Аутор Тема: О Србству Црногораца  (Прочитано 224023 пута)

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #900 послато: Октобар 21, 2020, 06:29:51 поподне »

1. Нисам то мислио што се тиче Срба и Бошњака. Бошњак а поготово из Санџака кад је са Албанцом прича да су пореклом Албанци, са Црногорцом да су Црногорци. Значи увек прича оно што саговорник би желео да чује. Пуно њих је на Косову променилило презиме  јер су сами то хтели. А има и да су били опасни борци за Србију, jaчи од многих Срба.  На то сам мислио кад сам рекао да са њима никад ниси сигуран.


2. Што се тиче нac Албанаца ни ту не треба претеривати са причама о нашој слози.
Код нас се каже “то су наши рођаци са њима смо се убивали али никад женили”.
У пуно селo на Косову има случаја крви између ближих рођака због међа и осталог.
Iako Rugovče se obraćaš drugome u ovom postu,ja bih reko da je ovo odgovor i na moje pitanje.Mislim da si jedan od rijetkih koji pokušavaju da stvari sagledaju sa faktografske a ne pristrasne strane.Respect.Bitno je da si napravio razliku izmedju Sandzakkija od ostatka bošnjačkog nacionalnog korpusa današnjice.A tu podelu ja već osjetim u PP jer je veliki animozitet između prijepoljskih i pazarskih muslimana.A apro po tvoje tvrdnje o ketmanu Sanđzaklija ide i ova pričica:Pitam jednog Pazarca(testiranog i predanjskog Kuča)  što se one hodze biju po dzamijama,ima tome jedno dvije godine,a on mi veli:Ada,srpska posla,Bojane,srpska posla...

Ван мреже Grg

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 132
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #901 послато: Октобар 21, 2020, 06:48:23 поподне »
Iako Rugovče se obraćaš drugome u ovom postu,ja bih reko da je ovo odgovor i na moje pitanje.Mislim da si jedan od rijetkih koji pokušavaju da stvari sagledaju sa faktografske a ne pristrasne strane.Respect.Bitno je da si napravio razliku izmedju Sandzakkija od ostatka bošnjačkog nacionalnog korpusa današnjice.A tu podelu ja već osjetim u PP jer je veliki animozitet između prijepoljskih i pazarskih muslimana.A apro po tvoje tvrdnje o ketmanu Sanđzaklija ide i ova pričica:Pitam jednog Pazarca(testiranog i predanjskog Kuča)  što se one hodze biju po dzamijama,ima tome jedno dvije godine,a on mi veli:Ada,srpska posla,Bojane,srpska posla...
Пријепоље као град је једно , Бродарево је друго . Ја лично и у физиономији приметим разлику између Бродареваца и Пријепољаца . Мислим да су Бродаревци Кучи претежно уз знатан део Малисора .

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #902 послато: Октобар 21, 2020, 07:17:11 поподне »
Пријепоље као град је једно , Бродарево је друго . Ја лично и у физиономији приметим разлику између Бродареваца и Пријепољаца . Мислим да су Бродаревци Кучи претежно уз знатан део Малисора .
Slažem se...

Ван мреже Starovlah

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 209
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #903 послато: Октобар 24, 2020, 11:32:48 поподне »
Ја не прихватам ту авнојевску логику по којој су Брђани Црногорци. Да јесу, не би их разликовали и Петровићи и Марко Миљанов и сви други виђенији Црногорци и Брђани.
А ко каже да су их разликовали? Али добро. Овдје се бавимо ДНК анализом па нека ми неко каже колико процентуално људи у Црној Гори има словенски ген
Наша мука ваља за причешћа

Ван мреже Starovlah

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 209
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #904 послато: Октобар 24, 2020, 11:42:31 поподне »
За нас Албанце су Срби и Црногорци један народ. Нипочему ми не делимо једне од других. Друго је политика дал нама одговара подела на Србе и Црногорце. У сваком народу постоје одређене посебности тако и код Срба, а Црногорци су локална посебност и ништа више.
Као што смо и ми Косовари једна део Албанаца који де развио у специфични део Албанаца а не не у посебан народ.
Баш тако. И Аустријанци себе називају именом своје државе а нико им не вјерује ;)
Наша мука ваља за причешћа

Ван мреже Одисеј

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 896
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #905 послато: Октобар 25, 2020, 12:00:22 пре подне »
А ко каже да су их разликовали? Али добро. Овдје се бавимо ДНК анализом па нека ми неко каже колико процентуално људи у Црној Гори има словенски ген

Појма немам какве везе има "словенски ген" (не знам на шта конкретно мислиш, на словенске хаплогрупе или аутосомалну блискост с другим Словенима) с овим уз прве реченице.

