Аутор Тема: Iračani  (Прочитано 3632 пута)

Ван мреже Be like Bill

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 842
Iračani
« послато: Новембар 06, 2017, 05:58:27 поподне »
Pojavilo se zanimljivo istraživanje stanovništva u Severnom Iraku:"A glimpse at the intricate mosaic of ethnicities from Mesopotamia: Paternal lineages of the Northern Iraqi Arabs, Kurds, Syriacs, Turkmens and Yazidis". Za nas je posebno zanimljiv pošto je u radu upotrebljen i NevGen program za određivanje haplogrupa, a u tabeli S3 je upoređen sa programom Athey, gde se Nev Gen pokazao kao daleko superiorniji prgram za određivanje pripadnosti određenoj haplogrupi.
J1 PF7263 odlično stoji kod Kurda i zanimljivo kod Turkmena, J2b M205 se izgleda pojavljuje samo u jednom slučaju (koliko sam video) kod pripadnika arapske polulacije. Iznenadio me solidan broj pripadnika G2a L497 haplogrupe lepo raspoređenih u različitim populacijama. Uživajte ;)

http://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371%2Fjournal.pone.0187408#sec005

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Iračani
« Одговор #1 послато: Новембар 06, 2017, 06:41:30 поподне »
Хвала на линку Радоне. :)

Четворица L497 (Курд и три Туркмена) ако сам добро избројао, свакако занимљиво узевши у обзир практично непостојање ове гране јужније и источније од Анадолије у јавним базама (FTDNA, ySearch, YHRD...).

Приметих и једног I2-CTS10228 код Туркмена и два Ислеса код Курда.
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Be like Bill

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 842
Одг: Iračani
« Одговор #2 послато: Новембар 06, 2017, 08:07:44 поподне »
Хвала на линку Радоне. :)

Четворица L497 (Курд и три Туркмена) ако сам добро избројао, свакако занимљиво узевши у обзир практично непостојање ове гране јужније и источније од Анадолије у јавним базама (FTDNA, ySearch, YHRD...).

Приметих и једног I2-CTS10228 код Туркмена и два Ислеса код Курда.

He he, u pravu si ;D Malo sam se zabrojao kad su u pitanju G2 haplotipovi. U svakom slučaju malo neočekivano. Nisam očekivao G2a L497 toliko istočno, pogotovo jer sam ih jedva pronalazio u testiranjima u centralnoj Anadoliji. Zanimljivi su i ovi slavensko- centralnoevropski haplotipovi, kakvi su putevi njih doveli u Mesopotamiju

симо

  • Гост
Одг: Iračani
« Одговор #3 послато: Новембар 15, 2017, 10:46:39 поподне »
Pojavilo se zanimljivo istraživanje stanovništva u Severnom Iraku:"A glimpse at the intricate mosaic of ethnicities from Mesopotamia: Paternal lineages of the Northern Iraqi Arabs, Kurds, Syriacs, Turkmens and Yazidis". Za nas je posebno zanimljiv pošto je u radu upotrebljen i NevGen program za određivanje haplogrupa

Сад баш примјетих у раду за примјену Невген-а.

"17-loci Y-STR-based in silico haplogroup assignments were made using the 21-haplogroup batch processing version of the Whit Athey algorithm [29]. Validation of the in silico haplogroup assignments were carried out using a second algorithm called NevGen Y-DNA Haplogroup Predictor (www.nevgen.org). A stand-alone Python program was implemented, which called the NevGen haplogroup prediction AJAX API directly for each haplotype to allow automated processing of all Y-STR haplotypes. Prior to the NevGen analysis, null alleles, intermediate/partial alleles and multi-allelic patterns (except for DYS385) were each assigned a value of ‘0’."

Шта рећи друго , нека свака част ауторима.

симо

  • Гост
Одг: Iračani
« Одговор #4 послато: Новембар 15, 2017, 11:03:19 поподне »
Приметих и једног I2-CTS10228 код Туркмена

Вјероватно руски уплив, по маркерима најближи су му један Рус и Украјинац.

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2334
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Iračani
« Одговор #5 послато: Новембар 16, 2017, 12:42:59 пре подне »
Вјероватно руски уплив, по маркерима најближи су му један Рус и Украјинац.

Мислим да Туркмени из Ирака и Сирије немају никакве везе са Туркменима из Туркменије, само им је име исто. Потичу од Турака из Анадолије. Откуд руски уплив?

