Аутор Тема: Српске земље у средњем веку  (Прочитано 18838 пута)

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Српске земље у средњем веку
« Одговор #40 послато: Јул 14, 2020, 08:03:47 поподне »
Такозвани "мач војводе Момчила", који је Завичајни музеј Пљевља откупио од мештанина из Расова испод Пирлитора.



„Завичајни музеј у Пљевљима откупио је 1956. године, као случајан налаз, један средњовјековни мач из села Расове испод Пирлитора. Мач је двосјекли са једноручним рукохватом, накрсницом и јабучицом неправилног орашастог облика. У Етнографском музеју у Београду 1996. године извршена је његова конзервација, након чега је са обје стране сјечива откривен орнамент од бакарне жице, изведен техником тауширања. Украс тече средином жљеба за изливање крви. Са једне стране налази се орнамент облика спирално увијене вреже, а са друге преплет од двоструко увијене жице.
На основу типолошких карактеристика јабучице, накрснице, сјечива и таушираног орнамента мач из Музеја у Пљевљима датује се у XII вијек. Мач се према предању везује за војводу Момчила. опјеваног у народној пјесми “Женидба краља Вукашина“...

https://muzejpljevlja.com/mac-vojvode-momcila/
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Српске земље у средњем веку
« Одговор #41 послато: Јул 14, 2020, 08:05:30 поподне »
Читах данас један чланак Ђорђа Јанковића, где се спомиње и овај мач, па изгледа да је он ипак старији него што се датира време кад је живео војвода Момчило и византијског је порекла.

„У Пљеваљском музеју чува се јединствен византијски мач, нађен у клисури Таре, наводно у Пирлитору, богато украшен инкрустрацијом, из 12. столећа. Овај скупоцен мач је несумњиво производ неке од најбољих византијских радионица.Морао је припадити ратнику са неким од највиших командних положаја. Ако је био изгубљен на Тари 1150. године, показује да битка није била тако једноставна како се то може чинити из Кинамовог описа“. (Кинамов опис о византијском покоравању Срба 1149/50. просто казује да је византијска војска стигла побуњене Србе на Тари и покорила их, из чега би се могло закључити да је то била једна лагана победа)

Ђорђе Јанковић, „Галич, Сеченица и Тара“ (2009)

"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже пек

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 82
Одг: Српске земље у средњем веку
« Одговор #42 послато: Јул 15, 2020, 07:28:48 пре подне »
Прави војвода Момчило је живео негде између Бугарске Грчке и Македоније.За битку на Тари неки мисле да је била код Ваљева.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Српске земље у средњем веку
« Одговор #43 послато: Јул 15, 2020, 11:59:16 пре подне »
Прави војвода Момчило је живео негде између Бугарске Грчке и Македоније.За битку на Тари неки мисле да је била код Ваљева.

Управо у наведеном чланку, Јанковић даје уверљиво објашњење да се битка одиграла на Тари код данашњег Мојковца. Истог мишљења је и Реља Новаковић.

Та друга, ваљевска Тара, за коју неки сматрају да је била поприште предметне битке је тек нешто већи поток који се улива у Колубару. А и питање је од кад тај поток носи назив Тара. Могуће је да су га тако назвали досељеници са црногорске Таре тек у новије доба.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Српске земље у средњем веку
« Одговор #44 послато: Април 06, 2021, 02:06:42 поподне »
Један од најстаријих српских сакралних објеката је и предроманичка црква у Ошљу источно од Неума. Црква је одавно у рушевинама и није у богослужбеној употреби. Претпоставља се да је грађена у периоду 9-10. вијека и да би могла бити задужбина Михајла Вишевића, захумског архонта. Мјесто Ошље (данас невелико село) заправо је било једно од првих утврђених српских градова (спомиње га и Порфирогенит), и уједно главно мјесто старосрпске жупе Жаба или Жабско. Ова жупа  је покривала углавном подручје данашње општине Неум. На простору ове жупе је и најранија старина рода Немањића, потомци Немањиног брата Мирослава-Николићи управљали су овим подручјем кроз већи дио Средњег вијека,а у недалеком Врањевом селу се налазе њихове најстарије гробнице. Босански владари су завладали овом жупом 1326. године, а већ 1399. године, источни дио жупе Жаба у којем је и Ошље продан је Дубровчанима.

Народ цркву у Ошљу назива "Грчком црквом". Архитектонски је веома интересантна и јединствена, јер осмолисних кружних цркава има веома мало,а на нашим просторима ово је једина (шестеролисни облици су чешћи). Ова црква је могуће остала од православног  становништва, које је потискивано у 14. вијеку, чему би ишло у прилог што је католици у селу нису користили за богослужбену употребу, већ имају двије друге цркве.