Ван мреже Starovlah

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 209
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #906 послато: Октобар 27, 2020, 08:25:24 пре подне »
Појма немам какве везе има "словенски ген" (не знам на шта конкретно мислиш, на словенске хаплогрупе или аутосомалну блискост с другим Словенима) с овим уз прве реченице.
Први дио је само питање. По чему сте увидјели да су Петровићи и Марко Миљанов правили разлику међу Брђанима и Црногорцима или можда прецизније у чему су биле те разлике?
Друго, овдје говоримо о српству код Црногораца па ме интересује, ако су Срби изворно Словени, колико словенских гена носе данашњи становници Црне Горе.
Наша мука ваља за причешћа

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #907 послато: Октобар 27, 2020, 01:20:27 поподне »

Друго, овдје говоримо о српству код Црногораца па ме интересује, ако су Срби изворно Словени, колико словенских гена носе данашњи становници Црне Горе.
Што се Црне Горе тиче, нема то везе са темом добрих 12, 13 векова
« Последња измена: Октобар 27, 2020, 01:24:48 поподне ДушанВучко »

Саша

  • Гост
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #908 послато: Октобар 28, 2020, 10:51:29 пре подне »
Медијско-политичким манипулацијама, вођеним из разних центара моћи, ради се на томе да се од завичајне одреднице направи национално-етничка. Много је лакше овладати са неколико малих и посвађаних државица-нација на Балкану, међусобно супростављених, и узимати им све могуће ресурсе: питку воду, руде, шуме, земљиште, храну, образоване и младе људе, незаштићено тржиште, све то купујући по багателним цијенама, и то још са одштампаним новцем.

Ако Бог да, Срби ће смоћи једног дана довољно снаге и памети да се уједине, и да направе државу са 10-так милиона становника која неће никог другог угрожавати, и која ће бити довољно војнички јака да више никад не дозволи да нам се деси геноцид, да ефикасно штити српски идентитет и народ као и да се економски развија. Данас смо све, само то нисмо. Ово стање гдје стално пропадамо и нестајемо не може заувијек трајати. Или ћемо скроз пропасти и нестати, као народ и држава, или ћемо се поново уздићи.

Извињавам се ако је неко претходно окачио исти садржај.


Ван мреже Неродимац

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 627
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #909 послато: Октобар 28, 2020, 01:01:24 поподне »

Ако Бог да, Срби ће смоћи једног дана довољно снаге и памети да се уједине, и да направе државу са 10-так милиона становника која неће никог другог угрожавати, и која ће бити довољно војнички јака да више никад не дозволи да нам се деси геноцид, да ефикасно штити српски идентитет и народ као и да се економски развија. Данас смо све, само то нисмо. Ово стање гдје стално пропадамо и нестајемо не може заувијек трајати. Или ћемо скроз пропасти и нестати, као народ и држава, или ћемо се поново уздићи.


То ће десити онда када наша браћа Црногорци, Македонци, Хрвати, Муслимани-Турци-Бошњаци или како се год зову, схвате да смо једно и све док нам поменути на сваком кораку подмећу ногу, зарад тих центара моћи који су их узели под своје нећемо моћи бити јаки. Не могу да верујем да у овом веку па и у предходном и даље има људи који мисле да су ови горе поменути нације. Не могу да схватим да не виде да су само у служби моћника који их користе и то јавно и без преседана. Верујем да ће сутра доћи неки људи међу њима који ће успети да све ово што раде више не раде већ да живимо заједно као што смо живели вековима и ником нико није сметао. Није Балкан никакав посебан део света како нас представљају, знају они какви смо зато и не желе нас заједно. Док ово не схвате "лидери" горе поменутих "народа" њима никада неће бити добро. Ми можемо без њих али они без нас никако, ипак је дух предака ту и Неда им мира и спокоја.

Ван мреже Starovlah

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 209
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #910 послато: Октобар 29, 2020, 01:27:43 пре подне »
То ће десити онда када наша браћа Црногорци, Македонци, Хрвати, Муслимани-Турци-Бошњаци или како се год зову, схвате да смо једно...

 Док ово не схвате "лидери" горе поменутих "народа" њима никада неће бити добро. Ми можемо без њих али они без нас никако, ипак је дух предака ту и Неда им мира и спокоја.
Предпостављам да мислите да треба да се изјашњавају као Срби?
Ову другу издвојену реченицу неби коментарисао
( Да не буде забуне изјашњавам се као Србин :))
Наша мука ваља за причешћа

Ван мреже Starovlah

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 209
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #911 послато: Октобар 29, 2020, 01:29:30 пре подне »
Што се Црне Горе тиче, нема то везе са темом добрих 12, 13 векова
Може ли ово мало опширније. Да не тумачим на неки свој начин
Наша мука ваља за причешћа

