлике словенске и српске, премда на окрајинама од тих особина већ почињу да губе. Просечно су Брсјаци средњега раста, коштуњави и витки, дугих образа, више плави, зелених и кестењастих очију, здрави. Није тешко код њих срести човека као да је растао на Грахову и наићи на најлепшу и најизразитију динарску главу..."

"Горане познајем из детињства и посматрам их одавно, али само овде на печалби. Одавно ме мучило питање њихове старине, у мраморје уклесани њихови обичаји и говор. Све око њих осим православних Сречана није на њих личило. Док нисам видео и чуо Мијаке. И њихова тамна предања да су неки њихови рођаци при покрету са југа пошли ка Радомиру и Призренским Странама. Ето тада ме је, доле у Малој Реци, спопала мисао да су Горани њихови рођаци и то племенски, или у најмању руку да су некада заједно живели на реци Галику (...) Само трага ради. Горанска ношња најсличнија је мијачкој. Говор истоветан. Песма музички најближа. Занимања у истим облицима: печалба и сточарство. Чедност жене и породице, слобода и светиња девојке. Љубав према завичају. Словенска питомост. Све свадбе обично једном у години. Смисао за трговину и печалбу, али и распикућство на дому кад треба женити или госта дочекати. Одвратност према разбојницима и пушци.. И једнаки "тврдоверци" мимо свет, једни у православљу, други у исламу. Такође, једно исто име планине: "Галић" - Галич, Галик, Ђалич. Горани као и Мијаци изговарају "мије" и "вије" "таке", "ток, токо", "дејче"-девојче, "јабоука"- јаболка, а глаголе мењају готово истоветно. Осим тога, горанска презимена су као и мијачка."


Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13131
Одг: Брсјаци
« Одговор #45 послато: Новембар 08, 2020, 02:34:24 поподне »
"Брсјаци имају све оне особине које обележавају нашега такозванога Динарца. Мијаци су умнији, довитљивији, просвећенији, некако старинскији, побожнији и православнији. Но зато мекши, за борбу мање споспобни да се уређују и да је воде отворено и бунтовно. Брсјаци су на првом месту јунаци...Но, зато су примитивнији, сељачкији, тако да речем; мање просвећени, мање побожни, слабији од Мијака православци. Закон им је према жени лабавији, однос слободнији, не тако крепак и честити као код Мијака... Иако су за мијачку шалу полуверци опет Брсјаци носе све најстарије и најпотврдније одлике словенске и српске, премда на окрајинама од тих особина већ почињу да губе. Просечно су Брсјаци средњега раста, коштуњави и витки, дугих образа, више плави, зелених и кестењастих очију, здрави. Није тешко код њих срести човека као да је растао на Грахову и наићи на најлепшу и најизразитију динарску главу..."

Морам рећи да имам колегу који је из брсјачког краја (Порече) и изгледа баш тако. Висок, крупан, плав, готово "викиншки" тип. Никад на прву не бих рекао да је из Македоније поркелом. ;)

У част Брсјачке буне настала је песма "Што је врева"

<a href="https://www.youtube.com/v/rg659MTgLwk" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/rg659MTgLwk</a>




Ван мреже Деспотовски

  • Члан Друштва
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 35
  • E-V13 • Брсјак
Одг: Брсјаци
« Одговор #46 послато: Јул 24, 2021, 12:20:33 пре подне »
Ево да се јави један Брсјак.  :)

На почетку да кажем да у мојој породици не зна се ништа о томе. Мој деда је сазнао да потичемо из неког села Премка у Кичево и то је то.

Како сам истраживао свој родослов сазнао сам да је мој наврдеда Деспот 1869 г. дошао у Скопљу из с. Премка у Кичево.  У том селу међу досељеним родовима помиње се и род Ивановци, коме ја припадам. Ивановци су се доселили у с. Премка око 1735 г. из с. Иванчишта и по овом селу су добили и име рода. Наша крсна слава је Св. Никола. Да род Ивановци припада племену Брсјака сазнао сам од једног човека, који такође припада овом роду и о томе су му причали и отац и деда. Иначе он је истраживао с. Премка и објавио је једну књигу о овом селу.

Када је реч о етничкој припадности сви моји рођаци сматрају себе Македонцима, сем мене који себе сматрам Србином, јер између осталог презивали смо се Деспотовић све до 1940 и неке .

Што се тиче мог днк припадам E-V13 хаплогрупи. Немам поклапања ни са ким, али најближи сродници у бази СДНКП (поклапање на 20 од 23 маркера) су ми тројица припадника племена Васојевићи, гране Рајевићи-Лопаћани. Каква је тачније ова сличност сазнаћу кад будем урадио дубљи днк тест.