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Iračani
« Одговор #6 послато: Новембар 16, 2017, 12:58:14 пре подне »
Мислим да Туркмени из Ирака и Сирије немају никакве везе са Туркменима из Туркменије, само им је име исто. Потичу од Турака из Анадолије. Откуд руски уплив?
Можда од неког Турчина (бившег Словена)са том хаплогупом? :) (Турци одвели неке Русе из Украјине у робље, потурчили се и постали Турци можда)
« Последња измена: Новембар 16, 2017, 01:04:04 пре подне ДушанВучко »

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Iračani
« Одговор #7 послато: Новембар 16, 2017, 01:17:26 пре подне »
Можда од неког Турчина (бившег Словена)са том хаплогупом? :) (Турци одвели неке Русе из Украјине у робље, потурчили се и постали Турци можда)
То је вероватно изузетак код Туркмена из Ирака, али их мало има очигледно и са словенским пореклом, преко потурчених Словена...Нашао сам слику једне Туркменке из Ирака, Фарах Зејнеп Абдулах...лепо је и за видети, али би волео да знам хаплогрупу по мушкој линији...права Славјанка :)

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Iračani
« Одговор #8 послато: Новембар 16, 2017, 01:23:35 пре подне »
@ Душан Вучко

Ту генетику на Блиски Исток су 100% донели наши Јаничари у време Османског царства!  ;D

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Iračani
« Одговор #9 послато: Новембар 16, 2017, 01:27:24 пре подне »
Ту генетику на Блиски Исток су 100% донели наши Јаничари у време Османског царства!  ;D
Врло могуће и то :) Мада Симо помену да је резултат тог Туркмена близак једном Русу и Украјинцу, па претпостављам да је неки његов предак из Украјине, чији су делови били у једно време део Османског царства... а има и наших сигурно :) Код ирачких Туркмена је то вероватно на нивоу статистике, тј. много мање него код Турака из Турске...али се провукао и неки словенски ген чак и до Ирака :)
« Последња измена: Новембар 16, 2017, 01:32:28 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Iračani
« Одговор #10 послато: Новембар 16, 2017, 01:44:45 пре подне »
Врло могуће и то :) Мада Симо помену да је резултат тог Туркмена близак једном Русу и Украјинцу, па претпостављам да је неки његов предак из Украјине, чији су делови били у једно време део Османског царства, одакле су се опет данашњи ирачки Туркмени насељавали у данашњи Ирак... а има и наших сигурно :)

Кримски Татари су отимали људе широм данашње Украјине а залетали су се и дубоко у Русију скоро до Москве.  Они су отете људе међу којима су били углавном жене и деце а било је и мушкараца су пребацивали бродовима у Цариград и тамо продавали на пијаци робова. Тако је Хурем доспела у Сулејманов харем.  https://youtu.be/xGBkR-ygwhQ?t=22m58s 

Та татарска трговина робљем је трајала дуго док Козаци у 17-ом веку нису сузбили кримске Татаре.  Неки историчари сматрају чак да је козачки покрет настао као покрет отпора против татарског отимања људи на подручју данашње Украјине.

Међу робовима које су продавали Татари на цариградској пијаци је било и мушкараца.  Могуће је да је неки руски роб завршио у Ираку, да га је купио неки паша и да је тај Рус (који је могао потенцијално да на неки начин добије слободу) посејао своју генетику у Ираку.

« Последња измена: Новембар 16, 2017, 01:52:07 пре подне Свевлад »

симо

  • Гост
Одг: Iračani
« Одговор #11 послато: Новембар 16, 2017, 08:07:32 пре подне »
Мислим да Туркмени из Ирака и Сирије немају никакве везе са Туркменима из Туркменије, само им је име исто. Потичу од Турака из Анадолије. Откуд руски уплив?

У праву си, Зрно, отишао сам на друге Туркмене. У сваком случају овом тестираном по маркерима су најближи Рус и Украјинац, мада су и друге опције отворене као нпр. неко од наших сургунисан у Малу Азију.  ;)

Ван мреже Никола Стојановић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 348
  • I2-PH908
Одг: Iračani
« Одговор #12 послато: Новембар 16, 2017, 12:09:40 поподне »
A stand-alone Python program was implemented, which called the NevGen haplogroup prediction AJAX API directly for each haplotype to allow automated processing of all Y-STR haplotypes.
Невген развијан у Пајтону?

Ван мреже Kor

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1000
  • реверзни инжињеринг историје
Одг: Iračani
« Одговор #13 послато: Новембар 16, 2017, 07:33:10 поподне »
можда се ради о бекенд коду за веб апликацију, рецимо Џанго :). Колико знам, оригинални Невген је рађен у језику С.