Аутор Тема: Pomoc u analizi i potraga za poreklom  (Прочитано 8382 пута)

Ван мреже goranilic

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 31
Одг: Pomoc u analizi i potraga za poreklom
« Одговор #20 послато: Јун 12, 2018, 07:56:03 пре подне »
Nadogradi na BigY500 (kad je otišla krava nekide i uže). Možda otkrijese nova grana , kao u mom slučaju....  Kratko i jasno....  Hoćeš tačan precizan rezultat dobiješ, a naravno kad se obradi opet neki opet ti stigne na Emajl ....... ;) ;) ;) ;) ;) ;)

Hvala ti bratac na savetu ... Kad covek malo bolje razmisli na kraju je to i najbolje  :D

Koliko se ceka na rezultate?


Ziv bio!
R-BY133177

Ван мреже Romanijski

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 783
  • Ја ратујем сам...
Одг: Pomoc u analizi i potraga za poreklom
« Одговор #21 послато: Јун 12, 2018, 11:33:37 пре подне »
Hvala ti bratac na savetu ... Kad covek malo bolje razmisli na kraju je to i najbolje  :D

Koliko se ceka na rezultate?


Ziv bio!
Kod mene je ovako išla hronologija oko testiranja.  Poručio preko čovjeka u S.A.D. početkom decembra. donešeno u torbi početkom januara i u torbi vraćeno i poslato iz Amerike u FTDNA stiglo 23.marta. Pisalo na sajtu da neće biti obrađeno do pola maja, ali je obrađeno 18.04. na Y111.
Zatim platim 27.04 uplatim nadogradnju na BigY500 i objave da će rezultati da budu između 9i23 Jula.
Međutim dobijem rezultate 30.maja i nako nekoliko dana finalizuju granu...

На мрежи Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Pomoc u analizi i potraga za poreklom
« Одговор #22 послато: Јун 12, 2018, 11:48:37 пре подне »
Kod mene je ovako išla hronologija oko testiranja.  Poručio preko čovjeka u S.A.D. početkom decembra. donešeno u torbi početkom januara i u torbi vraćeno i poslato iz Amerike u FTDNA stiglo 23.marta. Pisalo na sajtu da neće biti obrađeno do pola maja, ali je obrađeno 18.04. na Y111.
Zatim platim 27.04 uplatim nadogradnju na BigY500 i objave da će rezultati da budu između 9i23 Jula.
Međutim dobijem rezultate 30.maja i nako nekoliko dana finalizuju granu...

Да ли си послао Yfull-у?

Ван мреже Romanijski

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 783
  • Ја ратујем сам...
Одг: Pomoc u analizi i potraga za poreklom
« Одговор #23 послато: Јун 12, 2018, 11:56:10 пре подне »
Да ли си послао Yfull-у?
Nisam
Javimise u PP

Ван мреже goranilic

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 31
Одг: Pomoc u analizi i potraga za poreklom
« Одговор #24 послато: Јун 12, 2018, 04:46:05 поподне »
Да ли си послао Yfull-у?

Da li YFull analiza zahteva samo BigY ili moze i Y111?

Koje su prednosti koriscenja YFull-a ako je BigY (kako se prica) najkompletniji test za Y-DNA?

Hvala.
R-BY133177

На мрежи Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Pomoc u analizi i potraga za poreklom
« Одговор #25 послато: Јун 12, 2018, 05:07:38 поподне »
Da li YFull analiza zahteva samo BigY ili moze i Y111?

Koje su prednosti koriscenja YFull-a ako je BigY (kako se prica) najkompletniji test za Y-DNA?

Hvala.

Да, потребан је Big Y, након чега се добија тзв. BAM file, који се шаље Yfull-y. Некада Yfull исчита поједине СНП-ове, које Big Y није, попут PH908 нпр. Tакође Yfull одрађује Age estimation помоћу којег се добија TMRCA (Time most recent common ancestor), време до најскоријег заједничког претка са особом са којом делиш одговарајући СНП. Тако да за цену од 40€ ипак вреди.

