Аутор Тема: Говор досељеника у Војводини  (Прочитано 2418 пута)

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1679
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Говор досељеника у Војводини
« послато: Децембар 22, 2017, 06:17:57 поподне »
Увек сам мислио да је у Војводи Степи бар 90% насељеника из Херцеговине. Видим да заправо није тако, има ту насељеника са разних страна.

Шарено, нема шта. И нагласак је мешавина херцеговачког, босанског, црногорског, личког и трунчица лалинског.  :)
Нажалост, почео је већ да се губи код млађих генерација. И код мене се једва осети.
« Последња измена: Децембар 22, 2017, 06:45:52 поподне Atlantische »
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Говор досељеника у Војводини
« Одговор #1 послато: Децембар 22, 2017, 06:26:28 поподне »
Шарено, нема шта. И нагласак је мешавина херцеговачког, босанског, црногорског, личког и трунчица лалинског.  :)
Нажалост, почео је већ да се губи код млађих генерација. И код мене се једва осети.
Скоро сам упознао неке људе пореклом из Степе и учинило ми се да њихов нагласак мало вуче на западну Србију, екавска варијанта источнохерцеговачког. Свакако доста другачији од оригиналних Банаћана.
« Последња измена: Децембар 22, 2017, 06:46:37 поподне Atlantische »
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже Полић

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 587
  • I2-Y56203
Одг: Говор досељеника у Војводини
« Одговор #2 послато: Децембар 22, 2017, 06:33:50 поподне »
Скоро сам упознао неке људе пореклом из Степе и учинило ми се да њихов нагласак мало вуче на западну Србију, екавска варијанта источнохерцеговачког. Свакако доста другачији од оригиналних Банаћана.
Цео потез од Црвенке преко Куле и Врбаса и околних села има некакав мешани говор, где је акценат источнохерцеговачки, али се говори екавица. Мањи број људи је задржао ијекавицу, махом старији. Кад сам отишао на студије у Нови Сад, имао сам јак акценат који се препознаје на километар :), али после година и година акценат се ублажио па сад користим све падеже :)
Чак и сад кад ме људи из других делова Србије упознају, немају представу да сам из Бачке.
« Последња измена: Децембар 22, 2017, 06:46:45 поподне Atlantische »

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1679
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Говор досељеника у Војводини
« Одговор #3 послато: Децембар 22, 2017, 06:40:02 поподне »
Цео потез од Црвенке преко Куле и Врбаса и околних села има некакав мешани говор, где је акценат источнохерцеговачки, али се говори екавица. Мањи број људи је задржао ијекавицу, махом старији. Кад сам отишао на студије у Нови Сад, имао сам јак акценат који се препознаје на километар :), али после година и година акценат се ублажио па сад користим све падеже :)
Чак и сад кад ме људи из других делова Србије упознају, немају представу да сам из Бачке.

Скоро сам упознао неке људе пореклом из Степе и учинило ми се да њихов нагласак мало вуче на западну Србију, екавска варијанта источнохерцеговачког. Свакако доста другачији од оригиналних Банаћана.

Пре једно 6-7 година у Новом Саду сам код једног деке инсталирао модем за интернет. Нисам га познавао, нити је он мене; први пут се срели. И након што сам му то инсталирао и краћег разговора, он ме упита: "Из ког си ти херцеговачког места у Банату?"
Не само да је приметио да сам из херцеговачке куће, него је и погодио да је реч о баш банатским Херцеговцима. Какв слух!
А као што рекох, код мене је тај нагласак баш у траговима, али он је ипак успео ту нешто да препозна. Свака му част.  :)
« Последња измена: Децембар 22, 2017, 06:46:51 поподне Atlantische »
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1943
  • G2a-FT221531
Одг: Говор досељеника у Војводини
« Одговор #4 послато: Децембар 22, 2017, 06:57:54 поподне »
Пре једно 6-7 година у Новом Саду сам код једног деке инсталирао модем за интернет. Нисам га познавао, нити је он мене; први пут се срели. И након што сам му то инсталирао и краћег разговора, он ме упита: "Из ког си ти херцеговачког места у Банату?"
Не само да је приметио да сам из херцеговачке куће, него је и погодио да је реч о баш банатским Херцеговцима. Какв слух!
А као што рекох, код мене је тај нагласак баш у траговима, али он је ипак успео ту нешто да препозна. Свака му част.  :)
Примети се то итекако, поготово код старијих људи који су били живи сведоци тих промена у нагласку људи и досељавању становника.

