Аутор Тема: Савремена лична и породична хералдика  (Прочитано 27740 пута)

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Савремена лична и породична хералдика
« послато: Децембар 19, 2016, 01:55:42 пре подне »

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Савремена лична и породична хералдика
« Одговор #1 послато: Децембар 23, 2016, 12:39:11 пре подне »
Интересантан грб мог facebook пријатеља из Аустралије. Зове се Paul Lindsay. Сваки симбол на грбовном знамењу има занимљиву симболику. Ево објашњења на енглеском језику преузетог са сајта armorial-register.com (емблазон: David P. Burkart).
Цитат
The arms are derived from the traditional Clan Lindsay arms of Gules a fess chequery Argent and Azure differenced in three ways indicating the armiger’s belief in the importance of family, heritage and ancestry. The sheet bend knot is the International symbol for Vexillology (flags) and its International body. The armiger has been a scholar for over thirty years and the stag beetle recognises the armiger’s profession and field of academic study being a Bachelor of Agricultural Science majoring in entomology (the study of insects). The chequey cushion denotes ancestry and family and links to the fess in the shield.
Azure and Argent are the livery colours of the armiger’s mother. The Golden Guitar illustrates the armiger’s favourite hobby and is the symbol of Country Music in Australia being the highest accolade at the annual awards ceremony; a ten metre statue of the Golden Guitar appears outside Tamworth, Australia’s Nashville. Lastly the sleeping black dog alludes to the armiger’s triumph over depression; the black dog is widely used throughout the world as a symbol of this illness due to Churchill’s many references to it.
Endure Fort is the war-cry for Clan Lindsay and translates to Endure with Strength. E Minimis Maxima has many translations but the armiger prefers to paraphrase it as “from little things big things grow”.
Слика:


Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Савремена лична и породична хералдика
« Одговор #2 послато: Децембар 23, 2016, 12:51:46 пре подне »
Грбови познатих британских музичара.

Paul McCartney
Слика:


Elton John
Слика:

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Савремена лична и породична хералдика
« Одговор #3 послато: Децембар 28, 2016, 04:08:59 поподне »
Мало хералдичке фантастике, јер ми се блазон по својој оригиналности веома допао, нешто више има на страници history.westkingdom.org.

Runwynn of Amberglen



Purpure, a bezant and a gore argent.




Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Савремена лична и породична хералдика
« Одговор #4 послато: Децембар 28, 2016, 05:04:02 поподне »
Мало хералдичке фантастике, јер ми се блазон по својој оригиналности веома допао, нешто више има на страници history.westkingdom.org.

Runwynn of Amberglen



Purpure, a bezant and a gore argent.

Веома лепо! Иако је фантастика у питању а не стварни грбови, колекција је веома занимљива за оне који желе да виде како се блазонира грб, јер се на истој страници налази и емблазони и блазони, па се веома лако прегледа.
Амикусе, знаш ли за још неке колекције где се на једноставан начин могу прегледати примери емблазона и блазона? Грбовници који се могу наћи по литератури често садрже само емблазон или блазон, а интернет регистри функционишу по принципу претраге. Није лако наћи интернет колекције које би се једноставно прелиставале.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Савремена лична и породична хералдика
« Одговор #5 послато: Децембар 28, 2016, 05:33:19 поподне »
Arms created in 1977, featuring a hydrocarbon molecule.



Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Савремена лична и породична хералдика
« Одговор #6 послато: Децембар 28, 2016, 05:41:13 поподне »
Амикусе, знаш ли за још неке колекције где се на једноставан начин могу прегледати примери емблазона и блазона? Грбовници који се могу наћи по литератури често садрже само емблазон или блазон, а интернет регистри функционишу по принципу претраге. Није лако наћи интернет колекције које би се једноставно прелиставале.

Доста блазона има на ngw.nl, али нису овако прегледни, да владамо немачким као енглеским, незаобилазна и сасвим довољан би нам био Neuer Siebmacher, Siebmachers großes und allgemeines Wappenbuch, или да владамо француским, па да нам буде довољан Рајтстапов Armorial général.



Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Савремена лична и породична хералдика
« Одговор #7 послато: Децембар 28, 2016, 08:13:16 поподне »
Мало хералдичке фантастике, јер ми се блазон по својој оригиналности веома допао, нешто више има на страници history.westkingdom.org.

Мени је ова страница доста помогла око блазонирања (на енглеском језику). Али је питање колико се човек може ослонити на овај извор јер су вероватно у питању неки аматери, ентузијасти (што их, наравно, не дисфалификује).

Ево конкретног примера који ми је највише помогао:  Argent, on a pale cotised between two swords pointed down azure, in pale a mullet and a sword pointed down argent.
Слика:

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Савремена лична и породична хералдика
« Одговор #8 послато: Децембар 28, 2016, 08:21:29 поподне »
Мени је ова страница доста помогла око блазонирања (на енглеском језику). Али је питање колико се човек може ослонити на овај извор јер су вероватно у питању неки аматери, ентузијасти (што их, наравно, не дисфалификује).

