Аутор Тема: Порекло презимена Перванагић  (Прочитано 3478 пута)

Ван мреже Слатинац

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 375
  • R1b>Z2705>BY199059*
Порекло презимена Перванагић
« послато: Фебруар 05, 2018, 09:36:03 пре подне »
Да ли неко зна нешто више о пореклу презимена Перванагић? У регистру бегова у Босни и Херцеговини помињу се 2 Перванагића Осман и Сулејман и у списку пише да су из Требиња, а даљим пореклом Љубомири. Свуда на интернету сам покушавао да пронађем неког ко носи то презиме и нешто више о Перванагићима, али безуспешно.

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2334
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Порекло презимена Перванагић
« Одговор #1 послато: Фебруар 05, 2018, 11:10:00 пре подне »
Презиме је дефинитивно из Требиња. Само се у њему спомиње. Били су неки свештеници Салих и Ибрахим Перванагић у 19. веку. Агу Перванагића је према легенди убио Лука Малешевић, звани Јарамаз.

Ван мреже vojislav.ananic

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1382
Одг: Порекло презимена Перванагић
« Одговор #2 послато: Фебруар 05, 2018, 11:40:06 пре подне »
Нађох ово, о Перванагићу и Јарамазима, а о томе је већ било речи у Пореклу.

https://malesevci.rs/jaramazi-3/

Ван мреже Слатинац

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 375
  • R1b>Z2705>BY199059*
Одг: Порекло презимена Перванагић
« Одговор #3 послато: Фебруар 05, 2018, 11:43:49 пре подне »
Нађох ово, о Перванагићу и Јарамазима, а о томе је већ било речи у Пореклу.

https://malesevci.rs/jaramazi-3/

Читао сам о том убиству и о братству Јарамаз. Мада ту не пише ништа значајно у вези Перванагића. Зна ли се нешто више о историји породице Перванагић и шта је са њиховим потомцима, пошто видим да више нико не носи то презиме, па ме баш занима. Могуће је да су се иселили у Османско царство између 1906-1918. године, тад се из Босне у Турску иселило 24.000 особа па је могуће да су и међу њима беговска породица Перванагић :)

Ван мреже vojislav.ananic

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1382
Одг: Порекло презимена Перванагић
« Одговор #4 послато: Фебруар 05, 2018, 12:10:31 поподне »
Ранко, шаљем и о Бадивуковићима.

БАДИВУК
Савремено презиме у Вучитрну. Сложени облик Бадивуковић забележио je Атанасије Урошевић у истом месту са примедбом да je то „поарбанашени српски род".
Сложено од глагола *бадити који je сачуван само у имперфектној форми баднути у значењу убости, пробости и именице вук. О вуку као хтоничној животињи, па чак и као српском врховном богу, има прилично података у нашој етнолошкој литератури. Сви примери у којима се у оваквим сложеницама вук налази на другом месту, изражавају жељу да се на неки начин нашкоди овој животињи или су то једноставно метафоре чврсто повезане са профилаксом. Уп. директну италијанску семантичку паралелу која гласи Cozzalnpi.

Извор: др Велимир Михајловић- Српски презименик

Ван мреже Слатинац

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 375
  • R1b>Z2705>BY199059*
Одг: Порекло презимена Перванагић
« Одговор #5 послато: Фебруар 05, 2018, 12:39:38 поподне »
Ранко, шаљем и о Бадивуковићима.

БАДИВУК
Савремено презиме у Вучитрну. Сложени облик Бадивуковић забележио je Атанасије Урошевић у истом месту са примедбом да je то „поарбанашени српски род".
Сложено од глагола *бадити који je сачуван само у имперфектној форми баднути у значењу убости, пробости и именице вук. О вуку као хтоничној животињи, па чак и као српском врховном богу, има прилично података у нашој етнолошкој литератури. Сви примери у којима се у оваквим сложеницама вук налази на другом месту, изражавају жељу да се на неки начин нашкоди овој животињи или су то једноставно метафоре чврсто повезане са профилаксом. Уп. директну италијанску семантичку паралелу која гласи Cozzalnpi.