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #912 послато: Октобар 29, 2020, 08:16:33 пре подне »
Може ли ово мало опширније. Да не тумачим на неки свој начин
Никакав закључак на основу генетике није релевантан за ову тему...Српство у Црној Гори је старије од појма Црна Гора и оно је постојало код припадника разних хаплогупа...Ко је био Србин после ослобођења од Турака, тај је био и пре њиховог доласка на Балкан (није сигурно посрбљен за време Турака)...Турке помињем због временске одреднице, они су дошли пре него што је део области у данашњој Црној Гори почео да се назива Црна Гора...Србин и Црногорац су увек били синоними (од самом настанка појма Црногорац), а "Црногорство" Црногораца је тема новијег датума. Због тог новијег негирања, постоји и ова тема, која указује на нешто што се није ни доказивало , него се подразумевало
« Последња измена: Октобар 29, 2020, 08:28:02 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже Лаф

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 80
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #913 послато: Октобар 29, 2020, 04:49:08 поподне »
Цитат
Ко је био Србин после ослобођења од Турака, тај је био и пре њиховог доласка на Балкан (није сигурно посрбљен за време Турака)

Деретић & Шаргић лајк дис.

Иначе, мене одушевљава када се пропонентни "критичког правца" у разумевању повести заплету у исте кучине због којих оптужују удбашке шарлатане.

Исти они који говоре да не постоје "етничке хаплогрупе" ретроактивно заговарају континуитет етничког идентитета у распону од пола миленијума и одричу било какав уплив инородних гена и идентитетских матрица у сопствени етникум.

Наравно, иста логика им не важи за потурице, похрваћене, бугараше и остале "издајице" који су своју "српску" генетику уграђивали у туђе националне корпусе.

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #914 послато: Октобар 29, 2020, 05:08:21 поподне »
Деретић & Шаргић лајк дис.
Где си њих нашао да лајкују ово, па овај период је ситница за њихове  жеље...Контекст је битан, а то је да сам одговорио Старом Влаху да је ван контекста информација о уделу словенских хаплогрупа на простору Црне Горе у смислу теме која се зове " О Српству Црногораца"...Може на некој другој теми да буде та информација, али не у контексту ове теме...и онда сам рекао да је на простору Црне Горе и пре доласка Турака, и пре помена имена Црна Гора, било Срба са разним хаплогрупама, па у том смислу да је то небитно...
« Последња измена: Октобар 29, 2020, 05:11:42 поподне ДушанВучко »

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #915 послато: Октобар 29, 2020, 05:19:33 поподне »
Исти они који говоре да не постоје "етничке хаплогрупе" ретроактивно заговарају континуитет етничког идентитета у распону од пола миленијума и одричу било какав уплив инородних гена и идентитетских матрица у сопствени етникум.

Наравно, иста логика им не важи за потурице, похрваћене, бугараше и остале "издајице" који су своју "српску" генетику уграђивали у туђе националне корпусе.
Свако ко је био Србин православне вероисповести, а ко је прешао у другу веру, могао је да буде припадник било које хаплогрупе која је била међу Србима...Срби су и пре Турака имали верујем сличан састав хаплогрупа у свом корпусу, мислим да није ту ситуација била много другачија него данас...(из простог разлога што се дешавао одлив у каснијим периодима, а не прилив...па и да је било неког појединачног прилива, то је у односу на одлив минорно). Тако да је састав хаплогрупа у Црној Гори у контексту теме, небитна информација
« Последња измена: Октобар 29, 2020, 05:23:10 поподне ДушанВучко »

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #916 послато: Октобар 30, 2020, 04:09:02 пре подне »







« Последња измена: Октобар 30, 2020, 04:18:34 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #917 послато: Октобар 30, 2020, 09:50:00 пре подне »
Упокојио се један велики Црногорац, Србин из Црне Горе, митрополит Амфилохије.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Vlax

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 333
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #918 послато: Октобар 30, 2020, 10:25:59 пре подне »
Тужна вест из Подгорице. Нека му Бог душу прости.

Ако се не варам, на данашњи дан пре 190 година преминуо је митрополит Петар I Цетињски, такође у 82/83. години.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #919 послато: Октобар 30, 2020, 10:33:58 пре подне »
Ако се не варам, на данашњи дан пре 190 година преминуо је митрополит Петар I Цетињски, такође у 82/83. години.

Дан касније, на Светог Луку. Зато се тог дана у нашој Цркви литургијски прославља празник представљења Светог Петра Цетињског (црвено слово, док је Лучиндан црно масно слово). Да, највероватније у 83-ој (рођен 1748), као и Амфилохије.

Подударност је, свакако, занимљива.
« Последња измена: Октобар 30, 2020, 10:35:38 пре подне Nebo »
"Наша мука ваља за причешћа"