Ево конкретног примера који ми је највише помогао:  Argent, on a pale cotised between two swords pointed down azure, in pale a mullet and a sword pointed down argent.

Да, питање је колико је блазон хералдички потанко написан, али мислим да је дао довољно материјала да бисмо могли блазонирати твој грб. Као што видиш, имате врло, врло сличне грбове... у први мах нисам ни схватио да су ово мачеви, већ управо бодежи, као и у твом случају.



Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Савремена лична и породична хералдика
« Одговор #9 послато: Децембар 28, 2016, 08:39:23 поподне »
Да, питање је колико је блазон хералдички потанко написан, али мислим да је дао довољно материјала да бисмо могли блазонирати твој грб. Као што видиш, имате врло, врло сличне грбове... у први мах нисам ни схватио да су ово мачеви, већ управо бодежи, као и у твом случају.

У мом случају мачеви нису долазили у обзир јер су моји далеки преци из Захумља вероватно користили ножеве (бодеже). Ђакон Јовановић ме је у једној поруци саветовао да ставим јатагане али сам одлучио да ипак буду обични бодежи ради опште симетрије грба (код јатагана је сечиво закривљено па симетрија не би била потпуна).

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Савремена лична и породична хералдика
« Одговор #10 послато: Јануар 13, 2017, 04:05:00 поподне »
Савремена шведска лична хералдика (галерија):

The Swedish Register of Arms

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Савремена лична и породична хералдика
« Одговор #11 послато: Јануар 13, 2017, 04:46:04 поподне »
Савремена шведска лична хералдика (галерија):

The Swedish Register of Arms

Има одличних примера! ;)

Мени се свиђа савремена руска хералдика, да ли због идеја или због художника, не знам, али једноставно плени пажњом и оригиналношћу. :)

Руска збирка савремених грбова је на страници Гералдика.ру, само немају грбове баш лепо галеријски изложене, али више мање опет се може назрети о чему се ради и по овим малим детаљима на везици... Иначе, њихови најпознатији хералдички уметници су: Дмитрий Валерьевич ИВАНОВ, Михаил МЕДВЕДЕВ, Максим Олегович ЧЕРНИКОВ, Михаил Константинович ШЕЛКОВЕНКО.

Ово су неки од њихових радова:






Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Савремена лична и породична хералдика
« Одговор #12 послато: Јануар 13, 2017, 04:59:23 поподне »
Мени се свиђа савремена руска хералдика, да ли због идеја или због художника, не знам, али једноставно плени пажњом и оригиналношћу. :)

Предивно! Баш су натпросечно лепо емблазонирани. :)

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Савремена лична и породична хералдика
« Одговор #13 послато: Јануар 13, 2017, 05:25:21 поподне »
...
Руска збирка савремених грбова је на страници Гералдика.ру...
...

Прелепо!
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Савремена лична и породична хералдика
« Одговор #14 послато: Јануар 13, 2017, 05:36:56 поподне »
Прелепо!

Искрено, и мени се допада, али ако си приметио, код њих није нарочито заступљено векторско цртање као код нас, ово су већином цртежи оловком или неком другом рукописном техником, док код нас таквих уметника практично и нема... сви цртају искључиво векторски. Наравно, све има своје добре и лоше стране... Од руских векторских радника, мени је врстан Александар Куров, има своју галерију грбова на страници екскурс.цом.






Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Савремена лична и породична хералдика
« Одговор #15 послато: Јануар 13, 2017, 05:55:33 поподне »
Мени се јако свиђа стил који практикују Канађани (галерија):

Canadian heraldry

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Савремена лична и породична хералдика
« Одговор #16 послато: Јануар 13, 2017, 06:07:03 поподне »
Искрено, и мени се допада, али ако си приметио, код њих није нарочито заступљено векторско цртање као код нас, ово су већином цртежи оловком или неком другом рукописном техником, док код нас таквих уметника практично и нема... сви цртају искључиво векторски. Наравно, све има своје добре и лоше стране... Од руских векторских радника, мени је врстан Александар Куров, има своју галерију грбова на страници екскурс.цом.

Мени се јако допадају радови Михаила Константиновича Шеловенка.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Савремена лична и породична хералдика
« Одговор #17 послато: Јануар 13, 2017, 06:09:52 поподне »
Мени се јако свиђа стил који практикују Канађани (галерија):

Canadian heraldry

То је уједначен стил приказивања грбова који се код њих региструју. :)

Мени се јако допадају радови Михаила Константиновича Шеловенка.

Да, с тим да је Шеловенко познатији као мајстор месних грбова, које је за многе градове и општине препородио! ;)



Ван мреже Жика

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 579
Одг: Савремена лична и породична хералдика
« Одговор #18 послато: Јануар 13, 2017, 06:25:32 поподне »
По мени један од налепших грбова је од Маркиза од Винчестера


Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Савремена лична и породична хералдика
« Одговор #19 послато: Јануар 14, 2017, 02:52:08 поподне »
Занимљиво је да у примерима руске хералдике доступним на сајту geraldika.ru уопште нема грбова са овојницом на кациги.
Kамене рабъ и госодинъ