Извор: др Велимир Михајловић- Српски презименик

Чудо да су поарбанашени, јер се презиме завршавало са -ић. Сигурно су се потурчили, пише ли још нешто више о њима кад су се потурчили и одакле су пореклом. Занимљиво је да нико више не користи ово презиме, као ни презиме Перванагић.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Порекло презимена Перванагић
« Одговор #6 послато: Фебруар 05, 2018, 12:54:24 поподне »
Чудо да су поарбанашени, јер се презиме завршавало са -ић. Сигурно су се потурчили, пише ли још нешто више о њима кад су се потурчили и одакле су пореклом. Занимљиво је да нико више не користи ово презиме, као ни презиме Перванагић.

Уpoшeвић je мнoгe apбaнaшкe, a пoceбнo пoapбaнaшeнe пopoдицe, зaпиcивao упpaвo у oвaквoм oблику. Бaдивукoвићи cу зaпpaвo Бaдивуку и дaнac иx имa у Вучитpну...

Ван мреже Слатинац

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 375
  • R1b>Z2705>BY199059*
Одг: Порекло презимена Перванагић
« Одговор #7 послато: Фебруар 06, 2018, 01:39:33 пре подне »
Уpoшeвић je мнoгe apбaнaшкe, a пoceбнo пoapбaнaшeнe пopoдицe, зaпиcивao упpaвo у oвaквoм oблику. Бaдивукoвићи cу зaпpaвo Бaдивуку и дaнac иx имa у Вучитpну...

Надам се да Бадивуци свесни својега српскога порекла :D

Ван мреже Слатинац

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 375
  • R1b>Z2705>BY199059*
Одг: Порекло презимена Перванагић
« Одговор #8 послато: Фебруар 06, 2018, 01:44:23 пре подне »
Зар је могуће да нико не зна о презимену Перванагић?? Ја сам истраживао и презием се помиње у причи братства Јарамаза и  у списку бегова у БиХ, ту се помињу 2 бега Осман и Сулејман.

Ван мреже Тимар

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 685
Одг: Порекло презимена Перванагић
« Одговор #9 послато: Фебруар 06, 2018, 09:14:25 пре подне »
Карановић спомиње 1925. године презиме Перванић у селу Ићизари код Бихаћа.
Поуње у Бос. Крајини, стр. 495

Ван мреже Слатинац

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 375
  • R1b>Z2705>BY199059*
Одг: Порекло презимена Перванагић
« Одговор #10 послато: Фебруар 06, 2018, 09:27:44 пре подне »
Карановић спомиње 1925. године презиме Перванић у селу Ићизари код Бихаћа.
Поуње у Бос. Крајини, стр. 495

Зна ли се нешто више о њиховом пореклу?

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2334
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Порекло презимена Перванагић
« Одговор #11 послато: Фебруар 06, 2018, 09:50:01 пре подне »
Има и Первана католика у више села Далмације. Очигледно је реч турског порекла. Не еверујем да су Первани/Перванићи истог порекла као и Перванагићи.

Ван мреже Тимар

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 685
Одг: Порекло презимена Перванагић
« Одговор #12 послато: Фебруар 06, 2018, 09:51:19 пре подне »
Зна ли се нешто више о њиховом пореклу?
Имаш ову књигу у нашој дигиталној библиотеци.
На стр. 497 спомињу се у Бихаћу, 3 куће, а старином су досељеници из Лике.
Исто тако на стр. 642 наводе се у Острошцу, 3 куће, доселили из Бихаћа.