<a href="https://www.youtube.com/v/lXG1CbrZUBU" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/lXG1CbrZUBU</a>


Ван мреже Iєшɑ

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 175
  • Припɑдник сɑȋтɑ: 6. XII 2018.−
    • Kotraža sajt
Одг: Српске земље у средњем веку
« Одговор #45 послато: Јул 22, 2021, 07:20:45 поподне »
Kako se tema zove - Srpske zemlje u srednjem veku, i govori se o istim i njihovim dinastijama i vladarima, knezu Vlastimiru, njegovim prethodnicima i naslednicima, trebalo bi se pozabaviti temom - Neimenovanog arhonta, odnosno kneza, koji bi se sa pravom mogao nazvati osnivačem srednjovekovne srpske države - Srbije. Ko je on mogao biti, kako se zvao i do kada je vladao? Pored toga što je bio osnivač srednjovekovne Srbije, bio je rođak, najverovatnije brat lužičko-srpskog kneza Dervana (najverovatnije Dražen, vladao 620-636) i po srpskim rodoslovima, pradeda kneza Vojislava, koji beše pradeda kneza Vlastimira. Ko je on bio, to bismo trebali znati, s obzirom da je on osnovao državu.

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/sr/thumb/4/4f/Vlastimirovici_rodoslovna_tablica.png/400px-Vlastimirovici_rodoslovna_tablica.png
Новɑковић / Iєшић – „Iєшɑ“.
Iєшић Новɑковoг Симонов (1795.−1853.) и Милєнин (1801.−1864.) потомɑк.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Српске земље у средњем веку
« Одговор #46 послато: Јул 22, 2021, 09:02:24 поподне »
Kako se tema zove - Srpske zemlje u srednjem veku, i govori se o istim i njihovim dinastijama i vladarima, knezu Vlastimiru, njegovim prethodnicima i naslednicima, trebalo bi se pozabaviti temom - Neimenovanog arhonta, odnosno kneza, koji bi se sa pravom mogao nazvati osnivačem srednjovekovne srpske države - Srbije. Ko je on mogao biti, kako se zvao i do kada je vladao? Pored toga što je bio osnivač srednjovekovne Srbije, bio je rođak, najverovatnije brat lužičko-srpskog kneza Dervana (najverovatnije Dražen, vladao 620-636) i po srpskim rodoslovima, pradeda kneza Vojislava, koji beše pradeda kneza Vlastimira. Ko je on bio, to bismo trebali znati, s obzirom da je on osnovao državu.

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/sr/thumb/4/4f/Vlastimirovici_rodoslovna_tablica.png/400px-Vlastimirovici_rodoslovna_tablica.png

Ако ми то не откријемо, нико неће :)
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Iєшɑ

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 175
  • Припɑдник сɑȋтɑ: 6. XII 2018.−
    • Kotraža sajt
Одг: Српске земље у средњем веку
« Одговор #47 послато: Јул 22, 2021, 10:55:53 поподне »
Pa pošteno, Ojlere.

Mislim da je Porfirogenitov - nepoznati arhont, tj. knez, - bio slovenski knez Samo (~626-~660) iz franačkih hronika.
Новɑковић / Iєшић – „Iєшɑ“.
Iєшић Новɑковoг Симонов (1795.−1853.) и Милєнин (1801.−1864.) потомɑк.

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Српске земље у средњем веку
« Одговор #48 послато: Јул 22, 2021, 11:15:22 поподне »
Pa pošteno, Ojlere.

Mislim da je Porfirogenitov - nepoznati arhont, tj. knez, - bio slovenski knez Samo (~626-~660) iz franačkih hronika.

о Господе Боже
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Српске земље у средњем веку
« Одговор #49 послато: Јул 23, 2021, 12:28:16 пре подне »
Pa pošteno, Ojlere.

Mislim da je Porfirogenitov - nepoznati arhont, tj. knez, - bio slovenski knez Samo (~626-~660) iz franačkih hronika.
Кнез Само је био савременик "непознатог Кнеза" , који је довео Србе на Балкан...Можда су се и упознали негде горе, али није он та личност :)
Могућа територија Самовог краљевства

https://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D0%B0%D0%BC%D0%BE
« Последња измена: Јул 23, 2021, 12:39:04 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Српске земље у средњем веку
« Одговор #50 послато: Јул 23, 2021, 01:37:29 пре подне »
о Господе Боже
Све је у реду, Бог ти помогао! :)
« Последња измена: Јул 23, 2021, 01:40:04 пре подне ДушанВучко »


Ван мреже Malesevic

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 517
Одг: Српске земље у средњем веку
« Одговор #52 послато: Фебруар 04, 2023, 08:52:24 пре подне »
Написаћу овде шта ми конкретно треба, иако није баш тема за то:

Литература о паду Константинопоља, као и да ли постоје негде подаци који турски вазали су учествовали у турском освајању Константинопоља?

Ван мреже Gorance

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 692
Одг: Српске земље у средњем веку
« Одговор #53 послато: Фебруар 05, 2023, 12:13:55 пре подне »
Написаћу овде шта ми конкретно треба, иако није баш тема за то:

Литература о паду Константинопоља, као и да ли постоје негде подаци који турски вазали су учествовали у турском освајању Константинопоља?
На Википедији на енглеском имате опширан и доста детаљан чланак са доста референци. Нисам тренутно у могћности да.пошаљем линк. Углавном, ,,The fall of Constantinople (1453)". Није лош ни на српском, само је нешто краћи.