Што се тиче емисије о Брсјацима из серијала Људи и нарави из 1979. можете да је погледате на следећем линку - https://rtsplaneta.rs/video/show/235776/---?fbclid=IwAR1KVNDlqRydKuF8BPQ9GG6uw7L-tTDmw7YpBXg5G0lYkng2LJ3eesr8hyg
« Последња измена: Јул 24, 2021, 12:30:53 пре подне Деспотовски »

Ван мреже Лаф

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 80
Одг: Брсјаци
« Одговор #47 послато: Август 04, 2021, 03:13:24 поподне »
Када је реч о етничкој припадности сви моји рођаци сматрају себе Македонцима, сем мене који себе сматрам Србином, јер између осталог презивали смо се Деспотовић све до 1940 и неке .

Ово ме подсети на антологијску кринџ сцену:
<a href="https://www.youtube.com/v/0SN27SGVuwY" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/0SN27SGVuwY</a>
« Последња измена: Август 04, 2021, 03:25:58 поподне НиколаВук »

Ван мреже Деспотовски

  • Члан Друштва
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 35
  • E-V13 • Брсјак
Одг: Брсјаци
« Одговор #48 послато: Август 04, 2021, 08:47:05 поподне »
Филм је баш лош.

Ван мреже Деспотовски

  • Члан Друштва
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 35
  • E-V13 • Брсјак
Одг: Брсјаци
« Одговор #49 послато: Децембар 15, 2021, 11:25:32 поподне »
Ускоро и хорор прича из 19. века из брсјачког краја!!!

<a href="https://youtube.com/v/6-G39n2sCVU" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://youtube.com/v/6-G39n2sCVU</a>
« Последња измена: Децембар 16, 2021, 10:43:51 пре подне НиколаВук »

Ван мреже Срка

  • Гост
  • *
  • Поруке: 14
Одг: Брсјаци
« Одговор #50 послато: Мај 06, 2022, 09:55:51 пре подне »
Да ли су Брсјаци они који су подигли град Србицу како сам негде овде прочитао? Уколико је то тачно, то би дало одговоре на много питања.

Да ли је српско име у Македонији присутно и пре ширења српске државе?

Зна се да Цар спомиње само Србе и Грке (Бугаре и Арбанасе), дакле "македонске скловене" не разликује од Срба.

Ван мреже vasil

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 169
  • PH908>FT16449>Y151633
Одг: Брсјаци
« Одговор #51 послато: Мај 06, 2022, 12:50:01 поподне »
Повече от очевидно е че Македонските Славяни не са от Сръбското племе и са дошли от изток, всеки сам може да види че в Македония преобладават Z17855, Y4460 и Y18331 според мен слабото присъствие на PH908 е в следствие на миграции от север на юг от Косово и Шоплука. Къде точно са граничели Сърбите и Антите не съм много сигурен но при всички случаи не е толкова на юг имайки предвид това че имаме Шопски/Косовски клонове на Z17855 и някъде бях чел че се срещал и топонима Киево което е примерно старото име също на село Голям Извор(Тетевенско) така че ако трябва да гадая Косово и Южното Поморавие или са били някаква смесена зона или са били заселени само от Антите на север съм сигурен че Моравците, Браничевците и Тимочаните са от Сръбските Славяни.

Ван мреже vasil

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 169
  • PH908>FT16449>Y151633
Одг: Брсјаци
« Одговор #52 послато: Мај 06, 2022, 01:04:06 поподне »
Повече от очевидно е че Македонските Славяни не са от Сръбското племе и са дошли от изток, всеки сам може да види че в Македония преобладават Z17855, Y4460 и Y18331 според мен слабото присъствие на PH908 е в следствие на миграции от север на юг от Косово и Шоплука. Къде точно са граничели Сърбите и Антите не съм много сигурен но при всички случаи не е толкова на юг имайки предвид това че имаме Шопски/Косовски клонове на Z17855 и някъде бях чел че се срещал и топонима Киево което е примерно старото име също на село Голям Извор(Тетевенско) така че ако трябва да гадая Косово и Южното Поморавие или са били някаква смесена зона или са били заселени само от Антите на север съм сигурен че Моравците, Браничевците и Тимочаните са от Сръбските Славяни.
http://www.rastko.rs/arheologija/delo/13047
« Последња измена: Мај 06, 2022, 01:12:16 поподне vasil »

Ван мреже Деспотовски

  • Члан Друштва
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 35
  • E-V13 • Брсјак
Одг: Брсјаци
« Одговор #53 послато: Мај 12, 2022, 09:34:23 поподне »
Томо Смиљанић Брадина у „Племе Брсјаци”пише о томе да су Брсјаци у 8. веку основали насеобину Србију. Остаци насеобине су били видљиви по вароши Србица, касније позната и као Сервиа, на реци Бистрици.

Што се тиче српског имена, али у буквалном смислу, као мушко лично име, дошао сам до података да почиње да се појављује најраније за време Немањића. А уопштено кад се помињу Срби, мислим да је јасно да се помињу и пре 8. века.

Ван мреже Христифор

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 880
Одг: Брсјаци
« Одговор #54 послато: Август 02, 2022, 02:46:53 поподне »
О словенских племена на територији РМ ово смо учили у школи
Изгледа да је цела дањашна западна РМ насељена од Берзита.

Мислим да карта није баш најтачнија.