Шука, Никољдан, Подбратци, Соколац
Припада хаплогрупи N2-Y7310>Y7313>FT182494>FT213937.
Тестирани Шука има хаплотип који се од модалног разликује на два маркера, тако да на DYS439 има повишену вриједност 13, а на DYS533 – 11, што је за један испод модалне вриједности. Интересантно је да потпуних поклапања у оквиру СДНКП нема, док поклапања са разликама од по 2, или 3, на упоредивих 22-24 маркера има релативно много. Уколико одређену важност придамо предању о поријеклу из Старе Херцеговине и самој крсној слави – Никољдану, могло би се рећи да су тестираном Шуки, условно речено, можда најближа двојица неименованих тестираних, са истом крсном славом - Никољдан, из Доњих Рудиница, општина Плужине. Разликују се на 3 од упоредива 22, односно на 2 од упоредивих 20 маркера, с тим да се разлике односе управо на поменута три маркера на којима Шука одступа од модалних вриједности.
Поменута двојица припадају подграни Y510986, односно роду Пивљана. На жалост, код YSEQ-a за сада још није могуће директно тестирање за ову подграну, па би тестирани Шука свакако могао кренути од тога да провјери да ли је позитиван на вишу подграну - FGC28435.
У монографији „Гласинац“ Миленко С. Филиповић о Шукама говори на неколико мјеста. Најприје је ту дио са стране 132, у ком наводи: „Међу православним досељеницима из Херцеговине особито се истиче група досељеника из Пиве и Дробњака: У том периоду (од почетка 19. вијека, па до 1878 – прим. В.Л) дошло је из Дробњака 20 родова, који данас броје 156 кућа, а из Пиве 17 родова који имају 109 кућа.“ У наставку он, истина, сврстава Шуке, заједно са Ђурковићима, у родове досељене из Риђана, наводећи да Шуке – Ковачевићи имају 32 куће. Сљедећи помен је у контексту начина досељавања, гдје истиче предност оних родова који су на подручју насељавања већ имали своје представнике, па тако каже: „Тако су поједини јачи и угледнији родови – на пример: Шуке, Маловићи, Бјелаковићи и др. – служили као стожери око којих су се окупљали доцнији досељеници. ...Вук Шука је дошао први од Шука и он је насељавао постепено своје рођаке по Кусачама, Каностревцима, Побрацима и др.“
Филиповић у поменутој монографији помиње Шуке (Ковачевићи, Коланићи, Цвилићи-Свиљењаци) у неколико села – Смртићи, Кусаче, Побратци и Шенковићи, те од почетка 20. вијека у самом Сокоцу.
Из свега би се рекло да су Смртићи били примарно мјесто насељавања, те да су одатле насељавана остала околна села.
Сходно свему наведеном, препорука за даље тестирање је неки од дубинских тестова, или директни тест на FGC28435 код YSEQ-a.