Ван мреже Никола Стојановић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 348
  • I2-PH908
Одг: Pomoc u analizi i potraga za poreklom
« Одговор #26 послато: Јун 13, 2018, 08:07:06 поподне »
Nikola,
Ovo je dragocena informacija. Pretpostavio sam da crkvene ili maticne knjige iz perioda koji mene interesuje uglavnom ne postoje. Ako su i sacuvane verovatno da su u nekom Arhivu. Ako poznajes svestenika ili nekog u lokalnoj crkvi mozda znaju da li postoje stare crkvene knjige i gde se cuvaju.
P.S. Nikola, ja sam ti postlao privatnu poruku sa vise informaticija.... ne znam da li si dobio?! Ja bas nemam puno rodjaka u tom kraju, ali ako da Bog, planiram da dodjem u Srbiju na leto, pa cu verovatno da obidjem i Vranje sa okolinom. Voleo bih da se popnem i na Besnu Kobilu i njadjem staru porodicnu kuci... mozda mi se "javi" nesto  ;D.
Бесна Кобила или Бабина Пољана? Знаш ли позицију куће на Google Maps?

Ван мреже goranilic

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 31
Одг: Pomoc u analizi i potraga za poreklom
« Одговор #27 послато: Јун 14, 2018, 04:07:05 поподне »
Бесна Кобила или Бабина Пољана? Знаш ли позицију куће на Google Maps?


Nisam bas siguran da li mogu tacno da odredim, ali mislim da je:
https://www.google.com/maps/place/Babina+Poljana,+Serbia/@42.4914153,22.163357,250m/data=!3m1!1e3!4m5!3m4!1s0x135515a5130544f1:0x999008095d73baea!8m2!3d42.4735628!4d22.1787896

Znaci selo se zove Babina poljana, a zaseok Ravni del. Ilici su ziveli u podzaseocima Karinci i LivaBuka.

Da li je i tvoj deda  tj da li si i ti iz tih krajeva?

Pozdrav,
Goran
R-BY133177

Ван мреже goranilic

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 31
Одг: Pomoc u analizi i potraga za poreklom
« Одговор #28 послато: Јун 14, 2018, 04:46:44 поподне »
Tакође Yfull одрађује Age estimation помоћу којег се добија TMRCA (Time most recent common ancestor), време до најскоријег заједничког претка са особом са којом делиш одговарајући СНП. Тако да за цену од 40€ ипак вреди.


Zar BigY ne bi trebalo da sve to pokaze?

Pretpostavljam da u njihovoj bazi postoje samo osobe koje su radile NGS test, pa samim tim je njihova baza mnogo manja od FTDNA-a? 
Samo pokusavam da ukapiram koje su dodatne razlike izmedju YFull-a i FTDNA?!

R-BY133177

На мрежи Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Pomoc u analizi i potraga za poreklom
« Одговор #29 послато: Јун 14, 2018, 06:05:44 поподне »

Zar BigY ne bi trebalo da sve to pokaze?

Pretpostavljam da u njihovoj bazi postoje samo osobe koje su radile NGS test, pa samim tim je njihova baza mnogo manja od FTDNA-a? 
Samo pokusavam da ukapiram koje su dodatne razlike izmedju YFull-a i FTDNA?!

Big Y-ом се не одређује TMRCA, већ он очита све СНП-ове, који се налазе на BAM file-y. Aдминистратори онда очитавју те СНП-ове и обавештавају вас о резултату. Увек вам и дају препопуку да резултате (BAM file) пошаљете Yfull-y. Jер иако су велики стручњаци, они су волонтери, док је Yfull-y једини посао исчитавање BAM-a. Дакле Yfull "прецизније" исчитава резултате, открива често већи број новел варијанти, одређује TMRCA. Уз то постоји могућност да неко ко није радио тестирање преко FTDNA је послао резултате, који се поклапају са вашим.