Рецимо неко ко је врло млад дошао у Војводину (конкретно Нови Сад) попут мог деде ће без обзира колико му се ''истопио'' источнохерцеговачки дијалект Прибоја и околине и даље у свом нагласку имати видљиву примесу свог оригиналног нагласка који ће се итекако разликовати од нагласка једног ''староседеоца''.
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Тромеђа

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 200
  • R1a M458 A11460
Одг: Говор досељеника у Војводини
« Одговор #5 послато: Децембар 22, 2017, 08:58:54 поподне »
Код нас у Бачкој Паланци, нагласак су већином задржали људи који су се родили и један део живота провели у родном крају. Наредне генерације већином губе нагласак. Тако има примера да родитељи имају јак нагласак из родног краја, а деца говоре као мештани.  :) Мислим да је сада најраспрострањенија нека врста "есперанта" дођошког и мештанског. Мада и сам мештански нагласак Бачке Паланке је јединствен, јер се разликује од новосадског. Старији су ми говорили да су Вуковарци причали најсличније Паланчанима.
У селима је мало другачија ситуација. Села која су плански колонизована су највише задржала нагласак свог родног краја (Челарево - Босански Петровац, Гајдобра - Херцеговци, Младеново - Јањ,Шипово итд.). Ту су чак и мештани попримили дођошки нагласак. Један Херцеговац из Гацка ми је чак рекао да Гајдобрани говоре потпуно исто као они.
"Добра земљо моја, лажу! Ко те воли данас, тај те воли, јер зна да си мати... " Милан Ракић

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5294
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Говор досељеника у Војводини
« Одговор #6 послато: Децембар 22, 2017, 09:09:55 поподне »
Места која су 100% насељена колонистима су заиста праве језичке енклаве. Знам села по северном Банату где се стасава већ трећа генерација од времена колонизације а да и даље говоре као у старом крају.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Говор досељеника у Војводини
« Одговор #7 послато: Децембар 23, 2017, 03:06:41 поподне »
Што се тиче колонистичких села у Западнобачком округу, имам утисак да се изворни акценат некако одржао и међу млађим генерацијама, али је углавном дошло до преласка са ијекавице на екавицу. Заиста по мало чудна ситуација. :)

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1679
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Говор досељеника у Војводини
« Одговор #8 послато: Децембар 23, 2017, 03:27:36 поподне »
Што се тиче колонистичких села у Западнобачком округу, имам утисак да се изворни акценат некако одржао и међу млађим генерацијама, али је углавном дошло до преласка са ијекавице на екавицу. Заиста по мало чудна ситуација. :)

Код нас у Банату постоје села колонизована '45. У тим селима су некад живели Немци, а након рата су Немци "отишли", а у њихове куће се уселили партизани из Босне. Срби, наравно.
И дан-дан је у тим селима чујеш чисто босански нагласак. Као да си у сред Босне. Али, причају на екавици.
Ваљда је екавица дошла под утицајем телевизије и радија, а нагласак остао због тога што у тим селима није било "страног" утицаја - сви становници су пореклом из истог краја Босне па није било те врсте утицаја.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Вучина

  • Члан Друштва
  • Шегрт
  • *****
  • Поруке: 94
Одг: Говор досељеника у Војводини
« Одговор #9 послато: Децембар 23, 2017, 03:51:25 поподне »
Од свих колонистичких мјеста у Војводини, мислим да је најспецифичнији Ловћенац.

Ова тројица са снимка би могли прва и друга генерација. Ко да су одрастали на Цетињу.

https://youtu.be/qh6SCHUSWIE?t=11m35s