У књ. др Јована Д. Панџића, Острвица - село Острвица код Госпића, 2003, стр. 91 Перванићи се спомињу као угледна породица ага и бегова госпићког краја

Ван мреже Слатинац

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 375
  • R1b>Z2705>BY199059*
Одг: Порекло презимена Перванагић
« Одговор #13 послато: Фебруар 06, 2018, 10:33:52 пре подне »
Ја сам мислио да њих има само у Требињу и околини. Имају ли ти Перванагићи из Бихаћа потомке који носе то презиме? Да нису можда Перванагићи из Требиња и Перванагићи из Госпића род?

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Порекло презимена Перванагић
« Одговор #14 послато: Фебруар 06, 2018, 11:26:00 пре подне »
Ја сам мислио да њих има само у Требињу и околини. Имају ли ти Перванагићи из Бихаћа потомке који носе то презиме? Да нису можда Перванагићи из Требиња и Перванагићи из Госпића род?

Који Перванагићи из Бихаћа? Нема таквих. Тимар је поменуо Перваниће.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Слатинац

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 375
  • R1b>Z2705>BY199059*
Одг: Порекло презимена Перванагић
« Одговор #15 послато: Фебруар 06, 2018, 11:38:50 пре подне »
Који Перванагићи из Бихаћа? Нема таквих. Тимар је поменуо Перваниће.

Ја сам мислио да је написао Перванагићи  ;D

Ван мреже Тимар

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 685
Одг: Порекло презимена Перванагић
« Одговор #16 послато: Фебруар 06, 2018, 03:04:09 поподне »
Перванићи и Перванагићи као презиме које је настало од имена Певан и Перване, засигурно нису једна породица, јер колико се може видјети из турских пореских дефтера до краја 16 вијека, то су углавном била имена спахија, субаша, војвода, бегова, из више различитих породица.
Тако имамо примјер Змијања гдје се у дефтеру из 1541. године спомиње Братић син Первана. Док 1604 у нахији Лефче (Лијевче поље) спомиње се напуштено село Перване, данас село Перван.


 

Ван мреже Тимар

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 685
Одг: Порекло презимена Перванагић
« Одговор #17 послато: Фебруар 08, 2018, 08:05:21 пре подне »
Ranko4

Ја сам два пута покушао да ти одговорим на ПП, али оба пута порука је блокирана на пријему.

Хтио сам ти само одговорити да немам сазнања у презимену Перванагић у Крајини, тј. на простору западно од Врбаса.

Ван мреже pervanic

  • Гост
  • *
  • Поруке: 1
Одг: Порекло презимена Перванагић
« Одговор #18 послато: Август 14, 2019, 09:41:25 поподне »
Поздрав свима!

Налетио сам на ову тему док сам тражио информације за Перваниће, можда некоме и помогне ово што знам о Перванићима и што ћу подијелити овдје. О Перванагићима не знам ништа.

Моја нена се дјевојачки презивала Перванић тако да су ово информације које су се усмено преносиле с колена на колено.

Перванићи су са југа из Херцеговине и врло вјероватно Црне Горе - по неким мојим истраживанјима (Пљевља) -  преко Имотске крајине населили се у турску крајину у Перушић, то је процес који је вјероватно трајао деценијама и генерацијама. Централно мјесто гдје их је највише било насељено је било Коњско брдо код Перушића.   

Неко је споменуо да су били аге и бегови међутим оно што ја знам је да су били акинџије и да су морали стално ратовати ту на граници на којој никад није било неког мира нити се знало шта је чије, није било правог разграничења.

Крајем 17 вијека Перванићи се силом прилика селе из Перушића у Босну, један дио их остаје у Бихаћу а други дио се насељава у данашње Кевљане близу Омарске гдје су били практично кметови kозарачких бегова и посједе које су послије стекли су стечени на основу тзв. кметовског права (након 1878).

Причали су икавским дијалектом и тек генерације  које су стасале послије другог свјестког рата су коначно престале да је користе.

Надам се да ће некоме помоћи ове информације.