По мом мишљењу, које је можда субјективно, одрадити Big Y и дати толики новац, а не послати резултате Yfull-y за 40€, ми је несхватљиво.

Ван мреже Никола Стојановић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 348
  • I2-PH908
Одг: Pomoc u analizi i potraga za poreklom
« Одговор #30 послато: Јун 14, 2018, 10:35:16 поподне »

Nisam bas siguran da li mogu tacno da odredim, ali mislim da je:
https://www.google.com/maps/place/Babina+Poljana,+Serbia/@42.4914153,22.163357,250m/data=!3m1!1e3!4m5!3m4!1s0x135515a5130544f1:0x999008095d73baea!8m2!3d42.4735628!4d22.1787896

Znaci selo se zove Babina poljana, a zaseok Ravni del. Ilici su ziveli u podzaseocima Karinci i LivaBuka.

Da li je i tvoj deda  tj da li si i ti iz tih krajeva?

Pozdrav,
Goran
Знам о ком месту се ради, али мислим да пут преко Криве Феје није проходан без теренског возила, проверићемо. Сећам се да су неки 1999. ишли у Бабину Пољану, али мислим да су ишли путем преко Врањске Бање.

Деда Стојмен ког сам помињао је староседелац Бесне Кобиле, али ми није рођак.
Имам рођаке у Врањској Бањи, чијој општини припада Бабина Пољана.

Ван мреже Никола Стојановић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 348
  • I2-PH908
Одг: Pomoc u analizi i potraga za poreklom
« Одговор #31 послато: Јун 14, 2018, 10:39:50 поподне »
Проверио, иде се од Врањске Бање, до Глога постоји асфалтни пут, за даље мора теренско возило. Пут преко Криве Феје (Бесне Кобиле) је тешко проходан, кажу: "козје стазе".

Ван мреже Алексеј

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 63
  • Г2а Л497
    • Волим Сурдулицу
Одг: Pomoc u analizi i potraga za poreklom
« Одговор #32 послато: Јул 13, 2018, 01:02:09 поподне »
Моји су са друге стране Бесне Кобиле, али се предак најпре доселио у с. Црни врх. Имао је 4 сина, Спаса био мој директни предак, а један брат се звао Илија. Има потомке у Кривој Феји, али је свима њима Илија предак по мајчиној страни.
https://волим-сурдулицу.срб

Ван мреже Никола Стојановић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 348
  • I2-PH908
Одг: Pomoc u analizi i potraga za poreklom
« Одговор #33 послато: Јул 17, 2018, 11:58:22 пре подне »
Јављам се са терена. Планирам ових дана у Криву Феју, путем из Врањске Бање. Шта треба да се провери тачно?

симо

  • Гост
Одг: Pomoc u analizi i potraga za poreklom
« Одговор #34 послато: Август 16, 2018, 10:54:47 поподне »
Postovanje svim clanovima foruma.

Interesuje me kako da nadjem svoje poreklo tj poreklo mog najstarijeg poznatog pretka. Prezivam se ILIC (Arandjelovdan). Moj pra-pra deda Ilija, po kome nosimo prezime, je sin izvesnog Bogdana, koji se naselio u okolini Vranja (na padinama planine Besna Kobila) po nekim porodicnim predanjima u prvoj polovini 19. veka. Navodno je ubio neke Turke ili Arnaute i pobegao od krvne osvete. Nikome nije poznato odakle je dosao. Posto ne zivim u Srbiji nisam u mogucnosti da vrsim pretragu maticnih i crkvenih knjiga, mada nisam siguran da je puno toga ostalo iz tog perioda s obzirom da su ih Bugari palili sa ciljem u oba rata.

