Аутор Тема: Арбанаси у Задру  (Прочитано 10306 пута)

На мрежи aleksandar I

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 974
  • I2-Z16982
Одг: Арбанаси у Задру
« Одговор #40 послато: Септембар 15, 2017, 12:29:23 поподне »
2. Томислав Ивчић је такође био Арбанас из Задра. Значи и ту фамилију треба тамо дописати.

Његов полубрат по мајци је Ђани (Иван) Маршан. Отац Ђорђе (Giorgio) Маршан. Службено име Јосипа Пина Ђерђа је Ђузепе.
Мислим де је и Петар Сканси албанског поријекла, али није из Арбанаса.

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Арбанаси у Задру
« Одговор #41 послато: Септембар 15, 2017, 08:43:17 поподне »
За Скансија не знам, а што се тиче Ђерђе он је причао албански добро.

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Арбанаси у Задру
« Одговор #42 послато: Октобар 20, 2017, 08:45:49 пре подне »
Веома сам обрадован интерерсовањем код вас за исељене Арбанасе код Задра и Шестане
3. Што се тиче Шестана ту је процес у току асимилације католичких Албанаца у Црногорце путем полаког напуштања албанског и прихватања српског језика.
Да, ја сам пре неких готово 30 год. разговарао са двојицом Шестана из Бара (Малевић и Луколић) који су и тада негирали да су албанског порекла и чак се увредили када сам их кроз причу то питао. Тврдили су да су њихови стари од давнина већ Црногорци и да причају искључиво српским језиком (баш тим речима) а да немају везе са Албанијом. Знали су за своје племенике који су давно одселили у залеђе Задра и помињали Јосипа Ђерђу. Стекао сам тада утисак да су много више били окренути Црној Гори и Хрватској (помињали су да имају доста рођака који су студирали у Загребу) а да о некој припадности албанском ентитету не желе ни да причају.