Ван мреже Сол

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1310
Одг: Српске земље у средњем веку
« Одговор #54 послато: Фебруар 05, 2023, 12:44:02 пре подне »
Написаћу овде шта ми конкретно треба, иако није баш тема за то:

Литература о паду Константинопоља, као и да ли постоје негде подаци који турски вазали су учествовали у турском освајању Константинопоља?

Позната су имена последњих браниоца Константинопоља. :)

https://forum.poreklo.rs/index.php?topic=1519.0
СОКО БАIО СА ТРИЕС ЗМАIEВАХ МРѢЕТ НЕЋЕ ДОК СВѢЕТА ТРАIЕ

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Српске земље у средњем веку
« Одговор #55 послато: Фебруар 05, 2023, 12:54:26 пре подне »
Позната су имена последњих браниоца Константинопоља. :)

https://forum.poreklo.rs/index.php?topic=1519.0
Било је и онда.Срба на обе стране сукоба, један Турчин ми је рекао у Кушадасију, да је са њихове стране било и наших рудара (оно њихово поткопавање зидина са експлозивом), и наравно јаничара. Каже тај Мурат из Истанбула :"па најбољи војници су били Срби, све високи "оволико" (па ми показује колико), а не као ја" и смеје се. Ја се смејем, реко, "па јеси низак"  :)
« Последња измена: Фебруар 05, 2023, 12:59:23 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже Malesevic

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 517
Одг: Српске земље у средњем веку
« Одговор #56 послато: Фебруар 06, 2023, 04:07:19 поподне »
Било је и онда.Срба на обе стране сукоба, један Турчин ми је рекао у Кушадасију, да је са њихове стране било и наших рудара (оно њихово поткопавање зидина са експлозивом), и наравно јаничара. Каже тај Мурат из Истанбула :"па најбољи војници су били Срби, све високи "оволико" (па ми показује колико), а не као ја" и смеје се. Ја се смејем, реко, "па јеси низак"  :)

Српски рудари и војници су дефинитивно учествовали у османском освајању Константинопоља. Мене сад занима ко је од вазала учествовао још приде или су ту официјално били само српски одреди. Читам сад да је османска флота била делом састављена од Шпанаца.  Мало ми је чудно, да од грчких (тј. ромејских) вазала није учестововао нико.

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Српске земље у средњем веку
« Одговор #57 послато: Новембар 26, 2023, 11:05:07 поподне »
ПРЕДРАГ КОМАТИНА
Византолошки институт САНУ, Београд


О НАТПИСУ НА КРСТИОНИЦИ ИЗ ВРЕМЕНА КНЕЗА ВИШЕСЛАВА. НЕКА ЕПИГРАФСКА ЗАПАЖАЊА

https://www.academia.edu/94762334/O_natpisu_na_krstionici_iz_vremena_kneza_Vi%C5%A1eslava_Neka_epigrafska_zapa%C5%BEanja_On_the_inscription_on_the_baptismal_font_from_the_time_of_Prince_Vi%C5%A1eslav_Some_epigraphic_remarks_

Ван мреже Ивица Јовановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 882
  • J-L70 > J-Z40772* mdDNA:HV-b15a
Одг: Српске земље у средњем веку
« Одговор #58 послато: Новембар 27, 2023, 09:29:44 пре подне »
Прилично уверљиво.
Милутин Бранковић, 4. ескадрон Коњичке дивизије. Крф 26.04.1916.
Сава Питић, 13. Пук. Острво Видo 24.01.1916.
Сима Мијуцић, 9. пешадијски пук. Браунау 1917.

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Српске земље у средњем веку
« Одговор #59 послато: Децембар 08, 2023, 12:23:32 пре подне »
ПРЕДРАГ КОМАТИНА
Византолошки институт САНУ, Београд

О НАТПИСУ НА КРСТИОНИЦИ ИЗ ВРЕМЕНА КНЕЗА ВИШЕСЛАВА. НЕКА ЕПИГРАФСКА ЗАПАЖАЊА

https://www.academia.edu/94762334/O_natpisu_na_krstionici_iz_vremena_kneza_Vi%C5%A1eslava_Neka_epigrafska_zapa%C5%BEanja_On_the_inscription_on_the_baptismal_font_from_the_time_of_Prince_Vi%C5%A1eslav_Some_epigraphic_remarks_

Слушао сам скорије наступе Анта Углешића, коме је недавно изашла књига "У потрази за Вишеславовом крстионицом" (за коју сȃм каже да је не траба звати крстионицом, барем не у хрватској варијанти језика). На страну неке друге ствари које износи, од нових података чух да је први пут измерена тежина, као и да је одређени универзитет из Венеције урадио петрографску анализу којом је утврђено да је крстионица израђена од, надалеко чувеног, проконешког мермера, односно мермера са острва Мармара.