Naravno, kao i vecina clanova koje interesuje ova materija uvadio sam analizu. Izbrao sam Y-DNA111 na FTDNA zbog informacije da imaju najvecu bazu podataka za ovakve pretrage. Nakon dobijenih rezultata saznao sam da sam haplogrupa R1b tj R-M269. Srecom, ovaj rezultat me nije iznenadio. Ono sto me zacudilo je da nisam dobio ni jedan jedini pozitivan "match", s obzirom da je ova haplogupa najzastupljenija u Zapadnoj Evropi i Istocnoj obali SAD (doseljenici). Medjutim, posle informacije koje sam nasao na Wikipediji da je ova haplogupa zastupljena oko 10ak% u Srbiji, a u Makedoniji cak 18%. Ubacio sam podatke u NEVGEN i potvrdio mi je da sam R1b.

Posto, nisam neki strucnjak u ovoj oblasti zanima me kako da dalje tumacim svoje rezultate u nadi da dodjem do svog cilja, tako da molim za bilo kakvu pomoc u sledecem:

- Da li je moguce da svoje rezultate prebacim na "Srpski DNK"?
- Primetio sam da se R-M269 grana na L23 i PF7562. Kako da znam koja frana je "moja" grana?
- Kada odredim svoju granu i  koji su dalji markeri vazni u pretrazi? Recimo  U152 je pod L23, video sam priloge na ovom sajtu da je zastupljen u Crnoj Gori, Hercegovini, Krajini,...kao i da je zastupljen i u genetici Abrahama Linkolna?!

Izvinjavam se na dugackom prvom postu, ali samo pokusavam da razumem kako ne bih "dosadjivao" unaokolo... :)
Zahvaljujem se na svakom odgovoru i pomoci.

S postovanjem,
Goran Ilic

На ФТДНА Пројекту су при крају резултати БИг Ипсилон теста за Илића. Оно што је већ сада познато јесте да припада хаплогрупи R1b-PF7562>PF7563>Y31335>BY16680

Ова подграна досад је регистрована међу Србима, Бугарима и Румунима. Припада јој најзаступљенији род R1b-PF7562 код нас. Везу Илића са овим родом тек треба провјерити.
Више о хаплогрупи R1b-PF7562 на сљедећој теми:

https://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=2711.0

Ван мреже goranilic

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 31
Одг: Pomoc u analizi i potraga za poreklom
« Одговор #35 послато: Август 18, 2018, 03:37:03 пре подне »
Simo,
Kako ste sazanali ovu informaciju dan pre mene?!!?
Moje postovanje.
R-BY133177

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Pomoc u analizi i potraga za poreklom
« Одговор #36 послато: Август 18, 2018, 03:52:55 пре подне »
Simo,
Kako ste sazanali ovu informaciju dan pre mene?!!?
Moje postovanje.
Кратко си на форуму, па је нормално што се чудиш  ;D Само опуштено  8)
« Последња измена: Август 18, 2018, 04:00:48 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже goranilic

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 31
Одг: Pomoc u analizi i potraga za poreklom
« Одговор #37 послато: Август 18, 2018, 05:05:02 пре подне »
Stvarno svaka cast. Drago mi je da ovde ima dobro informisanih ljudi, koji poznaju materiju a rade na Srpskom DNK-a projektu.

P.S. Moj odgovor i duzi komentar mozete procitati na :

https://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=2711.20



R-BY133177

Ван мреже Bane

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 977
  • E-Z16988+BY99620+
Одг: Pomoc u analizi i potraga za poreklom
« Одговор #38 послато: Август 18, 2018, 11:25:57 пре подне »
Ако будеш сматрао корисним вероватно би имало смисла да се учланиш у овај пројекат: Family Tree DNA - R1b Basal Subclades

Ван мреже goranilic

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 31
Одг: Pomoc u analizi i potraga za poreklom
« Одговор #39 послато: Август 18, 2018, 01:43:12 поподне »
Uplacena clanarina Srpskih rodoslovaca  :D
... takodje sam clan predlozene Grupe.

Hvala.
« Последња измена: Август 18, 2018, 01:47:15 поподне goranilic »
R-BY133177